Fotovoltaika

Vložil Kopsa (bez ověření), 7. Duben 2025 - 12:01 ::

Dobrý den, jsem novým členem bytového družstva, na střeše domu bytové družstvo plánuje umístit fotovoltaiku, na plánované schůzi mají být nabídky předloženy nájemníkům. Dotaz zní, jaké rozhodující odborné informace, by mělo představensto bytového domu sdělit svým nájemníkům, aby se mohli rozhodnout, případně jakým směrem podat své dotazy. Děkuji za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel, 13. Duben 2025 - 0:09

    Pane Kopso,

    situace v legislativě OZE (občasné zdroje energie) je chaotická. Jako příklad uvedu LEX OZE III, která nabude účinnosti za 5 měsíců, ale pro někoho řeší situaci zpětně od 1.7.2024 (to není překlep, jen důkaz chaosu). Proto uvedu jen několik poznámek.

    1. Chtělo by to se seznámit s fungováním FVE. Nejvyšší výkon dodává přes den, kdy je v bytovém domě nejmenší spotřeba. Potom můžete akumulovat do baterií nebo dodávat přetoky do sítě za nízkou nebo zápornou cenu. Můžete také akumulovat do zásobníků teplé vody. Mařiče energie by snad měly být zakázány.
    2. S tím souvisí častá snaha dodavatele FVE dodat maximální počet panelů. Tím se sice získá větší dotace, ale co s elektřinou vyrobenou v nevhodný čas?
    3. Takže základem bude mít jasno, k čemu elektřina z FVE má sloužit. Osvětlení chodeb, výtah nebo i sdílení do bytů? O tom by měli rozhodnout členové družstva a spočítat by to měl někdo jiný než dodavatel.
    4. Pokud chcete elektřinu i sdílet do bytů, tak bude problém s nastavením alokačního klíče rozdělování elektřiny. LEX OZE II umožňuje pouze statický alokační klíč. Tj. dopředu se členové družstva musí dohodnout, jak se budou podílet v 15 minutových intervalech na spotřebě vyrobené elektřiny. To bude na členské schůzi zábava.
    5. Já jsem dost konzervativní a tak by mne zajímala návratnost investice. Cena elektřiny se v dnešní turbulentní době špatně do budoucna odhaduje. Nicméně v nákladech by měla být větší přesnost. Dodavatelé však často podhodnocují náklady na údržbu, opravy a revize. Dále jsem se setkal s nabídkami, kde se neuvažuje s odpisy. To potom úspory dosahují klidně 50%.
    6. Vrcholem jsou zelení progresivisti, kteří na otázku o návratnosti odpovídají, že má jít především o osamostatnění a zřízení moderního ekologického zdroje.
    7. Pokud budete chtít dotaci a/nebo úvěr, tak příslušné instituce běžně vyžadují schválení členskou schůzí.
    8. Protože LEX OZE III zruší § 30b ZDP, tak se připravuje Sdělení GFŘ jak odepisovat technologii FVE. Zatím je to v neveřejném připomínkovém řízení, ale možná do doby účinnosti LEX OZE III bude Sdělení publikováno.
    9. Obecně si každého potencionálního dodavatele prověřuji z veřejných zdrojů, např. z Obchodního rejstříku. I když i Malina Group vypadal v účetnictví dobře a je nyní v insolvenci. Ale alespoň zjistíte, zda potencionální dodavatel není úplně nový na trhu, jakou mají statutáři historii, zda Vaše zakázka nebude tvořit značnou část jeho ročních tržeb atd.
    10. Držím palce, abyste se na členské schůzi správně rozhodli.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Justitianus, 13. Duben 2025 - 8:38
    • Pavel: „Pokud chcete elektřinu i sdílet do bytů, tak bude problém s nastavením alokačního klíče rozdělování elektřiny. LEX OZE II umožňuje pouze statický alokační klíč.“

    Tyto stesky jsem četl v různých zdrojích. Jsou však zcela liché.

    Elektrická energie nemusí být distribuována do jednotlivých bytů! Je to přece obdoba rozvodu tepelné energie. Tepelnou energii také nikdo nedodává do jednotlivých bytů [1].

    SVJ poskytuje v domě službu „vytápění“ podle zákona č. 67/2013 o službách. Nikoliv rozvod tepelné energie podle zákona č. 458/2000 Sb., energetický zákon. Odebraná tepelná energie se v domě nerozvádí do bytů, nýbrž spotřebuje ji poskytovatel služby „vytápění“ pro poskytování této služby.

    Stejně může být řešeno i napájení bytů z elektrické sítě, případně z FVE na střeše domu. SVJ bude elektrickou energii spotřebovávat samo k poskytování služby „napájení“ podle zákona č. 67/2013 o službách. Nebude tedy v rámci domu provádět žádnou distribuci elektrické energie podle zákona č. 458/2000 Sb., energetický zákon [2]. Tento zákon se přece nevztahuje na poskytování služeb spojených s užíváním bytů!

    V rámci poskytování služby „napájení“ právnickou osobou SVJ je v působnosti shromáždění stanovit vlastní pravidla pro rozúčtování ceny této služby na jednotky (2012/89/§1208/d). Je tedy nesmyslem mudrovat o „statickém alokačním klíči“.

    Justitianus


    Poznámka 1: Je všeobecně známo, že v ČR existuje pouze jediné SVJ s udělenou licencí na rozvod tepelné energie. Držitelem této licence je Společenství vlastníků domu č.p. 208 Neveklov, číslo licence 310202157.

    Poznámka 2: V ČR existuje dnes celkem 25 SVJ, která mají udělenu licenci na výrobu elektřiny. Existuje však jen jediné SVJ, které má platnou licenci na distribuci elektřiny: SVJ pro dům č.p. 2583, ul. Petržílkova, Praha 5, číslo licence 121221141.

    Vložil FVE (bez ověření), 13. Duben 2025 - 9:33

    1)Licenci nepotřebujete pro FVE s instalovaným výkonem do 50 kW (včetně), je-li výrobna provozována primárně pro Vaši spotřebu či sdílení elektřiny a nikoliv za účelem zisku.

    2)Sdílení elektřiny není distribuce elektřiny.

    Vložil Justitianus, 13. Duben 2025 - 10:16
    • „Licenci nepotřebujete pro FVE s instalovaným výkonem do 50 kW (včetně), je-li výrobna provozována primárně pro Vaši spotřebu …“

    To plyne z toho, co jsem zde už napsal: SVJ bude provozovat FVE pro svou vlastní spotřebu – za účelem poskytování služeb „napájení“, „osvětlení společných prostor“, „provoz výtahu“, „umožnění příjmu rozhlasového a televizního signálu“, atd..

    • „Sdílení elektřiny není distribuce elektřiny.“

    To je bezvýznamné. Zjevně jste nepochopil co jsem napsal. Rozhodující je pouze to, že poskytování služby podle zákona č. 67/2013 Sb. není ani sdílením elektřiny, ani distribucí elektřiny. SVJ se přece vůbec nemusí zabyvat nějakým sdílením elektřiny (ani jakýmsi statickým alokačním klíčem), když bude pouze poskytovat a rozúčtovat službu spojenou s užíváním bytů.

    Justitianus

    Vložil Pavel II (bez ověření), 12. Duben 2025 - 16:09

    a proto se vlastník s Vámi o tom nemusí vůbec bavit. Jiná situace by byla u SVJ, kde spoluvlastníci rozhodují.

    Vložil Družstevník (bez ověření), 12. Duben 2025 - 17:16

    Tazatel píše, že je „novým členem bytového družstva“. Zároveň je tedy nájemník bytového družstva. Jako člen BD bude rozhodovat na členské schůzi BD, což je nejvyšší orgán vlastníka domu tj. bytového družstva.

    Prosím vyjadřujte se k problematice o které něco víte. Tedy pokud taková problematika vůbec existuje. Bytová družstva nejsou vaší silnou stránkou.

    Vložil Justitianus, 12. Duben 2025 - 18:41
    • "Prosím vyjadřujte se k problematice o které něco víte. (…) Bytová družstva nejsou vaší silnou stránkou.

    Co to zde žvaníte, Družstevníku?…

    Podle 2012/90/§705 platí, že statutárním orgánem družstva je představenstvo. Podle 2012/90/§706 platí, že představenstvu přísluší obchodní vedení družstva. Pořízení fotovoltaiky do vlastnictví bytového družstva plně spadá pod obchodní vedení družstva.

    Odpověď diskutujícího Pavel II je tedy správná: pouhého nájemce se nebude nikdo ptát na nic. Naopak Vy, Družstevníku (bez ověření), projevujete neznalost právních poměrů v bytových družstvech.

    Podotýkám, že podle 2012/90/§656/t platí, že členská schůze rozhoduje o dalších otázkách, které zákon nebo stanovy svěřují do její působnosti. Zákon nesvěřuje rozhodování o pořízení fotovoltaiky členské schůzi. Pokud jde o obsah stanov, o tom se tazatel nezmínil ani slovem. Nevíme tedy, zda pravomoc představenstva rozhodovat o pořízení fotovoltaiky je či není stanovami omezena.

    Justitianus

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".