(Ne)existující SVJ
Hezký den,
před několika měsíci jsme s přítelem koupili bytovou jednotku v domě, který byl v minulosti výhradně vlastněn jednou rodinou. Jeden z členů rodiny se rozhodl prodat 3 BJ a tím jsou v BD nyní 3 noví majitelé. Již od převodu vlastnictví bytu se snažím z většinového vlastníka, který je i samozvaným správcem, vymámit stanovy a účetnitví SVJ. Ten však neustále mlží a nabývám dojmu, že žádné SVJ neexistuje. A v živnostenském rejstříku nedokážu SVJ podle adresy dohledat. Nevím tedy jak dále postupovat. Pán mi každý měsíc posílá výši záloh za služby – ta se každý měsíc mírmě mění. Platí se voda, světlo ve společných prostorách, výtah a odpad. Tzv. „fond oprav“ se nevytváří. Jsem povina vše platit dle rozpisu, i když mi nebyl schopný prokázat, že SVJ existuje a že je oprávněnou osobou? Například jsem si nainstalovala vodoměry, jelikož zálohy za spotřebu vody jsou závratné. Za poslední 3 mesíce jsem spotřebovala vody méně, než je jedna měsíční záloha. Přestala jsem tedy měsíční zálohy platit. Jsem v právu? Můžu se rozhodnout platit za reálnou spotřebu vody? Problémů je samozřejmě mnohem víc. Pokud by bylo potřeba, abych něco rozvedla, ráda odpovím na jakýkoliv upřesňující dotaz. Předem děkuji za pomoc.
S pozdravem,
Jana
Děkuji všem za rady. Díky odkazu na mfcr jsme našla, že společenství bylo opravdu založeno 26.1.2016 a zapsáno 2.2.2016. V listinách je pouze notářský zápis (to jsou nejspíš stanovy, že?), takže předpokládám, že se ještě nekonala žádná schůze. Dle stanov má být schůze svolána minimálně 1× ročně, takže máme co dělat, abychom to stihli.
Celkově mi stanovy připadají celkem obecné. Sama z nich nepoznám, jakým způsobem máme platit zálohy:
Příspěvky na správu domu a pozemku a úhrady nákladů na služby
- Pro účely financování nákladů na správu domu a pozemku platí členové měsíční
příspěvky, a to:-------------------------------------------------------------------------------------
- stejnou částkou za jednotku – na náklady vlastní správní činnosti společenství (§
1180 odst. 2 občanského zákoníku),–-----------------------------------------------------
- ve výši odpovídající podílu podlahové plochy jednotky na celkové podlahové
ploše všech jednotek v domě – na ostatní náklady; plocha společné části sloužící k výlučnému užívání jen některému vlastníků jednotky se započítá takto:-----------
- balkon 50 % plochy,–------------------------------------------------------------------
nedohodnou-li se všichni vlastníci na jiném podílu na úhradě nákladů na správu domu a pozemku.----------------------------------------------------------------------------------------
Možná jsem blbá, ale opravdu nevím, co z toho vyplývá. Sama to chápu tak, že z toho nevyplývá vůbec nic a je to jenom výčet možných způsobů úhrady nákladů za služby. Není zjevné, který způsob je platný pro úhrady čeho.
Ještě upřesním, že SVJ bylo založeno v době, kdy byl BD již rozdělen na jednotky a ty byly vlastněny dvěma vlastníky (bratrem a sestrou). Má 2 členy výboru, z nichž ani jeden nevlastní nic v BD. Jsou pouze příbuzensky spřízněni s původními vlastníky. Co jsem si četla tady na portálu, tak by to z právního hlediska nemělo vadit, že? Ještě je potřeba říci, že 3 bytové jednotky prodala původní poloviční majitelka BD. Její pan bratr je nadále majitelem většinového podílu na BD. Předpokládám, že to by mohlo představovat problém pro budoucí rozhodování shromáždění SVJ.
Je to zvláštní. Podle toho by se náklady na správu platily na všechny jednotky stejně a vše ostatní podle m2. Tj i ta voda, na kterou jste se ptala.
Je to cele jako kdyby odsouhlasili jenom nejaky zakladni mustr, ale uz ho nedoplnili. Ty carky za kazdou variantou plateb podle me jsou pole k doplneni, kde se melo vepsat, jak budou jednotlive sluzby rozpocitavany. Takze vzhledem k tomu, ze krome zakladaciho notarskeho zapisu nejsou k dispozici zadne jine dokumenty, myslim si, ze zpusob plateb je proste jak se jim to zrovna hodi. Je to vubec v poradku? Maji na uhradu plateb narok? Napriklad platby za vytah jsou ruzne podle toho, v jakem patre bydlite. Prizemi samozrejme nic, prvni patro plati 20Kc, druhe 50, treti 60. Je to uplny punk. Dneska jsem se dozvedela od „spravce“, ze kdyz nemam vodomer cejchovany (ani jsem nevedela, ze se neco takoveho dela. Muj instalater mi nic nerekl), bude po mne tu silenou raketu za vodu chtit doplatit. Jsem z toho v koncich.
Jana
Jano,
ty čárky (pomlčky) tam musí být, takto se dělá notářský zápis, aby za text už nešlo nic doplnit. Když si ty čárky odmyslíte, máte odpověď:
Platíte stejnou částku za jednotku na vlastní správní činnosti (to je první věta). Dále platíte dle podílu vše ostatní. (druhá věta). Společné plochy ve výlučném užívání se započítávají 50%, pokud se vlastníci nedohodnou jinak. (třetí věta)
Aha, omlouvam se, ze jsem tak nechspava. Do ktere polozky tedy spada voda, vytah, odpad, osvetleni spolecnych prostor, revize? Do te druhe varianty? Nebo do zadne? Nikdy jsem neslysela, aby treba voda byla rozpocitana podle podlahove plochy…
Jano,
na Vaší otázku neexistuje jediná správná odpověď, na to jste dala příliš málo informací a v každém SVJ je to jinak. Pravděpodobně to máte upřesněno ve vašich stanovách, případně v prohlášení vlastníka, jak Vám odpověděl už MartinII. Pokud ne, hledejte oporu v zákonech, zejména NOZ 89/2012 část bytové spoluvlastnictví a 366/2013.
Vaše informace jsou nedostatečné.Nevíme kolik jednotek vlastně v domě je.Kdy(v kterém roce) byl dům rozdělen na jednotky-Zkuste se podívat do KN ,kolik vlastníků bytového domu je tam zapsáno a jaký mají podíl z celku.A hlavně si prostudujte příslušné zákony,týkající se SVJ, včetně Vašich práv a povinnosti,které Vám členstvím ve Společenství vlastníku vznikla.Bez těchto znalostí se totiž v budoucnu neobejdete.Samozřejmě pokud se nemíníte stát pouze jedním z „kusů ve stádu ovčanů“.
§ 1198
(1) Nebylo-li společenství vlastníků založeno již dříve, založí je vlastníci jednotek, kde je alespoň pět jednotek, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků, nejpozději po vzniku vlastnického práva k první převedené jednotce.
§ 1200
Založení společenství vlastníků
(1) Společenství vlastníků se založí schválením stanov. Nebylo-li společenství vlastníků založeno prohlášením o rozdělení práva k domu a pozemku na vlastnické právo k jednotkám nebo ujednáním ve smlouvě o výstavbě, vyžaduje se ke schválení stanov souhlas vlastníků všech jednotek.
JaVa
Jano,
takových případů jsou stovky, možná tisíce.
Zjistit, zda je SVJ zapsáno ve veřejném rejstříku (VR) můžete podle adresy domu:
http://wwwinfo.mfcr.cz/…s_es.html.cz
Pokud tam uvedeno SVJ není, tak to znamená, že právně neexistuje nebo, že právně existuje, ale původní vlastník ho do veřejného rejstříku nezapsal. To je asi nejhorší možná varianta.
Kdy bylo zavkladováno Prohlášení vlastníka do KN?
V jakých letech byly převáděny jednotky?
Nejdříve musíte vyhodnotit, zda vznik SVJ se řídil ZoVB nebo NOZ.
Vím, že budu mínusován, ale opakovaně tu píšu, že při nákupu bytu by se kupující neměl zajímat pouze o cenu ale i o to, jak SVJ hospodaří (minimálně závazky včetně úvěrů, pohledávky aj.). Pokud tyto vstupní informace zájemce neobdrží, tak je nákup nemovitosti velmi rizikový. Vy ani nevíte zda SVJ existuje, natož jak hospodaří.
Hezký den!
Pavel
Ještě mě napadlo, že se můžete kouknout na výpis z banky, tam bývá uveden název účtu protistrany.
SVJ nepodniká, tzn. v živnostenském rejstříku SVJ nenajdete. Jedině v obchodním rejstříku, tj. justice.cz. Podle adresy se tam hledat nedá, ale můžete podle jména a příjmení fyzické osoby, která je statutárním orgánem.
Měsíční zálohy podle rozpočtu, schváleného shromážděním:
Zálohy na správu domu a pozemku a zálohy na úhradu nákladů za služby, spojené s užíváním bytu
Zálohy na správu domu a pozemku
- krátkodobé
- dlouhodobá
- KRÁTKODOBÉ ZÁLOHY
- náklady vlastní správní činnosti
aa) rozúčtované mezi vlastníky rovným dílem
- náklady na zřízení, vedení bankovních účtu
- náklady na rozúčtování a vyúčtování plnění spojená s užíváním jednotek
- náklady kanceláře SVJ (vybavení, kanc.potřeby, telefon, poštovné)
- náklady pro vlastní správní činnost (počítač vč.softwar.vybavení)
- právní služby, týkající se domu a pozemku
- odměna výboru vč.zdrav.a soc.poj.
- odměna správní firmě
ab) rozúčtované mezi vlastníky podle spoluvl. podílu
- pojistné
ab) běžná údržba, opravy, servis výtahu, revize, plyn revize, požární kontrola – rozúčtování podle spoluvl.podílu
- plocha společné části sloužící k výlučnému užívání jen některému vlastníků jednotky se započítá takto:
- lodžie […………] % plochy,
DLOUHODOBÁ ZÁLOHA (nesprávně FO) – podle spoluvl.podílu
s dobou použitelnosti delší než 1 rok (šetří se) – finančně náročné opravy, technické zhodnocení spol.částí (vlastníkům se vyúčtuje po realizované akci)
Dekuji, to jste mi ale nejspis poslal, jak by to idealne s platbami mohlo vypadat, ne? Nebo je to takto obecne platne ze zakona? Vyse jsem zkopirovala cast o platbach z nasich stanov a takto rozepsane platby tam nemame. Proto me zajimalo, jestli kdyz nemame radne stanoveny zpusob rozpocitavani plateb, jestli ma sprava SVJ narok na uhradu zaloh za sluzby podle klice, ktery si sama zvoli. Bez smluv a jineho pravniho ukotveni. Dale by me zajimalo, zda ucet, na ktery se zalohy plati, musi patrit SVJ, pripadne jestli musi byt transparentni. Pan, ktery finance spravuje vlastni vice jak 50% podil budovy, ale nema zadnou smlouvu s SVJ o spravovani financi, ci o tom, ze by byl spravce. Bojim se tedy, ze si platby muze vymyslet, jak se mu to hodi a ja to jako ovce platim a hazim penize do kanalu. Ve stanovach mame sankce z prodleni plateb 10kc/den, tak nevim, co mam delat. Jestli dal slepe platit, protoze se bojim, ze se pak kvuli tem sankcim nedoplatim, nebo neplatit, dokud se situace nevyresi a radne pravne neosetri, protoze ve stavajicim stavu pan nema na pozadovani plateb narok. Dekuji.
Jana
Nestačil jsem přečíst všechny odpovědi. Někde zde na portále byla uvedeny důležité dokumenty SVJ
Prohlášení vlastníka je dle NOZ § 1166. seženete ho na katastru (kopie 20 Kč/str), okopírujte jen důležité stránky
Stanovy § 1200
Schůze (shromáždění) a nezapomeňte na § 1221
„Nevyplývá-li z ustanovení o společenství vlastníků něco jiného, použijí se přiměřeně ustanovení o spolku. Nepoužijí se však ustanovení o shromáždění delegátů, dílčích členských schůzích ani o náhradní členské schůzi“.
Měli byste mít evidenční list rozpis záloh
Někde (zápis shromáždění) by měla být pravidla přispívání na služby a řešení rozdílů v náměru podružných vodoměrů (pokud máte) a fakturačního.
Měli byste dostávat věrohodné vyúčtování. Na to také nějaká vyhláška je. SVJ je řídí zákonem o účetnictví.
Hledejte zde na portále „rozúčtování studené vody“
Služby viz 67/2013 Sb., a novela 104/2015 (ta se týká asi jen tepla a teplé vody).
Nařízení vlády č. 366/2013 Sb., o úpravě některých záležitostí souvisejících s bytovým spoluvlastnictvím
SVJ by mělo mít svůj účet, ne ale aby s ním nakládal jen jeden člověk, to je jako byste mu to posílali na jeho účet.
Na webové stránce http://portal.justice.cz/…od/uvod.aspx vlevo je „veřejný rejstřík“ , po zadání jména SVJ ( které snad znáte) nebo IČO stránka vyhledá Vaše SVJ. Na této stránce je kromě výpisů (název SVJ,datum vzniku, IČO, adresa, jména členů výboru) dole Sbírka listin, kde by měl být založen zápis z ustavující schůze s účastí notáře a se stanovami. . Stanovy mají od doby platnosti zák.89/2012 Sb. od 1.1.2014 povinné údaje podle § 1200, v jeho bodě (1) je napsáno, že SVJ se zakládá schválením stanov, k jejichž schválení se vyžaduje souhlas všech vlastníků. Kolik vlastníků má Vaše SVJ? Podrobnosti najdete např. na http://www.jerkman.as/…eni-SVJ.aspx.
Máte pravdu, zelený je strom života, šedá je skutečnost (nebo tak nějak). Předchozí můj příspěvek je podle zákona o účetnictví, jinak se spoustu skutečně kvalifikovaných a důležitých informací o účetnictví dozvíte na www.klaiex.webnode.cz. V našem SVJ máme o něco lepší měsíční předpisy, jsou rozdělené na zálohové platby (služby) a nezálohové (zálohy na správu domu ) – pojištění, odměna správci, odměna výboru, provoz, fond oprav a dokonce i splátky úvěru. Přestože jsem se bránila tomuto rozdělení, výboru to nevadí, správní firma odpověděla, že takto to dělají podle programu Lahoda. Na schůzi všichni mlčí a já jen ohrožuji jejich sledování hloupých seriálů. Jak by měly nebo mohly být stanoveny zálohy je v zákonu 67/2013 Sb., včetně toho, co má být uvedeno ve vyúčtování služeb. Na závěr poznámku – nad některými Vašimi dotazy nestačím žasnout ( zda účet, na který se platí, musí patřit SVJ – ano; Vy byste platila na cizí účet?), SVJ by také se správcem smlouvu mělo mít – dostává odměnu? Když jste zapsáni v obchodním rejstříku, museli jste mít schůzi za účasti notáře se schválením stanov, schůzi někdo vedl, zvolený výbor. Kolik vlastníků má Vaše SVJ? Pokud máte výbor, musíte mít měsíční předpis plateb záloh na správu domu a záloh na služby, které se nemohou měnit každý měsíc. Účastníci této diskuse se Vám snaží poradit, když se rady a pomoci nedomůžete ve Vašem domě, protože sami na těchto stránkách taky někdy určitě hledali pomoc, stejně jako já. S počítačem zacházet umíte, nevím, jestli Vás někdo na tyto stránky navedl, ale na internetu po zadání různých pojmů do vyhledávače dostanete odpovědi ihned ( až byste se možná divila, co všechno tam najdete), aniž byste musela čekat na reakce z těchto stránek, případně že Vám nikdo neodpoví. Nepíšu to jako výtku, skutečně, ale jako pomoc pro další pátrání po jakýchkoliv informacích, nejen z SVJ. Prostudujte si zákon 67/2013 Sb. a nař.vlády 366/2013. Držím palce.
Makahari,
na stránce Jerkman je zjevný nesmysl. Samozřejmě je možné založit SVJ i v domě, kde jsou pouze dva vlastníci. Stačí pouze Prohlášením vlastníka (jehož součástí jsou i stanovy)rozdělit dům na jednotky.
Na stránce Jekrman se píše o případu dvou vlastníků jednotek v domě, tzn., že dům už byl rozdělen prohlášením na jednotky, ale prohlášení neobsahuje stanovy, proto společenství ještě založeno nebylo.
Evžene,
já tvrdím, že tvrzení „2.Jsou-li v domě dva vlastníci jednotek, SVJ není možné založit vůbec“ je nesmysl. Dle NOZ par 1200 odst. 1) první věta říká, že společenství vlastníků se založí schválením stanov. Nikde v zákoně nečtu, že paragraf nelze použít, pokud jsou v domě dva vlastníci jednotek. Ani na stránce Jerkman nečtu, že výše uvedené tvrzení je za podmínky, kdy prohlášení neobsahuje stanovy. A i kdyby tomu tak bylo, lze SVJ založit dodatečným schválením stanov, což dva vlastníci jednotek mohou udělat kdykoliv. To znamená, že lze kdykoliv založit SVJ v domě, kde jsou dva vlastníci jednotek.
§ 1198 uvádí:
„(1) Nebylo-li společenství vlastníků založeno již dříve, založí je vlastníci jednotek, kde je alespoň pět jednotek, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků, nejpozději po vzniku vlastnického práva k první převedené jednotce.“
Pro založení společenství je tam podmínka „pět jednotek“ a „tři různí vlastníci“. V následujícím § 1199 je výjimka, která umožňuje založení i méně než pěti jednotek, ale není zde uvedena výjimka pro méně než tři různé vlastníky. Jaký smysl by měl uvedený § 1199, pokud by podle vás platilo, že nemusí být dodržena podmínka alespoň tří různých vlastníků, to by nemuselo být dodrženo ani alespoň pět jednotek, a celý § 1199 by byl zbytečný.
Evžene,
ano, paragaraf 1199 sice popisuje jednu výjimku, ale nikde v části bytové vlastnictví není zakázano založení společenství tam, kde jsou dva vlastníci. Jak by tedy vypadala situace, kdyby původní vlastník prohlášením včetně stanov rozdělil dům na jednotky a převedl jednu jednotku na druhého majitele? Společenství by nebylo založeno a založilo by se až převodem třetí jednotky na třetího vlastníka? Tak to přece není, to by o tuto možnost musel být rozšířen par 1200 odst 1). Podle mne par 1199 je dispozitivní a par 1200 kogentní.
Napsal jste:
„Jak by tedy vypadala situace, kdyby původní vlastník prohlášením včetně stanov rozdělil dům na jednotky a převedl jednu jednotku na druhého majitele? Společenství by nebylo založeno…?“
V takovém případě byste nemohl zapsat SVJ do veřejného rejstříku. Rejstříkový soud by SVJ pouze s dvěma vlastníky jednotek do veřejného rejstříku nezapsal. Kromě toho by rejstříkový soud nezapsal SVJ do rejstříku i po dalších převodech až do doby, dokud by původní vlastník jako správce neztratil většinu hlasů podle § 1202 a 1203.
Makahari,
ono je toho na stránkách Jerkman nepřesně popsáno více:
1.Jediným zakladatelem SVJ může být toliko původní vlastník pozemku a domu za podmínky, že stanovy uvedl přímo do prohlášení vlastníka o vymezení jednotek.
Toto tvrzení je sice pravdivé, ale je zavádějící. Dalo by se z něj dovozovat, že není jiná možnost, jak založit SVJ. Ale původní vlastník může dům i pozemek prodat bez prohlášení vlastníka a SVJ tedy může založit nový vlastník.
3.Jsou-li v domě tři vlastníci jednotek, SVJ založit mohou a může se převést jeden další byt.
Není pravda, katastr neumožní vklad čtvrtého bytu v domě, kde dosud nevzniklo SVJ.
Napsal jste:
„Není pravda, katastr neumožní vklad čtvrtého bytu v domě, kde dosud nevzniklo SVJ.“
Opět se mýlíte. Je to řešeno ve Výkladovém stanovisku č. 11 Expertní skupiny Komise pro aplikaci nové civilní legislativy při Ministerstvu spravedlnosti ze dne 7. 6. 2013
http://obcanskyzakonik.justice.cz/…visko-11.pdf
Uvádí se tam:
„Ustanovení § 1198 odst. 1 NOZ považuje za „ prvn í převedenou jednotku“ jednotku, k jejímuž převodu došlo až po převodu tří jednotek… Pok ud tedy vzniklo společenství vlastníků , pak katastr nemovitostí nebude blok ovat zápis vlastnického práva k další převedené jednotce . Totéž platí při nabytí jednotky do vlastnictví čtvrtého vlastníka. V případě, že nevzniklo společenství vlastníků a byl dán požadavek na zápis do katastru nemovitostí k páté jednotce, pak katastr nemovitostí zápis neprovede do doby, než vznikne společenství vlastníků.“
Tento postup uvádí i ČESKÝ ÚŘAD ZEMĚMĚŘICKÝ A KATASTRÁLNÍ ve svém NÁVODU PRO SPRÁVU KATASTRU NEMOVITOSTÍ a všechny katastry se jím řídí.
Poslední komentáře