zmocnění společného zástupce
V občanském zákoníku v § 1185 odstavec 2 je stanoveno: Spoluvlastníci jednotky zmocní společného zástupce, který bude vykonávat jejich práva vůči osobě odpovědné za správu domu. Jak postupovat v případě, když spoluvlastníci nezmocní společného zástupce? Konkrétně se jedná o dva spoluvlastníky, první vlastní 5/6 jednotky, druhý vlastní 1/6 jednotky. Nikdo z nich ani nikdo jiný v bytě nebydlí! První vlastník přispívá ve stanovené (plné) výši na správu domu a pozemku a platí zálohy na plnění spojená nebo související s užíváním bytu (služby). Je nutné komunikovat s oběma spoluvlastníky, např. oběma posílat pozvánky na shromáždění? Poznámka: každý bydlí jinde, dokonce v jiném městě. positive 2
Podle § 1127 NOZ platí:
Z právního jednání týkajícího se společné věci jsou všichni spoluvlastníci oprávněni a povinni společně a nerozdílně.
Pokud spoluvlastníci nezmocní společného zástupce, může SVJ vykonávat práva vůči kterémukoliv spoluvlastníkovi. Pokud některý z nich má větší či největší podíl, je přirozené, že si vyberete právě tohoto a bude na něm, aby se následně vypořádal s druhým či ostatními spoluvlastníky.
Toto ustanovení nového občanského zákoníku dopadá na spoluvlastníky jednotky pouze jedná-li se o SVJ(2012) podle NOZ.
Jde-li o SVJ(2000), pak spoluvlastníci jednotky nemají takovou zákonnou povinnost. Nic vám samozřejmě nebrání přidat si takovou povinnost do stanov. SVJ je autonomní subjekt. I když spoluvlastníci jsou nekontaktní, nevadí. Nová povinnost ve stanovách na ně bude dopadat od okamžiku, kdy se o novém znění stanov vlastník dozvěděl, nebo mohl dozvědět (§ 259, § 570 NOZ).
V tomto případě si ve stanovách určíte také jak se SVJ zachová v případě, že spoluvlastníci jednotky svou povinnost nesplní. Může být, že budete písemnosti posílat z opatrnosti oběma spoluvlastníkům, ovšem zvýšené náklady s tím spojené předepíšete vlastníkovi jednotky k úhradě.
Bohužel NOZ je paskvil, stejně jako ZoVB, a tyto záležitosti nejsou od roku 1994 právně vyřešeny. Snad teprve judikatura jednou (doufejme) vnese do celé záležitosti jasno. Počkejte si asi tak patnáct roků …
lake
lake z čeho usuzujete, že se toto ustanovení týká pouze SVJ 2012?? Můžete zdůvodnit Vaše tvrzení? Děkuji.
Jolano, z čeho usuzujete, že se toto ustanovení netýká pouze SVJ 2012?? Můžete zdůvodnit Vaše tvrzení? Děkuji.
Pokud se snad domníváte, že § 1185 dopadá i na právní vztahy existující před účinností zákona č.89/2012 Sb., a na právnické osoby vzniklé podle zákona č.72/1994 Sb., je na Vás, abyste takové tvrzení prokázala. Já nic zdůvodňovat nemusím.
lake
Abych se přiznala, tak už mi to hlava nebere. Opravdu se v tom začínám ztrácet. Na jednu stranu musíme měnit stanovy a dát je do souladu s NOZ a na druhou stranu např. jak uvádíte §1185 se nevztahuje na právní vztahy existující před účinností NOZ. Ztácím se v tom co vlastně z NOZ je závazné pro SVJ vzniklá před jeho účinností. Případně děkuji za vysvětlení. Jolana.
Paní Jolano, věc je přece jasná.
SVJ(2000) je upraveno zákonem č.72/1994 Sb.. Podle § 9 odst. 1 tohoto zákona platí, že společenství vlastníků jednotek je právnická osoba. Právnické osoby jsou v NOZ upraveny v § 118 až § 209. Proto se SVJ podřídí zákonu č.89/2012 Sb. a upraví své stanovy tak, aby byly v souladu s § 118 až § 209 NOZ.
SVJ(2000) je jako právnická osoba vedeno ve veřejném seznamu. Proto musí postupovat podle zákona č.304/2013 o veřejných rejstřících. Je povinno přizpůsobut obsah zápisu zákonu č. 304/2013 Sb. o veřejných rejstřících. SVJ(2000) je také povinno přizpůsobit této nové právní úpravě obsah listin založených ve sbírce listin rejstříkového soudu. Jednou z těchto listin jsou stanovy právnické osoby.
Žádné jiné zákonné povinnosti SVJ(2000) nemá. Pokud se snad domníváte opak, musela abyste to podložit citací z příslušného ustanovení některého zákona.
Žádný zákon nestanoví, že by SVJ(2000) mělo snad přizpůsobit své stanovy (například) části NOZ o bytovém spoluvlastnictví. Takovou povinnost samozřejmě nemá – toto ostatně vylučuje § 3028 a § 3063 NOZ.
lake
Poslední komentáře