Pane lake, zřejmě se jedná o typický případ, kdy různé osoby tentýž text vykládají naprosto odlišně. Četl jsem Vámi uvedené paragrafy vícekrát, ale nemohu se s vašimi závěry ztotožnit. Nic takového, jako vy v nich nenacházím.
Podle Vaší teze jsou náklady na správu hrazeny z podílu bývalého vlastníka do okamžiku, kdy je plně spotřebována částka, která se nachází ve fondu na správu v okamžiku prodeje. Do toho okamžiku se tedy nepodílí na jejich hrazení nový vlastník a z jeho záloh se naopak po celou tuto dobu zvyšuje jeho podíl, dokud nedosáhne alikvotní výše, jako jsou podíly ostatních vlastníků. Je to totéž, jako by na zálohy přešly na nového vlastníka a stane se tak naprosto automaticky. Bohužel i tak je tato teorie je podle mého názoru naprosto zcestná.
Jak se vyrovnáte s . §13 odst. 1): Vlastník jednotky se podílí na správě domu v rozsahu, který odpovídá jeho spoluvlastnickému podílu na společných částech domu, není-li mezi vlastníky jednotek dohodnuto jinak? Podle Vás by se vlastník nějakou dobu na správě nepodílel a podílel se na ní místo něj nevlastník jednotky (bývalý vlastník).
Z toho důvodu chápu ZoVB tak, že s ohledem ohledem §13 odst. 1 a §15 odst. 4 musí přejít podíl ve fondu na správu na nového vlastníka okamžikem převodu jednotky. Kdyby neexistoval §15 odst. 4, musel by se původnímu vlastníku jeho podíl vrátit a nový vlastník by jej musel složit. Takto však přechází automaticky na nového vlastníka a je pouze na obou, zda to nějakým způsobem zohlední v ceně bytu, případně ve smlouvě.
Jirka
Poslední komentáře