úmrtí předsedy SVJ
Dobrý den, dovoluji se na Vás obrátit o radu, jak postupovat, když umřel předseda SVJ a byl to můj manžel. Já jsem členkou výboru. Musíme svolat Shromáždění a zvolit nového předsedu nebo můžeme dál vykovávat funkci ve výboru ve 2 lidech? Stačí svolat výbor a rozdělit znovu funkce, abychom mohli nahlásit změnu na Krajský soud. Moc se omlouvám, je to moc čerstvé, ale potřebovala bych poradit, jak postupovat dále. Děkuji Baranová
Paní Baranová,
máte 3 možnosti.
- pokračovat jako výbor ve dvou. Nedoporučuji.
- svolat shromáždění a zvolit celý nový výbor. Nedoporučuji zvolit jen třetího člena, protože by byla ve výboru rozdílná funkční období.
- podle okolností může být jako nejvhodnější třetího člena výboru kooptovat, pokud to Vaše stanovy nezakazují (§ 246/2 NOZ).
Hezký den!
Pavel
Podle našich stanov nemohou být manželé současně v tříčlenném výboru SVJ. Dokonce jako člen a předseda. Máme chybu ve stanovách?
Manželé ve výboru mají 2 hlasy, manželé na shromáždění mají 1 hlas. Ve výboru kde jsou 3 členové je to znát.
Tvrzení, že „výbor hlasuje tak akorát o funkcích ve výboru, nikoli o důležitých záležitostech“ je dezinformace. Výbor rozhoduje o všech záležitostech, pokud nejsou vyhrazeny zákonem, stanovami nebo rozhodnutím shromáždění, do kompetence shromáždění. Ale co čekat od osoby, která si plete výbor a shromáždění.
Avo, výbor rozhoduje o záležitostech, které nejsou vyhrazeny zákonem, stanovami nebo rozhodnutím shromáždění do kompetence shromáždění. To ale nemohou být žádné „důležité“ záležitosti ve smyslu § 1209 NOZ, které bývají předmětem soudních sporů.
Ale chápu, že někomu může připadat rozhodnutí, např. kdo a kdy provede revizi technických zařízení, za záležitost „důležitou“.
Výbor nerozhoduje jen o revizi ale i o výběru firmy např. pro zateplení v řádu milionů Kč. § 1208 svěřuje rozhodování o samotné stavební úpravě shromáždění, ale o realizátorovi rozhoduje výbor. Pokud není někde stanoveno jinak. Vaše znalosti o SVJ jsou na stejné úrovni jako znalosti radky2222.
Mohu vás ujistit, že i rozhodnutí výboru o firmě, která provede shromážděním schválenou např. i revitalizaci domu, není „důležitá“ záležitost ve smyslu § 1209 NOZ.
Mimochodem, pokud ve výboru panují standardní vztahy a vůle činit pro dům jen to nejlepší, rozhoduje ve shodě.
Rozhodně ani chybu ani nepřijatelné omezení (diskriminaci) pro výbor (omezení pro příbuzné či osoby blízké) nemáte. NOZ toto omezení nemá, ale ani ho nezakazuje kogentním ustanovením !!! Není to tak jako u dotací pro potravinářskou či zemědělskou firmu bratra ministra Jurečky, jak nám všem oznámil ministr zemedělství Výborný.
polan52,
neznám obecně závazný právní předpis, který by účast manželů ve výboru zakazoval.
Některá SVJ mají ve stanovách např., že členem výboru může být jen vlastník nebo dokonce, že členem výboru může být jen vlastník, který tam bydlí.
U nás se domníváme, že je zbytečné vymýšlet další regulace, na to bohatě stačí státní úředníci.
Vaše stanovy bych nenazval „chybné“ ale „zbytečně omezující“.
Hezký den!
Pavel
Pár poznámek k výše uvedenému:
ad 1: Pokud nenajdete třetího do výboru, pokud nikdo nebude chtít kandidovat
a nechat se zvolit, můžete pokračovat jako 2členný výbor. Pak ale musíte
na shromáždění změnit stanovy. I 2členný výbor může být funkční,
jen musíte změnit způsob rozhodování výboru – nedá se hlasovat, výbor
musí rozhodovat vždy ve shodě.
ad 3: Pokud 3. člena najdete a kooptujete, i pak ho na nejbližším
shromáždění musíte potvrdit volbou.
Jestliže jste členka výboru, měla byste si ve vlastním zájmu prostudovat právní rámec.
V první řadě: zpravidla platí, že předsedu výboru nevolí shromáždění. Předsedu výboru si určují členové výboru mezi sebou. Přečtěte si vaše stanovy! Nového předsedu výboru tedy mohou zvolit členové výboru, jestliže jejich počet neklesl pod polovinu.
Praktické by bylo svolat shromáždění k volbě třetího člena výboru, pak si členové výboru zvolí předsedu výboru, a teprve potom se obě změny nechají najednou zapsat rejstříkovým soudem.
Justitianus
Nevim jak vy,
treba je to pro Vas bezne, ze lide okolo Vas umiraji, ale normalni clovek je minimalne vykolejeny … uprimnou soustrast pozustalym.
urcite neni treba panikarit, par dni se da fungovat i ve dvou a zbytek se casem vyresi
Na toto téma je zde několik vláken. V každém případě zřejmě musíte změnit podpisová práva pro banku. Předpokládám že (máte pro jednání za SVJ také předsedu výboru), viz justice.cz po vyhledání dle IČO, kde je způsob jednání za SVJ uvedeno
Jen poznámka na okraj: váš manžel byl předsedou výboru SVJ, nikoli předsedou SVJ což je trochu rozdíl
A pokud máte datovou schránku, tak snad znáte jako členka výboru přístupová hesla
Zdejší diskuse např.:
Zde např.
www.portalsvj.cz/…dsedy-vyboru
Smrt předsedy výboru
Vložil Anonymous, 9. Říjen 2011 – 9:28 :: Ostatní
… jak postupovat v případě smrti předsedy výboru (mého manžela). Zatím nejsem žádným způsobem schopná donutit členy společenství a členy výboru, aby si zvolili nového předsedu. Poraďte mi prosím, jestli existují nějaké právní kroky, či jiný způsob, jak dosáhnout volby nového předsedy.
Děkuji Kohlmannová
Poslední komentáře