Změna využití společných prostor
Dobrý den, předsednictvo SVJ navrhlo zrušit společné balkony v mezipatře panelového domu, vybourat vnitřní zasklení, zasklít balkony zvenku okny, tím fakticky balkony zrušit a plochu balkonů přičlenit k ploše chodby v mezipatře. Jaké povolení k tomu potřebuje, kolikaprocentní souhlas vlastníků jednotek? Děkuji za reakce.
SVJ jako stavebník bude samozřejmě potřebovat veřejnoprávní stavební povolení od stavebního úřadu. Mění se vzhled stavby, takže nepostačí ohlášení stavby.
Pokud jde o soukromoprávní oprávnění, proč se napřed ptáte nás???
Možná o tom máte něco uvedeno v prohlášení (vlastníka budovy). Možná
o tom máte něco uvedeno ve stanovách SVJ. Podívejte se tedy do těch dvou
dokumentů.
My přece neznáme ani vaše prohlášení, ani stanovy vašeho SVJ.
- Podle § odst. 5 zákona č. 72/1994 Sb. platilo , že pro stavební úpravy a opravy společných částí domu, jimiž se nemění vnitřní uspořádání domu a zároveň velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu, postačuje souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek.
- Podle § 1169 odst. 2 zákona č. 89/202 Sb. platí, že ke změně prohlášení postačuje souhlas většiny hlasů všech vlastníků jednotek, týká-li se změna společných částí, při které se nemění velikost podílu na společných částech, nejde-li o části ve výlučném užívání vlastníka jednotky.
Obsah prohlášení a stanov má přednost před zákonnou úpravou.
Justitianus
Děkuji za odpověď. Problém je, že těmto záležitostem vůbec nerozumím. Ve stanovách je, že je zapotřebí nadpoloviční většina pro vše, souhlas všech je požadován pouze pro změnu prohlášení o rozdělení práva k domu na vlastnické právo k jednotkám. V prohlášení jsou balkony vyjmenované. Nejsem schopna se v toto orientovat.
Avorek, píšete že podle vašich stanov je zapotřebí nadpoloviční většina.
Takže vlastníci jednotek si schválí (na shromáždění nebo per rollam) stavební úpravu společné části – změnu vnitřního uspořádání domu. Úprava bude spočívat (1) v zasklení balkonů a (2) v odstranění nenosné příčky mezi odpočivadly v mezipatře a balkony.
SVJ bude stavebníkem, takže nechá zpracovat projekt a posudek statika, k tomu potvrdí (přímo na projektové dokumentaci) souhlas SVJ se stavbou podle § 184a odst. 1 stavebního zákona. Žádost o povolení změny dokončené stavby předloží SVJ jako stavebník stavebnímu úřadu. Stavební úřad bude nejspíše požadovat posouzení Hasičským záchranným sborem (stavební změny na únikové cestě, odvětrávání schodiště, případně vybavení schodiště automatickými kouřovými klapkami).
Povinností SVJ bude nechat zpracovat dokumentaci skutečného provedení stavby na základě „zkolaudovaného“ stavu.
Pokud jde o změnu prohlášení:
Podle § 1168 zákona č.89/2012Sb. platí, že součástí prohlášení jsou půdorysy všech podlaží, popřípadě jejich schémata, určující polohu bytů a společných částí domu. Odstranění příček mezi odpočivadlem a balkonem se projeví na změně půdorysu stavby pokud mezipatra a balkony v mezipatrech jsou na těchto půdorysech zakresleny. Navíc bývalé balkony se stanou fakticky součástí schodiště (požární úniková cesta, zákaz umisťovánipředmětů na únikové cestě). To všechno vede ke změně prohlášení.
Vklad nového prohlášení do katastru je zpoplatněn částkou 1000 Kč. Dále je povinností SVJ vložit prohlášení i do sbírky listin rejstříkového soudu.
Justitianus
Já mám ale pocit, že tazatelce se ta změna nelíbí, protože nebude mít kde sušit prádlo. Třeba k tomu ještě něco napíše.
Zřejmě jste se spletla:-)Nechtěla jste napsat, že „sušárnu jsme si už zrušili dávno“? Ještě k těm balkónům.Co kdyby jste nám zde napsala, co o nich máte v PV.TŘEBA TAM BUDE UVEDENO, ŽE JSOU VE VÝLUČNÉM UŽÍVÁNÍ JEN „NĚKTERÝCH VLASTNÍKŮ“ JEDNOTEK.
Jak už zde uvedl pan „Justitianus“, bez znalosti vašeho PV se Vám nedá poradit!
O sušárnu momentálně nejde. Je prázdná, topení odstraněno,
využívá
se jen na schůze svj.
Balkóny v mezipatře jsou součástí společných prostor , nejsou ve výlučném vlastnictví .
„… předsednictvo SVJ navrhlo zrušit společné balkony v mezipatře panelového domu, vybourat vnitřní zasklení, zasklít balkony zvenku okny, tím fakticky balkony zrušit a plochu balkonů přičlenit k ploše chodby v mezipatře. Jaké povolení k tomu potřebuje, kolikaprocentní souhlas vlastníků jednotek? “
Jaksi jsem nepochopil co úpravami sledujte. Výbor to jistě zdůvodnil a vysvětlil. To jste nám zamlčel.
Pokud je to s balkony v mezipatře jako např. u nás (my je máme ale v PV jako lodžie), tak těch mezipater je méně, než pater vč. přízemí, přičemž možnost přístupu (klíče) mají patra nad (nebo pod) mezipatrem. Takže vaším postupem by se prostor (nejspíše kuřákům) zpřístupnil i těm, co přístup dosud nemají. To se mi zdá fér.
K tomu ale nepotřebujte prostor přepisovat na chodbu a měnit PV, protože dle mne k zasklení změnu PV nepotřebujete. Já tedy „aspoň“ nevím o tom, že by někdo kvůli zasklení lodžií panelových domů měnil PV.
„Principielně jde výboru o úsporu za zateplení balkonů a opravu a odvodnění jejich podlah, pokud by jako balkóny zůstaly. Balkóny v mezipatře jsou součástí společných prostor, nejsou ve výlučném vlastnictví“
„(Mně) jde o znemožní sušení prádla bytům bez balkonů. Sušárnu už zrušili dávno, je prázdná, topení odstraněno, využívá se jen na schůze svj“
Já jsem svůj příspěvek psal v okamžiku, kdy zde byl pouze úvodní dotaz a odpověď justitiana 9. Duben 2021 – 5:32
Až poté (jak to tak bývá) k tomu tazatelka dodala další informace (ale jen svůj pohled na věc).
Pokud jde o návrh výbor, tak „zateplení“ bych nějak chápal, ale „zateplení balkonů coby společné plochy“ nikoli. Už vůbec ne „odvodnění“.
Třeba nám k tomu tazatelka ještě něco napíše, jak tu již zaznělo od „.“ bez ověření.
Také to nechápu. Boky balkonů, tvořené zdmi bytů, by se údajně musely zateplit, a u podlah řešit odvodňovací kanálek na odtok dešťové vody. Což by údajně u sedmi balkonů vyšlo na vice než půl milionu. Vysvětlení předsednictvo svj.
Děkuji. Tím, že zruší venkovní balkony, znemožní sušení prádla bytům bez balkonů. Na balkon je přístup klasicky dveřmi, vedle je okno. Okno i dveře chtějí vybourat, prostor zvenku zasklít okny. Tím balkóny funkčně zaniknou a jejich plocha se stane součástí chodby v mezipatře. Principielně jde výboru o úsporu za zateplení balkonů a opravu a odvodnění jejich podlah, pokud by jako balkóny zůstaly.
Takže jste teď upřesnila, že Vám nejde o změnu stavby a zasklení balkonů, nýbrž hledáte způsob jak takové změně zabránit.
- Podle § 1169 odst. 2 platí, že ke změně prohlášení postačí souhlas většiny hlasů všech vlastníků jednotek, týká-li se změna pravidel pro správu domu a pozemku a užívání společných částí, jsou-li určena v prohlášení.
Takže i kdyby v prohlášení bylo výslovně uvedeno že balkony slouží všem k sušení prádla, pěstování květin, ke krmení ptáčků, nebo ke kouření cigaret či dýmek či doutníků, nepomůže Vám to. Vlastníci jednotek mohou tu část prohlášení změnit většinovým rozhodnutím. Po zasklení balkonů bude prakticky nemožné využívat balkony k těmto účelům.
Zkuste uvést Vaše námitky spoluvlastníkům, až se bude rozhodovat o stavební úpravě. Nebudete-li úspěšná, zbývá jedině obrátit se na soud (s nejistým výsledkem), viz § 1209.
Justitianus
Děkuji. Také dochází k závěru, že balkony nezachráníme, díky Vašemu vysvětlení . Jediné co je mi ještě nesedí je, že ve stanovách je psáno, že změna prohlášení vlastníků musí být odsouhlasena všemi vlastníky. To odporuje § 1169 odst. 2. Co má větší váhu, prosím?
Zkuste se domluvit a těmi, co tam suší prádlo a nemají jinou možnost. Třeba je získáte na svoji stranu.
Problém je, že nás je třetina , boční byty mají balkony vlastní , tudíž je naše problémy nezajímají a slyší pouze na předpokládanou úsporu nákladů.
Pokud mají vlastníci bytů s balkony balkony ve svém výlučném užívání, tak by bylkony na chodbách měly být ve výlučném užívání těch, co nemají balkon v bytě. Tak tomu není?
Nikoliv, balkony v mezipatrech jsou společným vlastnictvím všech členů svj. Takže boční byty mají své balkony ve výlučněm vlastnictví plus jednu čtyřiadvacetinu každého balkonů v mezipatře.
Tak proč se vy, bez ba, nedohodnete a nepožádáte, aby vám byly balkony v mezipatrech dány do výlučného užívání? Těch pár korun navíc, co vám napočtou za jejich plochu, nikoho nepoloží. Moje kamarádka to právě tak má a je spokojená, že to u nich v domě takto vyřešili.
Vaše kamarádka nemá v domě přitroublé sousedy podporující přitroublé statutáry, kteří jsou schopni zrušit lodžie. Ještě by v domě Avorek, aby ušetřili, mohli zrušit výtahy a vůbec spol. elektřinu. Nazdar.
„Ještě by v domě Avorek, aby ušetřili, mohli zrušit výtahy a vůbec spol. elektřinu.“ (Vložil Anynomous (bez ověření), 11. Duben 2021 – 11:12)
Šetřit se musí:
Zrušit okna (ušetří se na teple).
Zrušit střechu (nebude se muset řešit zatékání).
Zrušit osvětlení společných prostor (ušetří se na elektřině).
Zrušit předsedu.
Zrušit SVJ!
To by musely být všechny byty naprosto stejné! Velikost podílu na společných částech domu, je odvislá na velikosti bytové jednotky a balkóny v tom nebývají započteny. Čtěte si v tom PV pomalu a správně:-)
Avorek, milá paní, podívejte se co máte v prohlášení napsáno o tom, jaká práva a povinnosti mají vlastníci jednotek ke společným částem domu z hlediska jejich údržby,oprav a technického zhodnocování.
„jednu čtyřiadvacetinu každého balkonů v mezipatře“
Jednu čtyřiadvacetinu každého balkonů v mezipatře co? Ve vlastnictví jako společnou část domu, v užívání, nebo ve vlastnictví výhradně některých vlastníků?
Opište zde z PV přesně a hlavně celou tu pasáž , která se týká bočního bytu s balkónem a pak snad budeme chytřejší!
Píšete, že boční byty mají vlastní balkóny. Tak, že ty balkóny jsou v PV zapsány jak.Jako výlučné užívání nebo jsou nedílnou součástí jednotky?
"Vložil Avorek, 9. Duben 2021 – 11:37
Problém je, že nás je třetina, boční byty mají balkony vlastní, tudíž je naše problémy nezajímají a slyší pouze na předpokládanou úsporu nákladů"
Náklady na zateplení a odvodnění vers. úspory po zateplení vyjdou asi v neprospěch úspor. Zvlášť když vlastně dojde jen k přesunu zasklení balkonů, takže nevím zda skutečně k zateplení dojde. Zateplení chodeb ?
Tám by měla tatelka argumentovat a možná i předem lobbovat.
Poslední komentáře