úhrada škody
Dobrý den, při stěhování podnájemníků při ukončení nájmu byla poškozena lišta ve výtahu (škoda asi 8 000,–Kč). Po kom má SV vymáhat úhradu škody? Po majiteli nebo podnájemnících? Majitel tuto škodu nahradit odmítá. Tvrdí, že škodu nezpůsobil on a ani jeho nájemníci, ale muž, kterého si nájemníci přizvali na pomoc. Prosím o případné odkazy na judikaturu. Děkuji.
Píšete „lišta ve výtahu“. Tato lišta slouží jako nárazník u auta k zabránění poškození toho, co je za lištou.
Nejde tedy o žádně poškození, lišta může promáčklá zůstat, neb tento stav je její funkcí. Výměna lišty se může uskutečnit třeba za rok, nebo nikdy.
- „Po kom má SV vymáhat úhradu škody?“
SVJ si může vybrat. Mimochodem, nejde o úhradu škody, ale o náhradu škody.
§ 2924 Škoda z provozní činnosti Kdo provozuje závod nebo jiné zařízení sloužící k výdělečné činnosti, nahradí škodu vzniklou z provozu, ať již byla způsobena vlastní provozní činností, věcí při ní použitou nebo vlivem činnosti na okolí. Povinnosti se zprostí, prokáže-li, že vynaložil veškerou péči, kterou lze rozumně požadovat, aby ke škodě nedošlo. |
Byt byl pronajímán za úplatu, tedy jde o zařízení, které v době vzniku škody nepochybně sloužilo výdělečné činnosti. Stěhování majetku nájemce či podnájemce při ukončení nájmu je součástí této provozní činnosti. Škodu tedy nahradí provozovatel = pronajímatel = vlastník jednotky. Může se ovšem pokusit své odpovědnosti zprostit – pak by SVJ bylo ve sporu neúspěšné.
§ 2926 Škoda na nemovité věci Kdo, byť oprávněně provádí nebo zajišťuje práce, jimiž se jinému působí škoda na nemovité věci, nebo jimiž se držba nemovité věci znemožní nebo podstatně ztíží, nahradí škodu z toho vzniklou. |
§ 2914 Kdo při své činnosti použije zmocněnce, zaměstnance nebo jiného pomocníka, nahradí škodu jím způsobenou stejně, jako by ji způsobil sám. |
Škodu nahradí nájemce či podnájemce – přesněji řečeno ten, kdo zajišťoval a organizoval stěhování. (Při tom sice použil pomocníka, ale tím se své odpovědnosti nemůže zprostit, viz § 2914.) Jde o odpovědnost objektivní bez ohledu na to, zda on sám či jeho pomocník zavinil či nezavinil škodu. Viz např. rozsudek 25 Cdo 3704/2021.
§ 2900 Škůdce, který vlastním zaviněním poruší povinnost stanovenou zákonem a zasáhne tak do absolutního práva poškozeného, nahradí poškozenému, co tím způsobil. |
§ 2910 Porušení zákona Vyžadují-li to okolnosti případu nebo zvyklosti soukromého života, je každý povinen počínat si při svém konání tak, aby nedošlo k nedůvodné újmě na svobodě, životě, zdraví nebo na vlastnictví jiného. |
Zákon ukládá ve svém § 2910 obecnou prevenční povinnost – neškodit. Škůdcem je v tomto případě pomocník, protože nepochybně porušil zákonem uloženou povinnost a vzniklá újma na vlastnictví jiného je následkem tohoto porušení povinnosti.
Justitianus
Justin to píše akademicky.
V praxi naprostou většinu škod nikdo nikdy nikomu nenahradí.
Z povinnosti neškodit podle § 2910 existuje řada výjimek, podle nichž se škodit může a škodí. Řada lidí na tom má postavenou životní náplň, a to dokonce i v případech, že jim samotným působení škody nic nepřinese.
Paní Mgr. doporučuji ukládat účetní závěrky do rejstříku. Tam Vám hrozí větší škoda než 8 000 Kč. Jinak vše nejlepší k brzkým kulatinám!
Náhradu škody uplatňujte u toho, kdo ji způsobil a hlavně komu ji můžete prokázat.
Nejste první ani poslední kdo toto řeší. Pátrejte zde na fóru. Dozvíte se že to lze řešit z pojištění domu. Nebo ho snad nemáte ?
www.portalsvj.cz/…a-najemnikem
Škoda způsobená nájemníkem
Vložil lennie, 18. Leden 2017 – 18:47 :: Ostatní
- – – – –
www.portalsvj.cz/…aplati-skodu
kdo zaplatí škodu
Vložil mamka030, 21. Listopad 2016 – 10:50 :: Ostatní
- – – – – – – – – – – – –
Na internetu
16. 8. 2022 – Vytopili vám byt: Odpovídá za škodu vlastník, nájemce, nebo podnájemce?
- – – – – – – – – – – – – –
www.cesivpravu.cz/…-lze-zakazat
26. července 2021 – Škody od nájemníků řešte s majitelem bytu, Airbnb lze zakázat
podle předsedy Sdružení BD a SVJ Františka Lebla
„Pokud jde o vymáhání škody, odpovědnost nese vždy vlastník, který odpovídá za řádné chování nájemníků. Škodu je tedy třeba vymáhat na vlastníkovi, případně i soudně, ale je třeba ji řádně zdokumentovat, vč. zajištění svědků, fotodokumentace a příčinné souvislosti s chováním škůdce se vzniklou škodou, vč. označení nájemníka a data události, jako důkazy pro případný soudní spor,“ uvedl pro portál Češi v právu Lebl.
- – – – –
www.bezplatnapravniporadna.cz/…emnikem.html
Zveřejněno: 27. červenec 2015 – Nájmy, SVJ (společenství vlastníků jednotek), bytové družstvo, nájemné Odpovědnost pronajímatele za škody způsobené nájemcem, nájemníkem
Uložil(a): Mgr. Michal Jantoš (právník)
- – – – –
http://radiozurnal.rozhlas.cz/…used-6267083
5. březen 2015 – Ničí sousedovi nájemníci společné prostory domu? Škodu zaplatí soused
Na Žurnál servis se e-mailem obrátil posluchač, který řeší problém s bydlením. V domě mají bytové jednotky soukromé vlastníky, a někteří z nich pronajímají byty lidem, kteří ničí společné části domu, a tím komplikují život ostatním.
„Náhrady škody je možné se domáhat buď vůči osobě, která škodu způsobila, příp. nově i přímo po majiteli jednotky. Od účinnosti NOZ je totiž vlastník jednotky povinen zajistit dodržování pravidel pro správu domu a užívání společných částí i od osob, kterým umožnil byt užívat,“ popisuje advokát.
Poslední komentáře