Odstoupení Výboru společenství

Vložil Anonymous, 9. Prosinec 2010 - 10:03 ::

Dobrý den,

rád bych se dotázal, jak postupovat v případě odstoupení celého výboru. Jeden z těchto členů výboru měl dispoziční právo k bakovnímu účtu a prováděl úhrady faktur. Zde 1. dotaz- předpokládám, že se dnem, kdy Výbor odstoupil už není tento člen oprávněn dále disponovat bankovním účtem. Pokud to tak je, tak hned otázka č.2– kdo v překlenovacím období do doby konání nového Shromáždění vlastníků, které zvolí nový výbor provádí úhrady faktur? Může se totiž jednat i o delší časové období, protože Shromáždění vlastníků nemusí být usnášenischopné.

Děkuji za Vaši odpověď předem.

Robert

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil janamas70, 10. Prosinec 2010 - 7:14

    Doporučuji ještě před odstoupením celého výboru zajít do banky a změnit dispoziční práva k účtu, protože změnu dispozice musí podepsat statutární zástupci SVJ dle způsobu zastupování daném výpisem z OR. Dispozici s účtem mohou udělit tito statutáři komukoliv (nejlépe 2,3 osoby), pro lepší kontrolu doporučuji způsob nakládání s účtem „vždy dvě osoby společně“ a pak teprve přistoupit ke změně výboru. Pokud však již skutečně výbor odstoupil, nezbývá než počkat na zápis změn do OR a s tímto novým výpisem přijít do banky a nový výbor změní dispoziční práva. Jinak … banka do doby než změna na výpise proběhne nemůže tušit, kdo je novým statutárem a tudíž se musí držet stávajícího podpisového vzoru a dispozice s účtem.

    Vložil svjvmt, 9. Prosinec 2010 - 23:59

    prostřednictvím internetbankingu??

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 9. Prosinec 2010 - 14:46

    Podívejte se do zákona a do svých stanov.

    Bývá stanoveno, že výbor vykonává svou činnost do projednání na shromáždění, nejvíce však X dnů.

    Pak máte čas, svolat shromáždění a zvolit nový výbor, dosavadní zatím funguje. Pokud stanovené doby nevyužijete a výbor není zvolen, vykonávají činnost výboru vlastníci určení zákonem.

    Pěkný den

    Vložil Krupp, 9. Prosinec 2010 - 16:07

    Tady ale nejde o žádnou činnost výboru ale o dispoziční právo k účtu. To jsou zcela odlišné záležitosti. Disponovat s účtem může jakákoliv zmocněná osoba. Může to být účetní, čen výboru, nečlen, správce, kdokoliv…Záleží to jenom na výboru případně shromáždění vlastníků.

    Jirka

    Vložil lake, 9. Prosinec 2010 - 16:23

    Doplním pana Kruppa:
    na shromáždění to přímo nezáleží. Banka zřídí dispoziční či přístupové právo komukoliv podle pokynu majitele účtu, kterým je SVJ jednající svým statutárním orgánem.
    Zřízená práva zůstávají v platnosti do odvolání, bez ohledu na to, jaké je momentálně složení výboru.

    lake

    Vložil RobertK (bez ověření), 9. Prosinec 2010 - 16:43

    Díky také za Váš názor, už se trochu opakuju, ale to, že dispoziční právo k bank.účtu zůstává technicky vzato až do okamžiku, kdy přijde nový předseda zvolený novým výborem a požádá o změnu je zcela jasné. Otázkou pro mě zůstává, zda se výbor, který již odstoupil nedopouští protiprávního jednání v okamžiku, kdy i dále disponuje účtem (úhrada faktur).

    Vložil Krupp, 9. Prosinec 2010 - 16:52

    Pro Vás by bylo správnější nechat faktury neproplacené do okamžiku, než nový výbor zřídí podpisová práva pro sebe? Co když kvůli tomu zaplatíte nějaké penále? Pokud by zaplatil nějakou černotu, tak to by byl jiný případ. Takto dotaz nezněl.

    Jirka

    Vložil Krupp, 9. Prosinec 2010 - 16:27

    Já měl na mysli jenom to, že shromáždění může být proti udělení dispozičního práva nějaké konkrétní osobě a výbor by pak měl zajistit jeho odebrání. Jirka

    Vložil Anonymous, 9. Prosinec 2010 - 15:58

    Podle práva je to tak, jak píše AnonymousX.

    V praxi je to tak, že koná dosavadní statutární orgán do zvolení nového statutárního orgáná, a to zejména v běžných opakujících se věcech (typicky úhrady faktur). Jak už zde bylo uvedeno, podpisové právo v bance nezaniká skončením funkčního období statutárního orgánu.

    Mějme na paměti, že dosavadní statutární orgán je oprávněn konat, nekoná-li společenství. (Stejně tak je oprávněn konat kterýkoli člen společenství, nekoná-li společenství. Ten ale typicky nemá podpisové právo.)

    Vložil RobertK (bez ověření), 9. Prosinec 2010 - 16:32

    Díky za Váš názor, ale ve vzorových stanovách je to takto:

    Člen voleného orgánu společenství může před uplynutím funkčního období z funkce odstoupit. Odstoupení musí písemně oznámit orgánu společenství, jehož je členem. Jeho funkce končí dnem, kdy tento orgán odstoupení na své schůzi projednal, nejpozději však uplynutím 30 dnů ode dne doručení oznámení o odstoupení. Pověřený vlastník musí své odstoupení z funkce písemně oznámit shromáždění. Účinky jeho odstoupení nastávají dnem následujícím po nejbližší schůzi shromáždění, nejpozději však uplynutím 60 dnů ode dne doručení oznámení o odstoupení.

    Z toho jasně vyplývá, že funkce končí dnem, kdy orgán tzn.v tomto případě výbor projedná na své schůzi a vezme na vědomí. Znění stanov očividně rozlišuje postup pro výbor a pro pověřeného vlastníka.

    Pochopitelně souhlasím se všemi názory, které konstatují, že úhradu může provádět kdokoliv koho Společenství pověří, ale v tomto případě to byl výbor a ten odstoupil a tady se domnívám, že tím končí všechny jeho výkonné pravomoce tedy i právo disponovat účtem.

    RobertK

    Vložil Petr, 9. Prosinec 2010 - 18:56

    Tazateli, jakákoli právnická osoba se musí rozhodnout mezi tím, že do změny podpisového práva podepisuje v bance dosavadní odstupující a tím, že je třeba hradit faktury. Zde v diskusi je v jiném vláknu debata, zda banka změní dispoziční právo na základě zápisu shromáždění (třeba i falešného) či na základě změny obchodního rejstříku (která trvá „nějakou“ dobu). Pokud dosavadní „podepisující“ jednal tak, že mu členové právnické osoby chtějí zamezit v disponování s účtem, zkuste v bance podpisové právo zrušit se všemi z toho vyplývajícími důsledky (neproplacení faktur). Ani ještě nemáte zvolen nový výbor nebo nebylo odhlasováno shromážděním podpisové právo pro někoho jiného. Takže překlenovací období (váš výraz) může trvat hodně dlouho, jak také uvádíte.

    Vložil Krupp, 9. Prosinec 2010 - 16:47

    Nemáte pravdu. Výbor neprovádí žádné úhrady. Ty provádí konkrétní osoba/y. Výbor mu pouze dává instrukce, co a kdy může platit. Co když platby provádí úplně někdo jiný? To chcete tvrdit, že jeho pověření skončilo odstoupením jednoho člena výboru? Co když pak nový výbor zase pověří tutéž osobu? To někdo poletí do banky rušit a zase zřizovat podpisový vzor pro tutéž osobu?

    Příkladně já provádím platby za dvě SVJ a jsem jen v jednom výboru.

    Jirka

    Vložil Julius (bez ověření), 9. Prosinec 2010 - 17:03

    Můžete být v osmi výborech, patnácti společenstvích a mít disposiční práva k osmnácti účtům.

    Tady jste off topic.

    Julius

    Vložil Krupp, 9. Prosinec 2010 - 17:07

    Jirka

    Vložil svjvmt, 9. Prosinec 2010 - 13:42

    otázku: chcete platby hradit, nebo ne? Půjdete na banku a řeknete, že stávající výbor už nemá mandát? A pak dle toho jednejte (kontrolu co se hradí snad máte). Nám „šéfoval“ výbor 7 let „přes“ a dokud se do toho nešpárlo, tak funguje dosud (pomíjím JAK fungoval, vše zpět prověřujeme). Ostatně jak funguje náš psp, senát po volbách nového, he?

    Vložil Anonymouss (bez ověření), 9. Prosinec 2010 - 10:37

    Kdo v překlenovacím období do doby konání nového Shromáždění vlastníků, které zvolí nový výbor provádí úhrady faktur?

    Ten, kdo má oprávnění a podpisový vzor v bance je oprávněn. Když v bance oprávnění zrušíte, tak nikdo.

    Vložil RobertK (bez ověření), 9. Prosinec 2010 - 11:37

    Tak to je mě celkem jasné, že když zrušíme dispoziční právo v bance, tak pak ho nebudeme mít. Jedná se mi ale o otázku zda je přípustné, aby člen po svém odstoupení z výboru disponoval bankovním účtem. Mohlo by se stát, že by jeho jednání (i když by hradil jen řádné faktury) někdo napadnul jako protiprávní.

    Vložil Krupp, 9. Prosinec 2010 - 11:44

    Disponovat účtem může kdokoliv, kdo k tomu dostane zmocnění. Může to být úplně kdokoliv. Proč by to nemohl být bývalý člen výboru? Zmocněn byl funkčním výborem a zmocnění platí, dokud mu nebude funkčním výborem (třeba jiným) odejmuto.

    Jirka

    Vložil Anonymous, 9. Prosinec 2010 - 10:42

    Úhrada faktur a podpisové právo v bance jsou dvě rozdílné věci.

    Úhradu faktur provádí společenství, a to i v případě, že podpisové právo nikdo nemá.

    Vložil Anonymouss (bez ověření), 9. Prosinec 2010 - 18:55

    Úhradu faktur provádí společenství, a to i v případě, že podpisové právo nikdo nemá.To je skutečně logika s velkým L.

    Vložil Anonymous, 9. Prosinec 2010 - 22:19

    Je to skutečně poměrně logické.

    Pro úhradu faktury není podpisové právo v bance nezbytné.

    Máte se ještě co učit.

    Vložil Krupp, 9. Prosinec 2010 - 22:24

    Poučte nás.

    Jirka

    Vložil RobertK (bez ověření), 9. Prosinec 2010 - 11:39

    Za Společenství přece jedná Výbor a když ten odstoupil, tak přece nemůže jednat?

    Vložil Anonymouss (bez ověření), 9. Prosinec 2010 - 10:49

    Jeden z těchto členů výboru měl dispoziční právo k bakovnímu účtu a prováděl úhrady faktur. Jak vyplává z uvedeného, tak dispoziční právo k účtu má jeden člen výboru.

    Vložil Anonymousss (bez ověření), 9. Prosinec 2010 - 14:35

    Dobrý den. Mám dotaz nejedná se o předsedu výboru, kdyby ano, tak to sedí na naše Společenství. Ale jinak máte co jste chtěli, nechat jednat pouze jednoho člena " to je odvaha". O to se pokouší také náě Slavný výbor a vlastníci stále nechápou co se může stát" vlastníci ručí svým podílem"

    Anonymousss

    Vložil Anonymouss (bez ověření), 9. Prosinec 2010 - 19:04

    Váš Slavný výbor, jak jste jej nazval, uvažuje velice prakticky. Spousta lidí má dojem, že když nemá na vše výbor, tak se staně snad nějaká tragedie. Proč by to měla být odvaha mít jednoho zodpovědného člena. Schopný člen udělá víc práce než 10 neschopných členů výboru. To mi připomíná spolek zahrádkářů v jednom nejmenovaném větším městě. Taky si myslí, že čim více členů má jejich výbor, tím je řízení kvalitnější. Opak je pravdou. Nezáleží na počtu, ale na průhlednosti.

    Vložil RobertK (bez ověření), 9. Prosinec 2010 - 15:45

    A Váš výbor také odstoupil? Pokud ano, tak pak máte přece jedinečnou příležitost zvolit si do výboru správné lidi.

    RobertK

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".