Možnosti opravy lodžie

Vložil Lenka (bez ověření), 2. Leden 2025 - 10:46 ::

Dobrý den,

lodžie nad mým bytem (společný prostor) je špatně izolovaná a při velkém dešti mi hodně zateklo do mého bytu, řešeno i jako pojistná událost.

Lodžie se musí opravit, jsou dvě možnosti: udělat malou opravu (silikon, rantly) s nejistým výsledkem nebo dlažbu vykopat a udělat pořádnou opravu včetně izolace. Může předseda rozhodnout o pořádné opravě bez hlasování na Shromáždění? Předseda jsem já a zateklo do mého bytu. Sousedi, kteří mají lodžii v užívání, jsou pro malou opravu, ovšem jim do bytu neteče. Napadlo mě, zda by se k celému problému nedalo přistupovat jako k havárii, to bych možná jako předseda měla právo rozhodnout o způsobu opravy?

Děkuji

Lenka

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Alois I. (bez ověření), 3. Leden 2025 - 1:21

    Upne jednoduche,

    pokud tece predsedovi,vyboura se dlazba a udelaji hydroizolace, u ostatnich staci pouze silikon

    Vložil Zdenek 22, 2. Leden 2025 - 18:46

    Paní Lenko,
    v prvním případě byste si měla plně uvědomit svou odpovědnost jako předsedy SVJ a na druhou stranu též i svá práva. Situaci, kdy do domu zatéká, máte právo ohodnotit jako „havárii“ (viz § 13/2 NV o SVJ), a máte také povinnost tento havarijní stav bezodkladně napravit či odstranit.

    Jestli máte problém s rozhodnutím, zda zatékání opravit jen „zaflikováním“ nebo řádně, pak si vzpomeňte na pořekadlo „levně koupil, dvakrát koupil“.

    A pokud potřebujete přece jen nějaký papír, abyste důkladnou opravu obhájila, pak není nic jednoduššího, než požádat odbornou firmu, která bude opravu provádět, aby vám vystavila nabídku, kde bude doporučení na důkladnou opravu.

    Vložil MartinII, 2. Leden 2025 - 11:30

    lodžie nad mým bytem (společný prostor) je špatně izolovaná a při velkém dešti mi… zateklo do bytu, řešeno i jako pojistná událost.

    Lodžie se musí opravit, jsou možnosti: malá opravu (silikon, rantly) nebo dlažbu vykopat a oprava vč. izolace. Může předsedkyně (to jsem já) rozhodnout o pořádné opravě (bez hlasování na Shromáždění) ? Sousedi nade mnou jsou pro malou opravu jim do bytu neteče. … zda by se k problému nedalo přistupovat jako k havárii, to bych možná jako předseda měla právo rozhodnout o způsobu opravy.

    • – – – – – – – – – – – – – –

    Vyhledejte zdejší diskusi -o opravě lodžie, -a definici havárie

    Není jasné

    • jak může z lodžie nad vámi zatéci do bytu, spíše zateče jen na lodžii
    • zda jste předsedkyně SVJ nebo předsedkyně Výboru, to může být rozdíl
    • měla byste ZNÁT (i bez nahlédnutí) PRÁVA PŘEDSEDKYNĚ DLE STANOV
    • seznamte vlastníky s cenou opravy a úhradou pojistné události vč. úklidu
    • zjistěte stanovisko soudního znalce na opravy lodžií, nejlépe z ČKAIT (Česká Komora Autorizovaných Inženýrů a Techniků, viz např. i Česká televize pořad ‚Černé ovce‘, třeba tam takový případ byl).
    Vložil Znalec. (bez ověření), 2. Leden 2025 - 18:54

    „zjistěte stanovisko soudního znalce“ …

    … a Vy mu zaplatíte znalečné.

    Vložil Lenka1 (bez ověření), 2. Leden 2025 - 12:28

    Není jasné:

    jak může z lodžie nad vámi zatéci do bytu, spíše zateče jen na lodžii – moje chyba, není to lodžie ale terasa, bohužel opravdu do bytu zateklo

    jsem předsedkyně SVJ

    ano, práva bych znát měla

    až budu mít cenovou nabídku na opravu, pošlu to všem včetně pojistné události, která už je vypořádána

    zjistěte stanovisko soudního znalce na opravy lodžií, nejlépe z ČKAIT (Česká Komora Autorizovaných Inženýrů a Techniků, viz např. i Česká televize pořad ‚Černé ovce‘, třeba tam takový případ byl). – toto asi myslíte pro případ, že bych to chtěla klasifikovat jako havárii? Pokud bude nabídka na opravu do 50.000 Kč, opravu objednám a znalce předpokládám nebudu potřebovat

    Vložil Lenka1 (bez ověření), 2. Leden 2025 - 11:22

    Díky za navedení, máme ve stanovách toto:

    7.9 Do výlučné působnosti shromáždění náleží zejména:

    1. rozhodování: ------------------------------------------------------------------

    2/ o opravě nebo údržbě společné části anebo stavební úpravě společné části, která nevyžaduje změnu prohlášení, převyšují-li náklady v jednotlivých případech částku 10.000,– Kč, slovy: deset tisíc korun českých, v průměru na každou jednotku; tento limit neplatí, pokud se jedná o opravy vynucené havárií na společných částech

    Tudíž to chápu tak, že když je nás 5 jednotek a velká oprava bude do 50.000 Kč, rozhodnu jako předseda já.

    Víte někdo, jak se určí, co je havárie?

    Díky

    Vložil Justitianus, 2. Leden 2025 - 13:12
    • Lenka1: „Víte někdo, jak se určí, co je havárie?“

    Pročpak jste si dali do stanov slovo, kterému nikdo z vás nerozumí a neumíte je vyložit? Proč?

    Podle vyhlášky, kterou se provádí zákon o účetnivtví, platí, že opravou se odstraňují účinky částečného fyzického opotřebení nebo poškození majetku s cílem uvedení majetku do předchozího nebo provozuschopného stavu. Uvedením do provozuschopného stavu se rozumí provedení opravy i s použitím jiných než původních materiálů, dílů nebo technologií, pokud tím nedojde k technickému zhodnocení. Slovo „havárie“ se v účetních předpisech ovšem nevyskytuje.

    Ve stavebním zákoně 2001/283 se pojem „havárie, havarijní“ vyskytuje celkem 13krát; zákon však neobsahuje žádnou definici tohoto pojmu.

    • Z textu zákona lze odvodit, že „havárií“ není pouhá závada stavby (viz 2001/283/§169).
    • Z textu zákona lze odvodit, že „havárií“ není živelní pohroma (viz 2001/283/§263/1).
    • Víme, že pro živelní pohromu a „závažnou havárii“ zavedl stavební zákon souhrnnou legislativní zkratku „mimořádná událost“ (v 2001/283/§­263/1). Z toho lze poznat jen to, že havárie podle stavebního zákona se dělí na havárie nezávažné a havárie závažné.

    Toto ovšem o obsahu pojmu „havárie“ neříká vůbec nic určitého. Máte vadné stanovy, a tak se můžete do nekonečna hádat o tom co je to ta tajemná havárie.

    Justitianus

    Vložil Vlastik (bez ověření), 2. Leden 2025 - 16:44

    Napsal jste:

    „Pročpak jste si dali do stanov slovo, kterému nikdo z vás nerozumí a neumíte je vyložit? Proč?…Máte vadné stanovy, a tak se můžete do nekonečna hádat o tom co je to ta tajemná havárie.“

    Dali si to tam proto, protože je tak uvedené v NV č. 366/2013 Sb. v § 13(2):

    „(2)V působnosti statutárního orgánu společenství vlastníků jednotek je rozhodování o opravě nebo stavební úpravě společných částí nemovité věci, nepřevyšují-li náklady v jednotlivých případech částku 1000 Kč v průměru na každou jednotku; tento limit neplatí, pokud se jedná o opravy způsobené havárií na společných částech, nebo pokud stanovy společenství vlastníků jednotek určí něco jiného.“

    Proto to má ve stanovách uvedena většina SVJ a možná to tam má uvedené i vaše SVJ i když o tom ani nevíte.

    Vložil Justitianus, 2. Leden 2025 - 20:24

    Vlastiku, nařízení vlády č. 366/2013 Sb. je plné chyb, nesmyslů a výmyslů. Pokud někdo opisuje nesmysly, pak výsledkem je opět jedině nesmysl.

    Justitianus

    Vložil Zdenek 22, 2. Leden 2025 - 20:55

    Pane Justitiane,
    pokud vy neznáte význam slova „havárie“ ještě neznamená, že nemůže být znám jiným.
    Totéž platí o o NV č. 366/2013 Sb. Pokud vy si myslíte, že je plné chyb, nesmyslů a výmyslů ještě neznamená, že jiní (vč. soudců?) v něm smysl zřetelně nevidí.
    Ale děkujeme, že jste nás o tom uvědomil.

    Vložil Justitianus, 2. Leden 2025 - 21:40
    • Zdenek: „Pane Justitiane, pokud vy neznáte význam slova „havárie“ ještě neznamená, že nemůže být znám jiným.“

    **No a? Vy tazatelce odpovědět nedovedete, jinak byste jistě uvedl tu „správnou“ autoritativní definici havárie, a zdroj této definice.

    • Zdenek: „Totéž platí o o NV č. 366/2013 Sb. Pokud vy si myslíte, že je plné chyb, nesmyslů a výmyslů ještě neznamená, že …“

    Nenapsal jsem, že si něco MYSLÍM. NV č. 366/2013 Sb. je prostě vadné, a to pro rozpor s jinými právními předpisy vyšší právní síly. To je prostě fakt. Víckrát jsem o tom zde psal, včetně zdůvodnění. Hledejte.

    Justitianus

    Vložil Zdenek 22, 2. Leden 2025 - 22:17

    Pane Justitiane,
    jistě vám ušlo, že tazatelce jsem odpověděl, poradil a je jen na ní, jak se zachová.

    A co se týče případné vadnosti právních předpisů, tak o ní je oprávněn rozhodovat pouze soud. To ještě nevíte?
    Vy tady prezentujete jen své názory!

    Vložil Krupp, 2. Leden 2025 - 17:25

    Tak si asi budete muset vymyslet vlastní definici slova havárie, takovou, o níž bude přesvědčena, že obstojí případně i před soudem.
    On tu jeden génius dělá blbce ze všech ostatních. Nenechte se jím otrávit. Jsem přesvědčen, že v každých stanovách je řada dalších slov, určitě jich budou stovky, které rovněž nejsou vysvětleny v žádném zákoně. A myslím, že i na termín génius by byly zákony krátké.
    Já bych myslel, že havárie je taková porucha, jejíž urychlené neodstranění by způsobovalo další škody. Nikomu to však nevnucuji. Určitě se to dá napsat lépe česky, ale nechce se mi nad tím ztrácet čas.

    Vložil Justitianus, 2. Leden 2025 - 11:06

    Malá oprava by se nejspíše vešla do částky 1000 Kč na byt [1]. Můžete tedy rozhodnout Vy sama z pozice předsedy SVJ.

    O potřebě „velké“ opravy jste nepřesvědčila ani nás, ani sousedy v domě. Kromě toho byste si měla zkontrolovat, zda náklady na takovou opravu dosáhnou částku stanovenou pro vaše SVJ jako minimální limit pro povinné rozhodování shromáždění. Tuto skutečnost byste ale jako předseda měla zjistit předem!!! To je základ pro Vaše další rozhodování v téhle záležitosti.

    Justitianus


    Poznámka 1: Nebo jiná částka, určená ve stanovách podle 2012/89/1208/f/7.

    Vložil MartinII, 2. Leden 2025 - 11:49

    Rada z internetu

    6. června 2023 – Zatéká vám do domu přes balkon či terasu? Řešení není vůbec složité

    Asi to nejhorší, s čím se můžete ve svém domě setkat, je vlhkost. Jednou z velmi častých příčin pronikání srážkové vody je netěsnost balkonů a teras nad obytným prostorem.

    Domácnosti nejčastěji řeší pronikání srážkových vod ani ne tak střechou svého domu, nýbrž balkonem či terasou. Mnohdy i přes terasu souseda bydlícího o patro výš. Setkáváme se také s problémy netěsností konstrukce teras v bytových domech v prostoru schodiště.

    Všechny tyto případy mají společného jmenovatele: Tím je porušená, nebo již zcela nefunkční hydroizolace.

    Na balkonech a terasách se nejčastěji setkáváme s pronikáním srážkových vod do konstrukce v rozích mezi podlahovou plochou a tzv. „soklem“ (ve stavebnictví nazývána pata zdiva). Sokl má ochrannou a izolační funkci a chrání spodní část konstrukce. Chrání zejména proti průnikům vody do budovy, stříkání vody či mechanickým tlakům. Jde o nejvíce mechanicky namáhaný bod vnější stěny. Zde je tedy nutné dbát jak na kvalitu provedení práce při pokládce finální povrchové vrstvy, tak na kvalitu provedení tmelení detailů v zakončení dlažby.

    Vlivem stárnutí stavby a jejího sedání dochází k pnutí mezi stěnou a podlahou teras a tím může dojít k porušení hydroizolace v místě instalovaného so­klu.

    Mnoho majitelů domů problém zatékání řeší neustálým přetěsňováním ploch a míst, kde se jim vizuálně zdá, že by voda mohla do domu pronikat. Tato řešení jsou ale často neúčinná. Vzhledem ke stavební náročnosti opravy zatékající terasy řešení problému často oddalují a tím svému domu a zdraví nijak neprospívají.

    Vložil Loiza (bez ověření), 3. Leden 2025 - 3:40

    Rampa McKvák by použil žvýkačku a fungovalo by to taky

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".