HV SVJ - ztráta
Dobrý den, prosím o názory nebo radu. Neše SVJ podepsal mandátní smlouvu se „správcem“, kterému měsíčně vyplácíme nemalou částku. Je normální, že si správce zašle pouze vyplněný příkaz k úhradě, ale žádnou fakturu za celý rok nevystavil? Ani konečné vyúčtování? Mám podezření, že vůbec není vedeno účetnictví za SVJ. Když jsem v roce 2009 obdržela daňové přiznání PO za rok 2008 bez rozvahy a výkazu zisků a ztrát, byla jsem správcem přesvědčována, že to není potřeba. Přesto jsem tyto výkazy žádala, obdržela jsem je po půl roce. V letošním roce při kontrole těchto účetních výkazů jsem s hrůzou zjistila, že rozvahový HV nesouhlasí s HV na výkazu zisku a ztrát. Jak tohlo mohlo vůbec opustit kancelář paní účetní?!!! Hledám informace a argumenty jak usvědčit správce o neplnění svých povinností a závazků. Je možné abychom měli HV ve ztrátě? Když jsem žádala inventarizaci účtů, nedočkala jsem se. Děkuji
Pokud Vám účetní nedodá základní výkazy - jako je rozvaha, výkaz zisku a ztrát a příloha, pak bych neváhala ani chvíli a vyměnila bych ji...
SVJ by ve ztrátě být nemělo, pokud je, zřejmě účtují něco jinak, než by měli...
Lenka
Souhlasím s Lenkou.
Nedávno jsem také viděl doklady od paní účetní, kde HV v obratové předvaze byl jiný než ve Výsledovce a v Rozvaze bylo třetí číslo. Paní účetní to nepřekvapilo, má to přece z počítače. Na dotaz, proč si alespoň tato čísla nezkontroluje než je dá mimo kancelář odpověděla, že toho má moc, že dělá „účetní“ pro více SVJ a družstev. :-))
Jako místopředsedkyně jednáte jménem SVJ, správce si sice může něco myslet, ale pokud po něm chcete účetní závěrku, tak by měl plnit nebo může dojít k ukončení smlouvy.
Hezký den!
Pavel
V případě, že jste účetní „znalec“ jako já, nebylo by lepší si sehnat a třeba i zaplatit externí účetní? Nezávislá kontrola může objevit chyby. Je dobře, že se staráte. V mnoha SVJ se nikdo pro tuto nevděčnou práci nenajde. Jana1
Ano je to tak. Problematiku účetnictví znám velice okrajově. Bojím se abych neudělala z komára velblouda, ale na druhou stranu stále více nabývám přesvědčení, že není vše v pořádku. Nevím zda postup našeho správce je v pořádku. Nepozdává se mi, že všechny nákladové faktury (teplo, elektřina), výpisy z účtu chodí přímo na adresu správce aníž by je kdokoli ze členů výboru měl v ruce. Předseda výboru tuto variantu zaplacení externí účetní taktéž navrhoval. Chci se jen ujistit, že mé obavy jsou na místě. Děkuji
Úkolovat účetní??? Promiňte, nejsem si vědoma, že bych někoho úkolovala. Jen zjišťuji správnost vedení správy domu. Pokud máte zájem útočit na mou osobu – o tuto konverzaci nemám zájem, děkuji. Odpověď na Váš dotaz – jsem místopředseda.
Ono nebylo z Vašeho dotazu hned zřejmé, že jste orgán, proto jsem se ptala. Pak máte ve vztahu k účetní výrazně větší pravomoci než řadový člen.
…na stránkách p.Klainové najdete odpovědi (odkazů na ně je zde vícero) a rovněž se seznámíte s řadou příklad, které vás do problematiky uvedou víc než fundovaně a srozumitelně. Bohužel se také seznámíte se skutečností, že vámi uvedený problém je dost častý a je jedno že tyto firmy mají ve svém štítě hrdě uvedeno „účetní a a daňové poradenství“. mirek
Děkuji, tyto stránky jsem již navštívila. Právě na základě tvrzení paní Klainové nabývám většího přesvědčení, že není vše v pořádku. Jen se bojím pustit se do sporu, zda budu mít dost usvědčujících argumentů.
Pokud jde o usvědčující argumenty, u našich soudů se lze dočkat lecčehos, jako „jeden“ co vrátil po x-dnech na poštu obálku s penězi, kterou omylem odnesl. Přišili mu, že měl úmysl je zcizit. Viz poslední OJ. Argumentem je snad to, že nemáte vyúčtovací doklady. Pokud si nebude soud myslet něco jiného. Vyzvěte ještě pro jistotu doporučeně výbor o jejich vydání, pak žalujte pro podezření z neoprávněného nakládání s penězi. No asi u slušnějších nastane kmitot.
Jen se nedejte, Sandonorico. Máte výroční shromáždění, pošlete písemně doporučeně výboru (pověřenému správci, zkrátka statutáru, dotaz. Nebo v kopii proti podpisu. Nepromeškejte lhůtu promlčení.
Chápu-li správně, jste člen/ka výboru. Tedy stačí nahlédnout do mandátní smlouvy a zde uvidíte, že správní firmu platíte tzv. ze smlouvy nebo fakturou.
Není-li tam výslovně uvedeno, že SVJ správce platí na základě vystavené faktury, pak se platí ze smlouvy, tj. že bez dokladu ke dni splatnosti musíte platit.
Aby bylo SVJ ve ztrátě, tak by muselo mít mizerně nastavené výše záloh na služby nebo tzv. dlouhodobé a krátkodobé zálohy (říkám tomu provozné). To by chtělo prověřit. Je to celkem jednoduché. Pokud zde bude vše o. k.,včetně odvedených plateb od vlastníků, pak je chyba jinde,
Je klidně možné, že máte u sebe zaúčtován doklad jiného domu. Uvádím to jako příklad. Už jsem se s tím potkal.
Richard56
Dobrý den, ano je to tak. Jsem členkou výboru. V mandátní smlouvě není zmínka o tom na základě jakého dokladu bude probíhat vyúčtování za služby. Chápu tedy psrávně, že platím, ale doklad žádný nemám? Jak účtuji tuto platbu? 518MD a ??? D.
Ztráta – nastavení výše měsíčních záloh je dostatečná. V letošním roce náklady na opravu a údržbu i jiné služby byli minimální. Dlužníky máme z 50 bytových jednotek pouze dva a jejich dluh činí celkem asi 21 000 Kč.
Děkuji
pokud platbu posíláte na základě smlouvy, účtujete:
518/221 - běžný účet
Ztráta SVJ (ani jiného subjektu vedoucího účetnictví)nevzniká na základě toho, že někdo něco nezaplatil. Ale vzniká na základě porovnání nákladů a výnosů.(náklady vyšší než výnosy) A když vydám fakturu, vystavím předpis faktury a tím se mi dostane do výnosů bez ohledu na to, jestli mi tu fakturu už někdo uhradil nebo ne.
Ztráta u SvJ nemůže vzniknout, protože náklady se zúčtují proti výnosům. Asi je to těžko pochopitelné bez toho, že by si člověk napsal pod sebe všechny účetní případy týkající se celého účtování :-)
Lenka
A neztrácí se v tomto případě tzv. dvojitý zápis? Je pravda, že když účtuji třeba daňový doklad placený pokladnou účtuji jedním zápisem 5XX DAL 211 D, je tedy správně zaúčtovat platbu z BU taktéž jedním zápisem? Děkuji
Podvojně se účtuje: 518/221
Je to tak, jak píšete. Když účtujete pokladnu, také účtujete "jen na dva účty" :-)
A když účtujete například bankovní poplatky, také je účtujete na dva účty.
Např. u faktury přijaté jde o dva úč. případy:
příjem faktury - předpis 5xx/321
úhrada faktury - platba 321/221
Ale většina běžných úč. případů se účtuje jako jeden úč. případ - tedy dva použité účty. (zjednodušeně řečeno)
Lenka
Právě toto tvrzení potřebu podložit. Až budu našemu správci tvrdit, že chybně účtuje (tedy jsem přesvědčena, že neúčtuje vůbec, protože při dotazu na jaký účet účtuje přijaté měsíční platby na správu a údržbu domu, neuměla paní odpovědět, dokonce neměla ani tušení jaký je rozdíl mezi 5.. účtem a 6… Nedokázala specifikovat, že 5.. účet je nákladový a 6… výnosový), nakonec jsem dostala kontakt na nějakou paní XY, která prý sestavuje externě účetnictví (podotýkám, že s touto paní jsem se nikdy neviděla, v mandátní smlouvě není uvedeno, že účetnictví bude provádět osoba třetí). Můj dojem totiž je, že si na konci roku náš spráce udělal součty jakýchsi svých evidencí a předal je nějaké paní účetní, která to prostě a jednoduše použila k sestavení rozvahy a výkazu ztrát a výnosů. Jinak si to neumím vysvtětlit.
Zdravím,
nejsem účetní, ale trochu se v tom vyznám, D = 3×x – dodavatelé. A účtuji na základě vnitřního účetního dokladu, kde bych si poznamenal účel platby – dle mandátní smlouvy č. nebo ze dne – odměna správci.
Je to jenom názor, kvalifikovaná účetní to musí umět zaúčtovat, vysvětlit atd.
Richard
Děkuji, já jsem na tom stejně :-), ale vzhledem k tomu, že chci dokázat, že mám pravdu a potřebuji mít argumenty v ruce, budu se snažit zaúčtovat do svého účetního programu (který používám pro soukromé potřeby)zpětně rok 2009. Tak tedy nebude chybnné zaúčtování: INT/xxx 518MD 321D ?
„Aby bylo SVJ ve ztrátě, tak by muselo mít mizerně nastavené výše záloh na služby nebo“ příspěvky na správu domu.
Omyl. Stačí několik neplatičů. „Nastavení“ může být správné.
ekalousík
Chápu tedy správně, že „naplatiči“ jsou důvodem aby byl HV mínusový? Děkuji Na jaký účet se vlastně účtuje příjem měsíční zálohy na správu a údržbu domu?
Vážený(-á),
vaše kategorické sdělení p.Richardovi o omylu je opět mimo mísu (mám na mysli zdravotní keramiku).
Kdybyste dočetl ještě o řádek, dva níže, nemusel jste se tady ztrapňovat. Richard totiž dále napsal:
Pokud zde bude vše o. k., včetně odvedených plateb od vlastníků, pak je chyba jinde.
Rozdíl mezi ztrátou a insolventností SVJ je vám již jasný ?
Když už jste všichni tady tak chytří, tak žádné dlouhodobé ani krátkodobé zálohy neexistují.
Doporučuji nastudovat zákon o vlastnictví bytů, stačí jeho začátek.
Lucretius
Takže, jak jsem již psal. Krátko i dlouhodobé zálohy je termínus technikus z družstevního bydlení a lidé jsou na tyto pojmy zvyklí.
Když to nazvu dle zákona – zálohy spojené s provozem bytu, tak pod to schovám vše.
Měl jsem za to, že zde diskutujeme s cílem tazatelům pomoci. Budeme.li se prát o slovíčka, tak na to z praxe bylo vždy nejlepší setkat se u „piva“ a divil by jste se, jak rycle a pružně (ne vždy) se nastavila cesta k řešení problémů.
Umím to naplnit i recitací zákonů, ale ne vždy je to nejlepší cesta k pomoci.
Vám i ostatním tady sděluji, že to je má první a poslední reakce na slovíčkaření.
Mojí snahou je pomoci, tak aby ostatní nemuseli padat do problémů a řešit je cestou pokus – omyl, což před lety byla jediná cesta, jak se správu domu naučit.
Ale možná jsem i po letech naivní / potažmo blbec.
Přeji příjemný den.
§ 19 odstavec 7) Zákona o účetnictví: Pro účely tohoto zákona se majetek a závazky člení na dlouhodobé a krátkodobé. Dlouhodobým se rozumí takový majetek a závazky, kde doba použitelnosti, popřípadě sjednaná doba splatnosti při vzniku účetního případu je delší než 1 rok, ostatní majetek a závazky jsou považovány za krátkodobé.
Pokud se tedy dle směrné účtové osnovy účet jmenuje přijaté zálohy nebo přijaté dlouhodobé zálohy a je zařazen mezi krátkodobé respektive dlouhodobé závazky, pak je zřejmé, že tyto termíny existují, jde o termíny účetní a s družstevním bydlením nemají nic společného. S SVJ, které v podvojném účetnictví účtuje, mají pak společného vše.
Nemyslím si, že jste naivní ani blbec; jen prostě nahazujete tvrzení bez znalosti příslušné oblasti (zde účetnictví). V takovém případě je lepší mlčet.
Pokud jsou „příspěvky na správu“ podle ZoVB zálohami, pak se musí s vlasníky vyúčtovat, tj. přeplatky vrátit, případně nedoplatky nechat doplatit.
Pokud zákon jasně říká, že se příspěvky/zálohy na správu s vlastníky nevyúčtovávají, pak nejde o zálohy.
Evina Š.
Ach jo. Pokud zákon jasně říká, že jde o zálohu, pak jde o zálohu. Ona se totiž vyúčtovává, jen se přeplatek obvykle nevrací a převádí se do dalších let. Proto je to záloha dlouhodobá.
ZoVB § 15
(1) Vlastníci jednotek jsou povinni přispívat na náklady spojené se správou domu a pozemku. Pokud dohoda neurčuje jinak, nesou náklady poměrně podle velikosti spoluvlastnického podílu (§ 8 odst. 2).
(2) K účelu uvedenému v odstavci 1 skládají vlastníci jednotek předem určené finanční prostředky jako zálohu. Výši záloh si určí vlastníci jednotek usnesením shromáždění dopředu tak, aby byly kryty předpokládané náklady, které bude nutné vynaložit v následujících měsících i v dalších letech.
To je jako byste napsal: Ona je to vlastně žárovka, jenom nesvítí. To, že žárovka svítí, je její podstatnou vlastností, která určuje její žárovkovitost. Podobně pro zálohovatost je podstatné, že se vyúčtovává a přeplatky se vrací, nedoplatky vybírají.
Já.
Tak znova. Nevím, proč by pro zálohovatost mělo být podstatné to, jestli se vrací nebo nevrací. Pro finanční zálohu je podstatné to, že finanční prostředky leží jinde než u jejich vlastníka, obvykle za nějakým účelem a obvykle se čerpají (za daným účelem spotřebovávají) a vyúčtovávají. Vyúčtovat nerovná se vrátit.
Je-li v ZoVB jasně řečeno, že je záloha určena na krytí předpokládaných nákladů, které bude nutné vynaložit v následujících měsících i v dalších letech, pak se evidentně jedná o zálohu dlouhodobou (viz Zákon o účetnictví) a vrácení jejího přeplatku v jediném roce by popíralo smysl této zálohy na další léta.
Pokusím se to přiblížit na příkladu. Domluvíte se s Pepíkem, že Vám bude chodit nakupovat, a dáte mu zálohu 1000 Kč. Pepík nakupuje a nakupuje, a v určitém okamžiku k Vám přijde s účtenkami na 900 Kč. Tím Vám zálohu vyúčtoval, Vy víte, že u něj ještě máte zůstatek zálohy 100 Kč. Protože ale chcete, aby Vám Pepík nakupoval dál, přihodíte mu další 1000 Kč. U Pepíka máte zálohu 1100 Kč. Ty Vám Pepík zase po čase vyúčtuje, což ale neznamená, že Vám je vrátí. Naopak, pokud budete v nastaveném mechanismu pokračovat dál, tak mu zase dáte další zálohu a může to pokračovat do nekonečna. Důležité je, že Pepík má vůči Vám závazek ve výši nevyúčtované části zálohy, který Vám buď zase vyúčtuje, nebo třeba za 50 let vrátí, až jeho služby nebudete potřebovat.
A takhle fungují zálohy na správu v SVJ. Vlastníci přihazují, SVJ vyúčtovává a převádí nespotřebovaný zůstatek dál. Jen s tím rozdílem, že na konci se nespotřebovaný zůstatek dle §15 odstavec 4) nevypořádává mezi vlastníkem a SVJ. Je ovšem možno ho vyúčtovat (vyčíslit) a vypořádat mezi novým a starým vlastníkem.
Sklízíte můj obdiv nad nekonečnou trpělivostí. To „já“ bude asi pěkná hnida v kožichu. Toho bych chtěla ve výboru! Jana1
Nyní se vmísím opět já jako „tazatel – neznalec“. Já jako vlastník každý měsíc platím předepsanou měsíční zálohu třeba 3000 Kč, která se ve skutečnosti skládá ze dvou částek. První část je určena jako záloha na teplo a teplou tedy třeba 1200 Kč a druhá částka 1800 Kč náleží do fondu oprav nebo jak to mám nazvat. Na konci roku kdy příjde vyúčtování za tyto služby nám správce na účet zasílá přeplatky. Napište mi prosím nyní jak by měla tuto přijatou platbu zaúčtovat účetní??? 3XX MD 221 D – 3000 Kč , nebo 1200 Kč na účet 3XX/XX MD 221 D + 1800 Kč 3XX/XX 221 D? A po konečném vyúčtování by měl jeden z 3XX účtu zústat nulový a na druhém čistě jen zálohy na opravu a údržbu domu ponížený o skutečné náklady?
Účetní by měla účtovat podle mě takto:
předpis zálohy 3000 Kč 311 MD / 1200 Kč 324×xx D + 1800 Kč 955 D úhrada zálohy vlastníkem 3000 Kč 221 (nebo 211) MD / 3000 Kč 311 D
Účty 324×xx jsou po vyúčtování záloh na služby nulové, na 955 Dlouhodobé zálohy na správu je zůstatek ve výši nespotřebovaných záloh.
Nevím proč to z 211 s uzavřenou závorkou udělalo odstavec, vložila jsem to tam pro případ úhrady pokladnou. Má to být:
úhrada zálohy vlastníkem 3000 Kč 221 nebo 211 MD / 3000 Kč 311 D
Pane Richarde,
myslím, že nejde o pouhé slovíčkaření. Nenechte se odradit. Vyskytuje se tu řada lidiček, kteří bez valné znalosti problematiky trousí bláboly.
Pojem Dlouhodobá x Krátkodobá záloha má oporu v platných předpisech. Např. vyhláška 504/2002 Sb., ČUS atd.
Někteří jedinci se po povrchním přečtení několika § ZoVB domnívají, že snad znají problematiku SVJ. Na SVJ se ale vztahuje celá řada předpisů, o kterých tito „znalci“ nemají ani ponětí.
Takže spolu s klasikem: Boj s lidskou blbostí se sice nedá vyhrát, ale nesmí se přestat bojovat!
Hezké svátky!
Pavel
Pane Richarde,
Pan Lucretius, ač římským císařem, má značné mezery. Neví, že v SVJ mohou existovat krátkodobé zálohy, ale i dlouhodobé zálohy, nebo třeba záloha na výměnu vodoměrů, či záloha na zateplení, atd., atd., cokoliv si v příslušném SVJ odhlasovali a vedou to na oddělených podúčtech. Vše je součástí "záloh na správu, údržbu a opravy domu" podle § 15 odst. 1 a 2 ZoVB.
Naopak zálohu na služby (píšete "zálohy spojené s provozem bytu") bych s těmito nespojoval, jde o něco jiného, jinak se určuje její výše, jinak se rozúčtuje a vyúčtuje (§ 9a odst. 2, § 11 odst. 4 ZoVB).
lake
Vážení přátelé,
děkuji za povzbuzení. Dovolím si drobné vysvětlení. Za léta praxë vím, že pro vlastníka, dříve družstevníka ergo nájemce bytu obecně musím umět veškeré pojmy (právní, odborné, slangové) přetlumočit do srozumitelné češtiny jednotlivce.
Ať se to komu líbí nebo ne, jde vždy o peníze jednotlivce anebo celku onoho SVJ (družstva) a ten má právo (a někdy jej uplatňuje) vědět co a proč platí a co za jeho peníze se „pořídilo“.
No a je to. Promiňte. Říkám drobně a zase mi z toho leze Jirásek.
Richard
Myslím, že jsme všichni reagovali na toto:
Lucretius (bez ověření), 1. Duben 2010 - 18:16
Když už jste všichni tady tak chytří, tak žádné dlouhodobé ani krátkodobé zálohy neexistují.
RICHARD56 (bez ověření), 2. Duben 2010 - 9:29
Takže, jak jsem již psal. Krátko i dlouhodobé zálohy je termínus technikus z družstevního bydlení a lidé jsou na tyto pojmy zvyklí.
Jde o to, že nejde o termínus technikus z družstevního bydlení, ale z účetnictví. Dále bylo jednoznačně dokázáno, že existují. Zjednodušeně řečeno, krátkodobé zálohy se vyúčtovávají do roka (zde zálohy na služby), dlouhodobé kdykoli mezi 1 rokem a nekonečnem (zde zálohy na správu).
Domnívám se, že se tu jedná o dvě rozdílné záležitosti.
Pokud jsou špatně (nízko) nastavené zálohy, dochází k nesolventnosti SVJ. K tomu samozřejmě přispívá i špatná platební morálka neplatičů.
Úplně jiný problém je ztráta SVJ. Domnívám se, že ke ztrátě by nemělo docházet z principu činnosti SVJ. A nezáleží na skutečnosti, zda SVJ účtuje výsledkově, rozvahově nebo zda oba způsoby kombinuje. Při 100% rozvahovém způsobu účtování je ztráta pojmově vyloučena.
Hezký den!
Pavel
Sandonorico,
důležité je se neztratit mezi snůškou hloupostí, co tu někteří trousí. :-))
Obecně je účetní jednotka ve ztrátě, pokud její náklady (tř. 5) jsou větší než výnosy (tř. 6). Z principu činnosti SVJ by taková situace u SVJ neměla nastat. Pokud máte v SVJ účetní ztrátu, máte chybně účetnictví. Už jsem zažil, že v účetnictví byly odpisy domu, který sice SVJ nepatřil, ale paní účetní odpisy zahrnula do účetnictví a ani se nedivila, že má SVJ ztrátu.
Jiná věc je, že SVJ nemusí mít peníze, je insolventní. Znamená to, že jeho splatné závazky jsou větší než peníze a rychle zpeněžitelná aktiva. Těmi aktivy jsou prakticky jen pohledávky za členy neplatiči, to je první příčina. Druhou příčinou mohou být nízko nastavené zálohy, které SVJ vybírá a které nepokrývají odsouhlasený plán výdajů. Třetí příčinou mohou být větší výdaje, které činí výbor a na které nebyly stanoveny zálohy od vlastníků.
Hezké svátky a nenechte se odradit!
Pavel
Poslední komentáře