Fond oprav pri kupe bytu
Dobry den, Kupujem byt v Cechach, ktory je v osobnom vlastnictve a chcela by som sa opytat, ako je to s fondom oprav. Predavajuci platili do fondu a momentalne je tam nejaka ciastka za ich byt. Chcela by som vediet, ci sa tato suma musi nejako vysporiadat alebo sa tato suma automaticky prevedie na mna ako noveho majitela prevodom clenskych prav a povinnosti? Ma predavajuci pravo pozadovat o vyplatenie tejto ciastky, ked predava byt? Velmi by som ocenila odpoved na moju otazku. Vopred dakujem. Jana
Jano,
Fond oprav neexistuje; hovoříte o zůstatku složených záloh na správu domu. Prodávající nemá v žádném případě právo na vrácení této částky, což je uvedeno i v Zákoně o vlastnictví bytů (§ 15 odst. 4 ZoVB).
Na vyplacení zůstatku záloh na správu domu vznikne nárok pouze
(a) pokud to shromáždění odhlasuje,
(b) při zániku domu.
Domnívám se, že přijaté zálohy stále zůstávají majetkem osoby, která je do společné pokladny vložila, není-li mezi kupujícím a prodávajícím ujednáno jinak. Teoreticky tedy kdyby půl roku po koupi bytu byl dům zničen při zemětřesení, alikvotní část přijatých a nespotřebovaných záloh by měla být vyplacena i bývalému majiteli.
Je možné do kupní smlouvy zařadit klausuli o převodu této zálohy na kupujícího, avšak na Vaši povinnost platit stanovené zálohy na správu to nemá žádný vliv.
lake
Prodávající sice může požadovat, ale nárok na to nemá, jak uvedl lake.
lake uvedl:
„Teoreticky tedy kdyby půl roku po koupi bytu byl dům zničen při zemětřesení, alikvotní část přijatých a nespotřebovaných záloh by měla být vyplacena i bývalému majiteli.“
Domnívám se, že toto není pravda, neboť v ceně bytu je již zohledněn stav společných prostor, provedené opravy i výše „naspořené částky“.
Pro AnonymousX:
V kupní smlouvě je povinně pouze uvedena nemovitost (číslo parcelní, č.p., číslo bytové jednotky). Co je či není v ceně "zohledněno" není nijak zřejmé, pokud tuto informaci smlouva výslovně neobsahuje.
Zaplacené zálohy nejsou nijak svázány s vlastnictvím jednotky či se spoluvlastnictvím části společných prostor. Zůstávají až do spotřebování v majetku osoby, která je zaplatila (pokud se domníváte opak, uveďte prosím podle kterého právního předpisu). Zákon pouze říká, že tato záloha s ním nebude vypořádána, tedy že se mu (bývalému vlastníkovi po prodeji jednotky) nevrací.
lake
Pro lake
Máte své teoretické úvahy podloženy nějaký ustanovením zákona nebo snad rozsudkem vyššího soudu ? Nebo je to jen „plácání“?
Pěkný den.
Psal jsem o bezdůvodném obohacení, takže je to snad jasné: § 451 ObčZ, plnění z právního důvodu, který odpadl.
Mimochodem tazatelka původně napsala, že bude kupovat byt ve vlastnictví, nyní upřesňuje že bude nájemnicí družstevního bytu. Tím je celou diskusi možno ukončit: celou dobu jsme se bavili na základě jejích nesprávných údajů o něčem jiném.
lake
Pane lake, měl byste vědět, že ZoVB, na který je zde často odkazováno, má v uvedené situaci přednost. Doporučuji vám si ho alespoň jednou přečíst. V tomto případě zejména § 20. ( S přechodem nebo vlastnictví k jednotce přechází také povinnosti a práva )
Mnozí příspívatelé zde neumí tak hbitě předhazovat různé §§§, zato mají vlastní rozum.
Přeji příjemný zbytek dne.
Pane AnonymousX,
Gratuluji, že jste se dostal k paragrafu 20, jen podotýkám, že zde řešíme zcela speciální případ zániku domu a rozdělení přeplatků záloh při neexistenci příslušné úpravy v kupní smlouvě. Nejde o běžnou situaci podle § 20.
Nevím z čeho odvozujete, že by ZoVB měl v uvedené situaci přednost. Jednak takovou situaci ZoVB vůbec nepředvídá, jednak tzv. bezdůvodné obohacení není v ZoVB vůbec upraveno, to je pouze v ObčZ. Bylo možno si toho při čtení ZoVB všimnout.
3. Přeji Vám také příjemné užívání vlastního rozumu a objevování jednotlivých paragrafů, ale dále se Vašich objevů zde neúčastním.
lake
Mě to tu občas připadá jako plané teoretizování. Když píšete, že nevyčerpaná záloha se nevrací, čí tedy je. Zůstává ve fondu, který je vlastnictvím současných vlastníků. Pokud by došlo ke zrušení domu, tak se vypořádává současným vlastníkům. Podle vás je majetkem osoby která ji zaplatila až do její spotřebování. Když ale máte nějaký náklad, jak určíte, jestli spotřebováváte vklad bývalého vlastníka, nebo současného vlastníka? Jirka
Pane Kruppe,
pouze jsem odpověděl na zcela konkrétně položený dotaz. V účetnictví SVJ žádný "fond" neexistuje, tím méně takový, který by byl "ve spoluvlastnictví všech současných vlastníků". Zeptejte se vašeho účetního, jak jsou vedeny přijaté zálohy na správu a komu náleží.
I Vás poprosím, abyste v odpovědi uvedl právní předpis, podle kterého může SVJ částky přijaté od jedné osoby vyplatit (bez jejího svolení) jiné osobě.
lake
Tazatelka sice použila nesprávný termín FO, ale každý víme, co měla na mysli a je možno jí odpovědět a nedělat z ní blbce.
Na dotaz, kterým paragrafem je dáno, že fond na správu je majetkem vlastníků jste odpověděl sám. …Zůstávají až do spotřebování v majetku osoby, která je zaplatila…
Jen s tím spotřebováním mám problém ale tady asi Vaše citování zákonů nepomůže. Jakmile cokoliv ze záloh zaplatíte, nejste schopen spočítat, kolik se spotřebovalo z majetku bývalého vlastníka. Podle čeho byste to počítal? Podle podílu? Žádný nemá. Musíte se tedy smířit s tím, že zálohy přecházejí na nového vlastníka a při zániku SVJ by se vyplatily jemu. Jak jinak byste fond rozdělil? Znalost zákonů je jedna věc, ale realita a matematika je věc druhá.
Jirka
Pane Kruppe, trvám na tom, že fond oprav v SVJ neexistuje. Možná s tím máte problémy, já ne. Neexistuje rovněž osobní vlastnictví, například.
Teze o nějakém "přechodu záloh" je nesmyslem. Nepožádal jsem Vás už abyste to doložil?
Výpočet je samozřejmě jednoduchý: je známo, kolik činil alikvotní podíl prvního vlastníka na zálohách při prodeji bytu (SVJ mu o tom může vystavit potvrzení na požádání). Až se tato částka utratí na správu, nezbude z jeho příspěvků nic ke vrácení. Pouhé sčítání a odečítání; vycházím z toho, že napřed se "spotřebují" tyto zálohy, pak teprve to, co mezitím vložil nový vlastník jednotky. Nevím, proč Vám dělá starost podíl: ten je přece pro příslušnou jednotku jednoznačně dán její podlahovou plochou.
lake
„napřed se „spotřebují“ tyto zálohy, pak teprve to, co mezitím vložil nový vlastník jednotky.“
Tohle odnikud, ale opravdu odnikud neplyne. Osobní domněnky by měly být jako osobní domněnky označeny.
Moravák
Pane Kruppe fond oprav sice podle žádného zákona a pod. neexistuje, ale můžu vás ubezpečit my ho třeba máme také. Na schůzi se sejdem většinou obyčejní lidé a když se mluví třeba o fondu oprav tak všichni ví o čem je řeč a nikdo nenapadá schůzi že je třeba neplatná protože používáme neexistující výrazy. Doporučuji příště při psaní jakéhokoliv příspěvku zde na portále kontrolu obsahu u nějakého právníka, aby Vás zase pan lake neopravoval.
Pane Kruppe a pane Anonymousss,
děláte ze sebe blbce oba dva psaním o nesmyslech. Co kdybyste raději podpovídali tazatelům, namísto sledováním každé mé věty a mudrováním o neexistujícím fondu oprav?
Doporučuji vám oběma vlákno "Netiketa", tam naleznete dost podobně postižených jedinců a pěkně si s nimi popovídáte, namísto psaní spamů do vážně míněných diskusí.
lake
Pane lake, právě že jsem odpovídal na dotaz tazatelky. Pouze jsem neřistoupil na bezduché kopírování paragrafů. Sám víte, že v zákonech existují paragrafy, které v praxi není možno dodržet. Nemá cenu citovat nějaké zákony, když s praxe je jasné, že podíl na zůstatku ve fondu na správu je možno vyčíslit pouze v okamžiku převodu bytů. Po jakémkoliv pohybu na tomto účtu již není možno podíl původního vlastníka vyčíslit. Nebo snad dokážete ocitovat nějaký zákon, který popisuje, jak to udělat? Pokud byste musel ten fond mezi vlastniky rozdělit, musíte jej rozdělit podle podílů. Výsledek je takový, že peníze de facto přešly na nového vlastníka bytu.
Jirka
Milé děti, vyndejte si penály a pravítka. Narýsujte tabulku 5 sloupců krát 12 řádků. Sloupce označte A až E, řádky od 1 do 12 (to jsou měsíce).
V domě bydleli pánové A, B, C, D, E. Každý přispívá do společné pokladničky 1000 korun měsíčně. Ale 31. března se pan A odstěhoval, a od dubna už namísto něj platil 1000 korun měsíčně pan Z.
Ze společných peněz se platily: leden 1000 Kč úklid, únor 3000 Kč úklid a výměna kliky, březen 2000 Kč úklid a zasklení okna, duben 1000 Kč úklid, květen 12000 Kč odměna výboru, červen 1000 Kč úklid, a tak dále.
Otázky jsou:
1. Kolik peněz zaplatil do společné pokladny pan A, než se odstěhoval?
2. Ve kterém měsíci se všechny jeho příspěvky spotřebovaly?
Počítejte, děti. Tři první, kteří to budou mít správně, přijdou sem před tabuli a já jim do sešitu dám včeličku. Jirko, proč pláčeš? Že tomu nerozumíš? Už jsem říkala tvé mamince na rodičovském sdružení, ať s tebou doma procvičuje matematiku. A vy ostatní, dejte se do toho.
----------------------------------------------------
Správné odpovědi:
1. 3000 Kč
2. po utracení 15000 Kč, tedy v měsíci květnu.
lake
Pane Lake, představte si ale SVJ o 150 jednotkách. Představte si, že v tom fondu je nějaký počáteční zůstatek, představte si různé podíly a představte si třeba 80 plateb v průběhu každého měsíce a těch 150 platb záloh. Už jste viděl účetního, který Vám to bude jenom proto, aby potvrdil vaše nesmyslné teorie, počítat.
A zapomněl jste spočítat, kolik mají v tom okamžiku majitelé B, C, D, E a nový majitel majitel Z. To je totiž to nejdůležitější.
Prostě, jakmile bývalý majitel odejede, peníze už jeho nejsou. A žádné bezdůvodné obohacení v tom není.
Ono jde skutečně spočítat všechno a na vašem školním případu to je jednoduché. Mě ale nenachytáte, já to skutečně dělám.
Jirka
Krupp napsal: Haha
Pane Kruppe, přiznám se. Já jsem Vás testoval. Předhodil jsem Vám ten těžkopádný příklad s tabulkou 5x12 a čekal jsem, že káravě odpovíte: "Ale lake, vždyť to jde mnohem jednodušeji!" Ale ono nic. Takže teď jak se to skutečně spočítá: použijí se pouhá dvě čísla:
A = aktiva na účtu záloh na správu, tedy prostředky na účtu včetně pohledávek za vlastníky-dlužníky v den převodu jednotky
V = kumulované výdaje z účtu záloh na správu od dne převodu jednotky do aktuálního dne
-------------------------------------------------------------------
A teď k tomu ty složité výpočty:
Průběžná kontrola zda už zálohy prvního vlastníka byly zcela vyčerpány:
(A - V)
Je li výsledek nulový nebo záporný, byly už vyčerpány všechny zálohy původního vlastníka.
Stav záloh prvního vlastníka (v Kč) v den přechodu vlastnictví k jednotce:
A × p
kde p = podíl jednotky v katastru (zlomek)
Aktuální stav čerpání záloh prvního vlastníka v den zániku domu
(A - V) × p
-------------------------------------------------------------------
Takže je jedno, jestli je 150 jednotek, nebo 1500. Stačí dvě čísla z účetnictví, jednou odečíst, případně jednou vynásobit.. Podle Vašeho popisu soudím, že byste na to šel nějakým nesmírně komplikovaným a neefektivním způsobem. Napsal jste: "Mě ale nenachytáte, já to skutečně dělám." Nepochybuji; jen teď váhám, zda se tím taky uživíte ...
lake
Pokud se pamatuji, původní dotaz zněl, jestli se podíl ve FO /jak paní nesprávně uvedla/ převádí novému vlastníku. Já znovu opakuji, že názor, že zůstává původnímu vlastníkovi a postupně se čerpá až do nuly z ničeho neplyne a je nesmysl. Skoro bych se chtěl zeptat z kterého zákona jste to vyčetl.
I kdyby to tak bylo, tak je to ve finale totéž, jako by se převedl původnímu vlastníkovi, takže je správné zahrnout ho do ceny bytu, jak ostatně napsala i paní Klainová, kterou beru jako autoritu.
Co se týče toho výpočtu, jsem rád, že znáte i jednoduchý postup. Pak Vám tedy nedá práci zjistit v každém okamžiku, že součet zůstatku původního vlastníka a nového vlastníka vztažený na kalkulační jednotku se rovná zůstatku ostatních vlastníků vztaženému na kalkulační jednotku a že tedy podíl původního vlastníka přechází na toho nového. A to se tu snažím celu dobu vysvětlit. Právě proto je nesmysl se tím zabývat.
Jirka
Ale s Vámi jsem nediskutoval ohledně původního dotazu. Vy sám jste začal diskutovat o tomto nepravděpodobném případu, kdy
- dojde k prodeji jednotky
- v kupní smlouvě není zmíněn zůstatek záloh na správu
- následně dojde ke zničení domu a nespotřebovaný zůstatek se má vypořádat
Bylo to Vaše rozhodnutí zavést diskusi o této naprosto raritní možnosti, která není v ZoVB řešena. Také já se přikláním k názoru, že je vhodné toto vyřešit v kupní smlouvě. Je-li doporučováno odborníky dát to do kupní smlouvy, je zřejmě pravda co jsem tvrdil: že přechod zůstatku záloh na nového vlastníka není zcela automatický – kdyby byl, nemuselo by o tom v kupní smlouvě být nic, je tak?
Pokud se týká podílu původního a nového vlastníka: jsem rád, že připouštíte, že tyto dva podíly existují a že je lze vypočíst. Končím a uzavírám ze své strany, že šlo o zcela raritní a spíše jen teoretickou možnost, kterou jste Vy a pan AnonymousX zatoužili rozvést dále a dále a dále …
lake
Jsem rád, že po celé této neplodné diskusi se tazatelka, pokud vydržela, dozvěděla i od vás to podstatné. Podíl ve fondu na ni přejde zcela automaticky. Obojí jste původně popiral. Podle vás přejde postupně a nemáte pro to žádnou oporu a podle mne hned.
Jestli si to dají nebo nedají do smlouvy je jenom jejich věc.
Jirka
Pane Kruppe,
překrucujete mé příspěvky, zejména ten první (Vložil lake, 20. Březen 2010 - 2:19). Nepsal jsem nic o tom, že by na tazatelku přešel podíl na účtu záloh na správu domu. Nic na ni nepřechází, pokud si to neuvedli výslovně v kupní smlouvě. Podíl předchozího vlastníka se postupně spotřebovává a není mu vrácen - ale k převodu na jinou osobu není dán žádný právní důvod. Nemáte zřejmě čím váš názor obhájit. Já ano:
Podle § 15 odst. 1 a 2 ZoVB vlastníci jednotek jsou povinni skládat zálohy na náklady spojené se správou domu a pozemku.
Podle § 15 odst. 4 ZoVB při vypořádání závazku právnické osoby vůči bývalému vlastníku jednotky se nepřihlíží k zálohám, které uhradil jako zálohy podle odstavce 2.
Prosím všimněte si: není zde formulace, že by tyto zálohy bývalému vlastníkovi již nepatřily (pak by § 15 odst. 4 byl nadbytečný). Nehovoří se ani o tom, že by zálohy snad automaticky přešly na nového vlastníka. Pouze se k nim "nepřihlíží", což znamená: jsou stále jeho majetkem, ale nejsou mu vyplaceny zpět.
V případech
(a) zániku domu,
(b) rozhodnutí vlastníků vyplatit si naspořené zálohy,
musí být vyplacen i tento bývalý vlastník, což vyplývá ze znění § 15 odst. 4 ZoVB: nepřihlíží se u něj pouze k zálohám na "náklady spojené se správou domu a pozemku" (§ 15 odst. 2 ZoVB). Pokud takovýto účel záloh odpadne, nelze uplatnit § 15 odst. 4 ZoVB a bývalému vlastníkovi musí být zaplacené zálohy vyúčtovány a vráceny, stejně jako současným vlastníkům.
Nestane-li se tak, jde o bezdůvodné obohacení současných vlastníků (§ 451 ObčZ), což už jsem psal. Platí zde promlčecí doby podle ObčZ. Praktická otázka při vyplácení býv. vlastníka je pouze jak určit jeho zbytkový podíl, popř. zda už nebyl spotřebován. To jsme vyřešili jinde.
Záležitost považuji za zcela evidentní a nevidím důvod, proč o ní tak rozsáhle diskutovat. Rovněž nevím, proč mne nazýváte "pan neomylný". Že mám v tomto případě pravdu, vyplývá ze zákona, nikoliv z Vámi deklarované mé neomylnosti. Nemohu za to, že někteří zdejší diskutujíci nerozumí problematice a své laické subjektivní názory vydávají za právní realitu.
lake
„Podíl předchozího vlastníka se postupně spotřebovává“
To jistě, ale stejně tak se spotřebovávají příspěvky složené novým vlastníkem. Nelze odnikud dovodit, že by se měly přednostně spotřebovat prostředky složené předchozím vlastníkem.
Z.
Příště je schopen někdo tvrdit, že příspěvky předchozího vlastníka na správu domu se vlastně nespotřebovávají, že se přednostně spotřebovávají příspěvky nového vlastníka.
Takové fantazie jsou zbytečné, vše řeší §15 a §20 ZoVB.
Pěkný den
Účelem této diskuze nakonec není přesvědčit pana lake a ostatní snad jasno mají. Pan lake má jasno vždycky.
Jirka
Pane lake, zřejmě se jedná o typický případ, kdy různé osoby tentýž text vykládají naprosto odlišně. Četl jsem Vámi uvedené paragrafy vícekrát, ale nemohu se s vašimi závěry ztotožnit. Nic takového, jako vy v nich nenacházím.
Podle Vaší teze jsou náklady na správu hrazeny z podílu bývalého vlastníka do okamžiku, kdy je plně spotřebována částka, která se nachází ve fondu na správu v okamžiku prodeje. Do toho okamžiku se tedy nepodílí na jejich hrazení nový vlastník a z jeho záloh se naopak po celou tuto dobu zvyšuje jeho podíl, dokud nedosáhne alikvotní výše, jako jsou podíly ostatních vlastníků. Je to totéž, jako by na zálohy přešly na nového vlastníka a stane se tak naprosto automaticky. Bohužel i tak je tato teorie je podle mého názoru naprosto zcestná.
Jak se vyrovnáte s . §13 odst. 1): Vlastník jednotky se podílí na správě domu v rozsahu, který odpovídá jeho spoluvlastnickému podílu na společných částech domu, není-li mezi vlastníky jednotek dohodnuto jinak? Podle Vás by se vlastník nějakou dobu na správě nepodílel a podílel se na ní místo něj nevlastník jednotky (bývalý vlastník).
Z toho důvodu chápu ZoVB tak, že s ohledem ohledem §13 odst. 1 a §15 odst. 4 musí přejít podíl ve fondu na správu na nového vlastníka okamžikem převodu jednotky. Kdyby neexistoval §15 odst. 4, musel by se původnímu vlastníku jeho podíl vrátit a nový vlastník by jej musel složit. Takto však přechází automaticky na nového vlastníka a je pouze na obou, zda to nějakým způsobem zohlední v ceně bytu, případně ve smlouvě.
Jirka
Pane Kruppe,
Píšete: "Je to totéž, jako by na zálohy přešly na nového vlastníka"
Nikoliv, píšu to už podruhé. Zeptejte se vaší účetní, co jsou zálohy. Zeptejte se rovněž kteréhokoliv právníka, komu náleží zaplacená záloha až do okamžiku jejího zúčtování. To jsou fakta.
Píšete: "Podle Vás by se vlastník nějakou dobu na správě nepodílel a podílel se na ní místo něj nevlastník jednotky (bývalý vlastník)."
Nefér argumentace z vaší strany. Přisuzujete mi, co jsem nikdy nenapsal, ani z §13 odst. 1 ZoVB nic takového neplyne. Zřejmě nevíte, co je "správa". Vlastník jednotky se podílí na správě, a to zejména dvěma způsoby:
a) má právo spolurozhodovat o společné věci hlasováním podle § 11 ZoVB,
b) má povinnost skládat zálohy na správu podle § 15 ZoVB.
Naopak bývalý vlastník tato práva a povinnosti nemá a nadále nevykonává. Váš názor (který mi podsouváte) je tedy od počátku nesprávný a nerozumím, jak jste k Vaší deformované interpretaci §13 dospěl.
Píšete: "Z toho důvodu chápu ZoVB tak, že s ohledem ohledem § 13 odst. 1 a §15 odst. 4 musí přejít podíl ve fondu na správu na nového vlastníka okamžikem převodu jednotky."
Výborně, tedy citujte, kde je to v oněch §§ výslovně uvedeno. Neučinil jste tak.
Píšete: "Kdyby neexistoval §15 odst. 4, musel by se původnímu vlastníku jeho podíl vrátit a nový vlastník by jej musel složit."
Nikoliv, ustálená soudní praxe před zavedením §15 odst. 4 vyvrací Váš názor. Ostatně už se zde probíralo a žádný argument neuvádíte. Názor, že nový vlastník by měl doplácet zálohy i za dobu, kdy vlastníkem nebyl, je v rozporu s Listinou základních práv a svobod.
Píšete: "... je pouze na obou, zda to nějakým způsobem zohlední v ceně bytu, případně ve smlouvě."
ANO! A o tom přesně to je! Pokud si prodávající a kupující nedali výslovně do smlouvy přechod záloh na nového vlastníka jednotky, pak prostě nic nepřechází. Pokud kupní smlouva o zaplacené záloze mlčí, pak tato zůstává i nadále závazkem SVJ vůči osobě, která zálohu zaplatila - a to až do okamžiku jejího použití na účel předvídaný zákonem, to jest na správu, údržbu a opravy.
lake
Jednou píšete, že složená záloha zůstává závazkem vůči tomu, kdo ji složil, do okamžiku jejího zúčtování, podruhé do okamžiku jejího spotřebování. Tak se nějak rozhodněte.
Z.
Pokud netušíte, že je to totéž, zeptejte se někoho, kdo tomu rozumí, nebo si přečtěte třeba http://www.portalsvj.cz/…v-vyuctovani
lake
Je naprosto nepodstatné kdo se kdy odstěhoval, podstatné je kdo je majitel. Celý příklad je tedy úplný blábol, zejména u člověka, který neustále jiné poučuje.
Přeji pěkný den.
To je právě ono. Když se přednostně utrácejí peníze předchozího vlastníka, nespotřebovávají se peníze toho nového. Výsledek je pak tentýž, jako by přešly peníze ze starého vlastníka na nového a pak se spotřebovávaly. To jsou kupecké počty.
Souhlasím s vámi, že FO neexistuje a přesto nepotřebuji z někoho dělat blbce.
Jirka
„I Vás poprosím, abyste v odpovědi uvedl právní předpis, podle kterého může SVJ částky přijaté od jedné osoby vyplatit (bez jejího svolení) jiné osobě.“
ZoVB
Moravák
Pane Moraváku,
velmi stručné odpovědi bývají většinou nesprávné. ZoVB nic takového neobsahuje.
Smyslem § 15 odst. 4 ZoVB bylo jasně stanovit, že bývalý vlastník se podílel na „vybydlování“ a stárnutí domu a proto zbytek jeho záloh je určen na budoucí opravy, které teprve nastanou. Vložením tohoto § do ZoVB se zamezilo soudním sporům, ve kterých bývalí vlastníci se domáhali vrácení jimi zaplacených a nespotřebovaných záloh (ostatně zpravidla byli u soudu neúspěšní).
Ovšem v případě zániku domu, nebo při rozhodnutí vlastníků vyplatit si zálohy je zřejmé, že dříve přijaté zálohy nebyly a už nebudou použity na účel, pro který je bývalý vlastník povinně splácel v souladu s § 15 odst. 1. Nebudou-li mu vráceny, půjde o bezdůvodné obohacení nynějších vlastníků.
Už je to jasnější?
lake
Dakujem velmi pekne, za vase odpovede. Len by som chcela doplnit, ze v bytovom dome existuje este stale druzstvo a SVJ este nevzniklo. To znamena, ze predavajuci maju este podiel v druzstve. Dakujem za reakcie.
Aby som to uviedla na spravnu mieru, byt je uz v osobnom vlastnictve od prosince minuleho roku. Avsak, kedze su tam este asi tri byty, ktore su v druzstevnom vlastnictve, SVJ este nevzniklo a druzstvo sa zatial stara o spolocne priestory. SVJ ma vzniknut v najblizsich mesiacoch. Takze este raz chcem zdoraznit, ze kupujem byt, ktory je uz v OSOBNOM vlastnictve. Predavajuci platili do fondu oprav do druzstva, kde je urcita suma a nevieme, ci sa to musi vysporiadat alebo bude urobeny len prevod clenskych prav a povinnosti. Ak som sa na zaciatku nezrozumitelne vyjadrila, ospravedlnujem sa za to. Ocenujem Vase nazory a dakujem.
SVJ už vzniklo, a to ze zákona. To ale nic nemění na faktu, že nikdo nic nikomu nevyúčtovává. Peníze ve fondech zůstávají jak družstvu, tak fondu v SVJ. Co si dohodnete mezi sebou, tj. kupující a prodávající, je vaše věc. Družstvo, ani SVJ v tom nijak nefiguruje.
Nepřečetl jsem všechny příspěvky, možná něco opakuji. Vlastník vložil do FO jistou, třeba vysokou částku, která spotřebována a)byla nebo b)nebyla. Jako prodávající bych zdůrazňoval, že mám (třeba vysokou) částku ve fondu oprav, jako kupující bych se zajímal, zda tam (ne)jsou dluhy. Cena bytu dle mne záleží i na stavu střechy, fasády, stoupaček atd., tedy od všeho co bylo z fondu pořízeno. Je rozdíl mezi cenou bytu a)v zanedbaném domě, b)dtto ale s vysokou naspořenou částkou ve fondu, c) v domě rekonstruovaném i když s „prázdnou kasou“. Pokud by se prostředky vracely prodávajícímu, musely by se vracet i ostatním. Stanovy umožňují prostředky vyúčtovat a vrátit.
Pro kupujícího je určitě důležitější si ohlídat, aby prodávající neměl nedoplatek ve fondu (dokonce snad i záporný stav). Nebo to zohlednit v ceně, přičemý dluh doplatí do fondu kupec.
Poslední komentáře