Změna prohlášení podle NOZ
Může nařízení vlády 366/2013 automaticky změnit některé body v prohlášení vlastníka (obdobně jako stanovy, viz § 3041, odst. 2) ? My máme v prohlášení např. uvedeno, že veškeré rozvody v bytě (el.,voda, plyn) jsou součástí jednotky (= majetek vlastníka). § 6 c) 366/2013 uvádí, že jde o společné části domu.
NV 366/2013 Sb. nic ve starých prohlášeních nemění.
Hezký den!
Pavel
Takové dotazy jsou v poslední době časté. Doplním pana Pavla ohledně společných částí:
- Nejen že nařízení vlády č. 366/2013 Sb. nic ve starých prohlášeních nemění.
- Ono dokonce nic nemění ani v NOVÝCH prohlášeních.
V NOZ je uvedeno zmocňující ustanovení pro nařízení vlády slovy „… má se za to“. To znamená, že vlastník budovy může rozsah společných částí stanovit podle svého rozhodnutí jinak, než je uvedeno v nařízení vlády. Vůle vlastníka budovy má přednost (pokud nejde o nějaký technicky nesmyslný exces).
Nařízení vlády dává pouze obecný příklad možného rozdělení. Uplatnilo by se určitě v případě, kdy prohlášení o některé části domu mlčí.
Popletení občané se snad domnívají, že co vydala vláda – dokonce ve Sbírce zákonů – je pro ně svaté. V tomto případě je tomu jinak. Vlastnické právo a jeho ochrana má samozřejmě přednost.
lake
Samozřejmě je to tak, jak píšete, s výjimkou § 1160, odst.(2) NOZ. Cokoli jiného, třeba ony rozvody v bytě včetně topných těles, můžou, ale nemusí být společnými částmi. Zákonodárce v tomto případě kráčí cestou právní domněnky, od níž se odvíjí i předmětné Nařízení vlády. Tudíž záleží zcela na tom kterém konkrétním SVJ, nebo na konkrétních členech (vlastnících jednotek) SVJ, jak se s tím, co je, a co není považováno za společné části, popere; neboli v prohlášení vlastníka budovy vymezí.
Jinak si nemyslím, že občané jsou a priori popletení nebo že si tuto nálepku bez rozdílu zaslouží. Zmatek v hlavách jim totiž generuje naše poslanecká a jiná legislativní elita, které v mnoha případech vůbec netuší, jaké ptákoviny, nadto často si vzájemně odporující, schvalují a uvádějí v život. A když se pak k tomu všemu zmatečnému a prolobovanému mohutně přidají všude-přítomná média v roli hlásných trub, je na zmatek ihned zaděláno, v němž se následně neorientují ani ti, kteří jej svým počínáním zažehli…
Podstatné jméno slovesné „nařízení“ je odvozeno od slovesa naříditi.
Popletení občané se tudíž domnívají, že jim vláda nařízením cosi nařizuje. Možná by bylo vhodnější použít jiné slovo, např. „výnos“ (od slovesa vynésti). Neznělo by to tak imperativně.
Poslední komentáře