Vyúčtování & Vyplácení - vs. mimořádný vklad do dlouhodobých záloh

Vložil Petr (bez ověření), 10. Červenec 2012 - 13:12 ::

Dobrý den, obracím se na tento portál s dotazem. Upozorňuji, že nemám potřebné zkušenosti/zna­losti, proto se zde také dotazuji.

Bydlím v panelovém domě, před časem, tak jako každý, jsme i my dostali vyúčtováni za rok 2011.

Včera jsem se potkal s místopředsedou a bavili jsme se o pár věcech, ale mě zaujala především jedna.

Položil jsem místopředsedovi dotaz, kdy se budou vyúčtovávat přeplatky, odpověděl mi, že výbor zvažuje, že by se nevyplácely a částka buď tedy celá, nebo alespoň část by se převedla na dlouhodobé zálohy na opravy domu, abychom měli prý dostatek peněz, podotýkám, že máme na účtu cca. 780tis. a na rekonstrukci se bude brát úvěr 7,7mil., ale prý se každopádně bude hlasovat na shromáždění, zda vyplatit, nebo převést na účet.

Otázka první: Je možné, aby lidem nebyl vyplacen přeplatek z vyúčtování? A ke všemu ještě o tomto hlasovat na shromáždění?

Pochopitelně s tímto nesouhlasím a to zásadně, myslím si, že o penězích, které náleží jednotlivým vlastníkům, nemá co kdo hlasovat a mají být vyplaceny. Dle mě máme na účtu částku ne zrovna malou a potřebná částka na rekonstrukci se dle rozhodnutí shromáždění bude brát z úvěru.

Otázka druhá: Pokud však výbor přijde s tím, že se tedy částky z vyúčtování vyplatí a zároveň se bude hlasovat o mimořádném vkladu do dlouhodobých záloh na opravy domu, může takto oprávněně navrhovat? Jak jsem se zmiňoval, částka která je na účtu je nemalá a osobně neshledávám důvod provádět mimořádný vklad. Na druhou stranu si myslí, že by také výbor měl zdůvodnit, na co takový mimořádný vklad navrhuje a z jakých důvodů. Vzhledem k odhlasovanému úvěru, který s nadhledem pokryje celou rekonstrukci, nenalézám žádné rozumné zdůvodnění. Podotýkám, že z částky 780tis. musíme zaplatit některé záležitosti, jako je částka 230tis za přeložku EONu atd., ale i tak dle mích porovnání a počtů, musí po všem vč. rekonstrukce zůstat 250tis. nevyužitých (samozřejmě souhlasím, ať je záloha pro případ nehody).

Dodatek s otázkou třetí: Mimo toto mě překvapuje, že výbor má čas na takovéto myšlenky (o neproplacení částek z vyúčtování) a neplatiče, který dluží 25tis. neřeší nijak, což mě docela štve. Pokud výbor nevymáhá dlužnou částku, mám já jako pouhý vlastník jednotky, nějakou možnost, jak vymáhání pomoct?

Předem moc děkuji za odpovědi. Petr

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Ferdinand (bez ověření), 11. Červenec 2012 - 22:09

    Postupujte podle § 580 a násl. z. č. 40/1964 Sb.

    Vložil Janek Teplý (bez ověření), 13. Červenec 2012 - 3:28

    reklamoval jsem „Vyúčtování“ z důvodů neprokázání oprávněnosti jakýchkoli nákladů (jak za služby tak za správu) – u SVJ. Nikdo se, se mnou nebaví.

    reklamoval jsem „Vyúčtování“ z důvodů neuvedení několika „služeb“, které se vybírají zálohy. Prý je vše „podle zákona a podle Vyhlášky 372“, přestože není – to je jediná emailová odpověď, kterou jsem dostal od nějakýho právníka kterýho si na mně SVJ najalo přes správce, který operoval textem reklamace, kterou jsem původně zaslal na SVJ.

    ve Stanovách nemáme nic o způsobu jak má být vyúčtování provedeno a je nepravděpodobné, že by se to u nás mohlo změnit. Stejně tak mi v minulosti byly předloženy nějaká usnesení, ale jestli jsou všechny – mi nikdo (ani z Výboru a správce se prý baví jen s výborem) není ochoten a zřejmě ani schopen závazně říct. V obchodním rejstříku usnesení uvedena nemáme. Takže se zjevně „objeví“ až to dojde k soudu… ale pak budu nahranej

    SVJ dělá mrtvýho brouka. Na shromáždění to nikdo nechtěl poslouchat. Prý je to moje separátní věc co se společných věcí netýká a tak se to řešit bude jen pokud bych dosáhl usnesení, které by to výboru výslovně nařizovalo.

    Tak jsem oznámil SVJ (písemně):

    • že chci vrátit všechny nezúčtované zálohy (jak za r.2010 tak 2011). Opět bez komunikace.
    • že chci platný předpis záloh – jen verbálně mi bylo sděleno, že se prý mám řídit starým a že nový prostě nedostanu.

    Mohu v takovémto případě uplatnit nějak ten zápočet (§ 580 z. 40/1964 Sb.) ?

    • např. tak, SVJ oznámím, že já eviduji nezúčtované zálohy za předchozí období a přestanu platit zálohy jak za služby tak na správu (zasílal bych je do notářské úschovny (jak sem se tady dověděl od p.Laka) – protože si uvědomuji, že pouhé „nevyúčtování“ nebo „nesprávné vyúčtování“ a nedoložení podkladů neznamená, že jsem to skutečně nespotřeboval) a při příštím vyúčtování (kdy díky neplacení budu mít „nedoplatek“) bych jim pouze zaslal oznámení o zápočtu dle §580 s částkami za minulá období?
    • jestli to ale takhle nejde – jak by to mohlo jít? Situaci „arogance a přezíravosti“ jsem popsal výše …

    dík za radu především ohledně toho zápočtu

    Janek Teplý

    Vložil Augustus (bez ověření), 15. Červenec 2012 - 19:14

    Postup popsaný shora panem Teplým představuje vhodné řešení plně souladné s § 580 z. 40/1964 Sb.

    Notářská úschova není v případě přeplatku nutná, pouze by vyvolala zbytečné náklady.

    Vložil lake, 13. Červenec 2012 - 5:52

    Pane Teplý, popisujete to celkem správně. Nejsou-li Vám zálohy na služby za uplynulé období řádně vyúčtovány a vypořádány, stává se jejich plná výše dluhem příjemce záloh vůči Vám. Dnem následujícím po marném uplynutí lhůty pro vypořádání Vám vzniká nárok na vrácení všech zaplacených záloh, neboť odpadl důvod k tomu, aby je příjemce mohl nadále zadržovat.

    Budoucí nárok SVJ na úhradu za služby zůstává tím samozřejmě nedotčen. SVJ se ovšem může domáhat zaplacení teprve poté co Vám náklady řádně vyúčtuje.

    Požádáte-li o vrácení záloh prokazatelně (a dáte SVJ přiměřenou lhůtu ke splnění dluhu), můžete k tomu požadovat úrok z prodlení. Můžete započíst Vaši pohledávku vůči SVJ na veškeré Vaše platební povinnosti pro aktuální období.

    Z Vašeho příspěvku ale plyne, že se zřejmě domníváte, že řádné vyúčtování musí samo o sobě být průkazné. Není tomu tak. Vyúčtování je pouze kus papíru. Je na Vás, abyste si v reklamační lhůtě vyžádal nahlédnutí do všech podkladů z nichž vyúčtování vychází a které potřebujete ke kontrole. Pokud jste takový požadavek v reklamační lhůtě nevznesl, je to Váš problém.

    lake

    Vložil Beton, 11. Červenec 2012 - 20:32

    O přeplatku se nehlasuje, ten se jednoznačně VRACÍ!

    Vložil Petr. (bez ověření), 11. Červenec 2012 - 21:48

    Děkuji, ale co když výbor zkratka přeplatky nenechá proplatit, nebo na základě odsouhlasení na shromáždění tyto přeplatky převede do Dlouhodobých záloh.

    Jak se mohu bránit já? Mohu vůbec?

    Do kdy nejpozději se přeplatky mají proplatit vlastníkovi?

    Vložil petrsv, 12. Červenec 2012 - 9:36

    Výbor nemůže rozhodovat o tom, co udělá s přeplatky!!!

    Teoreticky si dovedu představit 2 situace:

    1. Všichni vlastníci mají přeplatek, Shromáždění rozhodne o tom, že část přeplatku každého vlastníka bude převedena na Fond oprav, zbytek bude vrácen vlastníkům.
    2. Shromáždění rozhodne o mimořádné záloze do Fondu oprav s tím, že ten, kdo má přeplatek z posledního vyúčtování, bude mu to odečteno z něho. SVJ i vlastník ušetří na bankovních poplatcích, i když v účetnictví bude možná trochu chaos.

    Osobně bych se nechtěl dostat ani do jedné situace a v případě potřeby mimořádného vkladu bych nesouhlasil ani s jednou variantou.

    Bránit se můžete jedině tak, že budete na schůzi, kde se o tom bude hlasovat.

    Jinak, pokud nemáte v tomto upravené Stanovy, platí o vyplacení přeplatku věta: „Nedoplatek nebo přeplatek vyplývající z vyúčtování je splatný do 7 kalendářních měsíců po uplynutí zúčtovacího období“.

    Vložil Petr. (bez ověření), 12. Červenec 2012 - 10:21

    A to muže shromáždění rozhodnout o tom, že (jejich) MÉ peníze, které se mě mají vrátit, nebo spíše jejich část, převede do ZÁLOH NA OPRAVY DOMU?

    A shromáždění může rozhodnout o mimořádné ZÁLOZE NA OPRAVY DOMU, aniž by taková mimořádná záloha byla NUTNÁ?

    Jak jsem psal, po všech pracích, bude na účtu cca. 250tis, v tomto případě proč dávat mimořádný vklad do záloh na opravy domu.

    Vložil Anonymousssssss (bez ověření), 12. Červenec 2012 - 11:18

    Petře, pokud si bude SVJ brát úvěr 7,7 mil. Kč tak je 0,25 mil. Kč vlastních peněz na účtu hodně málo. V průběhu oprav se vždy něco vyskytne. Z úvěru také nemůžete vše platit. Mít k úvěru vlastních peněz alespoň 10% považuji za minimum. To je odpověď na vaši otázku proč dávat mimořádný vklad do záloh na opravy. Jiná věc je, jak toho dosáhnout. Přeplatky ze služeb jsou rozdílné a tak bych také nesouhlasil, aby se automaticky převedly na zálohy na opravy.

    Vložil lake, 12. Červenec 2012 - 11:09

    Petře,
    použijte tlačítko „Hledat“. Tyto záležitosti se zde dokola opakují a byly řešeny mnohokrát, naposledy zde: http://www.portalsvj.cz/…-opravy-domu

    lake

    Vložil Petr. (bez ověření), 12. Červenec 2012 - 16:19

    Pane lake, pročetl jsem si jiné příspěvky i vlákno na které mě odkazujete a moc chytrosti jsem s toho nepobral.

    Ve vláknu na který odkazujete, jsem četl vaší odpověď http://www.portalsvj.cz/…-opravy-domu#…

    Z této odpovědi a konkrétně této věty: „Nejsou-li usnesení dostatečně určitá (tj. neobsahují informaci na jaký konkrétní NUTNÝ účel v příštích měsících či následujících letech je záloha podle § 15 odst. 2 ZoVB vybírána), pak nejste vůbec povinen takto neurčitě stanovenou zálohu hradit.“, bych tedy usoudil, že pokud bude chtít výbor navrhovat mimořádný vklad/příspěvek do dlouhodobých záloh, tak samozřejmě tak učinit může, ale musí prokázat NUTNOST takového mimořádného vkladu, pokud NUTNOST neprokáže, nejsem povinen stanovený mimořádný vklad hradit. Chápu to dobře?

    Pak, ale z čeho čerpat informaci, že ta NUTNOST opravdu nastává? Dle mého názoru, je částka 780tis. na účtu a financování rekonstrukce úvěrem dostatečné, není třeba dalších mimořádných vkladů.

    Mě však v první otázce zajímalo, zda přeplatky z vyúčtování nemusí SVJ proplatit (v celé výši) a muže hlasovat, že se převedou do záloh na opravy.

    Otázka druhá, tu si tedy vysvětluji textem, který v tomto příspěvku píšu, snad je tak tedy správně.

    Vložil T. K. (bez ověření), 13. Červenec 2012 - 2:34

    Dobrý den, je třeba si uvědomit, že přeplatky nebudou u jednotlivých osob stejné a hlavně nebudou odpovídat spoluvlastnickému podílu (tedy byla by to opravdu velká náhoda, aby to tak bylo). Přeplatky náleží jednotlivým vlastníkům, nikoli SVJ. Tady v případě převedení přeplatků na správu domu by každý přispíval jinak a zejména nikoli podle spoluvlastnického podílu. Ale k tomu je třeba dohoda (všichni musí souhlasit).

    Vložil Petr. (bez ověření), 13. Červenec 2012 - 14:43

    Dobrý den, ano přeplatky zcela určitě nebudou u všech stejné a nebudou odpovídat spoluvlastnickému podílu. Jde mi o to, že pokud tento hloupý návrh bude hloupě odhlasován, co mohu dělat já? 

    Nebo je možné a bude navrhováno, že se jen část přeplatků z vyúčtování převede na dlouhodobé zálohy (pokud tento postup je možný, pak by se mělo rovnou sdělit, o jak velkou část z přeplatků vyúčtování se jedná – tak aby to odpovídalo spoluvlastnickému podílu jednotlivců (což se mě zdá dost nereálné)). 

    Jaké jsou tedy zákonné možnosti?

    Vložil Š.Matouš (bez ověření), 11. Červenec 2012 - 15:31

    Dobrý den, pokud Vám vznikl přeplatek, pak Vám MUSÍ BÝT VRÁCEN. Žádné HLASOVÁNÍ NENÍ MOŽNÉ!

    Vložil Petr, 12. Červenec 2012 - 15:20

    pan Petr (bez ověření) se dotazuje na přeplatky. Nepíše zda služeb či správy domu a pozemku. SVJ se řídí zákonem, stanovami a usneseními.

    Dle vzorových stanov

    Čl. XIV

    Práva a povinnosti člena společenství

    1. obdržet vyúčtování záloh na úhradu služeb a vrácení případných přeplatků

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".