Parkování auta na společném pozemku-příjezdu ke garáži v domě
Prosím o radu, názor. Náš dům má z boku garáž, která je ve vlastnictví jednoho z vlastníků jednotky. Tento vlastník v domě nebydlí a garáž nepoužívá k parkování svého vozidla, ale k uskladnění různých věcí. Ke garáži vede příjezdová komunikace v délce cca 6m. Vlastníkem tohoto samostatného pozemku jsme všichni členové SVJ, dle velikosti podílu. Vzhledem k tomu, že garáž není užívána pro parkování, na příjezdu k ní někteří vlastníci parkují. Doteď nebyl s parkováním na příjezdu problém. Nikdo si neusurpoval právo tu přednostně parkovat, prostě kdo dřív přijel, ten zaparkoval. Nyní se do domu nastěhoval nový vlastník a začal vyhánět jiného vlastníka s tím, že mu majitel garáže povolil na tomto příjezdu parkovat. A parkují tu další auta jeho rodiny a návštěv, cizí lidé. Můj názor je ten, že vlastník garáže nemá právo rozhodovat o užívání tohoto pozemku za jiné vlastníky a nový vlastník tedy nemá výsadní právo zde parkovat. Vypadá to, že se tento problém dostane na program jednání shromáždění. Protože chci v domě udržet dobré sousedské vztahy, ráda bych se opřela o nějaký právní předpis nebo zkušenosti někoho z Vás, pokud si tím už někdo „prošel“. Poradíte mi, co s tím? Děkuju za odpovědi. Hanka
Píšete o „příjezdové komunikaci“. Jedná se o nějakou stavbu (silnici)? Pokud ano, kdo je jejím vlastníkem? Nebo je to jen nezpevněná cesta?
Je to komunikace s asfaltovým povrchem, která byla vybudována v r. 1962 současně s domem. Kolaudační rozhodnutí nebo dokumentaci k domu žádnou nemáme (není ani v archivu staveb.úřadu), takže vycházíme ze současného stavu.
Hanko,
prosím, pište do předmětu nějaký název. Děkuji.
Posouzení, zda se jedná o pozemek (asi ve vlastnictví členů SVJ) nebo o stavbu na pozemku, u které není znám vlastník, je velmi důležitá.
Hezký den!
Pavel
Je-li ke garáži přístup pouze přes pozemek jiné osoby, bylo před povolením stavby nutnou podmínkou vyřešit příjezd (smlouva o zřízení věcného břemene, tzv. právo cesty). Toto se zapisuje do katastru. Právo cesty může vzniknout i vydržením (lhůta je 10 let).
Obsahem věcného břemene bývá právo procházet či přejíždět přes cizí pozemek. Nebývá v něm zahrnuto dlouhodobé stání vozidla na cizím pozemku. Oprávněný z věcného břemene může právo cesty uplatnit jak pro sebe, tak pro další osoby (návštěvy, opravář auta v garáži, nájemce garáže apod.). Nemůže však dalším osobám udělovat více práv, než má sám.
Zjistěte si tedy napřed zda bylo zřízeno věcné břemeno a jaký je jeho rozsah. Bez tohoto kroku nemá smysl jakékoliv dohadování na shromáždění. Nezjistíte-li v katastru nic, pak existenci práva cesty musí prokazovat ten, kdo tvrdí, že takové právo má.
lake
Poslední komentáře