Zatečení bytu přes okno při prudkých deštích
Jedna majitelka bytu nám zaslala požadavek, aby z pojistky domu byla jí zaplacena výměna okna, kterým ji zateklo do bytu při prudkých deštích. Výměna oken byla provedena v celém paneláku asi před 20 léty na objednávku BD. Jsme SVJ necelých 10 let. Výměnu okna jí doporučil technik, kterého si pozvala. O jejím problému, že jí zateklo do bytu jsme věděli, ale nesdělila nám písemně, že chce provést výměnu okna a také nedodržela jednotný ráz domu. Máme v celém domě jednodílná okna, ale ona si nechala udělat dvojdílné. Ve vlastnickém listu je napsáno, že ve vlastnictví jednotky jsou okna nacházející se uvnitř jednotky. Dotázala se na pojišťovně, která ji odškodnila za zatečení a poškození stěn a likvidátorka jí sdělila, že na zaplacení faktury za výměnu okna má právo z pojistky našeho BD. Ta událost se stala v září 2024 a žádost poslala v únoru 2025, po té, co jsme upozornili na schůzi koncem ledna 2025, že je nutno informovat výbor o stavebních úpravách v bytě a dodržovat jednotný ráz domu. Předpokládáme, že pošleme její žádost o odškodnění na pojišťovnu, která rozhodne. Necháme to na pojišťovně. Měli jste někdy takový problém s vlastníky?
Janica, Váš popis je zmatečný a plný nesmyslů. Také si pletete SVJ a BD.
- „Ve vlastnickém listu je napsáno, že ve vlastnictví jednotky jsou okna nacházející se uvnitř jednotky.“
Zkusím tu slátaninu přeložit do srozumitelné češtiny: V prohlášení vlastníka budovy je uvedeno, že ve vlastnictví vlastníka jednotky jsou okna nacházející se uvnitř jeho bytu. Z toho je třeba vyjít.
To znamená, že své okno ať si uhradí ona sama. Jestliže má sjednanou nějakou pojistku svého majetku, ať si uplatní pojistné plnění u SVÉ POJIŠŤOVNY. (Neobjasnil jste, zda pojištění majetku sjednané právnickou osobou SVJ kryje i pojistné události týkající se majetku vlastníka jednotky.)
Kdyby se jednalo o náš dům, nechali bychom ji nejspíše vybourat nestandardní okno s tím, že má povinnost osadit takové okno, které bude v souladu s „kolaudačním“ rozhodnutím stavebního úřadu a nebude porušovat jednotný vzhled domu.
Justitianus
„Kdyby se jednalo o náš dům, nechali bychom ji nejspíše vybourat nestandardní okno s tím, že má povinnost osadit takové okno, které bude v souladu s „kolaudačním“ rozhodnutím stavebního úřadu a nebude porušovat jednotný vzhled domu.“
A jak ji k tomu přimějete?
Stavební úřad takovéto drobnosti neřeší.
Není mi jasné, který chytrák přišel na to, že je potřeba tuto situaci řešit zrovna výměnou celého okna? Předpokládám, že k zatečení nedošlo vlivem nekvalitních okenních skel, která by propouštěla vodu při dešti, tudíž k zatečení mohlo dojít jen a pouze v důsledku opotřebeného těsnění mezi okenním křídlem a okenním rámem, což je řešitelné běžnou opravou, kdy se těsnění vymění. Poněkud náročnější je odstranění zatékání pod okenním parapetem, což bývá důsledek netěsností v připojovací spáře okna ve zdivu, ale opět se jedná o běžnou opravu. Jelikož uživatelka bytu (vlastník nebo nájemce) má povinnost zajistit pravidelnou údržbu, což zahrnuje mimo jiné také kontrolu a seřízení kování oken, mechanismů k jeho ovládání,… jsou závady v zatékání důsledkem absence preventivní údržby oken, kde by se projevila závada již mnohem dříve a v menším rozsahu. Pokud je v prohlášení uvedeno, že dotčené okno je součástí společných částí domu, řešil bych to proplacením opravy (ne výměny) okna na vrub SVJ.
Poslední komentáře