Zatékání do bytu a nečinnost SVJ

Vložil Olina (bez ověření), 11. Listopad 2015 - 22:27 ::

Dobrý den, Již od srpna 2015 mi při dešti zateká do bytu. SVJ bylo informováno mailem hned v srpnu a následně pak ještě v říjnu. Situace se nijak nezměnila. Proto jsem si na začátku listopadu 2015 sehnala klempíře sama, ti zjistili příčinu (praskliny ve střeše) a udělali mi cennovou nabídku. Tu jsem poslala na SVJ s dotazem, zda práci uhradí. A najednou se vše začalo hýbat – prý nemůžu sama zasahovat do společných prostor domu. Musím si vytvořit objednávku s přesným popisem, co se na střeše bude dít a tu musí schválit 75% vlastníků, pak může teprve proběhnout oprava. Ještě podotýkám, že nemáme v tuto chvili výbor. Je postup SVJ správný? Kdo přebírá funkce výboru? Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Fialová Věra (bez ověření), 24. Červenec 2019 - 12:50

    Více jak dva roky mi při každém dešti a to bezprostředně po revitalizaci domu zatékalo do bytu z dešťového svodu na střeše domu a posléze i z děravé podlahy terasy v horním patře domu, která z neznámých mi důvodů nebyla při revitalizaci opravena.Tento havarijní stav jsem okamžitě nahlásila výboru , resp, předsedovi SVJ, který si pořídil vždy/při dešti a protečení vody/fotodoku­mentaci s tím.že zařídí ihned opravu. Pravdou je, že vice jak dva roky se zde střídali nějací řemeslníci, ovšem závadu neodstranili. Předseda SVJ mi řekl, že mám mít strpení, že jsou pro tyto případy pojištěni, což ale neřešilo můj problém.Po výhrůžkách, že se obrátím na soud, kde se domohu svých práv byla náhle závada odstraněna. Jen bych chtěla říci na adresu předsedy SVJ, že v průběhu dvou let řešil poškrábaná okna a nerovnost parapetů po revitalizaci, což dle jeho názoru bylo též prioritní.V sou­časné době odmítl a to dosti neurvalým způsobem vůbec nahlásit škodu, která mi v této souvislosti vznikla/zvlněná plovoucí podlaha, poničení zařízení bytu, poškozené topení v podlaze …/s tím, že mi nic nedá a dokonce mne nařkl, že se chci touto cestou dopustit podvodu na pojišťovně, což s přihlédnutím ke shora popsanému stavu nechápu. Nabízí se otázka, zda má takový předseda vůbec svoji funkci vykonávat. Bohužel většina vlastníků bytů je na jeho chování vysazeno tak, že na shromáždění nechodí. Proto nové volby výboru jsou takové, jaké jsou. Přilepšení k důchodu bude trvat věčně.

    Vložil Justitianus, 31. Červenec 2019 - 11:44

    Paní Fialová Věro, napsala jste:
    „V současné době odmítl a to dosti neurvalým způsobem vůbec nahlásit škodu, která mi v této souvislosti vznikla/zvlněná plovoucí podlaha, poničení zařízení bytu, poškozené topení v podlaze …“

    Máte to nějak divně popletené. Ten, kdo měl nahlásit škodu – to jste přece byla Vy!!! Nikoliv předseda.

    Měla jste se bez zbytečného odkladu obrátit na SVJ, které je odpovědné za škody, vzniklé při provádění prací na společných částech (§ 1183 odst. 2 NOZ). A to písemně, s doručenkou do vlastních rukou. Měla jste přesně popsat rozsah škody a požadovat finanční náhradu. Fotodokumentaci s časovými údaji snad máte.

    Pokud jste toto neudělala ihned po vzniku škody (škod), budete nyní těžko zpětně prokazovat, že škody ve Vašem bytě vznikly v příčinné souvislosti s opravami střechy/terasy. Možná Vám na plovoucí podlahu vytekla pračka, nebo jste na ni omylem vylila kbelík plný vody. Jak dnes prokážete, že to bylo nějak jinak?

    Kdo se nestará o svá práva, ten o ně přichází.

    Nicméně zkuste vymáhat na odpovědné osobě, kterou je SVJ. A nezapomeňte na možnost promlčení, promlčecí doba je tříletá. Hodně štěstí.

    Justitianus

    Vložil Leukocit (bez ověření), 24. Červenec 2019 - 13:13

    Škodu jste uplatnila písemně a zdokumentovala, opět vyzvěte k plnění písemně formou předžalobní výzvy, uveďte lhůtu nejlépe 14–30 dnů a poté vymáhejte škodu v OP řízení, kde je problém?

    Důkazy musíte mít vy, nestačí, že on si něco ofotil. Pokud neuplynuly 3 roky od škody, můžete výše uvedený postup zopakovat správně. Od okamžiku, kdy jste se dověděla o škodě do okamžiku podání žaloby ale musí být <3 roky.

    Vztahy v SVJ za vás tady nevyřešíme, koho jste navolili, toho máte.

    Vložil Zapisovatel (bez ověření), 24. Červenec 2019 - 13:05

    Topení v podlaze bylo schválené, aby byla např. zachována regulénost rozúčtování nákladů na teplo ?

    Vložil tv (bez ověření), 12. Listopad 2015 - 12:50

    SVJ nemá výbor? a komu jste tedy poslala informaci? A kdo Vám za SVJ odpověděl, když výbor neexistuje. Nepíšete si náhodou pouze s nějakým úředníkem ve správcovské firmě a nikoliv s SVJ?

    Vložil svjvmt, 12. Listopad 2015 - 18:30

    Když si přečtete OZ, tak se vlastník obrací na SVJ. Už jen toto:Osobou odpovědnou za správu domu a pozemku je společenství vlastníků.

    Vložil lake, 12. Listopad 2015 - 5:38

    Nemáte výbor? A kdopak je zapsán v rejstříku? Jednejte písemně a obracejte se na SVJ-právnickou osobu. Vám je v podstatě jedno kdo za SVJ přebírá korespondenci. Není-li opravdu nikdo takový, je samozřejmě možné požádat soud o určení opatrovníka právnické osobě.

    V případě odvracení hrozící škody je třeba vyzvat SVJ ihned k nápravě a poskytnout k tomu přiměřenou lhůtu. Například 14 dnů do sjednání smlouvy o opravě. Nestačí jenom psát že někde teče. Požadujte, aby Vás SVJ informovalo o krocích, které podniklo. Sdělte, že pokud informaci do 14 dnů neobdržíte, budete nucena řešit situaci svépomocí.

    Sama jste si ale ztížila Vaše postavení tím, že jste na závadu upozornila v srpnu a znovu teprve v říjnu. Z toho by soud mohl dovodit, že situace nebyla zdaleka tak naléhavá (havarijní) a že Vám nevzniklo právo jednat svépomocí.

    Opravu mělo zajistit SVJ na Vaši výzvu. Pokud to neučinilo ani v přiměřené lhůtě, kterou jste společenství poskytla, pak prostě nechtete opravu provést a budete pak účelně vynaložené náklady vymáhat na SVJ. Je ovšem třeba zajistit si důkazní materiál, prokazující, že na společné části domu vznikla závada, která byla příčinou vzniklé škody (či hrozící škody) na majetku, zdraví či na životě. Zajistěte si fotodokumentaci závady na střeše, i snímky zatékání do Vašeho bytu. Jste sama povinna tvrdit a prokazovat, že jste SVJ marně vyzvala k odstranění závady, že zásah byl nutný a přiměřený, a že náklady na něj byly vynaloženy účelně.

    Může nastat případ, že stav domu vyžaduje okamžitý zásah k odvracení hrozící škody. Podle zákona č. 89/2012 Sb. každý je povinen počínat si tak, aby ke škodě nedošlo. Bude-li bezprostředně hrozit škoda, nebudete ztrácet čas výzvami vůči SVJ. Můžete ignorovat mudrování o jakémsi vypracování přesného popisu či o schvalování 75% vlastníků. Jednejte prostě bezodkladně k odvrácení škody, je to Vaše zákonná povinnost.

    Pokud ale řešení protahujete, pak nikdo neuvěří, že se skutečně jednalo o havárii. Navíc vzniklá škoda na Vašem majetku půjde k Vaší tíži, jestliže jste neučinila od srpna do dneška (listopad) žádné kroky k odstranění nebezpečí škody.

    lake

    Vložil Lachim Nilz (bez ověření), 12. Listopad 2015 - 13:07

    Ono skoro nepršelo takže se zatékání asi obtížně prokazovalo :)

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".