Dlužník v domě - zkušenost s vymáháním- dotaz
Prosím, má někdo zkušenost s následující situací. Máme v SVJ dlužníka, který ovšem v domě nebydlí a nikdy jsme ho neviděli. Řádně jsme mu doporučeně zaslali první upomínku, nyní druhou s upozorněním na předžalobní výzvu. Dopisy si nevyzvedává, takže vlastně neví nic o upomínkách ze strany SVJ. Telefonní číslo, které nahlásil, nefunguje. Nelze se tudíž domluvit ani na splátkovém kalendáři. Je možné i přes tento stav, když SVJ dodrží všechny procedury upomínání, podat k soudu návrh na platební rozkaz? Poradíte. Děkuji.
Uvědomme si jedno, předžalobní výzva není povinná. Je vůbec povinnost
nějakou upomínku zasílat? Pro někoho to může být i varování, aby něco
činil s majetkem.
Poštu je vhodné zasílat na každou adresu pro doručování (CRO), na
poslední známé bydliště dlužníka nebo na adresu, která je známa
z jiných skutečností. Ale, nemusí to být poštou – věřitel dlužníka
vyzve…, soud vyzve … Není rozhodné, zda si dlužník výzvu fakticky
převezme, má tu povinnost? Nezapomeňte na fikci doručení, tak proč se
zabývat tím, že poštu nepřebírá, nereeaguje, jeho problém.
Proč si myslíte, že jakésik ověření u notáře je něco více, má
vyšší váhu? Po něm nastoupí jaký vyšší ověřovatel? Po ověření
pošlete dopis, no a co? Zaslání prokazujete podacím razítkem, dodejkou aj.
Znáte z amer. filmů, jak zásilku vrazí doručovatel do ruky? Po r.
1989 zde měla jistou dobu obec takového doručovatele. Když posílají
dopisy úřady, soudy, policie etc, jak to dělají? A je povinnost zasílat
doporučeně? Dlužník poštum výzvu nepřebírá? Nastupuje soud, exekuce,
předání dluhu. Je třeba si uvědomit, že v obč. právním řízení
důkazy předkládá … Žalobce je povinen k návrhu připojit…
Bez právníka se neobejdete. Minusy doložte normou.
tak předžalobní výzva není povinná, ale soud vám bez ní nepřizná náhradu nákladů řízení (§ 142a OSŘ).
§ 142a OSŘ (1) Žalobce, který měl úspěch v řízení o splnění povinnosti, má právo na náhradu nákladů řízení proti žalovanému, jen jestliže žalovanému ve lhůtě nejméně 7 dnů před podáním návrhu na zahájení řízení zaslal na adresu pro doručování, případně na poslední známou adresu výzvu k plnění.
Nejdřív než začnete vymáhat si řádně potvrďte, že dlužník opravdu dluží a z jakého titulu dluží. Jedna věc něco tvrdit a druhá to také prokázat. Aby jste si nespálila prstíčky.
Velmi správně… naše SVJ uspělo 2 x u soudu s dlužníkem ( zálohy na služby a zálohy dlouhodobé zálohy tzv. fond oprav ) . Je potřeba stíhat a co nejrychleji dlužnické kurvy .
Naše zkušenost odešlete upomínku na adresu trvalého bydliště doporučeně s dodejkou případně obsah dopisu nechte ověřit notářem pokud se dopis vrátí zašlete opět druhou upomínku pozor upomínku zasílá společenství vlastníků jednotek nikoli správce poté předžalobní upomínku a pak návrh na elektronický platební rozkaz nedoporučuji pokoušet se dlužníka uhánět domů pomocí emailu telefonicky a jinak je to jenom ztráta času postupujte rychle jeden dopis za druhým vrácení dopis další dopis předžalobní upomínka elektronický platební rozkaz a nezapomeňte při něm si nárokovat příslušenství dlouho to znamená úroky z prodlení Nemůžete se je potom později připojit určitě vám úroky naběhnou schopný právníky spočítá a vyčíslí a nárokuje i když to není běžná praxe tak na to určitě nezapomeňte pravděpodobně se jedná o dlužníka poměrně zdatného Mám s tím několikero zkušenost umí v tom chodit Takže potřebujete jednat rychle a správně bez vad rozhodně upomínky zasílá společenství vlastníků protože pokud by je zasílá správce nemůžete si příslušenství příslušenství dlouho vám soud nepřizná
Nenechte se zviklat nepravdivými příspěvky anonymousxyz. Pokud je v mandátní smlouvě udělano oprávnění správci vystavovat upomínky, tak je to v pořádku. Sama píšete, že u soudu nebyl problém. Mám stejnou zkušenost.
U soudu není problém, dokud si dlužník nepřivede advokáta. Sami dlužníci se obvykle hájit neumí. Proti mně jedno SBD podalo tři žaloby a všechny prohrálo, kuriózní je, že porušili vlastní stanovy – to je tak, když tupě převezmu od SČMBD stanovy a nikdo je nepřečte – ale přečetl je můj advokát :-) Pokud (příkazní) smlouva zmocňuje příkazníka, aby vystavoval upomínky, popř. je udělena plná moc jinak, je třeba to vlastníkovi doložit. U nás samozřejmě postupujeme stejně, dali jsme správci plnou moc a předpisy plateb, upomínky apod. formálně vystavuje SVJ, ale za SVJ se podepisuje tzv. technik (termín používaný správcovskou firmou), který má zmocnění.
Souhlasím s "TN". Něco málo ohledně zastupování za právnickou osobu je napsáno zde ZDE. V každém případě platí, že "...každý, kdo jedná za právnickou osobu, musí své oprávnění prokázat. Ze slova „prokázat“ zcela jednoznačně vyplývá, že nestačí své oprávnění pouze tvrdit, ale je nutné toto tvrzení rovněž věrohodným způsobem doložit."
Nenechte se zviklat nepravdivými příspěvky anonymousxyz. Pokud je v mandátní smlouvě udělano oprávnění správci vystavovat upomínky, tak je to v pořádku. Sama píšete, že u soudu nebyl problém. Mám stejnou zkušenost.
Zopakuji, upomínku posílá SVJ, ne správce, je jedno, co máte ve smlouvě se správcem, máte problém se podepsat POD UPOMÍNKU, KTEROU VÁM SPRÁVCE SEPÍŠE?
Neexistuje předpis podle kterého by upomínku muselo podepisovat SVJ. Zcela běžně upomínky podepisuje externí správce nebo advokát. Pokud máte jiný názor, tak jistě nebude problém zde takový předpis uvést.
Upomínky je třeba zaslat doporučeně s dodejkou, kde ve věci co nejpřesněji konkretizujte meritum věci (např. 1. upomínka zaplacení dlužného vyúčtování roku y bytu č. x adresa bytu.) Pošta Vám (po dohodě) vrátí dopis s vyznačením důvodu nedoručení. S takovým dokladem se můžete obrátit na soud. Doporučený dopis nestačí. Neprokážete jeho obsah.
Poslední komentáře