Odvolání výboru
Dobrý den,
26.5.2015 jsme měli schůzi vlastníků jednotek (VJ) – garáží. Na schůzi jsem vystoupil a měl kritické připomínky k rozpočtu: vysoké částky za služby, vysoké částky za správcování, vysoké částky za odměny výboru. Po ostré diskusi, kdy se ke mně přidali někteří přítomní VJ jsem navrhl odvolání výboru. Kupodivu usnášeníschopná účast vlastníků na schůzi odhlasovala odvolání výboru. Předseda sice hovořil o vyslovení nedůvěry výboru (nevím jaký je v tom rozdíl – v našich stanovách se o tom nehovoří), nicméně souhlasil, že bude zvolen nový výbor. Kandidáty nového výboru jsme měli, ale předseda řekl, že je to možné až minimálně za 3 měsíce (navrhl září/2015). Nevěděl jsem, že ve stanovách je povinnost doplnit do 60 dní chybějícího člena výboru.
Výbor dostává vysoké částky odměn, platíme vysoké částky správci a předražené služby. Přitom se neřeší nutné opravy. Příjem od VJ je přes 1 milion ročně. Nyní se snažím dostat nějaké dokumenty a informace od předsedy:
- zápis ze schůze z 26.5.2015
- emailové kontakty na VJ
- termín schůze v září 2015
- smlouvu se správcem.
S předsedou komunikuji, ale ten se na všechny mé požadavky vymlouvá a nic neposílá. Mám obavu, že při dodržení stanov z roku 2006 a NOZ (jiné právní dokumenty jsou asi nepoužitelné) bude naše snažení odvolat výbor a nastolit nový obtížné možná nemožné.
Budu potěšen, za zaslání Vašich rad a zkušeností s podobnou situací. Děkuji.
Zdravím, Adolf Lebeda a.lebeda@hotmail.cz nebo a.lebeda@anrena.cz
Dobrý den,
asi jsem se špatně vyjádřil. Současný výbor nic nedělá, vlastníci jednotek (VJ) platí neúměrné poplatky a dům potřebuje opravy a údržbu. Někteří VJ se již v minulosti snažili o změnu ale bezúspěšně. Raději pak svojí jednotku prodali.
Sice ne zcela korektně jsme odvolali výbor , ale snad předseda výboru měl dodržovat nejvíc zákony – naše stanovy. Tak jak tak, potvrzené to zápisem ze schůze stále ještě nemáme. Po předsedovi zápis požaduji ale on se na něco stále vymlouvá.
Ano, souhlasím zákony se musí dodržovat. Co však dělat, když nás nechrání a nám VJ nepomáhají. Napomáhají jen výboru, který má tučné příjmy bez práce.
Děkuji, zdravím, Lebeda
Nějak jsem nepochopil, když v úvodním příspěvku mluvíte o garážích a nyní mluvíte o jednotce.
Chápu dobře, že jednotka = garáž? Dům je myšleno garážový dům?
Můžete se obrátit na soud, včetně toho, aby soud uplatnil předběžné opatření vůči statutárnímu orgánu SVJ. Na dokumenty máte právo, včetně informací o ostatních vlastnících.
Třeba předseda začne komunikovat lépe, když mu řeknete, že se obrátíte na soud, aby vydal předběžné opatření.
Vyžádejte si třeba i zápisy z Výboru, zda splňují svou povinnost se scházet minimálně tak často, jak říkají Vaše Stanovy.
Myslím, že toto není zrovna postup, který je správný. Je nutné se podívat do Vaších stanov, zda můžete zařadit na shromáždění bod, který nebyl na pozvánce. Pokud toto nemáte ve Stanovách, platí, že tento bod může být na shromáždění zařazen pouze se souhlasem 100% členů SVJ, tudíž by měla být 100%ní účast. A všichni s tím musí souhlasit.
Berte to tak, že kdybyste tam nebyl a byl spokojený s prací Výboru a dověděl se dodatečně, že ten Výbor byl odvolán, tak byste se třeba i rozhodl, že toto usnesení napadnete, protože kdybyste věděl, že se o dané věci jednat bude, tak byste tak určitě v tomto případě přišel.
Myslím si, že jste měli daný rozpočet neschválit, navrhnout a zaúkolovat výbor, aby vypracoval nový rozpočet do určitého data. Dále odhlasovat, že v termínu, kdy bude Shromáždění připraví Výbor i další body k jednání, služby, správcovství, odměny výboru.
Pokud předseda nesvolá shromáždění, mrkněte se do Stanov, zda můžete shromáždění svolat sami a za jakých podmínek.
„Je nutné se podívat do Vaších stanov, zda můžete zařadit na shromáždění bod, který nebyl na pozvánce.“
Příteli Korky,
přečtěte si §. Vaše rada je protiprávní. Za protiprávní radu nesete odpovědnost. (Stanovy jsou v neplatné tam, kde jsou v rozporu s §.)
Napsal jsem na úvod blbost, která nemá oporu. To bylo ještě před večeří, nyní to bude lepší. Díky za upozornění.
Moc hezký příklad ze života v džungli zvané SVJ. Po právní stránce dle mě vše špatně. Pavel má pravdu, nebylo na pozvánce, neproběhlo platné odvolání člena výboru. Nic méně v džungli, která téměř v každém SVJ panuje se dějí i horší zvěrstva. Adolf Lebeda napsal:„Nevěděl jsem, že ve stanovách je povinnost doplnit do 60 dní chybějícího člena výboru“.
Záleží na Vás jak právní uspořádání chcete ve svém SVJ mít. Na stávajícího předsedu snesete kritiku, hromy a blesky a přitom ani neznáte vlastní stanovy?? Jak řádně odvolat a zvolit nový statutární orgán?? Kritizovat umí každý, a už mnoho statutárních orgánů došlo k poznání, že snaha a dobrý úmysl mnohdy nestačí. Osobně se kloním k tomu, aby vše bylo právně čisté tzn., řádně odvolat a řádně zvolit nový výbor. Znova svolat shromáždění. Odvolání a volbu nového stat. orgánu dát do programu schůze. Takže na těch 60 dní co máte ve stanovách dost práce. No a pak ať se nový výbor ukáže. Evík
Vážený pane Evík-u,
děkuji za Vaši připomínku. Máte pravdu, měl jsem si stanovy prostudovat předem. Nicméně jsem novým vlastníkem a neměl jsem přístup ke stanovám – dostal jsem je až na vyžádání po schůzi. Mimoto jsem nepředpokládal, že se jednání dostane až do tohoto stavu. Doufal jsem, že předseda má stanovy v malíčku.
Ano, kritizoval jsem ale mám řešení. Bohužel jsem nepředpokládal, že výbor v úzké výhodné spolupráci se správcem pracuje liknavě nebo vůbec ne. Stále nemám zápis a termín zářijové schůze. Svolání schůze bez pomoci výboru nebo správce, který vlastní emailové kontakty, je velmi obtížné. Jedná se totiž o garáže, nelze vlastníky obejít/navštívit.
Zdravím, Adolf Lebeda
Domnívám se, že šlo o neplatné odvolání výboru, protože odvolání výboru nebylo v pozvánce a pravděpodobně nebyla 100% účast, která by to mohla zhojit.
Doporučuji svolat, např. na září, shromáždění, které by odvolání a volbu nového výboru mělo na programu.
Hezký den!
Pavel
Mám jiný názor. Domnívám se, že k odvolání výboru nebo k volbě nových členů v případě odstoupení členů výboru není třeba, aby tato záležitost byla zařazena předem na pozvánku. Vycházím z toho, že odvolání členů výboru se vždy děje v případě vážných a důvodných výhrad k jejich činnosti. V tom případě trvat na zařazení tohoto bodu na pořad shromáždění by mohlo naplňovat podmínky tzv. přepjatého formalismu. Už proto, že o zařazení odvolání členů výboru na pořad jednání a o svolání takového shromáždění by v první řadě rozhodovali sami odvolávaní, což samo o sobě nedává smysl. Může na to být nahlíženo jako na „havárii“ v jednání výboru, která musí být řešena bez prodlení tak, jako havarijní stav ve společných částech, kdy se připouští samostatné jednání výboru.
Připouštím, že úředník na rejstříkovém soudě by takovou změnu mohl v prvním kroku odmítnout, což ale neznamená, že v dalším řízení na soudě by tato změna byla také odmítnuta.
Aby bylo správně rozuměno mému předchozímu příspěvku. Nemyslím si, že by to měl být standardní postup. Na druhou stranu bych se ho nebál v případě, pokud jsou důvodné a většinové výhrady k činnosti (některých) členů výboru a pokud lze předpokládat, že by členové výboru konali obstrukce v případě pokusu zařadit jejich odvolání jako bod jednání shromáždění. Potom jejich odvolání, i kdyby nebylo formálně v souladu s § 253 NOZ, by bylo odůvodněné, zejména pokud by bylo účelné nezpůsobilé členy výboru např. odstavit od přístupu k účtu k zabránění dalších škod.
V minulosti jsme v našem SVJ řešili částečně podobný případ, kdy proběhla řádná volba nových členů výboru, na rejstříku se jejich zápis ale zadrhnul a museli jsme získat přístup k účtu. Tehdy bance stačil zápis ze shromáždění o volbě nových členů, aniž by byli zapsáni v rejstříku a aniž by zkoumala, zda bod o volbě členů výboru byl na pozvánce.
Každopádně jako pojistku pro tyto případy doporučuji dát si do stanov toto ustanovení:
„Povinnou záležitostí každého shromáždění je volba členů výboru nebo jejich náhradníků a případné odvolání členů výboru.“
Dávat do stanov, že povinná záležitost každého shromáždění je volba členů výboru, považuji za hloupost.
To by šlo do stanov dát i ustanovení, že předseda výboru podá na ostatní členy výboru vždy k 31.12. trestní oznámení, protože co kdyby, žejo. (A místopředseda ve stejném termínu TO na předsedu.)
Pane Kolemjdoucí,
nevím, co je hloupého na tom, pokud členové výboru mají právo kdykoliv z funkce odstoupit, aby podobné právo mělo shromáždění, tj. bez ohledu na aktuální složení výboru a jeho možné obstrukční chování při sestavování pořadu shromáždění mělo právo kdykoliv při konání shromáždění členy výboru odvolat.
Povinný bod programu, tj. volba nebo odvolání členů výboru, ještě neznamená, že volba a odvolávání musí proběhnout, když žádný konkrétní návrh nepadne, ale že může proběhnout.
Zeptejte se zakladatele tohoto vlákna, jak on by hodnotil mnou navrhované ustanovení, pokud by ho už ve stanovách měli.
Nedomnívám se, že jde o se jedná o „přepjatý formalismus“, ale že se jedná o postup v rozporu s § 253/3 NOZ.
Kdo bude posuzovat, zda se jednalo o „vážné a důvodné výhrady“ nebo rozmar přítomných? Vyšší soudní úředník? Ten posoudí formální stránku věci.
Pro jistotu jsem proto navrhl postupovat podle § 1207/1 NOZ.
Z existence 2 výborů v SVJ nemůže vzniknout nic dobrého.
Ale pokud chce někdo jít do nejistoty, prosím.
Hezký den!
Pavel
Postup, který navrhuje Pavel, považuji za správný. Jenom si dovolím citovat zmíněné paragrafy, protože se zdá, že odpůrci nejsou sběhlí ve znalosti příslušných paragrafů.
§ 253 odst. 3: Záležitost, která nebyla zařazena na pořad zasedání při jeho ohlášení, lze rozhodnout jen za účasti a se souhlasem všech členů spolku (zde: společenství vlastníků), oprávněných o ní hlasovat.
§ 1207 odst 1, věta druhá: Statutární orgán svolá shromáždění i z podnětu vlastníků jednotek, kteří mají více než čtvrtinu hlasů…; neučiní-li tak, svolají tito vlastníci shromáždění k zasedání na náklad společenství vlastníků sami.
Kukula
Dobrý den, pane Kukulo a pane Pavle,
děkuji za vysvětlení. Jsem novým vlastníkem a vše jsem se snažil řádně prostudovat a se všemi paragrafy se seznámit.
Prosím, pokud si mohu dovolit se Vás zeptat, nenašel jsem co je platné, zda stanovy nebo NOZ. Stanovy by měly být upraveny/předělány dle NOZ do 1.1.2017. Takže asi stanovy mají stále prioritu, že? Bohužel, některé body v našich stanovách jsou nejasné.
Děkuji.
Zdravím, Adolf Lebeda
Pane Lebedo,
já se problematikou BD a SVJ zabývám již několik let. Po řádném prostudování zákonů, judikatury a literatury jsem dospěl spolu s klasikem k poznání, že vím, že nic nevím.
ZoVB byl legislativní paskvil, ale za mnoho let se alespoň nashromáždila judikatura. Některé judikáty dokonce nejsou v rozporu s právem a dají se použít.
NOZ je v části Bytové spoluvlastnictví daleko horší než ZoVB a navíc chybí použitelná judikatura.
Stanovy jsou platné, pokud nejsou v rozporu s kogentními ustanoveními NOZ.
Hezký den!
Pavel
Poslední komentáře