Pronájem nebyt. prostor

Vložil rendl (bez ověření), 10. Únor 2025 - 13:50 ::

Chceme pronajmout (SVJ) nebytový prostor – společné vlastnictví vlastníků. Příjem by každý rok při vyúčtování dostali jednotliví vlastníci podle velikosti jejich bytů. Jaká bude smlouva -takže NÁJEMCE by byla firma xxxx a PRONAJÍMATEL SVJ ?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Justitianus, 10. Únor 2025 - 15:15
    • Rendl: „Chceme pronajmout (SVJ) nebytový prostor – společné vlastnictví vlastníků.“

    Zřejmě si pletete nebytový prostor (který je jednotkou zapsanou v katastru) se společnou místností domu. Naučte se používat správná označení, která jsou uvedena v prohlášení a v právních předpisech. Není to nic těžkého.

    ☀ Jde-li o nebytový prostor, pak právnické osobě SVJ do toho vůbec nic není. Pronájem své jednotky si zařídí její vlastník. Peníze z pronájmu vůbec nepůjdou přes účetnictví SVJ.

    ☀ Jde-li o společnou místnost domu, může ji pronajímat SVJ svým jménem, získá-li k tomu souhlas oprávněných osob. Nepíšete ovšem to nejdůležitější – zda jde o společnou část, která je podle prohlášení určena ke společnému užívání. V takovém případě je možné tuto část pronajmout pouze po změně prohlášení, nebo dočasně s písemným souhlasem každého vlastníka jednotky. Je-li některá jednotka zatížena, pak se vyžaduje rovněž písemný souhlas osoby oprávněné z věcného práva (zpravidla zástavní věřitelé, případně osoby s předkupním právem).


    Ve druhém případě SVJ je v pozici nepřímého zástupce. Tento pojem neexistuje v právních předpisech, ale vymysleli si jej právní teoretici a čeští soudci, aby překlenuli zjevný rozpor mezi částí NOZ o bytovém spoluvlastnictví a ostatními částmi NOZ.

    SVJ jako „nepřímý zástupce vlastníka“ sjednává nájemní smlouvu vlastním jménem, je tedy pronajímatelem. Přijímá nájemné i případné úroky z prodlení, nese náklady spojené s uplatněním pohledávek za nájemcem a je příjemcem smluvních pokut, avšak přijaté nájemné a případné úroky z prodlení jsou – podle tvrzení Generálního finančního ředitelství – příjmem vlastníků jednotek (viz též 2013/366/§16/2).

    Z toho plyne, že nejde u SVJ o zdanitelné příjmy. SVJ je povinno přijaté částky nájemného vypořádat se spoluvlastníky pronajímaného majetku. SVJ má také povinnost vystavit každému vlastníkovi potvrzení o výši částky nájemného, která na něj připadá za uplynulé zdaňovací období.

    Justitianus

    Vložil MartinII, 10. Únor 2025 - 16:54

    Oprávněný k pronájmu je pochopitelně pouze vlastník věci, zde nemovité věci přesněji Jednotky (až už „bytu“ či „nebytu“). Dle NOZ zhruba „Co je uvedeno pro byt, platí i pro nebyt“, viz § 1158 (2)

    Vlastníkem (pronajímané) jednotky (tedy i nebytové) může být ale také i SVJ. To plyne z

    § 1206

    "(1) Shromáždění tvoří všichni vlastníci jednotek. Každý z nich má počet hlasů odpovídající velikosti jeho podílu na společných částech;

    JE-LI VŠAK VLASTNÍKEM JEDNOTKY SPOLEČENSTVÍ …, K JEHO HLASU SE NEPŘIHLÍŽÍ".

    Nespekuluji nad tím, zda pronájem jednotky (kterou SVJ může vlastnit)

    • je podnikání, protože dle § 1194 nesmí SVJ podnikat
    • zda jako vlastník dotyčné jednotky (viz § 1206/1) může být zapsáno SVJ přes svoje IČO, nebo musí být jako vlastníci uvedeni aktuální členové Společenství.

    Dále se řiďte radami Justitiana a zjistěte z Prohlášení (nebo na cuzk.cz) zda je místnost (kterou uvažujete pronajmout) samostatnou jednotkou nebo v opačném případě patří do společných částí

    Pozn.: podobný omyl je uvažovat o tzv. „prodeji půdy“ (viz zdejší občasná diskuse) pokud je (většinou) společnou částí, nikoli samostatnou jednotkou

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".