Státní dluhopisy
Nemáte někdo prosím zkušenosti s nákupem státních dluhopisů pro SVJ? Jde mi především o to, zda se pro nákup může rozhodnout sám výbor nebo je nutné svolávat shromáždění a nechat si nákup dluhopisů schválit – v našich stanovách ani jinde jsem o tom nic nenašla. Díky za rady.
Dobrý den. Vracím se k dotazu o státních dluhopisech z roku 2012. Koupili jsme si dluhopisy jak v roce 2012, tak i v roce 2013. Jedny jsme si koupili za 1 mil. a výnos máme za 1,5 roku 31.100,–. Můžete mi někdo říct, kde by jsme dostali víc peněz? Další jsme si koupili za 1,5 mil na 3 roky a úrok je 127500,–. V roce 2013 jsme koupili další dluhopisy za 700.000,– je na 3 roky a úrok je 2,33% Celkem budeme mít úrok 49.439,–. Spořitelna měla na vkladovém účtu pro rok 2013 úrok 0,35% a ještě nám to zdaní!! Státní dluhopisy jsou od daní osvobozené, protože Kalousek vymyslel, že hodnota 1 dluhopisu je Kč 1,– a z té se daň neplatí. Děkuji panu Pavlovi i panu Lake, že souhlasí s nákupy dluhopisů pro SVJ. Paní z naší správcovské firmy, byla včera na nějakém školení a tam na ni řvali, že něco takového není možné, že nejsme výdělečná organizace apod. Přišla celá rozklepaná. Já v tom nevidím žádný problém, přece by nám to Česká spořitelna sama nenabízela!!!!!!!
A jak nakládáte s výnosy? Vyplácíte je vlastníkům nebo za ně opravujete dům? Co když někdo bude požadovat vyplacení, máte to nějak ošetřené?
Krifor,
ZoVB nestanoví kvorum s jakým by mělo shromáždění rozhodovat o ekonomičtějším uložení prostředků SVJ.
Pokud nemáte ve stanovách, že je výbor nějak vázán při nakládání s prostředky na běžném účtu, tak je to plně v kompetenci výboru.
Jen se domnívám, že jsou úrokově výhodnější účty, než státní dluhopisy. Myslím samozřejmě účty se 100% pojištěním.
Hezký den!
Pavel
Dobrý den, já se zase domnívám, že žádné SVJ by vůbec nemělo uvažovat jestli nakoupí státní dluhopisy a nebo jestli peníze zhodnotí na termínovaném účtu. Mimochodem těmi prostředky s kterými může nakládat výbor je myšleno co ? Zálohy, příspěvky …? Hezký den J.K.
PS: Tomu 100% pojištění vkladů u bank doopravdy věříte ? Víte kolik v takovém Fondu pojištění vkladů je dnes peněz a kolik peněz je uloženo v našich bankách ?
J.K.,
Vy se domníváte, já tvrdím. To je docela rozdíl. Máte pro svůj příspěvek nějakou oporu v platném předpisu? Já jsem nenašel předpis, který by zakazoval převést peníze z BÚ na spořící/termínovaný účet.
Ono je to z hlediska pojištění úplně jedno, zda jsou peníze na BÚ nebo na SÚ/TÚ. Pouze na SÚ/TÚ je lepší úrok. A podle mého názoru by se odpovědný výbor měl snažit o lepší zhodnocení vkladů. Od 2014 navíc výslovně NObčZ ukládá, aby se statutární orgán choval s potřebnými znalostmi a pečlivostí. To určitě nebude stav, kdy výbor nechá peníze na BÚ s úrokem 0,05% p.a.
Zda se jedná o zálohy či příspěvky na BÚ nepoznáte. Peníze nemají mašličku.
Pojištění vkladů, resp. zodpovědnosti majitele bank, věřím rozhodně více než partičce kriminálních živlů, v níž působí nejméně 3 nepravomocně odsouzení, jeden ve vazbě, dva vydaní k trestnímu stíhání a blíže neurčený počet jednotlivců, kteří již měli být k trestnímu stíhání dávno vydáni.
U normálního SVJ je běžné, že na základě schváleného plánu oprav se zvýší přípěvky/zálohy a do doby realizace oprav mají na BÚ „přebytek“.
Pokud jste zastánce toho, že BÚ má být okolo nuly nebo se mají peníze vybírat v hotovosti do kasičky, protože je český bankovní systém nedůvěryhodný, tak na to máte právo. Pouze je to názor silně menšinový.
Pokud jste zastánce toho, že vše se má financovat z úvěru, tak je to také řešení. Drahé, ale řešení. Asi jste nikdy s úvěrem na opravy nepracoval. Vždy se něco vyskytne, co se nepředpokládalo, a pak se vlastní peníze na BÚ hodí. Alespoň to jsou mé zkušenosti z revitalizace za 34 mil. Kč.
Hezký den!
Pavel
Pane Pavle co bude hrozit statutárům když ponechají peníze na BÚ se skoro nulovým úrokem (ČS,ČSOB,KB …) Jaké zhodnocení bude muset výbor dosahovat aby jste byl třeba jako Vy po tom roce 2014 jak píšete spokojen ? Nejlépe aby byl členem i finační poradce ne ? Takový optimální výbor by měl mít asi peníze uloženy na nejlepším TÚ a nakupoval postupně akcie PM, ČEZ,Telefoniku a tam vybírat postupně vyplácené dividendy. No a pokud by to bylo málo tak by ještě členové vašeho „odborného“ výboru mohli 1 x týdně podávat Sportku. U nás má prostě výbor přednější věci než aby zhodnocoval vklady na BÚ.
PS: zastáncem toho, že BÚ má být okolo nuly nejsem a ani jsem to nikde nenapsal (čtěte prosím pořádně příspěvky). Představte si, že i s úvěrem na opravy jsem pracoval, a i dle vás drahé řešení bylo lepší než několik let spořit a pak realizovat zateplení a výměnu oken. Máme asi ale štěstí, že si na nás nikdo jako na nezodpovědné členy výboru nestěžuje. Ale proti Vám jsme asi takové nic protože mít zkušenosti z revitalizací za 34 mil. Kč to už je panečku věc. Hezký den J.K.
J.K.,
co bude hrozit statutárům si můžete přečíst v NObčZ.
Protože na BÚ leží v SVJ i moje peníze, tak elementární zodpovědnost a znalost ekonomie mne vede k tomu, aby uvažoval, zda BÚ s úrokem limitujícím k nule je to nejvhodnější. Já se domnívám, že ne a že přesun z BÚ na SÚ/TÚ je normální reakce na vzniklou situaci.
O nakupování akcií jsem nepsal. Asi netušíte, že akcie nejsou pojištěny proti ztrátě hodnoty, jinak byste snad takový blábol nenapsal.
Že jste zastáncem nulového BÚ jsem dovodil z toho, že jste napsal „já se zase domnívám, že žádné SVJ by vůbec nemělo uvažovat jestli nakoupí státní dluhopisy a nebo jestli peníze zhodnotí na termínovaném účtu.“ Váš příspěvek jsem četl pozorně, jako čtu pozorně jiné příspěvky velké části přispěvatelů. Protože jste příspěvek již nijak nevysvětlil, tak pro Váš výrok vidím dvě vysvětlení
- nemáte co zhodnocovat, jedete úplně bez rezerv a na nic nespoříte nebo
- máte nějaký zajímavý zůstatek na BÚ, ale nechápete, že peníze přesunuté z BÚ na jiný pojištěný bankovní produkt nesou daleko vyšší úroky při stejných rizicích
Hezký den!
Pavel
P.S.
zde je zvykem odpovídat na dotaz zakladatele vlákna. Já to učinil. Vy odpověď podle práva asi neznáte a pouze napadáte mou odpověď. Pro tazatelku jste jen vypustil mlhavé „já se zase domnívám, že žádné SVJ by vůbec nemělo uvažovat jestli nakoupí státní dluhopisy a nebo jestli peníze zhodnotí na termínovaném účtu.“ Na to se tazatelka vůbec neptala. Pokud jste chtěl informovat ostatní jak si necháváte inflací požírat peníze na BÚ, měl jste založit samostatné vlákno.
V kondominiích ve světě (USA, Kanada) je zcela běžné ukládat dlouhodobé úspory do produktů finančního trhu. Je to standardní součástí dlouhodobého finančního plánu každého kondominia. O Reserve Study a finančním plánování jsem zde už psal.
Může se jistě stát, že členové výboru kondominia se nevyznají v možnostech investování. V tom případě je běžné, že si nechají poradit buď od vlastní komise pro rozpočet a finance (Budget and Finance Committee), nebo od externího finančního poradce. To je normální. Naopak ani v Kanadě, ani v USA není normální, aby předseda ze své finanční negramotnosti dělal zásluhu a povyšoval se nad ty, kdo o věci (na rozdíl od něj) něco vědí.
Tak se dovede chovat jen český blb.
lake
Pane lake,
obávám se, že u J.K. a minusovačů neuspějete s nějakými informacemi, jak to dělají po desítky let jinde.
Pan J.K. to přece vysvětlil: „U nás má prostě výbor přednější věci než aby zhodnocoval vklady na BÚ.“
Proti takovému argumentu lze jen těžko něco namítat. :-))
Hezký den!
Pavel
Vážený Pavle, nikde ve svém příspěvku netvrdím, že nějaký předpis zakazuje převést peníze z BÚ na spořící/termínovaný účet. Jen jsem svobodně na tomto portále vyjádřil svůj názor ohledně investování peněz do státních dluhopisů. Bohužel na tento můj příspěvek nemám žádnou oporu v platném předpise jak píšete. Velice se Vám za to omlouvám, ale nikde jsem nenašel,že je toto k vyslovenému svobodném názoru na zdejším portále potřeba.
Píšete, že já se domnívám a vy tvrdíte ? Zopakuji Vám co jste napsal(pokud nebudete rychlejší a příspěvek neupravíte):„Jen se domnívám, že jsou úrokově výhodnější účty, než státní dluhopisy“ Domníváte se špatně. Existují státní dluhopisy, které mají mnohonásobně vyšší zhodnocení než účty. Zkušenosti z revitalizace za 34 mil. Kč bohužel nemám, protože naše SVJ není tak velké, ale budu se snažit získat bydlení v nějakém větším SVJ, abych Vás s těmito zkušenostmi minimálně dohnal, možná i předehnal. Hezký den. J.K.
J.K.,
já zde odpovídám na některé srozumitelné dotazy. Dotaz zněl dluhopisy (pochopil jsem, že v současné době Kalouskem nabízené dluhopisy) nebo termínovaný účet. Na to jsem odpověděl.
Vy jste se následně vyjádřil „já se zase domnívám, že žádné SVJ by vůbec nemělo uvažovat jestli nakoupí státní dluhopisy a nebo jestli peníze zhodnotí na termínovaném účtu.“ To jsem pochopil jako Váš názor, že SVJ není určeno pro investování a že by tedy nemělo vůbec zvažovat zda státní dluhopisy nebo termínovaný účet.
Pokud se domníváte, že když máte „přebytek“ peněz na BÚ, tak že byste neměli vůbec uvažovat, tak mám svobodný názor úplně jiný. Uvažovat byste měli.
Samozřejmě, že vím, že jsou státní dluhopisy i s vyšším zhodnocením. Ale řecké dluhopisy nejsou to pravé i když je tu nějaký šprýmař uvádí.
Hezký den!
Pavel
P.S.
ale oceňuji, že máte alespoň odvahu zde publikovat svou představu o SVJ na rozdíl od minusovačů, kteří pouze minusují. :-))
Záleží ovšem na státu. Úrok menší než 1% mají desetileté švýcarské a japonské státní dluhopisy, dluhopisy irské a španělské kolem 5%. Nejvíc vyděláte na desetiletých řeckých státních dluhopisech – roční úrok více než 17%.
Pavle, mockrát děkuji za rady, ve stanovách nic o nakládání s prostředky na BÚ nemáme, takže potom záleží jen na výboru, jak se rozhodne. Dík i za potvrzení mého názoru, že bych preferovala využití účtů než nákup dluhopisů :-). Krifor
Poslední komentáře