Vlastníkem jednotky jste dobrovolně
Vícekrát jsem zde v diskusích připomínal triviální a dobře známou
skutečnost, že vlastníkem jednotky jste dobrovolně. Nikdo vám nedrží
pistoli u hlavy. Můžete přece jednotku prodat a jít bydlet do nájemního
bytu, nebo do rodinného domu. Tím se zprostíte povinností, které jsou
spojeny s vlastnictvím jednotky.
Tuto skutečnost konstatoval i Evropský soudní dvůr ve věci C-433/19. Cituji:
38. Kromě toho Soudní dvůr již rozhodl, že vstup do společenství vlastníků bytů nastane dobrovolným nabytím bytu do vlastnictví spolu se spoluvlastnickými podíly na společných prostorách této nemovitosti, takže závazek spoluvlastníků vůči společenství vlastníků, je třeba považovat za svobodně přijatý právní závazek (rozsudek ze dne 8. května 2019, Kerr, C-25/18, EU:C:2019:376, bod 27, jakož i usnesení ze dne 19. listopadu 2019, INA a další, C-200/19, nezveřejněné, EU:C:2019:985, bod 27). |
39. Kromě toho okolnost, že vlastník jednotky nebyl smluvní stranou smlouvy o bytovém spoluvlastnictví uzavřené původními vlastníky jednotek, nemá vliv na použití čl. 7 bodu 1 písm. a) nařízení č. 1215/2012 na spor týkající se uvedené povinnosti. Každý vlastník nemovitosti totiž tím, že se stane a zůstává vlastníkem nemovitosti, souhlasí s tím, že se na něj vztahují všechna ustanovení upravující dotčené vlastnictví, jakož i rozhodnutí přijatá shromážděním vlastníků této nemovitosti (rozsudek ze dne 8. května 2019, Kerr, C-25/18, EU:C:2019:376, bod 29, jakož i usnesení ze dne 19. listopadu 2019, INA a další, C-200/19, nezveřejněné, EU:C:2019:985, bod 29). |
Justitianus
Pane,
jakkoli si cením Vaší invence a Vašeho entuziazmu, na místě by byla spíše sebereflexe. Tohle není (pro Česko) precedens, dokonce ani potenciální ani fakultativní premisa. Ale jako recesi a fabulaci beru.
- Rakušanka: „… zapomněl jste uvést, že píšete o rakouském zákonu o bytovém spoluvlastnictví …“
Ne. Nepochopila jste, že Soudní dvůr EU vůbec neřešil rakouský zákon o bytovém vlastnictví; to přenechal rakouskému soudu. Soudní dvůr EU provedl výklad nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1215/2012 ze dne 12. prosince 2012 o příslušnosti a uznávání a výkonu soudních rozhodnutí v občanských a obchodních věcech (Úř. věst. 2012, L 351, s. 1).
Nařízení Evropského parlamentu jsou nadřazena právním úpravám jednotlivých států EU a jsou v těchto státech uplatnitelná přímo.
- Četl (bez ověření): „Tohle není (pro Česko) precedens, dokonce ani potenciální ani fakultativní premisa.“
Ani Vy jste nevzal do úvahy, že jde o autoritativní výklad přímo aplikovatelného nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1215/2012 ze dne 12. prosince 2012 o příslušnosti a uznávání a výkonu soudních rozhodnutí v občanských a obchodních věcech (Úř. věst. 2012, L 351, s. 1).
Výklad provedený Soudním dvorem EU je konstantní: vlastnictví jednotky se nabývá dobrovolně na smluvním základě a závazky nabyvatele obsažené v prohlášení přecházejí (přistoupením k této smlouvě) i na osoby, které se staly vlastníkem jednotky později.
Shodný výklad již Soudní dvůr uplatnil v případě vlastnictví jednotky na území Rakouska, Bulharska, Belgie, atd.. U jednotky na území ČR by závěr Soudu byl opřen o shodnou právní argumentaci a vyzněl by shodně. A o to tady jde.
Justitianus
Pane Justitiane,
na jednu „maličkost“ jste zapomněl. Ano, na nového vlastníka
přecházejí povinnosti v prohlášení a stanovách, to není nic
překvapivého, ovšem tyto povinnosti nesmí být v rozporu s kogentními
ustanoveními zákona. Tak má každý nový vlastník jistotu alespoň v tom
základním, v kogentních ustanoveních zákona (viz § 978 NOZ).
Poslední komentáře