Doplnění do stanov SVJ - hlasování per rolam
Dosavadní zákon o vlastnictví bytů a některá starší právní stanoviska toto hlasování v SVJ nepovolují. Podle posledního vyjádření JUDr.D.Šplíchala je způsob hlasování „per rolam“ možný v případě, že takový způsob umožňují stanovy. Způsob hlasování p.r. se ve stanovách zařadí do oddílu o jednání na schůzích (shromážděních). Prosíme o sdělení, zda již má někdo ve stanovách tento způsob hlasování zakotven a jak je to přesně formulováno.
My máme rovněž tento způsob zakotvený ve stanovách , jako " Zvláštní způsob rozhodování ve společenství. Cituji: V případech, kdy je podle zákona o vlastnictví bytů potřebný souhlas všech členů společenství ( § 11 odst. 5 a § 13 odst. 3) , může být tento souhlas vyjádřen jednotlivými členy společenství také mimo schůzi shromáždění písemně na jedné listině či na více listinách, které obsahují označneí záležitosti k níž je souhlas vydáván, datum a podpisy členů společenství.
ale já jsem hlasoval proti, protože jsem si byl vědom, co to sebou může nést. A když na to došlo, tak se naráz objevilo mrmlání, že na to chtějí schůzovat. Dav je nevyzpytatelný. Jedinec se neumí rozhodovat, musí se otáčet, co na to druzí (jsme podivný národ, viz chvástání odborů a skutečná stávka). Nicméně tento způsob je kritizován i tvůrci nového zákona, tam už bude. Na druhé straně, pokud to zákon nezakazuje …
V případech, kdy je podle zákona o vlastnictví bytů nebo podle těchto stanov potřebný souhlas určitého množství hlasů ze všech hlasů členů společenství, může být tento souhlas vyjádřen jednotlivými členy společenství také mimo schůzi shromáždění písemně na jedné listině či na více listinách, které obsahují označení záležitosti, k níž je souhlas vydáván, datum a podpisy členů společenství.
Dobrý den,
nebylo myšleno 100% hlasů, bylo myšleno obecné množství potřebných hlasů. Vzhledem ke způsobu projevu vůle vlastníků (ke způsobu hlasování) není možné počítat pouze hlasy zúčastněných, ale je nutné počítat hlasy všech.
Byl to první návrh určený k diskuzi, k dopracování. Místo věcné diskuze „jak ano“, „jak lépe“, tak se projeví lake, s autoritativními a agresivními příspěvky „jak ne“. lake tak zruší normální diskuzia tazatel ostrouhá, nedoví se skoro nic.
Ale lake je na tomto serveru pánem/paní a ostatní s tím nic neudělají.
Ještě poznámka: rychle si čtěte příspěvky, případně si ty zajímavé ihned někam zkoprujte, protože příspěvky „nevhodné“ jsou mazány.
Přeji pěkný den.
Promiňte jestli Vám nerozumím. Hlasování per rollam lze použít pouze v případě, že potřebujete 100% hlasů – nemohu to použít tam, kde mi stačí nadpoloviční většina, 75%, atp. Tedy pokud vím, že potřebuji mít na shromáždění 100% účast a aby všichni do jednoho odhlasovali návrh a vím, že ty lidi tam nedostanu, pak mohu volit způsob per rollam , samozřejmě, že když se mi nepodaří dosáhnout při per rollam 100% souhlasu , tak je to v čoudeli.Hlasování per rollam mohu použít pouze proto, že to je zakotvené ve stanovách, pokud to tam zakotvené není, tak prostě takové hlasování není přípustné.
Protože občas na tento web chodím , tak pana , nebo paní Lake znám, resp. jeho názory i příspěvky, mě nevytáčí jeho sarkasmus, mě ten člověk baví a moc se nasměju, nevysmívám se to ne, vím, že je to člověk, který toho ví hodně a tak když ví, tak proč by si měl své názory a postoje nechávat pro sebe. Mě je úplně jedno, když mi napíše, že můj názor stojí za prdlačku, mě neurazí naopak mě vyprovokuje k tomu, abych se štrachala v zákonech ještě do větší hloubky . Příspěvky nejsou mazány, dají se znovu otevřít, stačí na ně párkrát kliknout a je to tam znovu.
Vezměte si situaci, kdy potřebujete 75% hlasů všech vlastníků. Pokud obejdete vlastníky jednotlivě a vysvětlíte jim situaci tak získáte představu, například, že 80% souhlasí. Dobrá, a co dál? Když svoláte shromáždění, sejde se vám možná 50% a ne všichni jsou ti, kteří souhlasí…
Jak už jsem napsal dříve, takový způsob hlasování (pokud není možný) se dá lehce obejít tak, že vlastník, který souhlasí, poskytne plnou moc pro shromáždění, které se uskuteční bez jeho přímé účasti. Takovým způsobem mohu docílit 100% účast na shromáždění a to i přesto, že fyzicky bude přítomen pouze 1 člen SVJ (nebo jen to bude tvrdit)
Stejně jako tazateli mi však šlo o to, jak zařadit hlasování „per rollam“ do stanov. Návrh jsem dal, neprošel. Lepší návrh zatím nikdo nedal.
Přeji pěkný den
Doplnění stanov navržené zde panem AnonymousX je v rozporu se zákonem.
Podle § 9 odst. 12 ZoVB "... člen výboru nebo pověřený vlastník je zvolen, hlasuje-li pro něj nadpoloviční většina hlasů všech vlastníků.".
Jde tedy o případ, zmíněný v návrhu pana AnonymousX (souhlas určitého množství hlasů ze všech hlasů).
Zároveň však zákon stanoví, že "k platnosti zvolení členů výboru nebo pověřeného vlastníka je zapotřebí, aby na schůzi shromáždění byli přítomni vlastníci jednotek, kteří mají většinu hlasů.".
Z uvedeného plyne, že k platné volbě statutárního orgánu může dojít pouze na schůzi shromáždění. Zákon nepřipouští, aby hlasování o této věci proběhlo mimo schůzi (např. způsobem per rollam).
---------------------------------------------------------------------------------------
Naopak ke schválení modernizace, rekonstrukce, stavební úpravy a opravy (§ 11 odst. 5 věta druhá) zákon požaduje pouze "... souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek". Zákon nepožaduje, aby souhlas byl dosažen na schůzi shromáždění. Totéž platí pro zajišťování souhlasu vlastníků jednotek při úpravách podle § 13 odst. 3.
Je tedy v souladu se ZoVB možné získat tento souhlas podepisováním jedné nebo více listin (per rollam). Soudím, že k tomuto postupu není třeba zavádět speciální úpravu ve stanovách.
lake
Podle lake společenství rozhoduje i mimo shromáždění.
Můžete uvést, ve kterých případech?
Dosud se tady tvrdilo, že rozhodování společenství mimo shromáždění je v rozporu se zákonem a podkládalo se to judikáty.
Ňouma
Pane Ňoumo,
prosím pište do Předmětu nějaký vypovídající název, děkuji.
Že nelze rozhodovat mimo shromáždění tvrdí pouze jeden dostupný judikát diskutovaný zde:
http://www.portalsvj.cz/…-rozhodovani
Pro rozhodování mimo shromáždění svědčí mj.:
- zdravý rozum,
- praxe,
- literatura,
- nařízení vlády 371/2004 Sb.,
- LZPS (čl. 2/3)
- a Ústava (čl. 2/4).
Můžete si vybrat.
Hezký den!
Pavel
Lake uvádí:
“Ke schválení modernizace, rekonstrukce, stavební úpravy a opravy (§ 11 odst. 5 věta druhá) zákon požaduje pouze „… souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek“. Zákon nepožaduje, aby souhlas byl dosažen na schůzi shromáždění. Totéž platí pro zajišťování souhlasu vlastníků jednotek při úpravách podle § 13 odst. 3.Je tedy v souladu se ZoVB možné získat tento souhlas podepisováním jedné nebo více listin (per rollam)."
Ovšem v § 11odst.5, jehož část lake citoval , se hovoří o přijetí usnesení , takže má jít o usnesení přijaté všemi vlastníky jednotek respektive tříčtvrtinovou většinou všech vlastníků jednotek.
Z §11 odst.2 – „Shromáždění je schopné usnášení, jsou-li přítomni vlastníci jednotek, kteří mají většinu hlasů; k přijetí usnesení je zapotřebí nadpoloviční většiny přítomných hlasů.“ – usuzuji, že hovoří-li se v § 11odst.5 o přijetí usnesení, má se na mysli usnesení , o němž se hlasuje na shromáždění s nadpoloviční většinou přítomných hlasů.
Z tohoto důvodu nesouhlasím s lakeho výkladem, že §11 odst. 5 umožňuje schválení modernizace, rekonstrukce, stavební úpravy a opravy společných částí domu, jimiž se nemění vnitřní uspořádání domu a zároveň velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu souhlasem tříčtvrtinové většiny všech vlastníků mimo schůzi shromáždění podepisováním jedné nebo více listin (per rollam) .
Anonymouss,
jsem rád, že jste se zaštítil autoritou Járy Cimrmana. :-))
Ono lze nad paskvilem ZoVB vést dlouhé teoretické debaty namající konce, protože vlastní matérie, o které se diskutuje, je vadná.
Nejsem teoretik, musím navrhovat řešení v praxi. Proto postupujeme dle liberálnějších výkladů a domníváme se, že se ještě „vejdeme“ do vadného znění paskvilu ZoVB.
Hezký den!
Pavel
K vyjádření pana „lake“ mám ještě několik dotazů s prosbou na vysvětlení.
- Podle §9, odst. 12 ZoVB … pro zvolení je zapotřebí nadpoloviční většina hlasů všech přítomných vlastníků. V §12, odst.3 ZoVB se již nehovoří o hlasech, ale o velikosti spoluvlastnických podílů vlastníků jednotek na společných částech domu. Jaké má být tedy rozhodnutí, když v domě je na př. 20 b.j., na schůzi příjde 11 vlastníků /tedy nadpoloviční většina všech vlastníků/, aby schůze byla usnášeníschopná. Pro zvolení čl. výboru hlasuje 6 vlastníků /nadpoloviční většina přítomných vlastníků/ u nichž je však podíl na společnách částech domu pod 50% přítomných vlastníků.
Další nejasnost je z citace §11, odst3. ZoVB , kde je uvedeno, že spoluvlastníci jednotky mají postavení vlastníka jednotky (jeden hlas). Jak postupovat, když na schůzi se dostaví oba spoluvlastníci (nejsou manželé), kde jejich podíl na společných částech domu je rozdílný a každý z vlastníků by chtěl hlasovat rozdílně. Nelze přeci 1 vlastníka ze schůze vyloučit, nebo mu neumožnit hlasování. Obecný dotaz na „sílu hlasu“ při hlasování. Ve všech příspěvcích se uvádí „.. většina hlasů“ a nikde není zmínka o nadpoloviční většině spoluvlastnického podílu vlastníka na společných částech domu při hlasování. Tyto nejasnosti přináší značné problémy SVJ v jejich práci, zejména ve styků s úřady.
Pane Vladimíre B.,
zákon hovoří o hlasech, avšak není stanoveno, že by hlasy měly mít stejnou váhu. Naopak ze znění § 9 odst. 12 a § 11 odst. 3 plyne, že hlas se započítá podle spoluvlastnického podílu vlastníka jednotky na společných částech domu. V matematice se tomu říká váha hlasu. Pro zjišťování usnášeníschopnosti a volbu statutárního orgánu se tedy sčítají hlasy, nikoliv jednotliví vlastníci jednotek "podle počtu kusů".
Při hlasování má vlastník jednotky jeden nedělitelný hlas. U jednotky ve spoluvlastnictví více osob rozhoduje názor spoluvlastníka nebo spoluvlastníků jednotky s většinovým (nadpolovičním) spoluvlastnickým podílem. Pokud vlastník jednotky nesdělí jednoznačně jak jednotka hlasuje, vykážete jej jako "zdržel se hlasování".
lake
Ve svém úvodním dotazu na tomto vlákně jsem se odvolával na sdělení pana JUDr. Šplíchala k této záležitosri. Citované sdělení bylo převzato z časopisu REVITAL 2/2010 -str.10. Žádné odvolání na případný judikát v tomto sdělení není uvedeno, tak snad zbývá přímý dotaz na pana JUDr.Šplíchala – adresa na www.judrsplichal.cz
Domnívám se, že je možné hlasování per rollam, pokud je uvedeno ve stanovách.
Podrobnosti zde.
U nás tak postupujeme 3 roky, banka to akceptuje.
Proti umožnění hlasování per rollam je jeden judikát VS a pan lake.
Jak JUDr. Šplíchal argumentuje?
Hezký den!
Pavel
Píšete, že proti rozhodování společenství mimo shromáždění je jeden judikát.
Je nějaký judikát pro rozhodování mimo shromáždění? Omězení schůzování by značně usnadnilo činnost.
Každý, kdo požaduje hlasování mimo shromáždění, by si měl uvědomit jeden velký rozdíl takového hlasování, proti hlasování na shromáždění. Tento rozdíl umožňuje manipulaci s lidmi (jak již zde paní Klára uvedla). Vlastníci, kteří tímto způsobem hlasují, nemají možnost ovlivnit výsledek hlasování jinak, než pouze vahou svého hlasu. Daleko významnější právo vlastníka je možnost ovlivnit výsledek hlasování uplatněním práva, vyslovit svůj názor a upozornit na důsledky návrhu, které mohou být skryté pro neinformované nebo málo informované vlastníky, ať již nedostatečnou prací výboru, nebo jeho snahou, zajistit prosazení nesprávného rozhodnutí.
Hlasování mimo shromáždění musí mít pravidla, která zaručí každému vlastníku právo na sdělení jeho názoru všem vlastníkům, kteří budou hlasovat. Poznamenám k tomu ještě, že stejně špatné je svolávat shromáždění bez včasného oznámení termínu, což někteří v jiné diskuzi obhajovali výrokem, že se nic nestane, když bude chybět některý hlas. Shromáždění není pouz zvedání rukou, důležitá je možnost uplatnit také vlastní rozum a názor.
FrantaF
Hlasování „per rollam“, nebo jinak sebrání podpisů na jeden list (nebo více listů) lze celkem jednoduchým způsobem obejít. Svolá se shromáždění vlastníků s jediným bodem, k tomuto bodu se shromáždí potřebný počet plných mocí a na schůzi se to odhlasuje.
Technický rozdíl je pouze v tom, že se jako uspořádá shromáždění vlastníků a také je rozdíl v tom, že vlastník podepisuje plnou moc pro hlasování a nebo se přímo vyjadřuje k nějakému názoru.
Protože příspěvek č. 7 je asi reakcí na můj příspěvek č. 2, odpovím.
Samozřejmě si uvědomuji rozdíl mezi hlasováním per rollam a hlasováním na shromáždění. Měli by si ho ale také uvědomit ti, co na shromáždění nechodí a někteří u nás ještě nepřišli nikdy.
Ve stanovách máme, že dodatečně lze získat hlasy, pokud se nezíská potřebná většina na shromáždění. A u 141 jednotek získat 75% na shromáždění je velmi obtížné. Per rollam jsme využili pro odsouhlasení revitalizace.
Požadavek „Hlasování mimo shromáždění musí mít pravidla, která zaručí každému vlastníku právo na sdělení jeho názoru všem vlastníkům, kteří budou hlasovat.“ považuji za nesmyslný.
Každý má možnost se účastnit na shromáždění osobně nebo má možnost udělit plnou moc. Na shromáždění má možnost sdělit svůj názor. Termín s přesností na 14 dní je znám rok dopředu, konkrétní termín vyhlašujeme nejméně měsíc dopředu. Materiály jsou většinou také měsíc předem k nahlédnutí.
Pokud se někdo za těchto podmínek neúčastní, tak samozřejmě ztrácí „možnost ovlivnit výsledek hlasování jinak, než pouze vahou svého hlasu“. Předpokládám, že členové našeho SVJ jsou svéprávní a dobrovolně se svou neúčastí (osobní nebo na základě plné moci) vzdali práva „uplatnit vlastní rozum a názor“ na shromáždění.
Hezký den!
Pavel
Dobrý den. Jedná se o váš příspěvek ze dne 11.8.2010 v 19.31. min. Ve všem s vámi souhlasím krom předposledního odstavce a to :
rok dopředu je nelogické- jste si vědom, že nemůže dojít k vešemu odvolání
proč měsíc kdy v zákoně 72/1994 je lhůta nejméně 15 dní před konáním shromážděním
A to nejdůležitější, co kdy je upřeno právo k nahlédnutí. Vím že se nejedná o vaše společenství, ale o naše. Můžete sdělit názor na daného jednání výboru.
anonymousss
Anonymousss,
shromáždění se konají každý rok v období cca 1–10.11. Je to tradice a souvisí to se schvalováním rozpočtu na příští rok, aby byl čas nové rozpisy záloh zpracovat a předat vlastníkům do 31.12.. Nevím co je ta tom nelogického. I kdyby byl výbor odvolán, tak není důvod termín měnit.
Měsíční lhůta pro svolání je uvedena ve stanovách. Byl to jeden z požadavků některých členů SVJ, který mi osobně moc nesedí, ale výměnou za 30 denní lhůtu se mi podařilo nedat do stanov daleko větší blbosti, které byli těmito členy požadovány. Ono projednávat a schvalovat stanovy v SVJ o 141 jednotkách není jednoduché, výsledkem je pak pouze kompromis. :-))
Pokud Vám výbor odmítá nahlédnutí do dokumentů SVJ, tak si rozmyslete, kam až to chcete hnát. Možná bude stačit něco asertivních technik. :-)) Rozhodně nedoporučuji takovou záležitost řešit trestním oznámením, jak je tu opakovaně doporučováno. Můžete se domluvit s dalšími zájemci, výbor se většinou tlaku několika jedinců poddá. No a pokud to nepomůže nic Vám nebrání na shromáždění výbor odvolat a dělat člena výboru s ostatními zájemci o řádný chod SVJ.
Hezký den!
Pavel
„členové … dobrovolně se svou neúčastí (osobní nebo na základě plné moci) vzdali práva „uplatnit vlastní rozum a názor“ na shromáždění.“
Nesmysl. Směnný provoz, práce v cizině, nehoda, nemoc a 101 dalších příčin brání účastnit se shromáždění, byť jen na základě plné moci.
Každému členu musí být poskytnut prostor k vyjádření, neboť má stejná práva se vyjádřit k projednávané věci, jako všichni ostatní.
Nedivte se, že když schůzujete nepřipraveni, zdlouhavě, příliš často, že nemáte účast.
Pirát
Piráte,
asi jste nečetl můj příspěvek č. 12, i když na něj reagujete.
Napsal jsem: „Termín s přesností na 14 dní je znám rok dopředu, konkrétní termín vyhlašujeme nejméně měsíc dopředu. Materiály jsou většinou také měsíc předem k nahlédnutí.“
Za těchto podmínek jsou Vaše „argumenty“, že někdo má směnný provoz či je v cizině, nesmyslné (když už používáte tuto rétoriku). Když vlastník ví rok resp. měsíc dopředu, kdy bude shromáždění, tak snad může udělit plnou moc.
Že se může stát nehoda či náhlá nemoc to připouštím. Ale to se nestane u 30–40% vlastníků, kteří pravidelně nechodí.
Prosím uveďte dalších 101 příčin, které brání vlastníkovi, aby se nemohl účastnit osobně nebo na základě plné moci. Nebo je to také další Váš nesmysl?
Totálním nesmyslem je hodnotit naše SVJ, že „schůzujeme nepřipraveni, zdlouhavě a příliš často“. Jak můžete hodnotit naše SVJ, když o něm nic nevíte?
- Shromáždění je jednou ročně. Pro Vaši informaci to ukládá zákon. Stojí za to se se zákonem seznámit, když už chtete něco napsat k problematice SVJ.
- Doba je tak od 18,30 do 21 hod. Máme 141 jednotek, pokud chce výbor poskytnout prostor vlastníkům, tak to vyžaduje nějaký čas. Sám uvádíte, že každému členu musí být poskytnout prostor k vyjádření. A to zabere nějaký čas. Trochu si protiřečíte, že?
- Tvrdit, že jsme nepřipraveni je pouze Váš výmysl a totální nesmysl. Měsíc dopředu jsou materiály rozesílány emailem. Před vlastním shromážděním pořádá výbor 2–3 setkání se zájemci, kteří se chtějí zeptat na podrobnosti v rozesílaných materiálech, nebo kteří na shromáždění nepřijdou např. pro směnný provoz nebo pobyt v cizině. Když se jim materiály vysvětlí, tak většinou zanechají u někoho plnou moc. Na vlastním shromáždění promítáme na plátno hlavní údaje z jednotlivých materiálů a návrhy usnesení. Byl jsem i na shromáždění jiných SVJ. Rozhodně si nemyslím, že naše shromáždění máme nepřipravené.
Piráte, jděte si prudit někam jinam, když o problematice SVJ nic nevíte a o situaci v jednotlivém SVJ ani nic vědět nemůžete. Připomínáte mi české politiky, kteří také stále něco plkají, jen aby se o nich vědělo, že existují.
Hezký den!
Pavel
co kdyby se dalo vědět, že shromáždění se bude konat pravidelně př. každé pololetí, vždy v první den xy prvního týdne. Když ano, vyvěsí se v daný termín program. Pokud ne, bude oznámeno, že se nekoná. Pochopitelně mimo oběžník. Jinak zcela souhlasím, že každý odpovídá za sebe, má způsobilost na práva a povinnosti, má vyjádřit svůj názor, odpovídá dílem za „svůj“ majetek a ne se dívat, co si myslí jiní (jak jsou zvyklí z komuny). Když nepřijde, ať se nediví a kušuje. Lidi si na to ještě nezvykli (viz politická scéna – kdo nevolil, ať drží hubu, nemá na koho nadávat).
Při své poznámce o hlasování mimo shromáždění jsem neměl na mysli konkrétní příspěvek. Reagoval jsem na časté názory vyslovené v příspěvcích, se kterými nemohu souhlasit.
Dodatečné doplnění hlasů na hlasovací listinu není hlasování per rollam. Je to prohřešek nejen proti zákonu a demokracii, ale proti zdravému rozumu, protože postup není kontrolovatelný a může být využit k podvodnému ovlivnění výsledku hlasování. V podstatě ani není nutný, protože lze jeho potřebě předejít udělením plné moci. Hlasování per rollam je hlasování mimo shromáždění nebo schůzi na základě podkladů, tedy bez předběžného projednání všemi zainteresovanými.
Mnoho institucí používá korespondenčního hlasování (per rollam) a v pokynech (pravidlech) pro hlasování mají uveden podobný text: „Předkladatel v elektronické komunikaci (e-mail) při své odpovědi zadává „Odpovědět všem“, a touto cestou zajišťuje, aby jeho e-mail obdrželi i všichni ostatní adresáti přijatého e-mailu ( tj.členové příslušného rozhodujícího orgánu).“
U pana Pavla mne překvapuje, že nerozlišuje mezi možností zvednout ruku a možností vyslovit vlastní názor a předejít tak chybám, kterých se mnohé výbory občas dopustí.
Domnívám se, že v těchto diskuzích bychom neměli propagovat nelegální postupy s odůvodněním: „u nás to používáme a všem to vyhovuje“ a podobně. Máme právo nesouhlasit s některými ustanoveními zákonů, ale nemáme právo je porušovat. Pokud nemáme smysl pro pravidla a porušujeme je, neměli bychom v žádném případě radit jiným, aby to dělali také. Na tomto portálu by se měli návštěvníci dovědět, jak správně postupovat a ne jak obcházet zákony.
Stanovisko JUDr Lébla je možno číst na: .http://www.starlit.cz/clanky.aspx?clanek=2010–007
FrantaF
Pane FrantoF,
nepochopil jsem, z čeho vychází Vaše tvrzení: „U pana Pavla mne překvapuje, že nerozlišuje mezi možností zvednout ruku a možností vyslovit vlastní názor a předejít tak chybám, kterých se mnohé výbory občas dopustí.“
Vaše tvrzení je nepravdivé.
Rozdíl samozřejmě chápu. Asi jste nečetl můj příspěvek 12.
Pokud se někdo neúčastní osobně či na základě plné moci, tak se většinou dobrovolně vzdává možnosti vyslovit vlastní názor na shromáždění. Zajišťovat distribuci jeho názorů pro ostatní členy po skončení shromáždění je podle mého názoru jednak nesmyslné a jednak v praxi technicky velmi obtížně proveditelné.
Asi jste nikdy nezažil hlasování per rollam v SVJ.
Samozřejmě nedoplňujeme prezenční listinu. Per rollam je další hlasování o usnesení projednávaném na shromáždění, kterého se mohou zúčastnit ti, kteří nebyli na shromáždění. Tím, a často pouze tím, se může dosáhnout naplnění nesmyslně vysokých hlasovacích kvor, která stanoví paskvil jménem ZoVB a která jsou mnohem vyšší než např. u obchodních společností.
Doporučení, abychom místo per rollam využili plných mocí považuji za blábol. Samozřejmě se o to snažíme, alespoň dosáhneme usnášeníschopnosti. Ale na 75% to nestačí. Můžete mi prozradit v jak velkém SVJ působíte a případně poradit, jak dosáhnout vysoké účasti?
Neshodneme se, ponechte si svůj teoretický názor. Já řeším problémy v praxi.
S proklamacemi
- Domnívám se, že v těchto diskuzích bychom neměli propagovat nelegální postupy
- Pokud nemáme smysl pro pravidla a porušujeme je, neměli bychom v žádném případě radit jiným, aby to dělali také.
- Na tomto portálu by se měli návštěvníci dovědět, jak správně postupovat a ne jak obcházet zákony
lze v obecné rovině souhlasit.
Maličkým problémem je, že u paskvilu ZoVB se neví, co je legální, co je správné. Pokud to víte, tak se více zapojte a argumentujte jinak než obecnými proklamacemi.
Hezký den!
Pavel
Omlouvám se za své nedorozumění. Domníval jsem se, že Vám a dalším diskutujícím jde o zavedení institutu hlasování mimo shromáždění. Z vyjádření vyplývalo, že diskutérům stačí doplnit do ZoVB souhlas s hlasováním „po bytech“. Nikdo se totiž nezmiňoval o zajištění práv vlastníků i při tomto způsobu hlasování. Z toho, co popisujete v příspěvku, na který odpovídám, se jedná spíše o obdobu náhradních schůzí k problému, který již byl projednáván a zřejmě i schválen, avšak nedostatečným počtem hlasů. Moje námitky ohledně nedostatku demokracie v takovém případě odpadají.
Prozradím, že naše společenství má 96 bytů. V současné době jsem v kontrolní komisi, do minulého roku jsem dělal 8 let předsedu. Za tu dobu jsme postupně zrenovovali celý dům, který byl po 30 letech značně zanedbaný. Poslední akcí bylo komplexní zateplení celého domu, které mělo nejvíce odpůrců. Přispíváme na opravy do společné zálohy 20 Kč na m2.
Před schůzí jsem vždy informoval o programu a záměrech výboru v informaci na vývěskách, pokud šlo o závažné rozhodování také obsáhlou informací do každého bytu. Součástí informace byly navržené formulace usnesení, případně také ve variantách a vyplněný formulář pro udělení plné moci, kam stačilo dopsat jméno pověřeného a podpis pověřujícího.
Souhlasím s tím, že ZoVB není napsán zřetelně a řada věcí tam chybí. Uvítal bych jeho změnu a doplnění. Nepovažuji však za velký problém „nesmyslně vysoká hlasovací kvora“. S ohledem na mé značně odlišné názory od většiny ostatních diskutujících se již odmlčím.
FrantaF
'… problému, který již byl projednáván a zřejmě i schválen, avšak nedostatečným počtem hlasů." To je pochopitelně nesmysl. Problém buď byl schválen dostatečným počtem hlasů, nebo nebyl schválen.
Při hlasování „per rollam“ rozhodně není „nedostatek demokracie“, naopak možnost vyjádřit se má každý.Každý si může věc v klidu rozmyslet a poradit se. Ne jen podlehnout dojmu z proslovu na schůzi.
Podívejte se do nejnovějšího bulletinu Svazu malých bytových družstev (č.3/2010) – je tam tzv. korespond.hlasování (per rollam) vyčleněna téměř celá stránka. Helena
Toto stanovisko JUDr. Lébla znám. Je tu ale zmiňováno nové stanovisko JUDr. Šplíchala. A to neznám.
Hezký den!
Pavel
Vzhledem k tomu, že účast na shromážděních je mizivá, tak jsme dali do stanov, že hlasování per rollam je možné, ale nejdřív se to musí na shromáždění projednat. Jinak se stane (a to se nám stalo), že si vlastník oběhne lidi a hlavně starší jim to podepíší a už nevidí další následky nebo další souvislosti. Pak se diví, že je to nenapadlo, co se všechno může stát, že to může souviset s něčím dalším. Klára
Poslední komentáře