zodpovednost majitele bytu nebo SVJ za kanalizacni a vodovodni stoupacku,ve stanovach je psano,ze SVJ je zodpovedne za opravy
Dobry den,rekonstruuji byt v nejvyssim patre cinzovniho domu.Stavebni firma mi sdelila,ze Vodovodní přípojku nebylo možné napojit na stávající stoupačku (orezlá torza, zničené pokroucené staré trubky)a Kanalizační přípojka kuchyně je nefunkční a přibližně metr pod hrdlem je špunt, kterých se nám nepovedlo prolomit.
Firma navrhuje novy vodovod a novou kanalizacni stoupacku vest kominem,komin je majetkem SVJ. Protoze vymena starych odpadnich stoupacek se hned konat nebude,je nutne toto nouzove reseni. 1)Ja osobne nechci mit ale do budoucna zodpovednost za stoupacku a vodovod 2)komin je majetkem SVJ a ten otali se schvalenim pisemne teto moznosti 3)firma pokud to do 3 dnu nevyresi hrozi prerusenim projektu na x mesicu,nez se bude moct vratit 4)ve stanovach je zodpovedne za kanalizacni stoupacky a vodovody SVJ,tedy maji povinnost mojemu bytu toto poskytnout 5)Kdo by mel platit po schvaleni SVJ vedeni nove kanalizacni stoupacky a vodovodu kominem dolu do sklepa?
Jaka jsou moje prava a povinnosti? Jaka jsou prava a povinnosti SVJ Kde konci moje zodpovednost a kde zacina zodpovednost SVJ? Mam platit za vodovod a kanalizacni stoupacku ja jen variantu kominem musi schvalit SVJ? Musi platit za vodovod a kanalizacni stoupacku SVJ protoze podle stanov je zodpovedne za poskytnuti? Kdyz SVJ nenavrhne reseni problemu a neschvali variantu kominem a firma opusti nedodelany projekt,jaka jsou moje prava konat dal?Pujde samozrejme o ztratu penez pokud se rekonstrukce zastavi.
Dekuji mnohokrat za pripadne Vase reakce.
Jana
Koupili jsme byt,jez nebyl 4 roky uzivan a nyni ho mame 4 roky ve vlastnictvi,platime do fondu oprav a pres proces koupe,architekt,vyber firmy a realizace firmou teprve nyni rekonstruujeme a tyto zavady mi firma sdelila. Ve fondu oprav penize pry jsou.Stavebni firma mi nyni oznamila viz vyse a jako nejrychlejsi a nejlevnejsi reseni navrhla vest vodovod i odpad kominem a rekla,ze je ji jedno kdo ji to zaplati.SVJ jsem se ptala na jejich navrh reseni,nevyjadrili se a zpochybnuji nefunkcnost obojiho.Dekuji Vam velice za Vase prinosne komentare.
SVJ je pouze o společném vlastnictví, co je společné vlastníctví a soukromé určuje listina zvaná Prohlášení vlastníka, co je soukromé po tom je SVJ hovno a co je společné tam o své vůli nesmíš zasahovat… napsal jsem to jasně a stručně…
závadné části a požádat vedení SVJ o zajištění výměny vadných částí stoupaček, popř. souhlasu s tím, že si tuto výměnu zajistíte sám a SVJ ji proplatí. Stran vedení části instalace komínovým tělesem je třeba mít souhlas vlastníků.
Z popisu jsem získal dojem, že jste si koupila neobývaný byt, který chcete pronajímat a před tím zprovoznit. Protože je to v posledním podlaží, tak za „špunt“ v kanalizaci můžete Vy nebo bývalý majitel. Určitě ten špunt nezpůsobilo SVJ. Škůdce je tedy znám a SVJ by na Vaše náklady mělo odstranit závadu. Opakuji na náklady škůdce nikoliv na náklady SVJ, protože to SVJ nezavinilo. Pokud by snad výbor závadu odstranil na náklady SVJ, tak by porušil § 159 občanského zákoníku. Co se týká připojení vody, tak předpokládám, že do doby rekonstrukce byla přípojka funkční. Meloucháři, co se snaží provést rekonstrukci, asi něco pokazili a chtěli by nějaké náhradní řešení se lživým tvrzením, že komín je majetkem SVJ. To není pravda. Navíc do komína nepatří kanalizace ani vodovod, proto se domnívám, že se nejedná o odbornou firmu, ale o nějaké meloucháře. Odborná firma by udělala sondy, v jakém stavu jsou společná vedení a navrhla by řešení. Byt byl asi levný, meloucháři asi také byli levní a tak jste získala drahou zkušenost, že meloucháře není vhodné brát.
„Vodovodní přípojku nebylo možné napojit na stávající stoupačku (orezlá torza, zničené pokroucené staré trubky)“
Vodovodní přípojka v bytě začíná vodoměrem. Na ten se dá napojit vždy, na něm nemá co zreznout. Ale i pokud vodoměr nemáte, pokud ty trubky v sobě udrží vodu pod tlakem, tak obsahují ještě dost materiálu pro napojení. Prostě se trubka uřízne a vyřízne se na ní nový závit. Pokud je trubka zazděná, tak se kolem ní vybourá kus místa, aby se tam ta závitnice vešla. Možná to bude chtít asi tak na hodinu zavřít vodu v domě, pokud by zatuhl i bytový uzávěr.
„Kanalizační přípojka kuchyně je nefunkční a přibližně metr pod hrdlem je špunt, kterých se nám nepovedlo prolomit.“
Není nic, co by motorové péro s dostatečnou sadou hlavic nezvládlo. Provrtá to i vylitý kýbl cementu, jehož zbytky takto zedníci „zlikvidovali“, na vlastní oči jsem to viděl. SVJ pak jen předložíte účet za čištění, pokud byla ucpávka ve svislé rouře.
Hlavně to chce schopnějšího instalatéra, který má vhodné nástroje, nebo si je aspoň umí půjčit, než aby se vymlouval. Jste v nejvyšším patře, máte tedy k dispozici dostatečnou dálku trubek pro případ, že by se to napoprvé nepodařilo. Pokud toto máte za sebou, tak se omlouvám.
Pokud máte shnilé stoupačky a odpady, tak máte neschopný statutární orgán. Komín není majetkem SVJ, komín je společná část domu a do komínu žádná stoupačka ani odpad nepatří. Váš statutární orgán by měl okamžite konat a nechat stoupačky a odpady vyměnit, protože máte v podstatě neprovozuschopný byt a za to je zodpovědné svj. Co tam proboha dělají členové vašeho výboru?
Milá paní, pokuste se odpovědět si na pár otázek.
Kdo za stav domu odpovídá? – vlastník
Čí je dům? – vlastníků
Co má dělat výbor – realizovat požadavky vlastníků
Kdo především je za všechno odpovědný – ?????
Zřejmě jste jedna z těch, kdo chce v pohodě bydlet, o nic se nestarat a
nadávat na výbor. Výbor nemůže okamžitě zasáhnout, jen pro to, že jeden
z vlastníků má najednou problém. Ten problém je zřejmě dlouhodobý a
nikoho nepálil. Je to chybou všech a rozhodně zdaleka nejenom výboru. Je
nutné ho řešit, ale ze dne na den se to neudělá. Kdyby výbor najal
okamžitě firmu na opravu, možná budete první, kdo jej bude kritizovat, že
ji nevybírala odpovědně, jestli cena neměla být nižší atd. Kdybych měl
být ve vašem výboru, hodně bych se rozmýšlel.
Jirka
Píšete:„Kdyby výbor najal okamžitě firmu na opravu,(“dle mého soudu havarijního stavu společných částí domu"), možná budete první, kdo jej bude kritizovat,"
A já bych pokračoval:
pokud tu firmu okamžitě nezajistí,pak nekoná s péčí řádného hospodáře.Poněvadž vlastník dotčené bytové jednotky ji nemůže „řádně“ užívat a důvod není na jeho straně ,ale na právnické osobě SVJ/resp. na jejím výkonném orgánu jehož povinností je:
a zde je na místě vaše otázka:
„Kdo především je za všechno odpovědný – ?????“
a moje odpověď zni:
„že je to právnická osoba SVJ/resp.její statutární orgán,který za ni vůči vlastníkům jednotek v domě jedná.“
Pokud Vy tvrdíte,že je zde ještě někdo jiný,kdo je zodpovědný za to,aby byly všechny společné části domu a pozemku v provozu schopném stavu,tak to prosím doložte příslušným § zněním zákona.
Děkuji předem. JaVa
Pane JaVa, jak víte, že se jedná o havarijní situaci? Ta situace
zřejmě trvá dlouho. Kdyby jeden z vlastníků nedělal rekonstrukci a
nevznikl problém, že se na stávající rozvod vody nedá připojit, třeba by
se ještě dlouho nic nedělo. Co o tom konkrétním případu víte? Co když
výbor navrhoval rekonstrukci a bylo rozhodnuto ji odložit?
Možná víte, že nejvyšším orgánem SVJ není výbor, ale shromáždění
vlastníků. Tak to je ten orgán, který je za stav domu zodpovědný. Víte,
jestli výbor, který je jenom výkonným orgánem, nikoliv rozhodujícím,
dostal pokyn konat? Co když dostal pokyn nekonat? Znovu opakuji, že v tomto
případě jsou zodpovědní všichni vlastníci, včetně toho, který si
stěžuje. Ten stav, o kterém píše, nenastal ze dne na den. Tak z jakého
důvodu by ho měl výbor ze dne na den vyřešit?
Chytré bychom mohli dělat jenom v případě, že bychom o tomto případu
věděli opravdu všechno. Vy ho ale děláte, ke své škodě, pořád.
Jirka
Vím toho tolik,co Vy.Samozřejmě, pokud čteme oba stejný úvodní dotaz a fakta v něm.:
„Stavební firma(záleží, jestli je to kvalifikovaná firma,která nehledá jen důvody proč něco „nejde“) mi sdělila,že Vodovodní přípojku nebylo možné napojit na stávající stoupačku (orezlá torza, zničené pokroucené staré trubky)a Kanalizační přípojka kuchyně je nefunkční a přibližně metr pod hrdlem je špunt, kterých se nám nepovedlo prolomit.“
Pokud si jako člen statutárního orgánu právnické osoby SVJ stojíte za tím,že se v tomto případě nejedná o „havarijní stav“,který je nutné řešit okamžitě,pak zřejmě nemáte potřebné znalosti k výkonu této funkce.
Píšete:„Tak z jakého důvodu by ho měl výbor ze dne na den vyřešit?“
A já tvrdím,že by ho měl řešit okamžitě,jakmile se o tomto, nepochybně havarijním stavu společných částí domu,oficiálně dozví!
V tomto konkrétním případě, „výbor“ nemusí a hlavně nesmí čekat na schválení nezbytných investic nejvyšším orgánem SVJ,ale musí konat sám.Neboť právě i pro tyto situace, má právnická osoba SVJ, svůj výkonný(od slova konati) orgán.
§ 13/366/2013 Sb.,
(1) V působnosti statutárního orgánu společenství vlastníků jednotek je rozhodování o nabytí, zcizení nebo zatížení movitých věcí, jejichž pořizovací cena nedosáhne v kalendářním roce souhrnné částky 10000 Kč, dále rozhodování o zcizení nebo zatížení movitých věcí, jejichž zůstatková cena v kalendářním roce nepřesahuje v souhrnu 10000 Kč; to neplatí, pokud stanovy společenství vlastníků jednotek určí něco jiného.
(2) V působnosti statutárního orgánu společenství vlastníků jednotek je rozhodování o opravě nebo stavební úpravě společných částí nemovité věci, nepřevyšují-li náklady v jednotlivých případech částku 1000 Kč v průměru na každou jednotku; „tento limit neplatí, pokud se jedná o opravy způsobené havárií na společných částech“, nebo pokud stanovy společenství vlastníků jednotek určí něco jiného. konec citace
Ale jestli Vy osobně,zastáváte názor,že statutární orgán nesmí konat v případě havárie na společných částech domu,bez souhlasu shromáždění,tak si nejprve prostudujte kdo je poskytovatelem služeb dle: 67/2013 Sb.,
Pro účely tohoto zákona se rozumí
- poskytovatelem služeb
2. společenství vlastníků jednotek (dále jen „společenství“) podle zákona upravujícího bytové spoluvlastnictví,
§ 3/67/2013 Sb.,
Vymezení a rozsah služeb (1) Službami jsou zejména dodávka tepla a centralizované poskytování teplé vody, dodávka vody a odvádění odpadních vod, provoz výtahu, osvětlení společných prostor v domě, úklid společných prostor v domě, odvoz odpadních vod a čištění jímek, umožnění příjmu rozhlasového a televizního signálu, provoz a čištění komínů a odvoz komunálního odpadu."
Přeji Vám hezký zbytek dne.JaVa
A před začátkem vaší rekonstrukce bylo vše funkční?Jelikož jste členem SVJ,tak určitě máte přehled, kolik financí máte na společném účtu.Možná tam nic není a vaši statutáři nemají odvahu předepsat všem vlastníkům, k jejich povinným platbám, ještě celkové náklady na kompletní rekonstrukci rozvodů vody a odpadů.Máte od nich písemně jejich zamítavý postoj k Vaší situaci?Pokud ano, zažalujte statutární orgán pro nekonání s péčí řádného hospodáře.
Ptáte se:„Kde končí moje zodpovědnost a kde začíná zodpovědnost SVJ?“
Co Vám říkají tyto §:
"Správa domu a pozemku § 1189
(1) Správa domu a pozemku zahrnuje vše, co nenáleží vlastníku jednotky a co je v zájmu všech spoluvlastníků nutné nebo účelné pro řádnou péči o dům a pozemek jako funkční celek a zachování nebo zlepšení společných částí. Správa domu zahrnuje i činnosti spojené s přípravou a prováděním změn společných částí domu nástavbou, přístavbou, stavební úpravou nebo změnou v užívání, jakož i se zřízením, udržováním nebo zlepšením zařízení v domě nebo na pozemku sloužících všem spoluvlastníkům domu.
(2) Má se za to, že se správa vztahuje i na společné části, které slouží výlučně k užívání jen některému spoluvlastníku.
§ 1190
Osobou odpovědnou za správu domu a pozemku je společenství vlastníků. Nevzniklo-li společenství vlastníků, je osobou odpovědnou za správu domu správce."
§ 159
(1) Kdo přijme funkci člena voleného orgánu, zavazuje se, že ji bude vykonávat s nezbytnou loajalitou i s potřebnými znalostmi a pečlivostí. Má se za to, že jedná nedbale, kdo není této péče řádného hospodáře schopen, ač to musel zjistit při přijetí funkce nebo při jejím výkonu, a nevyvodí z toho pro sebe důsledky."
P.S. Komín zřejmě není ve vlastnictví SVJ,ale jedná se o společnou část domu,která je majetkem všech vlastníků jednotek v domě,tedy i Vás.
Přeji hezký den.JaVa
Místo citování §§ se je pokuste pochopit. Pokud by našemu výboru někdo napsal, že do 3 dnů mám schválit využití společných prostor pro jednoho člena SVJ, bez souhlasu všech členů SVJ, tak bych mu odpověděl, že to neschvaluji. U soudu by SVJ vyhrálo.
Poslední komentáře