Výměna oken

Vložil Keram (bez ověření), 28. Březen 2011 - 15:22 ::

Omlouvám se za otázku, která zde již byla položena mnohokrát, ale nikde jsem nenašel přesnou odpověď.

V prohlášení vlastníka i ve smlouvě máme určeno, že součástí bytu jsou mimo jiné „vnitřní strany vnějších oken“, což znamená, že vnější části oken jsou společnými částmi domu a vnitřní strany oken jsou součástí bytu ( majetkem vlastníka bytu ). Teď jde o to, jakým způsobem a kdo může rozhodnout o výměně oken a financování.

Jde mi hlavně o to, jestli může shromáždění vlastníků rozhodnout a nařídim výměnu oken a naopak, když je fakticky toto okno v 50% vlastnictví vlastníka jednotly a v 50% vlastnictví, respektive podílovém spoluvlstnictví všech vlastníků jednotek. Z oho mi vychází, že jakož to vlastník jednotky a zároveň spoluvlastník společných částí domu mám k těmto oknům vyšší než 50% vlastnické právo. Dejme tomu, že to je ale opravdu 50/50. Jak toto vyřešit ? Musí s tím souhlasit jak shromáždění, tak i vlastník bytu, nebo může rozhodnout každý jednotlivě, čímž by ale mohl nastat paradox, že by shromáždění rozhodlo o výměně oken dřevěných za plastová a po měsíci by mohl vlastník bytu rozhodnout o výměně plastových oken za dřevěná…

Jde o to, že když je v prohlášení vlastníka a ve smlouvě napsáno, že celá okna patří k bytu, tak o tom rozhoduje vlastník bytu, když je tam napsáno, že se jedná o společné prostory, tak rozhoduje shromáždění, jak je to ale v případě, který uvádím ?

Děkuji za věcné odpovědi.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil LukášP (bez ověření), 29. Březen 2011 - 10:50

    Taky to tam máme tak blbě a taky pořádně nevíme co s tím. Vykládám si to podobně jako vy, tzn. že musí souhlasit jak shromáždění, tak vlastník. Na druhou stranu když ten šmejd bude měnit okna za pár let, tak bych mu doporučil, ať si sežene 3/4 většinu všech přítomných na shromáždění, jinak mu nepovolíte vyměnit tu část domu, která je společná. Je spousta argumentů pro, ale s blbcem se člověk nedomluví. My jsme ustoupili a v jednom bytě budou okna nevyměněná. Při výměně oken bychom zasáhli do jeho vnitřní části, která je ve výhradním vlastnictví vlastníka a hlavě do vnitřních špalet, které jsou už jednoznačně v jeho vlastnictví. Každopádně myslím je to sporné a taky by mě zajímal výsledek nějaké soudního sporu.

    Vložil Viliam, 28. Březen 2011 - 19:34

    jak uvádí komentátor lake " zpackané prohlášení vlastníka " není bohužel v tomto případě výjimkou a domnívám se že se stává velice často i v případě že prohlášení pro vlastníka provádí realitní kancelář. V takovém případě je taky možné že byt je vymezen vnitřním obvodem nosného obvodového zdiva a na okna se jaksi zapomělo, a dokonce nemusí být ani ozna čena za společné části domu – jako například nosné konstrukce balkónů. Nejsem si zcela jistý ale domnívám se,aniž bych zpětně nahlížel do žákona o vlastnictví bytů, a do stavebního zákona, že tady by mělo být přesnější vymezení pojmů. Proto ty kouzelné formulky v kupních smlouvách o právních vztazích ve smlouvě výslovně neupravené. Moc jsem vám tím asi nepomohl, ale nejsem odborník. Tohle je výslovně můj názor.

    Vložil Keram (bez ověření), 28. Březen 2011 - 21:52

    No tohle zrovna myslím dělala realitní kancelář, njn, prostě ČR, co naděláme, díky za komentář.

    Vložil lake, 28. Březen 2011 - 16:41

    V případě, který uvádíte, je zpackané Prohlášení vlastníka. V něm mají být jednoznačně (výčtem) uvedeny jak společné části domu, tak části patřící k jednotkám.

    Píšete, že součástí bytu jsou pouze „vnitřní strany vnějších oken“. Tomu lze celkem dobře rozumět: Okna vedoucí na fasádu jsou společná, kromě povrchu (nátěru) na jejich vnitřní straně.

    Takže natírání oken zevnitř si provádí vlastník jednotky barvou podle svého výběru a na své náklady. Celé okenní křídlo a rám (kromě vnitřního povrchu) je společnou částí domu.

    K Vašemu názoru, že okno je snad z 50% ve spoluvlastnictví vlastníka jednotky, nenacházím ve vašem Prohlášení žádnou oporu.

    lake

    Vložil Keram (bez ověření), 28. Březen 2011 - 16:50

    No ono je ale právě zvláštní to, že v prohlášení vlastníka je i výčet společných částí domu, ve kterých se nenachází ani okna celá, ani okna vnější strany vnějších oken, což teoreticky znamená, že společnými částmi nejsou ani z těch 50%. Člověk opravdu neví, jak si to má vykládat. Na jednu stranu se to může brát tak, že co není součástí bytu je společnými částmi domu, ale naopak to přeci lze vyjládat také ( co není součástí společných částí domu, je součástí bytu ).

    Takže zřejmě zmatek nad zmatek a rozhodnout asi může jen soud. Ideální by bylo, kdyby tady někdo měl praktickou zkušenost ze soudním rozhodnutím tohoto příkladu.

    Každopádně děkuji za odpověď.

    Vložil jardaparda (bez ověření), 28. Březen 2011 - 15:51

    http://www.portalsvj.cz/diskuse/vymena-vchodovych-dveri-vcetne-zarubni

    To, že nicku šeltudyměldudy dali ostatní mínusy na věci:

    "Ono když se podíváte do prohlášení vlastníka, často je tam šalamounské „vnitřní část dveří…“, „vnitřní část oken…“. U oken je situace logická, protože že je vnitřní část vaše je beze sporu, na druhou stranu pak lze zaplatit ze společných úspor domu výměnu u všech za nová."

    nic nemění.

    Vložil Keram (bez ověření), 28. Březen 2011 - 17:04

    No ono je někdy komplikované odpovídat bez upřesnění otázky.

    Upřesňuji tedy, že jde o to, jestli o výměně oken může rozhodnout shromáždění, respektive to nařídit vlastníkovi bytu. Jak je uvedeno i ve vašem příspěvku, tak „lze zaplatit“. Samozřejmě lze úplně všechno, ale jde o to, jestli s tím musí vlastník bytu souhlasit, nebo mu ty okna vymění, i když jsou z vnitřní strany jeho a chtěl by si ponechat okna dřevěná.

    Vložil jardaparda (bez ověření), 28. Březen 2011 - 17:20

    Ze zkušenosti přesně s tímto tedy sděluji, že nikdo samozřejmě nedonutí vlastníka, aby mu dělníci vlezli do bytu s tím, že chtějí vyměnit okna.
    1) Před výměnou oken je potřeba byt na to připravit, odendat všechno od oken, připravit nábytek atd. na velikou prašnost (přikrytí); počítat s tím, že než se po vybourání dostane na samotné osazení oken, bude tam díra; zaschnutí montážní pěny po osazení atd. atp. Bez spolupráce s vlastníkem je to tedy prakticky nemožné.
    2) Jednoduše dejte takovému nesouhlasícímu vlastníkovi na vědomí, že následnou, byť za několik měsíců nebo let, výměnu oken si může udělat už jen na vlastní náklady. U běžných bytů typu 3+1 s balkónem to jde do až 100.000, a to si člověk rozmyslí, jestli takovou částku vyhodí oknem, příslušně řečeno, když jinak by se to zaplatilo z již ušetřených peněz. Pokud je už zatepleno, pak se může zasahovat i do zateplení, a ani to někdy není levná sranda. Cena takového bytu na prodej je pak taky samozřejmě poněkud nižší, a to zcela zbytečně.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".