Zpoplatněné nahlížení do dokumentů
Zajímá mě Váš názor na zpoplatnění nahlížení do dokumentů souvisejících s hospodařením společenství a totéž s nahlížením do podkladů pro jednání shromáždění nebo zápisů ze shromáždění častěji než 1× ročně cenou 200,– Kč za každou i započatou hodinu. Děkuji
Právem každého spoluvlastníka je mít „přehled“ o stavu hospodaření s jeho majetkem.
Toto právo má stejně člen Výboru jako jeho nečlen. Pokud se někdo stane členem Výboru, pak se jím stal dobrovolně, a měl by respektovat toto právo u všech spoluvlastníků.
Vybírání poplatků, a další omezení, je pouze snahou zbavit se povinnosti respektovat právo jiných členů SVJ.
Místo snahy o omezování přístupu má člen Výboru povinnost plnění tohoto práva umožnit. A jak to má tedy Výbor udělat ?
Myslím že ve většině případů nejde o zpřístupnění a nahlížení všech dokladů a podkladů, ale o získání základního přehledu o hospodaření s financemi, tedy:
- bankovní výpis z účtu SVJ
- přehled uskutečněných hotovostních plateb
- přehled faktur
- přehled uzavřených smluv
- zápisy jednání Shromáždění
- zápisy jednání Výboru.
Tyto materiály poskytnou základní přehled, s „teoretickou“ možností vyžádat si případně i seznámení s podklady. Tyto materiály (kromě výpisu z banky) je možno psát rukou s kopií průpisem, či průklepem na psacím stroji. Je evidentní, pokud člen Výboru vlastní PC, že si tuto činnost může usnadnit a výtisk i kopii provést na vlastní tiskárně. Myslím, že to ani příliš nezatíží využití výpočetní techniky oproti jejímu soukromému využití.
V opačném případě lze využít nabídku služeb v této oblasti, ovšem za cenu ztráty času při jejím zajišťování externě, a co si kdo vybere je pak na něm.
S investicí času však člen Výboru musí počítat.
Veškeré informace, které mají členové Výboru, nejsou tajné, členové Výboru nepožívají žádného zařazení ve zvláštním režimu pro práci s tajnými doklady, neskládají přísahu a podobně.
Veškeré informace jsou „majetkem“ společenství,
tedy všech členů, zakrývání „důvěrných“ informací postrádá tedy význam, a případného zneužití (použití mimo společenství) se může dopustit kterýkoliv člen, tedy i člen Výboru, včetně bývalých.
Taky jsem to do stanov navrhla a prošlo za 100,–. Kdykoliv každý může přijít, nemám s tím problém, i když nechodí. Dala jsem to tam jen z toho důvodu, že kdyby se přistěhoval nějaký prudič, který by se v tom chtěl šťourat a otravoval opravdu víc než je zdrávo, aby ho to přešlo.
Obávám se, že tento výmysl, jehož důvodem zcela jistě není administrativní náročnost, je součástí pouze jediných stanov v celé České republice.. Tuším, že jsme sousedi..
Asi to má dost SVJ upraveno podobně. Např. v SVJ předsedy pana JaVa to mají také, i když u nich mají za nahlížení častěji naž 1× za rok 100 Kč za každou i započatou hodinu. Dokonce mají ve stanovách i odkaz na domovní řád, který může být schválen na shromáždění vlastníků.
které obsahuji tuto raritku zpoplatnění nahlížení. Je v nich několik pitomostí a podle toho je poznávám. Nejvíce se mě líbí ustanovení, že vyúčtování se předkládá do 4 měsíců a přeplatky i nedoplatky se vypořádávají do 4 měsíců od doručení. Celkem tedy 8 měsíců. A ovce nečtou a zvedají ruce.
Přesně tak, to jsou ty naše :-))) A jako bonus tam máme ještě něco navíc, kupříkladu povinnost sdělovat jména a data narození osob bydlících s námi v jedné domácnosti a to z důvodu sdělení komukoliv dalšímu kdo si o údaje požádá.. a tak podobně :-D
Důrazně varuji, nesdělujte žádné třetí osobě datum narození osob, které bydlí ve vašem bytě bez jejich písemného souhlasu. Mohl by dostat pokutu vlastník bytu, který údaje předal a nejspíš i SVJ, pokud ty údaje shromažďuje.
Toho ja jsem si samozrejme plne vedoma a v zivote by me nenapadlo tyto udaje komukoliv sdelovat. Uvadim pouze jako kuriozitu,ze je v dnesni dobe skutecne mozne,ze presne toto zneni stanovy obsahuji. A s namitkou jsem neuspela dokonce ani u pani notarky, ktera se pod takove stanovy podepsala..takze asi tak
Pane Otto.Musím Vás vyvést z omylu.Nikdy jsem zde nepsal,že jsem předsedou nějakého Společenství vlastníků,nebo členem jeho výboru!Stanovy konkrétního SVJ,které jsem sem pověsil,pocházejí z dílny SČMBD a SBD (které si místní „ovčani“ zvolili jako svého předsedu i správce)si je upravilo tak,aby co nejvíce eliminovalo možnosti zásahu jednotlivých vlastníků do své „bohulibé činnosti“(myšlemo: škubání zlaté slepice).Jak už jsem několikrát napsal,to že je ve stanovách uveden odkaz na nějaký „domovní řád“,ještě neznamená pro členy SVJ, povinnost se jím řídit.Pokud není přímo součástí stanov,tak je pro vlastníky jednotek v domě právně nevymahatelný, čili neplatný.JaVa
Omlouvám se pane JaVa,
já si vás spletl s panem Werewolfem. Jestli se nemýlím, vy jste ta rarita SVJ zapsaného do veřejného rejstříku, aniž by tam byly vloženy ve Sbírce listin stanovy a také toho SVJ, kterému jste zařídil, že odešlo ze správy SBD, zvolilo předsedu a po krátké době po jeho odstoupení se poslušně vrátilo pod SBD zvolením SBD za předsedu společenství. Chápu, že vy za to nemůžete, bylo to rozhodnutí vlastníků ve vašem domě a také vím, že jste měl výhrady ke stanovách, které byly u vás schváleny.
Pan Werewolf je ten předseda SVJ, kde mají to nahlížení za 100 Kč a odkaz na domovní řád.
Žádný domovní řád není vymahatelný, ani ten,který je součástí stanovy. Do domovního řádu si dáte, že se např. po 19té hodině nevrtá. Někdo bude vrtat, jak to chcete vymáhat. Vždyť ani nezjistíte, kdo vrtal. A kdo bude zjišťovat, kde a kdo vrtal, detektiv nebo snad drbna Vomáčková, protože ta ví všechno. Jak to tomu vrtači prokážete.
Omlouvám se.Předpokládal jsem totiž mormální informovanost členů SVJ,kteří ví,že pokud stanovy obsahují něco,co rozporuje platné zákony,tak se tím nikdo z nich není povinen řídit!To samozřejmě platí i o „domovním řádu“,který je ve stanovách zakotven a schválen shromážděním vlastníků.JaVa
V technické rovině lze nahlížení vyřešit vytvořením webových stránek kam se dostanou jen členové SVJ po přihlášení (tzn. web lze nastavit tak aby nebyl přístupný veřejnosti). V našem SVJ to funguje několik let a člen výboru nahrává prakticky veškerou dokumentaci každý měsíc na webové stránky a je po dohadování a otravování členů výboru vlastníky. Provoz webu stojí po rozpočítání nákladů na každý z bytů zhruba 60,–Kč ročně. Směšná částka ve srovnání s časovou úsporou jak na straně řadových vlastníků tak na straně výboru.
Nahlížet do dokumentů častěji než 1 × ročně za 200,–Kč za každou započatou hodinu je návrh naprosto nezohledňující technické možnosti a normální ceny současné doby.
Přesně jak je napsáno. Buď web stránky nebo každý měsíc zasílat vlastníkům do email schránky doklady, výpisy z účtu atd.
To bych se s ním scházel každý měsíc po večerech nebo ráno? Co když pracuji zrovna když on je doma a naopak? Budu si brát volno?
Co když v domě vůbec nebydlím? Každý měsíc budu přijíždět za statutárem…?
A když už bychom se vůbec domluvili na termínu, už vidím jak chodím někam ke dveřím člena výboru, fotím si doklady a ještě platím 200,–Kč za každou započatou hodinu každý měsíc…
většina SVJ žádné internetové stránky nemá. A nechat je vytvořit a udržovat kvůli několika stěžovatelům je také o penězích…
WWW stránky pro SVJ si můžete zřídit zcela zadarmo nebo za malý poplatek. Žádné jejich udržování není třeba, pouze na pár kliků tam posílat příslušné dokumenty.
Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
Údržbou se myslí naplňování stránek. Faktury většinou chodí v papírové podobě, často se na faktury přišívají košilky s údaji o zaúčtování. Skenovat takovou záležitost zabere dost času. Ale když se domníváte, že to nestojí žádný čas, tak vás nechám v blažené nevědomosti.
Většina SVJ dnes výbor za správu platí (nebo platí firmu). V rámci pravidelné činnosti správce není problém doklady na web nahrát. Drtivá většina dokladů nám chodí v digitální podobě, jen několik v papírové asi jen 2 x ročně. Občas drobný nákup v hotovosti je také v papírové podobě.
Ofotit fakturu digitálním fotákem (třeba v mobilu) trvá sekundu, odeslání do PC dalších několik sekund, nahrát na web pak cca. 2 sekundy. Jednou za měsíc správce prostě nahraje doklady na web – celý proces v našem SVJ byl a je v průměru maximálně na zhruba 10 až max. 30 minut práce měsíčně. To nemluvím o tom, že je v dokladech zahrnuto i nahrávání fotek z rekonstrukcí v domě /stavy před a po/ revize, smlouvy, výpisy z účtu atd. Doklady jsem archivoval a nahrával na internetové stránky 2 roky, je to otázka minut, vím co píši.
PN, mám jinou zkušenost. Drtivá většina dokladů chodí v papírové podobě. I když dojde v elektronické podobě, tak se tiskne, aby se doplnil podpis osoby, která schválila doklad a osoby, která doklad zaúčtovala. Jinak se nejedná o účetní doklad. A případní „nahlížitelé“ mají zájem o účetní doklady, nikoliv o nějaké neúčetní fotokopie nezaúčtované „faktury“. Navíc se někde k faktuře přišije košilka, kde jsou podpisy a předkontace. To u nás nemáme, píšeme vše na doklad.
Stejně tak smlouvy. Ještě jsem nezažil smlouvu, která je primárně v elektronické podobě. V papírové podobě máme také objednávky. Celá pokladna je také papírová, jak nákup drobného materiálu tak prodeje klíčů či čipů. Papírově máme také revizní zprávy, zápisy z různých kontrol, jak technických, tak od zdravotní pojišťovny a od sociálky. Od finančáku jsem také zápis v elektronické podobě nikdy neviděl.
Elektronicky jsou výpisy z účtu a výstupy z účetnictví.
Všechno scanovat pro eventuální zájem několika „nahlížitelů“ mi připadá jako ztráta času. Ale jiný kraj, jiný mrav.
Qwerty, ještě před zhruba 5 lety nám většina dokladů chodila v papírové podobě. Dnes většina dodavatelů služeb (banky, vodárny, dodavatel elektřiny, správcovské firmy, stavební firmy i revizní technici atd.) zasílají digitální doklady. Jediný dodavatel služeb který zasílá zatím výhradně papírový doklad je odvozce odpadu – 2 x ročně…(jsme SVJ v Praze).
I smlouvy se dají uzavřít elektronicky, už jsme také provedli. Smluv uzavíráme jen několik do roka. Případně je vlastnoručně podepsat, ofotit a nahrát na web je otázka několika minut.
Dílčí účetní závěrka nám chodí v digitální podobě každé tři měsíce, pro ty kteří by chtěli vidět jak jsou doklady zaúčtovány. Interval zasílání dílčí účetní závěrky lze nastavit i kratší /např. měsíc/ či delší dle dohody s účetní.
Můžete prosím napsat proč a dle jakého zákona a paragrafu elektronické faktury tisknete a vlastnoručně /vy a účetní/ podepisujete?
Je to marné. Dnes si jdu za své peníze koupit digitální foťák, který budu používat pouze pro potřeby svj. Jak někdo může takhle blbě zobecňovat své vlastní zkušenosti a tvrdit, že to tak můžou dělat všude. No, lidi jsou různé.
Nikomu nic nevnucuji, je píšu, že nahlížení do dokumentů jde dělat i jinak.
Jinak jak komu, ale nám chodí už i některé faktury v elektronické podobě a těch pár papírových opět na pár kliků se dají naskenovat. Ale když se domníváte, že je jednodušší vymýšlet překážky, jak vlastníkům znesnadňovat nahlížení do papírových dokumentů nebo trávit s nimi čas při nahlížíení do papírového archivu, tak vás stejným způsobem nechám v blažené nevědomosti.
Upřímně, vůbec si neumím představit, jak lze efektivně vykonávat funkci statutárního orgánu i nevelkého SVJ bez PC podpory.
Samozřejmě, máte pravdu v tom,že člen statutárního orgánu,který nezvládá základy práce na PC, se hodí tak akorát na pasení včel.Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit,že někteří statutáři stále žijí ještě v roce 1985,což je pro fungování SVJ velká pohroma. JaVa
Spletl jste se JaVa, v roce 1958, ne v roce 1985. Patříte mezi ty, co nevědí, že včely se napasou, že ano.
Pamětníku, Java se cítí jako odborník na vše. Takže když řekne Java, že se včely pasou, tak se pasou. Alespoň je vidět, jakou váhu je možné přikládat Java výrokům.
Naše svj nemá žádný skener, tiskárnu ani počítač. Dokonce ani mobil. S nadšením to budu dělat na svém a ještě si nechám od některých hlupáků nadávat, to vše jako bonus. Ono má všechno dvě stránky.
Ne jenom to. Povinností stat. orgánu není zajišťovat stránky svj, patří tedy někomu za jejich udržování odměna. To vlastníci vůbec nepochopí, stěžovatelé ani nemluvě.
Řešíme to stejným způsobem. Všechny dokumenty máme na zabezpečených webových stránkách a máme klid. Vše zdarma, vše všem kdykoliv dostupné.
Ono to zas tolik dokumentů není. Jedná se zejména o :
- pravidelné měsíční výpisy z účtu
- faktury
- pohyby a stav pokladní hotovosti
- zápisy ze shromáždění vč. podkladů a z výboru
- smlouvy
- stanovy a prohlášení vlastníka
Pokud to máte ve stanovách nebo v rozhodnutí shromáždění, tak je to v pořádku.
že je to nezákonné. Každý by měl mít k tomuto přístup zdarma. Nicméně , kdybyste byli velkým subjektem a každou chvíli by po vás chtěl někdo něco vyhledávat, dost by vás to jako výbor zatížilo. Tudíž jako výbor byste měli více práce. A více práce znamená vyšší požadavek na odměny… , na kterých se podílejí všichni. Takže být řadovým členem SVJ , neřešil bych to.
Aby bylo něco nezákonné, tak by to muselo porušovat nějaký zákon. Který zákon porušuje stanovení poplatků za nahlížení? Nevidím problém v tom, aby jednotlivec, který stále něco vyžaduje, za informace platil. Ostatně je to i v zákoně o svobodném přístupu k informacím. Většina takové informace nechce a proto není důvod, aby za nahlížení do dokladů platila, když to chce jednotlivec. Cena by musela být samozřejmě odpovídající, aby nedocházelo k faktickému zamezení nahlížení do dokladů.
Jednotlivec,ktery stale neco vyzaduje?Snad nevyzaduje „neco“, ale vyzaduje zcela konkretni vec-a to neni nic mene nez mit prehled o svych penezich zaslanych na spravu domu a o zachazeni s nimi.A za to,ze je nekdo zodpovedny a o svych prostredcich chce mit prehled,je nejakym zpusobem spatne?
Zcela naopak.Diky pravidlum mam o starost vic.Protoze ta jsou nastavena na miru vyboru-a i kdyby nebyla,stale jsou i ve ferove psanych stanovach veci,kdy vybor disponuje s penezi clenu svj (akorat zalezi do jake vyse ma pravomoc) a disponuje s majetkem clenu svj.A predpokladam,ze zakonodarce,ktery napsal do zakona,ze kazdy ma pravo nahlizet do dokumentu souvisejicich s hospodarenim svj,to myslel prave tak,jak to napsal.Chtel-li by,aby toto bylo dale upravene stanovami,nebylo by to psano tak jednoznacne a jasne.To jen bohuzel nekdy jeden chytrolin vymyslel,ze zpoplatneni vlastne nic zasadniho asi nebrani,ostatne zakon je novy a dava velkou pravomoc pro vlastni upravu stanov,takze to proste zkusil a ti,kteri maji co skryvat,se toho chytli.On bohuzel kazdy neni tak poctivy,jak by si naivni jedinec meho typu mohl myslet.A predpokladam,ze kdo poctivy je,nemuze mit problem se zverejnovanim informaci o hospodareni a nemusi se snazit odradit cleny nesmyslne vysokymi poplatky.To tak mozna v pripade,kdy uz tak predseda nebere x tisic mesicne!
že na to má každý člen právo. Nikde není uvedeno , že podmínky přístupu někdo nějak stanovuje. Zákon o svobodném přístupu k informacím neřeší informace v rámci SVJ. Je to všechno hodně diskutabilní a chápu proč tento poplatek vznikl a kdybych se jako člen v takovém SVJ ocitl , neprotestoval bych proti tomu..
Myslím, že poměrně dobře je to shrnuto zde: http://www.magazinvybor.cz/…adna/3095–2/
Promiňte, ale ten článek je postaven na nesmyslném úvodním tvrzení, že „platná právní úprava něco říká“, platná právní úprava ani náhodou neříká nic z toho, co tam ta advokátka „cituje“, je to jen její zbožné přání. Možná, že to říkají stanovy nějakého SVJ, ale pak má citovat stanovy konkrétního SVJ a netvrdit, že něco říká „platná právní úprava“.
Poslední komentáře