stanovy nemají dvoučlenný výbor.
Dobrý den
jak byste se postavili k situaci: 2016 u příležitosti schvalování
nových stanov dle NOZ odsouhlaseno, že SVJ bude mít tříčlenný výbor.
Následně při volbách dostali jen dva lidé potřebné % hlasů, vznikl
dvoučlenný výbor. Dle právníka není v tomto případě kooptace možná,
jen volba.
Letos při shromáždění výbor nezařadil bod volby chybějícího člena, dle mne tak opomněl možnost uvést stav do souladu se stanovami. Uvodem schůze nebylo schvalování programu, tedy ani prostor pro návrh na zařazení bodu. Lze takovouto situaci napadnout právně? Jinak? děkuji.
Já se domnívám, že pokud jste již podali dokumentaci pro zápis do rejstříku se dvěma členy výboru, tak Vám to soud odmítne zapsat pro rozpor se Stanovami a tak zbytečně utratíte 2000,–Kč za soudní poplatek.
Jste bohaté SVJ, když jste nepokračovali ve volbě tak dlouho, až byste zvolili i 3. člena. Tím váš nejvyšší orgán rozhodl, že 2 členové výboru zatím postačí. Pokud výbor nedal na další shromáždění vlastníků volbu 3. člena, tak si mohl počínat s péčí řádného hospodáře, protože každá změna ve výboru stojí 2000 Kč při zápisu do rejstříku SVJ. Asi zjistili, že se to dá zvládnout i ve dvou. Spousta SVJ má jen předsedu, zejména v době, kdy je dům po komplexní revitalizaci, tak to zvládne i jedinec. Nic nepíšete o tom, zda výbor dobře hospodaří a zda plní řádně své funkce. Na vzniklou situaci můžete nahlížet tak, jako kdyby ve tříčlenném výboru jeden člen měl dlouhodobý výpadek pro nemoc. Napadat vzniklou situaci přes soud vyjde draho a nepřidá to ani na kvalitě sousedského soužití v domě. Pokud máte vážný důvod situaci řešit, svolejte se souhlasem čtvrtiny vlastníků mimořádné shromáždění vlastníků, které budete řídit a na kterém si po dohodě s tou čtvrtinou vlastníků stanovíte i program shromáždění.
Argument např. dlouhodobého výpadku člena výboru pro nemoc je irelevantní, šlo by o stav způsobený jinou okolností, lze jej m.j.řešit kooptováním. Tím ale nelze nahradit nerealizovanou volbu do stanovami předepsaného počtu. Jak z mého textu vyplynulo, aktuální stav je součástí širšího právního a ekonomického guláše jenž nastal nástupem dvoučlenného výboru.
Hledejte zde v diskusi „nezvolení výboru“. Jaksi jste „zapomněl“ napsat, zda výbor máte. Je rozdíl, pokud starý výbor neodstoupil nebo mu skončil mandát nebo ještě mandát má. Jakou očekáváte odpověď v případě takto „vysvětlené“ situace ?
Díky za připomínku Upřesňuji. SVJ mělo dva roky předsedu v souladu se stanovami ZoVB (znaly výbor i předsedu). V r.2016 se odhlasovaly nové upravené dle NOZ v nich je pouze tříčlený výbor. Volbou stanov předchozí předseda skončil,volil se tříčlenný výbor,zvolili se dva, v rejstříku jsou zapsáni jako předseda a místopředseda. Odměna 6000.-je celou dobu existence SVJ stejná, dělila se podle počtu članů výboru. Hospodaření – ptal jsem se na legitimitu dvoučlenného výboru který necítí potřebu uvést se do stavu dle stanov. Hospodaření je jiná věc.Předchozí přededa převzal v r.2014 SVJ s prakticky práznou kasou (vypovězena pojistka pro neplacení, pokuty za neplacení tepla telefonu,dodatečné doplácení zbastlované vodoinstalace…), hospodařil s každou stokorunou, část údržby prováděl sám. Aktuální výbor nemá ke správě domu znalosti právní,odborné,ani potřebu hospodařit, začal prošustrovávat statisícové částky na sporné akce,lže, současně letos SVJ předložil perspektivu nutnosti desetimilionové půjčky na generálky. Jako stavař vím, že na kvalitní opravy a zvelebení by postačila cca polovina, případně i bez půjčky, příspěvek na „FO“ není malý. Tím odpovídám na připomínku, že připsáním člena bychom přišli o celé 2000.- Veřejnost – většina dá na herecký projev,lhostejnost a důvěřivost lidí je neuvěřitelná. Kritičtěji smýšlící jsou dehonestováni,v domě nepanuje dobrá atmosféra.Právně tu zavládl klondajk. Stížnost na turecké hospodaření však primárně nebyla předmětem mého dotazu.
" že připsáním člena bychom přišli o celé 2000.-"
Nevím, zda byste připsáním člena č. 3 přišli o 2000 Kč. Počet členů má být určen ve stanovách. NOZ ani v části od § 214 „Spolek“ ani v části od § 1158 „bytové spoluvlastnictví“ nestanoví kogentně počet členů 2, 3, 4 apod. Praktické (i dle zdejší diskuse i dle selského rozumu) je lichý počet, aby byl předpoklad, že výbor diskutuje a má možnost hlasovat aspoň 2:1.
Zeptejte se na rejstříkovém soudu, co řekne na počet členů = 2.
Přispivatel Notář psal ve vláknu
www.portalsvj.cz/…clenu-vyboru
Vložil Notář (bez ověření), 24. Červenec 2015 – 6:05
= 3. Viz ZOK 158.3
Ten za to ale dostal –5 hlasů.
Poslední komentáře