Změna vlastnictví, účast na schůzi SVJ a výplata části FGO
Dobrý den,
níže přehled stavu řízení převodu bytové jednotky ( z KN)
Založení řízení 05.05.2015 Zaplombování 05.05.2015 Informace o vyznačení plomby 06.05.2015 Rozhodnutí o povolení vkladu 27.05.2015 Provedení vkladu 27.05.2015 Vyrozumění o provedení vkladu 27.05.2015 Ukončení řízení 12.06.2015
Na schúzi SVJ 13.5. 2015 odsouhlaseno rozdělení části FGO a jeho výplata členům SVJ. 15.6. 2015 předání bytu kupujícímu vč. protokolu se stavy měřidel. Na RK zajištující správu domu ujednáno, že od 1.6. 2015 platí zálohy nový vlastník.Vzhledem k tomu, že byt byl předán 15.6. 2015 jsem zaplatil polovinu nájmu kupujícímu hotově. Na základě rozhodnutí ze dne 13.5. 2015 byla částka dne 5.6. 2015 zaslána na můj účet.
Nyní se kupující domáhá zaplacené částky, s tím, že přechod vlastnických práv nastal dne 5.5. 2015 a argumentuje, že jsem měl na schůzi delegovat již kupujícího. S tímto názorem absolutně nesouhlasím, neboť dle mého soudu zaniklo mé vlastnictví až provedením vkladu 27.5. 2015, a datum připsání na účet nemá žádnou hodnotu, neboť šlo pouze o technickou událost, kdy bylo plněno usnesení schůze. Je otázkou, zda na výše popsané nemá drobný vliv i datum předání.
Díky za názory
Buďte tak laskav a pište srozumitelně. FGO je flag
gunnery officer (vyšší důstojník dělostřelectva), nebo snad Finance and
Government Operations?
----------------------------------------------------
Pokud jde o nabytí jednotky do vlastnictví, došlo k němu v den zápisu (27.05.2015), se zpětnou účinností ke dni podání žádosti o vklad (05.05.2015).
Částky splatné do dne 4.5.2015 včetně jste povinen hradit Vy jako tehdejší vlastník jednotky, a SVJ je oprávněno tyto částky po Vás vymáhat. Částky splatné dne 5.5.2015 a později je povinen hradit nabyvatel jednotky, jestliže mu taková povinnost vznikla.
Není jasné jakou „polovinu nájmu“ jste platil kupujícímu. Vy jste nájemce bytu a on je pronajímatel?
lake
„Částky splatné do dne 4.5.2015 včetně jste povinen hradit Vy jako tehdejší vlastník jednotky, a SVJ je oprávněno tyto částky po Vás vymáhat. Částky splatné dne 5.5.2015 a později je povinen hradit nabyvatel jednotky, jestliže mu taková povinnost vznikla.“
Tohle je v souladu s právní teorií. Současně ovšem od data nabytí vlastnictví do data rozhodnutí o nabytí vlastnictví nemusí uběhnout pouhých 22 dní, jako v tomto případě, ale několik měsíců, nebo také několik let, výjimkou není ani několik desetiletí. Postupovat podle tohoto doporučení tak prakticky nelze.
Pane Listine, napsal jste: „… od data nabytí vlastnictví do data rozhodnutí o nabytí vlastnictví nemusí uběhnout pouhých 22 dní“.
Píšete nesmysly. Zjevně neznáte právní úpravu. Vlastnictví věci zapsané ve veřejném seznamu se nabývá teprve zápisem nového vlastníka do veřejného seznamu. Takže datum nabytí vlastnictví je shodné s datem toho dne, kdy rejstříkový soud provedl zápis.
Nevím, proč se zabýváte situací, která nenastala, a ještě si ji vysvětlujete úplně špatně.
lake
„datum nabytí vlastnictví je shodné s datem toho dne, kdy rejstříkový soud provedl zápis.“ (Vložil lake, 15. Březen 2016 – 20:20)
(1) Změnu vlastnictví zapisuje katastrální úřad (nikoliv rejstříkový soud).
(2) Datum nabytí vlastnictví s datem provedení zápisu vlastnictví shodné není nikdy. Prodleva je dny, ale také roky.
- Pane KU, děkuji za opravu a omlouvám se za chybu. Samozřejmě, že to řeší katastrální úřad. Při psaní jsem už myslel na jinou diskusi.
- Vaše druhá připomínka je však nesprávná. Datum nabytí vlastnictví je shodné s datem zápisu nabyvatele do katastru. To je triviální skutečnost: dokud není nabyvatel zapsán na listu vlastnictví, není vlastníkem. Pletete si datum nabytí vlastnictví s datem účinnosti nabytí vlastnictví. To jsou dvě různé věci.
lake
Zdravím Lake a oceňuji břitký humor.Nejedná se o důstojníka ani o vládní operace. Měl jsem na mysli fond oprav, kdy se schůze usnesla vyplatit z tohoto fondu každemu členu SVJ částku 12.000,–Kč. Ta polovina (nájmu) byla za služby a zálohy spojené s bytem za 1/2 června a květen jsem zaplatil celý.Zajímá mne názor, jestli jsem byl v době konání schůze vlastník a jestli částka z fondu oprav je mým oprávněným příjmem.
Musíte vyjít z toho, že žádný fond oprav neexistuje. Takže v účetnictví SVJ nejspíše zjistíte, že částka je vedena jako přijaté dlouhodobé zálohy.
Pak je odpověď na Váš dotaz jednoduchá: ty zálohy SVJ přijímalo v době, kdy jste byl vlastníkem jednotky. Podílel jste se na hrazení těchto záloh podle vašeho spoluvlastnického podílu. Proto při vrácení záloh Vám musí být vyplacena dílčí částka podle Vašeho spoluvlastnického podílu.
Stanovení částky jako shodné pro všechny vlastníky je tedy v rozporu
se zákonem. Výjimkou je případ, kdy všichni vlastníci mají stejné
podíly, nebo případ, kdy se takto na rozdělení částky dohodli.
-------------------------------------------------------------
Vlastníkem jednotky jste byl nepřetržitě do dne 26.5.2015 včetně. V době konání shromáždění dne 13.5.2015 jste byl vlastníkem jednotky se všemi právy a povinnostmi. Jak už jsem Vám napsal, jednotku nabyl do vlastnictví kupující teprve dne 27.5.2015, a to se zpětnými účinky vkladu ode dne 5.5.2015.
Kdo z vás dvou hradil za koho zálohy na služby si musíte mezi sebou vyjasnit sami. Vašemu popisu nerozumím a pravděpodobně tomu nebude rozumět ani rozúčtovatel. Nabyvateli bytu nevznikla povinnost hradit jakékoliv zálohy, dokud neobdržel od SVJ svůj předpis záloh.
lake
Zdravím. Ta okolnost s platbou poloviny záloh není asi vůbec důležitá, jen jsem ji uvedl jako dokreslení aktu předání bytu,tj. podpis protokolu o předání, převzetí předpisu záloh nabyvatelem, a abych popsal, že jsem se skutečně nechtěl protiprávně obohatit, jen se to prostě tak stalo. Rozúčtovatel samozřejmě bude účtovat mne do 31.5. 2015 a nového od 1.6. 2015. To, že uživatel „ Listin“ píše, že od 5.5. 2015 měl platit zálohy nabyvatel, je asi nesmysl. Má dle vašeho názoru nějaký drobný vliv datum předání bytové jednotky 15.6. 2015 ?
Právní účinky vkladu jsou od 5.5. a tedy společenství pochybilo když výplatu zaslalo původnímu vlastníkovi, tedy Vám. Pokud se nedohodnete a nový vlastník Vás bude žalovat tak by měl u soudu vyhrát. Bez ohledu na to že zřejmě žádný fond oprav ve Vašem SVJ neexistuje a peníze si shromáždění stáhlo nejspíše z dlouhodobé zálohy na opravy. Pokud termín fond oprav máte zapsán i v usnesení ze schůze shromáždění možná by soud mohl i usnesení zrušit ale to jen za předpokladu že by usnesení někdo napadl ale v každém případě Vy máte 12.000 kč neoprávněně, pokud nemáte v kupní smlouvě nějaké ustanovení o které by se šlo opřít.
Příjemce záloh je povinen přeplatek záloh vypořádat s plátcem záloh. Při tom je bezvýznamné, zda plátce v době úhrady byl či nebyl vlastníkem jednotky v domě.
Zcela jiná věc by byla, kdyby si převodce a nabyvatel sjednali změnu v osobě věřitele (§ 1879 NOZ). Dokud postupitel dlužníka nevyrozumí, nebo dokud postupník své právo ze smlouvy neprokáže dlužníkovi, může dlužník plnit původnímu věřiteli.
To se také zjevně stalo.
lake
dobrý den, mám dotaz, který je trochu mimo toto vlákno – jakým mechanismem je možné vrátit zpět členům svj část „FO“ ? v našem svj mi bylo řečeno, že to absolutně nelze, navíc že jim to potvrdil i právník správní firmy (BD). děkuji za info.
FO v svj platíte bez právního důvodu, nemůžete doufat, že něco dostanete. Peníze, které do FO sypete bezdůvodně jsou navždy ztracené.
vím, že zde tyto platby nazýváte zálohy krátko a dlouhodobé (místo „FO“) na opravy (asi v souladu s literou zákona – ovšem v rozporu s praxí – a údajně NOZ si na „slovíčkaření“ nehraje), takže to jsou ty peníze, o kterých mluvím. V našem svj se vybíralo na opravy, ty už jsou za námi, a zbylo přes 2mil. – je nás 60 bytů. teď jsme si sice odhlasovali snížení plateb, ale na můj dotaz – proč si část nevrátit – odpověď viz výše. A já bych chtěla vědět, jestli je to pravda – resp. za jakých podmínek lze „FO“ vrátit zase do naší kapsy (zvlášť když banky hrozí záporným úrokem).
v NOZ není nikde ani slovo o tom, že by člen společneství měl hradit nějaký fond oprav. To není slovíčkaření, to je fakt. Pokud myslíte, že máte pravdu,uveďte paragraf, který vlastníkovi bytu nařizuje platit fond oprav.
Poslední komentáře