Aplikace pro zobrazování dálkových odečtů tepla a teplé vody

Vložil elinor (bez ověření), 14. Leden 2025 - 9:16 ::

Chtěla bych se zeptat, jaké používáte nebo plánujete používat aplikace pro zobrazení dálkových odečtů. Naše správcovská firma nás tlačí, že budeme mít přístup na web dodavatele měřidel. Narazila jsem už ale na nějaké aplikace, které umí nejen to, ale dělají rozúčtování, zobrazují dokumenty SVJ, fungují jako nástěnka, prostě umí daleko více věcí. Líbilo by se mi to i pro naše SVJ. Budu ráda za sdělení Vašich zkušeností. Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Petr Patočka, 20. Leden 2025 - 13:30

    Dovolím si malý technický komentář.

    Aby mohla jakákoli aplikace zobrazovat jakákoli data, je potřeba je nejdříve mít.

    Standardně jsou tedy obvyklé dva velmi obecné přístupy (rozdíl v bodech 3 a 4):

    1) Dodavatel namontuje koncová zařízení (vodoměry, kalorimetry nebo itn).

    2) Dodavatel namontuje sběrnici pro sběr dat. Tato sběrnice odesílá data na server dodavatele (obvykle šifrovaná data). Na serveru dodavatele dojde k rozšifrování dat a

    3) zobrazení na portálu dodavatele [konec]

    nebo

    4) přenesení na servery správce nebo externího dodavatele správce (pomocí nějakého API), který je následně zobrazí uživatelům [konec]

    Bod dva může být samozřejmě v režii správce. Ale musí být tehnicky schopen rádiová data chytat. Samozřejmě může si pořídit nějakou obecně používanou GW a tu provozovat ve své režii (nelze pro všechny typy komunikace, často je uzavřená). Ale dodavatel měřidel mu musí předat dokumentaci dat a AES klíče pro dešifrování. Tady bývá zakopaný pes.

    Bod dva se také může lišit v tom, že sice dodavatel namontuje sběrnice, ale data posílá přímo na server správce (nebo externího dodavatele), ale zde to opět naráží na schopnost získar AES klíče a data dekódovat.

    Většina z těch 4 bodů je někde nějak placená. Jinak se data nemají jak v jakékoli aplikaci zobrazovat.

    Petr Patočka
    VIPA CZ s.r.o.

    Vložil Elinor (bez ověření), 21. Leden 2025 - 9:58

    Naše SVJ už má zařízení na odečet pochůzkou – před pěti lety byly instalovány vodoměry s radiovým modulem, a ten vydrží dalších 5 let. Odečítáme receiverem, data máme v excelu. Zatím nechceme instalovat sběrnice, protože jsme narazili na názor, že dálkové odečty jsou spojeny s green dealem a mohlo by dojít ke změnám. Navíc máme český zákon přísnější než je to ve Směrnici EU (data poskytuje ve směrnici EU versus doručuje – český zákon o službách). K čemu je údaj, že v prosinci ITN naměřilo 3 dílky, nic to neřekne – jestli je to hodně nebo málo. Prostě údaje k ničemu.

    Vložil Justitianus, 21. Leden 2025 - 11:32
    • Elinor: „Navíc máme český zákon přísnější než je to ve Směrnici EU (data poskytuje ve směrnici EU versus doručuje – český zákon o službách).“

    Pouze si hrajete se slovíčky. Přísnější význam má naopak sloveso „poskytovat“.

    ☀ Pojem „doručení“ v českém právu má význam jednostranného hmotněprávního úkonu, kdy pro perfektní doručení postačuje, že písemnost se dostala do sféry dispozice adresáta, takže objektivně získal možnost seznámit se s jejím obsahem. Při tom je bezvýznamné, zda adresát se skutečně seznámil s obsahem písemnosti; postačuje, že měl objektivně příležitost tak učinit. Nepředpokládá se u něj žádná vlastní aktivita.

    ☀ Naproti tomu pojem „poskytování“ zpravidla označuje dvoustranný závazkový vztah (např. mezi poskytovatelem a příjemcem služby spojené s užíváním bytu, mezi poskytovatelem peněžních služeb a klientem, mezi poskytovatelem licence k uměleckému dílu a nabyvatelem licence, mezi poskytovatelem poštovních služeb a uživatelem – odesilatelem či adresátem, atd.). V těchto případech mají obě strany závazkového vztahu svá práva a své povinnosti.

    Proto je použití slovesa „doručovat“ správné (a je přiléhavější nežli „poskytovat“).

    Nicméně máte pravdu ohledně zbytečnosti doručování těchto údajů příjemcům služeb.

    Justitianus

    Vložil Elinor (bez ověření), 21. Leden 2025 - 11:53

    Děkuji za vysvětlení (a myslím to upřímně). Já měla za to, že bychom poskytovali informace o odečtech osobně ve společné místnosti v určený čas. Kdo nepřijde, mělo by se za poskytnuté. Kdo to tak nechce, tak v listinné podobě za náklady s tím spojené. Osobně bychom mohli sdělit, že průměrný náměr hodnot je takový a makový, z čehož vyplývá, že dotyčný šetří nebo by měl začít. Prostě v dálkovém přístupu k datům nevidíme nic přínosného a ještě za to máme platit. V domě máme i lidi s „hloupým“ telefonem. Ti do žádné aplikace nebo na web chodit nepůjdou.

    Vložil . (bez ověření), 21. Leden 2025 - 14:58

    Nejste kompetentní poučovat vlastníka, zda má nebo nemá začít šetřit (nevím kdo jste, jestli jste člen výboru). Nejste žádní mravokárci. Tu svoji spotřebu, tu hodnotu co tam má si platí on sám.

    Vložil Justitianus, 21. Leden 2025 - 12:56
    • " Já měla za to, že bychom poskytovali informace o odečtech osobně ve společné místnosti v určený čas."

    To je jistě možné. Ovšem je třeba předávat ty informace, nikoliv pouze nechat nahlížet. Jen tak to, co zde popisujete, bude možno považovat za doručení podle § 8a zákona. ;-)

    Příjemce služeb má možnost převzít doručovanou písemnost v konkrétním místě a v konkrétním čase. Jestliže této možnosti nevyužije, i tak SVJ splnilo svou povinnost doručit.

    Dbejte pouze na to, aby vlastníci jednotek byli prokazatelně předem seznámeni s místem a časem doručování.

    Justitianus

    Vložil Elinor (bez ověření), 21. Leden 2025 - 13:40

    Ani nevíte, jak jste mě potěšil. Myslela jsem si, že to jak to (osobní doručování – poskytování) popisuji, je utopie. Myslím, že by to mohlo být na programu shromáždění a odhlasovat si to.

    Vložil oje (bez ověření), 26. Leden 2025 - 1:16

    a kdo bude do te mistnosti v urceny cas chodit dodavat/dorucovat? Vy? Jste clen vyboru?

    Vložil Apli (bez ověření), 14. Leden 2025 - 9:29

    Ktere aplikace to umi???

    Když jste na ně narazila, no tak to řekněte vašemu předsedovi, já takové aplikace neznám

    Vložil elinor (bez ověření), 14. Leden 2025 - 9:50

    Narazila jsem na aplikace domsys, poschodech, bytové konto. O těch aplikacích se dá přečíst na netu, ale šlo mi o postřehy a zkušenosti uživatelů.

    Vložil rozum (bez ověření), 15. Leden 2025 - 22:51

    1/ rozumím, takže vy byste ráda jako členka platila dalšího prostředníka mezi rozúčtovatelem a vámi?

    je logické, že vaše svj nebo správce vás směruje na poskytovatele rozúčtování, neboť ten má vaše data a může vám je zobrazovat online, cokoliv jiného bude za extra peníze navíc (případně dražší).

    Pokud chcete mít vše on-line, tak leda se dohodnout se správcem nebo ho vyměnit.

    Nebo se zeptat té aplikace kterou chcete, který správce anebo rozúčtovatel s ní dělá.

    protože to co chcete vy je – prostředníka autodílnu která se vám líbí, a která přes auto kelly pro vás bude dodávat rohlíky od pekaře a ještě přes TESCO (bo váš pekař tohle nepeče a tak to musí nakoupit).

    Normálnmě si objednáte závoz z Tesca, což vy nějak nechcete, proč?

    2/ Mimochodem, jste-li bydlící, tak na stavy všech měřidel vidíte, tak na co je chcete vidět ještě na obrazovce prosím?

    Bohužel aby vám nějaká aplikace zobrazila online stav i korunový (zálohy 2500 a spotřeby 2688) realtime, tak to nehrozí nikdy a nikde. Například TECHEM stahuje data 2× měsíčně pokud se nepletu a o nějakém převodu na peníze nemůže být řeč, protože cenu nelze v průběhu roku převádět na peníze.

    Otazka je, jaky to ma smysl to „online“ a pro koho? Myslím že to využije v realitě tak 1 z 1000 lidí?

    Vložil Elinor (bez ověření), 16. Leden 2025 - 7:58

    Ad 1) Právě že nechci platit vůbec nic za něco, co si odečtu ve stupačce nebo na topení. A už vůbec nechci platit dodavateli měřidel, že mi laskavě za úplatu umožní náhled na naměřené hodnoty na jeho webovkách. Proto hledám možnost zobrazovat data v aplikaci. Zjistila jsem totiž, že některé správcovské firmy již dnes umožňují přístup do aplikace s řadou funkcí včetně zobrazováním naměřených hodnot. Takže, jestli máme za něco platit, tak raději za komplexní službu = aplikaci, která bude umět daleko více. Naše současná správcovská firma žádnou podobnou aplikaci nemá a tlačí nás, abychom byli spokojení s tím, že budeme mít přístup na web dodavatele měřidel. A protože nás čeká výměna měřidel, hledáme způsob, jak celý provoz kolem odečtů zlevnit.

    Ad 2) Souhlas – za mě je to zbytečné. Ale co se mi podařilo zjistit, není možné si v SVJ odhlasovat, že to dělat nebudeme. Jediné, co mne napadlo, že odsouhlasíme doručování odečtů osobně ve společné místnosti v jeden nebo dva dny v měsíci a kdo nepřijde, bude se mít za doručené. Ale nevím, zda je to právně správně.

    Vložil Jjaa (bez ověření), 16. Leden 2025 - 11:59

    Jenže správci platíš zpravidla za to, že musel namontovat rádiové měřidla, k tomu snímače, k tomu datové přenosy, pokud jde o nějaké zobrazeni, tak platíte za to že někdo ty přenosy zpracovává a prezentuje (To je pár korun myslím si že jestli 8 Kč na jedno měřidlo a rok u TECHEM? A tak to nestojí za řeč)?

    Jestli chcete prezentovat v neexistující aplikaci vašeho správce, no tak to by byly další peníze navíc a myslím že nejen 8 na měřidlo… Jak asi by se do té aplikace, která bude stát nějaké peníze, minimálně 1000 měsíčně, dostávali ty data z měřidel? Někdo by asi musel dělat ruční importy a to by stálo spoustu peněz

    Taky by měl zde někdo práva znali vysvětlit jestli je vůbec možné dálkově odečítat měřidla z titulu povinnosti zobrazovat je odběrateli (Třeba nájemcovi) V situaci, kdy všechny ty měřidla jsou odběrateli přístupná 24×7

    Vložil Elinor (bez ověření), 16. Leden 2025 - 13:54

    Bude se muset platit za odečet každého měřidla za každý měsíc plus náklady za webový portál, takže to rozhodně nebude 8 Kč ročně. Odečty se dají posílat správci jako data, správce je překlopí do aplikace – neplatí se za přístup na webový portál dodavatele měřidel. Jestli jsem to dobře pochopila, tak ty aplikace jsou navázány na program, který správce používá, jde vlastně o náhled na některá data.

    Vložil Odecty (bez ověření), 16. Leden 2025 - 16:42

    Nechte si predlozit jasne ceny co a za kolik a podle toho se rozhodnete. Vetsinou to vybor ani spravce neresi a bere co je po ruce, tedy vybor bere co doporuci spravce a ten tlaci to s cim pracuje…

    Zde je treba cena z roku 2017 od techem, ale oni zadny ofiko cenik asi nemaji a vse je individualni…

    Nahodna smlouva OVM: https://smlouvy.gov.cz/…/smlouva.pdf

    Jinak celkovy naklad (odectty a rozuctovani a zrejme i prenos dat 2× v mesici a pristup vsech odberatelu do portalu) za rok 2023, ale nafakturovany az v r.2024 nas stal 7000 s DPH celkem (16 bytu a spolecny prostory).

    Pred digitalizaci jsme meli jinou firmu a slo tfo na kazdeho jednoho vlastnika do jeho rozuctovani. Takze to nemohu ani porovnat (zda se sluzby zlevnily nebo zdrazily).

    Vložil Odecty (bez ověření), 16. Leden 2025 - 16:28

    tak jinak pokud to nechapete:

    Mame cca 36 vodomeru a 66 irtn a položky za

    • provoz portalu a cca 17 prihlasovacich uctu (odberatelu) do systemu a
    • zobrazovani vysledku

    je cca 900 kc za rok (bez dph) od techemu (tedy poskytovatele rozuctovani)

    Vy jste neuvedlo kdo vam a za kolik dela rozuctovani a odecty a resite nejake aplikace ktere nemate (jejichz pronajem stoji treba 900 ale za mesic, a kde jsou naklady na pretahovani dat apod.?)

    Vite kolik dneska bere programator? Klidne 300.000 mesicne… To ostatne bere i obkladac… Vy budete muset investovat stovky hodin abyste se dostala do problematiky a nasla vyhodnejsi reseni.

    Vložil Elinor (bez ověření), 16. Leden 2025 - 20:17

    Já to chápu dobře, ale můj dotaz byl zda používáte nebo plánujete používat aplikace. Domnívala jsem se, že se dozvím informace typu „máme bytové konto a je to super, nebo máme to a to a je to na nic a drahé, nebo nemáme nic, stačí nám přístup na web dodavatele měřidel“.

    Ty aplikace slouží také například ke komunikaci mezi správcem a vlastníky, šetří poštovné apod. Pokud máte 17 odběratelů, tak je to brnkačka, lidi obejdete do hodiny. My máme 73 jednotek, hodně vlastníků pronajímá.

    Vložil , (bez ověření), 16. Leden 2025 - 21:02

    Jaké bytové konto, co to blábolíte.

    Vložil Jjj (bez ověření), 17. Leden 2025 - 1:20

    https://youtu.be/jRjdiN-68uQ

    Zajímavý, píšou tam, že to umí pouze jediná aplikace (jejich), no to by mě zajímalo kolik by to stálo pro takových 20 bytu Jenže se obávám že to znamená na to na vázaný dodavatele jak správce tak poskytovatel měřidel a rozúčtování asi…

    Vložil , (bez ověření), 17. Leden 2025 - 2:50

    k čemu potřebujete vědět okamžitou spotřebu čehokoliv. K čemu je to dobré. Zakážete snad někomu, aby „nevyráběl“ spotřebu?

    Vložil Elinor (bez ověření), 17. Leden 2025 - 9:00

    My to nepotřebujeme vědět a nechceme za to platit, ale ukládá to zákon o službách.

    Vložil , (bez ověření), 17. Leden 2025 - 11:58

    Okamžitou spotřebu lze kontrolovat na indikátorech. Musel bych být cvok, abych takové pikoviny dělal. K čemu by mi to bylo.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".