Protipozarni bytove dvere?
Po zatepleni se se v nasem dome (3 vchody po 12 BJ, SVJ 2000) vymalovalo a pak se rekonstruovala domovni elektrika. Planovani holt neni zrovna silna stranka vyboru, ale ponechme to stranou. Bydli se tu 50 let na konci maleho mesta v klidne betproblemove upravene oblasti, minimalni fluktuace vlastniku, jen malo najemniku, domovni dvere se vzdy zaviraji (fungujici Brano, zvenku cudlik).
Nyni navrhuje vybor investici do protipozarnich bytovych dveri (PBD) vcetne zarubni. Fakt je, ze neexistuje zadny predpis ani norma, podle kterych by bylo treba bytove dvere menit za protipozarni. Dle prohl. vlastnika je jen vnejsi olocha dveri spolecnym vlastnictvim. Jake mate zkusenosti a nazory u Vas na smysl ci nesmysl PBD?
kok.
- Dům může být užíván tak jak byl zkolaudován. Žádná dotatečná povinnost neexistuje.
- Vstupní dveře do bytu jsou zpravidla součástí bytu (je potřeba nahlédnout do prohlášení vlastníka) a tedy si je každý vlastník může vyměnit samozřejmě za své. Může, nemusí.
- Předseda se má starat o společné části domu a nestrkat rypák do to po čem mu nic není.
Muj dojem je ten, ze protipozarni bytove dvere v bytovych domech jsou predevsim skvely obchodni artikel. Vydelat na nich se snazi vyrobci, obchodnici, ruzni zprostredkovatele a po jejich zabudovani si kontrolami i pokutami prijdou na sve i hasici. Legislativa je slozita, nejasna, takze jaky cil, takovy nazor. Pritom jde ochrana a zachrana zivota, jako primarni smysl pozarni ochrany, zcela stranou.
Kdyz totiz prevazna vetsina pozaru v bytovych domech vznika prave v bytech, jaky potom ma smysl vytvareni mechanicky odolnych prekazek na ceste pozarniku k ohrozenym lidem v byte a k ohnisku pozaru? Mam na mysli bytove domy bez vytahu, tedy max. do 4. patra v kulturne a socialne celkem kvalitnim prostredi.
Dle meho nazoru ma vetsina vlastniku, kteri jsou pro instalaci protipozarnich bytovych dveri predstavu „my house is my castle i kdyby kolem trakare pasaly“ a zcela mylnou jistotu, ze u nich nikdy preci horet nemuze. Drive sice o tom nikdy nepremysleli, ale ted, kdyz pan predseda strka do schranek ty strakate prospekty s obrazky, jak uzasne jsou prave ty dvere, ktere vybral, tak se rozhodli chranit se hlava nehlava vcetne zvyseneho nebezpeci vlastniho uduseni a uhoreni za vlastnimi protipozarnimi dvermi.
Ve vyssich domech s umerne vetsi koncentraci osob na m2 a odpovidajici vyskou domu (kominovy efekt pozaru) jiste nelze smysl protipozarnich bytovych dveri popirat. kok.
Pane, požárně odolné dveře zabraňují šíření požáru nikoliv proniknutí osob. V případě, že v jednom z bytů vznikne požár, díky požárně odolným dveřím se rozšíří na chráněnou únikovou cestu pomaleji (dle požární odolnosti dveří odolají požáru 15, 30, 45 nebo 60 minut) a vy pak máte šanci z domu uniknout. Požárně odolné dveře rozhodně nezabraňují vniknutí nebo naopak únik z bytu.Jedná se pouze o zvolený materiál, výplň křídla a požárně odolné kování a zámek, který může mít zároveň funkci panikovou. takže i když budete ve svém bytě uzamčen klíčem, stiskem kliky odemknete panikový zámek a můžete utéct. Takže přítě než budete argumentovat a házet moudra do prostoru veřejného, doporučuji si ověřit fakta.
Já si je nechala nainstalovat dobrovolně, ale proto, že dveře bych měnila tak jako tak a rozdíl v ceně byl snad je jeden tisíc. Co vím, tak protipožární dveře by měly procházet pravidelnými ročními revizemi, jejich funkčnost není nekonečná. Navíc jsem narazila i na výsledky testů, z nichž vyplynulo, že teorie je na hony vzdálena praxi, tj. když vám slibují požární odolnost 30 minut tak ve výsledku to může být jen 5 minut (čísla si nepamatuji, jde o příklad). Zkuste pogooglit. Pokud jste se svými dosavadními dveřmi spokojeni a nechcete změnu, jen byste vyhodili peníze.
- Pokud uděláte výměnu/rekonstrukci vstupu do bytu, tak to už bude muset být provedeno dle současných ČSN/EN, tudíž tam dveře s pož. odolností budou muset být, pokud půjde o „opravu“, tak nikoliv (respektive dle stav. dokumentace z doby kolaudace).
- Špatně si vybavujete výsledky testů, vše u nás provádí PAVUS a jedna spalná zkouška stojí kolem 250 000, těch zkoušek se provádí několik, EI, EW, RE, SG…
Přičemž vyhoví vždy na nejnižší hodnotě – pokud vydrží 59 minut, nepíše se 60 ale 45. Tudíž dveře s PO 30 minut ve zkoušce klidně mohly vydržet 44 minut, nikdy však ale méně než 30… Solodoor, Masonite, Sapeli, Adoor = ověřené značky.
ad 2) Vybavuji si lépe, než jsem se původně domnívala: http://ekonomika.idnes.cz/…onomika.aspx?…
Misme, cituji
" firma Ador uvedla, že při testování byly dveře špatně namontovány a
seřízeny. „O provádění ověřovací zkoušky jsme nebyli jako výrobce
ani informováni, ani jsme k této zkoušce nebyli přizváni. Na rozdíl od
dodavatele jediného vzorku, který ve zkoušce vyhověl – a ten si tyto
dveře na zkoušku sám připravoval,“ řekl Jiří Appl, jednatel Adoru.
Podle něj firma nechala následně provést kontrolu v jiné laboratoři a
stejné dveře prošly normou."
Ironie je, že právě Pavus tyto dveře certifikoval, stejně tak, že prakticky"žije" z plateb za certifikaci.
Ale to je přece normální reakce. Rath nesl v krabici víno, Čaniga nabízel milion Kč za dopadení viníka pančovaného alkoholu atd. Já nehodnotím to, zda má pravdu jeden či druhý. Já hodnotím to, že jako laik nemám šanci zjistit, zda daný výrobek má takové kvality, jak udává. Nehledě na to, že pokud jsou dveře tak citlivé na montáž, jakou pak máme možnost otestovat my, laičtí spořebitelé, kvalitu montáže a seřízení? Já nechávám měnit vstupní dveře do bytu při každém stěhování, bez výjimky vždy reklamuji. U těchto posledních se série reklamačních řízení táhla přes půl roku. Výsledek – protože jsou blbě namontovaná futra (montovala je firma certifikovaná výrobcem dveří, tedy tatáž firma, která do nich montovala následně i dveře), tak mi nakonec museli vyrobit dveře atypického rozměru, na který certifikát nemají. Ale problém vidím zejména v tom, že namontovali do blbých futer blbě dveře a odešli, jako by vše bylo OK. Kdybych nereklamovala, tak nemám ani to, co mám teď. Včil mudrujte.
Narážím na to, že to mohlo být také jinak… Já byl pro změnu zaměstnancem firmy, na kterou byla pomocí falešných směnek vydána insolvence – nemožnost nakládat s majetkem, ořezané bankovnictví, pošpinění jména u zákazníků… A i když jsme se z toho (po roce a půl) dostali, už nikdy jsme se obratem ani ziskem nedostali tam kam dřív. Za to firma která toto"zařídila" se dostala na naše pozice…
Takových podrazů se děje spousty, kupodivu jsme byli také v tisku jako"šmejdi" a po očištění se nám omluvy nedostalo.
Pavus „jen tak“ z plezíru ani"pro jistotu" spalné zkoušky neprovádí, pokud tam byla přítomna pouze jedna firma, která si mohla dveře osadit a seřídit a která tam je jmenovaná, tak to prostě smrdí. Toť vše…
Samozřejmě – práce dodavatelských firem je něco jiného, nedbalost montérů, špatné zaměření – choval bych se stejně.
Vážení, byt v bytovém domě tvoří samostatný požární úsek. Jako takový musí být oddělen požárně odolnou přepážkou ( stěna, dveře ) viz článek 5.3.2 ČSN 73 0802.
Co se týká sjednocení vzhledu dveří tak to je oříšek neboť i u nás vstupní dveře do bytu jsou dle prohlášení vlastníka součástí bytu.
Presneji je to takhle – opis: Zákon o požární ochraně č. 133/1985 ve znění pozdějších předpisů § 2, odst. 2: Právnické osoby a podnikající fyzické osoby plní povinnosti na úseku požární ochrany ve všech prostorách, které užívají k provozování činnosti.
Z uvedeného JEDNOZNAČNĚ a NEPOCHYBNĚ vyplývá, že zákon o požární ochraně se na společenství vlastníků NEVZTAHUJE. Společenství vlastníků jako právnická osoba dům nevlastní, dům je v podílovém vlastnictví fyzických osob -vlastníka je možno ověřit v KN. Konec opisu.
Viz: http://www.portalsvj.cz/…arni-ochrany#… kok.
Proč by ho potřebovalo vlastnit aby v něm muselo zajišťovat PO?
Je přeci dána povinnost "v prostorách, které užívají k provozování činnosti."
A když se kouknete do rejstříku, zjistíte že tam je: Účel společenství: správa domu
A jak k tomu pak prijdou ruzne spolky, sdruzeni aj., ktere svou cinnost provozuji v pronajatych prostorach? kok.
Koku,
je úplně jedno jestli právnická, nebo podnikající fyzická, jestli ve vlastních či pronajatých prostorách.
Podstatné je to že "provozují činnost".
„zákon o požární ochraně se na společenství vlastníků NEVZTAHUJE“
Který hasič Vám to sdělil? Prosím jméno a jednací číslo sdělení.
ale sam Velky Zakon nam to sdelil, Dagu Badmane. Nepojednava totiz o ochrane pravnickych osob, ale o pozarni ochrane prostor. Splecenstvi vlastniku zadne prostory nevlastni, natoz aby je uzivalo k podnikatelske cinnosti, kterou nesmi provozovat. kok.
Kolego, příspěvek napsal „kok“. Ten píše jen hlouposti bez diakritiky. Netřeba ho číst, ani na něho reagovat.
Zakony jsou (vetsinou) neuprosne logicke a zapadaji do sebe jako soukoli i bez diakritiky. To se holt neda svitit.
Nas predseda nam tvrdil, ze PBD jsou nutnosti, vyplyvajici ze zakona ci CSN, tykajici se protipozarni ochrany prostor pravnickych osob. Opomnel vsak rad, ze jim uvadene zakonne opatreni se vztahuje na pravnicke osoby vykonavajici podnikatelskou cinnost, coz SVJ neni. V novejsich bytovych domech se bytove dvere s urcitou protipozarni odolnosti instaluji a pokud vim, jsou povinnosti od urciteho patra (cca 10.). O potrebe protipozarnich dveri v domech jako je nas, hovori jen jejich vyrobci a poradenske weby (jimi organizovane).
Je znamo, ze prevazna vetsina pozaru v bytovych domech vznika v bytech. Pri pozaru ma prioritu ma vzdy zachrana zivota. Proto kladou pozarnici v bytovych domech predevsim duraz na unikove cesty. Protipozarni bytove dvere maji vysokou mechanickou odolnost. Tim tvori pro pozarniky prekazky pri zachrane zivota. K tomu napr. v nasem dome tri prekazky na jednom patre. Zajimave take je, ze bytove protipozarni dvere se vytabi z horlavych materialu.
Pokud si ovsem nekdo preje ztizit pozarnikum proniknuti do jeho bytu, kde mu hori teba gauc a on se dusi, tak mu v tom nelze branit. Zjevne je mu lhostejne, ze ohrozuje zivoty sousedu ztizenim rychleho uhaseni pozaru. Ale obchod se strachem si najde vzdy sve zakazniky.
kok.
a každý prodávající shání zakázky kde se dá. A tak potenciálnímu kupujícímu bude tvrdit nesmysly . Hlavně , aby prodal. Takové věci je nejlepší řešit s nějakým nezávislým odborníkem , který se zabývá POUZE poradenstvím a nefunguje současně jako dealer nějaké obchodní firmy. Člověk dnes musí být hodně opatrný. Protože takové útoky s cílem prodat jsou bohužel naprosto běžné a člověk lehce ovlivnitelný a laik na danou problematiku snadno podlehne. Také jsem něco podobného řešil u výtahů , kdy mi jednoho dne zaklepal na dveře obchodník výtahářské firmy , která nám dělá prohlídky , aby mi oznámil , že máme výtahy ve špatném stavu a že za částku 200.000 Kč/výtah nám je uvede do pořádku.. Spolu s kolegy a jedním důchodcem , který celý život ty výtahy montoval jsme se shodli na tom , že je to nesmysl…
V tom s Vami souhlasim, proc tedy nevydelat na hlouposti predsedy a kyvalu. Je az smesne, ze hrabou v normach a prekrucuji jejich obsah, aby nasli dukazy, namisto zamysleni se nad moznostmi vzniku pozaru. Jak asi muze vzniknout pozar ve tripatrovem dome, kde lisky davaji dobrou noc a co tam muze horet? Kamenne achody, dlazdice nebo kovove zabradli, aby bylo potreba byty chranit zvenci pred horicim kamenim?
Pritom je vubec nenapadne, ze nebezpeci vzniku pozaru je podstatne vetsi ve sklepe, takze by mohlo mit smysl instalovat tam stropni senzory a vstup do suterenu oddelit peotipozarnimi dvermi, aby se co nejdele omezilo nebezpeci vzniku kominoveho efektu. kok.
který musí být vyprojektován dle příslušných norem v době svého vzniku a dle těchto protipožárních norem i zkolaudován. Takže , pokud se dům stavěl v době , kdy normy ani jiná legislativa nenařizovaly protipožární dveře do bytu , být tam nemusí. Problém může nastat , pokud někdo má byt v novém domě se vstupními protipožárními dveřmi a ten dotyčný si je rozhodne nahradit jinými dveřmi. Jenže nezná problematiku a dá tam dveře z požárního hlediska nevhodné. Proto bych se přimlouval , aby vstupní dveře do bytů byly prohlášením vlastníka definovány jako společnou částí domu ve výlučném užívání majitele bytu…
že protipožární dveře jsou v podstatě stejně k ničemu , jde o tahání peněz z kapes lidí. Někdy cca před rokem vyšel v D-Testu jejich test , kdy se zkoumalo , zda opravdu dokáží to , co by dokázat měly. Výsledek testu byl tristní , ani jedny neprošly..
Řešil jsem následující situaci. Přišla za mnou správcovská firma , že na základě protipožární kontroly bylo zjištěno , že nám chybí v domě protipožární ucpávky (profesionálně zaplněné speciálními materiály mezery mezi potrubím a stropy/podlahy) a že nám to nechají za 200.000 Kč zhotovit. Nedalo nám to , konzultovali jsme to s několika odborníky a výsledek…dům byl postaven v době , kdy protipožární ucpávky nebyly normami nařízeny a tudíž tam být nemusí. Důležité však je , aby v prostupech nebyly mezery. Takže jsme koupili za pár stovek v tubě speciální nehořlavý tmel , zamazali jsme všechny mezery tímto tmelem a bylo hotovo…
Když si vlastník špatně namontuje nový záchod tak mu teče a může poškodit byt pod nim. Proto bych se přimlouval, aby záchod byl společnou částí domu ve výlučném užívání majitele bytu. Všichni si hrajeme na náramné demokraty, ale v lidské podstate je komunismus. Všechno bude patřit všem, aby to šlo zkontrolovat nějakým kontrolním orgánem. To už dělali naši praprapředkové, když bydleli v sídle na kopci.
Asi taku, až se probudíte, vyndejte si ruku z nočníku, běžte do koupelny a tam si dejte před zrcadlem pár facek.
Každý vlastník ví , že když si špatně namontuje WC , že může vytopit x sousedů. Kolik vlastníků ví , že může nastat problém , pokud si sám o sobě vymění vstupní dveře do bytu ?
To není pravda, v bytě nemusí být žádné protipožání dveře jak píše Lachim Nilz. když dům byl postaven, tak tam dali nějaké dveře a ty tam můžou být. Nás dům podléhá každoroční kontrole protipožárního zabezpečení domu a kontrolovat bytové dveře ještě nikoho nenapadlo. Jak je to u nových staveb, to nevím, ale rozhodně není pravda, že se musí měnit původní dveře.
Protipožární bytové dveře si u nás nechal udělat, jen kdo chtěl. Z estetického hlediska to nevypadá pěkně, když jsou na patře každé dveře jiné. Osobně bych byla pro, aby dveře vyměnilo hromadně SVJ. Což už u nás neprojde, protože skoro každý má nové dveře. Bohužel právě každý jiné, někdo obyč, někdo protipožární, někdo bílé, někdo hnědé, někdo nové zárubě, někdo nechal staré, někdo zlaté lesklé kování, někdo stříbrné matné etc. :-)
Poslední komentáře