Tajemný § 1186
Tajemnost tohoto paragrafu vznikla podle mého názoru z toho důvodu, že diskutující opomněli § 1106 a § 1107 NOZ.
Ustanovení těchto paragrafů jsou následující:
- Kdo nabude vlastnické právo, nabude také práva a povinnosti s věcí spojená (§ 1106).
- Kdo nabude vlastnické právo, přejímá také závady váznoucí na věci, které jsou zapsány ve veřejném seznamu; jiné závady přejímá, měl-li a mohl-li je z okolností zjistit nebo bylo-li to ujednáno, anebo stanoví-li tak zákon (§ 1107 odst. 1).
Teď si můžeme připomenout § 1186 odst. 2, první věta: Převádí-li vlastník vlastnické právo k jednotce, doloží nabyvateli potvrzením osoby odpovědné za správu domu jaké dluhy související se správou domu a pozemku přejdou na nabyvatele jednotky, popřípadě že takové dluhy nejsou.
Dluhům najednou narostly nožičky a pod tíhou § 1106, §1107 a § 1186 si to mohou šupajdit od vlastníka k nabyvateli.
Jinak lidově řečeno, nabyvatel kupuje jednotku „jak běží a leží“, tj. i s dluhem. Pro oba, pro vlastníka i pro nabyvatele je výhodné, když případný dluh vyrovnají v kupní ceně a vlastník dluh ve společenství uhradí.
Nabyvateli bych doporučil, aby smlouvu podepsal až tehdy, když vlastník získá od SVJ potvrzení, že žádné dluhy na jednotce nejsou.
Jak to udělat konkrétně? Tady už rada na dálku nestačí. Poraďte se s odborníkem.
JoSo.
Pane Soukupe, seznamte se alespoň se základy právní teorie. Vedle sebe existují věcná práva a obligační (závazková) práva. Vy to směšujete dohromady.
Jestliže Franta Šramota dluží SVJ nějakou částku (třebas i za opravu svého majetku), jde o typický obligační vztah mezi osobami. S vlastnictvím bytu v domě to nemá žádnou spojitost.
Pokud SVJ touží po tom, aby tento dluh přecházel na nabyvatele jednotky, má možnost vložit do katastru zástavní právo k jednotce dlužníka podle § 1888 NOZ.
lake
Děkuji lakemu za upozornění, že existují vedle sebe věcná a obligatorní (závazková) práva, která nelze směšovat dohromady. Myslím, že je to užitečná informace i pro další neprofesionály v oboru práva, kteří jsou uživateli nebo hosty na tomto portále.
V souvislosti s výše řečeným mám doplňující otázku. Naše SVJ(2000) připravuje zateplení domu. S tím vzniká potřeba vyměnit v některých bytech stará dřevěná okna za nová plastová s požadovanými parametry prostupu tepla. Výměnu oken je třeba provést před zateplením jednak v souvislosti se žádostí o dotaci, jednak pro technologickou obtížnost jejich pozdější výměny po zateplení.
Podle prohlášení vlastníka okna nejsou společnými částmi domu, ale jsou ve vlastnictví vlastníků jednotek. Výměna oken se proto provede na náklad zmíněných vlastníků. Někteří z nich ale nemají peníze. Společenství proto z technických důvodů musí uhradit výměnu oken z příspěvků na správu domu s tím, že vlastníci potom podle jiné smlouvy dlužné peníze do společenství vrátí.
Franta Šramota a dalších několik vlastníků potom budou určitý čas dlužníky a SVJ(2000) bude jejich věřitelem. Tito vlastníci budou dlužit společenství určitou částku za výměnu svých oken.
- Půjde v tomto případě mezi Frantou Šramotou s několika dalšími vlastníky a SVJ(2000) o typický obligační vztah, který nemá s vlastnictvím bytu v domě žádnou spojitost?
- Když se Franta Šramota rozhodne že byt s novým oknem prodá, a to dřív než splatí dluh ke společenství, přejde tento dluh na nabyvatele?
- Kdyby okna patřila mezi společné části domu, bylo by to v tomto případě rozhodování jednodušší?
Děkuji předem za názor všem co tomu rozumí nebo mají v této oblasti vlastní zkušenost
JoSo
- Nejen že jde o typický obligační vztah, který nemá s vlastnictvím bytu v domě žádnou spojitost. Jde o činnost, která je zcela mimo správu domu a nespadá do právní způsobilosti SVJ. Poskytování bankovních služeb není právnické osobě SVJ zákonem dovoleno a poskytování soukromých půjček je pro SVJ v rozporu se zákonem.
- Odpovím protiotázkou: když si na Vaše auto necháte namontovat laděný výfuk a necháte opravit brzdy a setrvačník, myslíte, že Vaše dluhy za tyto opravy a zhodnocení přecházejí na kupce toho auta? (Nápověda: nepřecházejí.)
- O opravě společných části rozhodují spoluvlastníci kolektivně (většinově). To je pochopitelně obrovský rozdíl od rozhodování jediného vlastníka o jeho vlastním majetku.
lake
podle mého názoru
1. ano – dluh Franty vůči SVJ nemá s jednotkou nic společného – je
to půjčka na okna pro Frantu (ne bytu)
2. to záleží co bude napsáno ve smlouvě a na dohodě Franta, nabyvatel a
SVJ – tam je smluvní volnost. pokud k tomu nedá SVJ písemný souhlas tak
ne (ale už jsou soudní rozsudky v opačném gardu)
3. ano SVJ by řešilo svůj majetek bylo by snažší rozhodování – dnes
když Franta řekne na moje okna nešahejte, tak na ně šáhnout nesmíte.
Ten bod 3. je špatně.
Stále by to nebyl majetek SVJ, ale společný majetek vlastníků. Takže SVJ by neřešilo svůj majetek, ale uplatnilo by rozhodování ve spoluvlastnictví. Tj. Franta by mohl být přehlasován a musel by následně výměnu umožnit.
Pokud dluh existuje, tak dluh nemá byt, ale vlastník. Nelze kupovat jednotku s dluhem, to je naprostý nesmysl. Ve vlastnictví neexistuje jednotka s dluhem. Existuje pouze vlastník s dluhem.
Poslední komentáře