nová smlouva se správcem
Po dlouhé době byla schválena novelizace zákona o prodeji bytů s účinností od 1.1.2010. Na schůzi společenství nás předseda upozornil,že podle této novelizace budeme muset vypovědět smlouvu správci a uzavřít s ním novou.Vím,že se dle zákona mění velké množství věcí ale nevím na základě jakého paragrafu by se měla měnit smlouva se správcem,která nám absolutně vyhovuje.
Předem děkuji.Veselá Martina
pokud Vaše svj nevytvořilo právnickou osobu, musí si zvolit správce ze spoluvlastníků. správce mimo svj je nepřípustný. pokud svj vytvořilo právnickou osobu je správcem výbor svj. Výbor může smlouvou nebo jiným právním aktem přenést jen a pouze své pravomoci/ výboru/ na třetí právnickou či fyzickou osobu. V opačném případě by si muselo shromáždění ke svým sedmi vyhrazeným právům vyhradit i právo další o volbě správce a toto právo zanést a zaregistrovat ve stanovách.
Pramen: 12 let vlastních zkušeností.
Zdeno napsal:
"... pokud Vaše svj nevytvořilo právnickou osobu, musí si zvolit správce ze spoluvlastníků"
Nejen nemusí, ale prakticky ani nemůže. Pokud neexistuje SVJ jako právnická osoba, pak funkci správce vykonává ze zákona původní družstvo. Dokud podíl družstva nepoklesl pod 1/4, je pouze teoreticky možné zvolit jiného správce, prakticky k tomu nikdy nedojde (družstvo má více než 1/4 hlasů a zablokuje pokusy o změnu).
"... správce mimo svj je nepřípustný"
To jste si jistě vymyslel.
"... by si muselo shromáždění ke svým sedmi vyhrazeným právům vyhradit i právo další o volbě správce a toto právo zanést a zaregistrovat ve stanovách."
Ale kdepak. Prohlášení vlastníka obsahuje povinně označení osoby pověřené správou domu (§4). K přijetí usnesení o věcech, které jsou obsahem prohlášení podle §4 (...) je zapotřebí tříčtvrtinové většiny přítomných hlasů (§11). Což dohromady znamená, že společenství nemusí žádné své právo "zanést a zaregistrovat". Ono už je totiž v zákoně zakotveno, že o správci se rozhoduje na shromáždění.
lake
Vážený pane lake, či laku, četl jste někdy prohlášení vlastníka? Jsme svj 12 let, ještě když bylo občanským sdružením. V něm prodávajícími označený správce je na pravdě boží. To nás bude řídit z nebes? Tamto určený správce spravuje svj do doby zvolení řádného výboru. Naše prohlášení při 147 vlastnících má cca 1000 stran a znám ho skoro z paměti. Slušelo by Vám méně opovrhovat druhými a nebo publikovat tam kde čtou jen lidé neznalí.
Zdeno.
Vážený pane Zdeno, a četl jste vy někdy po roce 2000 Zákon o vlastnictví bytů? Ona totiž volba, zda SVJ založí právnickou osobu, sice v původním zákoně 72/1994 Sb. byla, ale byla zrušena Zákonem 103/2000 Sb., který jasně stanovil podmínky pro povinný vznik SVJ ze zákona a tam, kde byly tyto podmínky splněny již před vydáním tohoto zákona, stanovil povinný vznik SVJ k datu účinnosti, tj. 1.7.2000.
Ve Vašem původním příspěvku nelze najít ani jednu větu, se kterou by se dalo souhlasit, naopak by se dal označit za nesmysl od začátku do konce. A pokud tuto demagogii aplikujete ve svém SVJ, pak se raději modlete, aby žádný člen Vašeho SVJ nenavštívil tento portál, kde by se dozvěděl pravdu od odborníků, jako je například pan lake.
Abychom tedy šli větu po větě. Pokud SVJ nevytvořilo právnickou osobu, pak nesplnilo podmínky pro vznik SVJ a tudíž si nemůže volit správce vůbec žádného. Je-li dům již rozdělen na jednotky, pak dům (nikoli SVJ) spravuje osoba uvedená v Prohlášení vlastníka do doby vzniku SVJ a poté do té doby, než SVJ na svém shromáždění 75% přítomných případně schválí správce nového.
Co se týče správce, a to jak osoby, tak rozsahu jeho činnosti, o tom nejlépe hovoří vzorové stanovy vydané formou Nařízení vlády 371/2004 Sb.: „V souladu s prohlášením vlastníka budovy o osobě pověřené správou domu (dále jen „správce“), anebo v souladu s usnesením shromáždění vlastníků jednotek (dále jen „shromáždění“) o ustanovení správce, může společenství zajišťovat provozní, technické, správní a obdobné činnosti spojené se správou domu a pozemku a s dalšími činnostmi, popřípadě některé z těchto činností, na základě smlouvy se správcem, kterým může být fyzická nebo právnická osoba.“
Z toho jasně vyplývá, že nikoli výbor, ale shromáždění může pověřit správce výkonem činností, které jsou jinak povinností (předmětem činnosti) SVJ, nikoli výboru. Správcem dále jednoznačně může být jakákoli fyzická osoba nebo právnická osoba (firma nebo OSVČ).
A jak už uvedl pan lake, právo hlasovat o osobě správce je jasně dané ze zákona, a to pro shromáždění a 75% přítomných hlasů. Pokud to máte ve stanovách jinak, je to patrně protizákonné a váš správce byl zvolen neplatně. V takovém případě být Vámi, provedu okamžitě nápravu na zákonný stav.
Což znamená nejen odhlasovat správce na shromáždění, ale také aktualizovat osobu pověřenou správou domu na Katastru nemovitostí v Prohlášení vlastníka. Udržovat zápisy ve veřejných registrech aktuální je povinností SVJ. Když Vám zemře nebo jinak odejde člen výboru, také ho necháváte z piety zapsaného v Obchodním rejstříku? Asi ne, a totéž platí o správci v Prohlášení vlastníka na katastru.
Učit se zpaměti neplatné znění Prohlášení Vám nijak nepomůže, doporučovala bych spíše nastudovat zpaměti Zákon o vlastnictví bytů v platném znění (například zde v části legislativa), abyste nadále nepletl hlavu ani členům svého SVJ, ani návštěvníkům tohoto portálu. A hlavně abyste z z přesvědčení, že Vám 12 let zkušeností stačí, nepáchal trestný čin Porušování povinností při správě cizího majetku. Ona totiž neznalost zákona neomlouvá.
Pane Zdeno,
ve svém příspěvku jsem upozornil, že rozhodnutí o osobě správce podléhá vždy schválení shromážděním. Není tedy pravdou, že o této záležitosti může rozhodovat výbor, jak jste napsal. §§ jsem uvedl.
Komentoval jsem Vaše nesprávné názory právě proto, že diskusi na tomto portálu čtou i lidé neznalí, kteří by se mohli domnívat, že 12 let ve funkci samo o sobě garantuje znalost právní problematiky SVJ.
Ostatně ani já nejsem neomylný. Prosím, podložte ony tři citáty příslušnými paragrafy a rád se Vám omluvím za údajné 'opovrhování' (které je ovšem pouze standardním a korektním vedením diskuse).
lake
1)Nevím o tom, že je schválená novela od 1.1.2010. Jeden návrh je ve druhém čtení od 1.12.2009 (bod 21, ST 843). Pak následuje 3. čtení, senát, prezident, Sb.z. a mezitím Vánoce. :-))
2)V tomto návrhu, pokud si dobře vzpomínám, není povinnost měnit smlouvu se správcem.
3)Na konkrétní paragraf se ptáte velmi dobře, ale na špatném místě. Když je Váš předseda tak informovaný, zeptejte se přímo jeho. A pak se podělte o výsledek s námi.
Hezký den!
Pavel
Doplňuji předchozí komentář tím,že od l.l.2010 je platná změna stavebního zákona č.183/2006 Sb.,kdy v § 110 odst.2 se ke konci tam uvedeného textu přidává: je-li stavebníkem společenství vlastníků jednotek připojí také smlouvu o výstavbě,nebo rozhodnutí shromáždění. Na vysvětlenou to je zjednodušení stavebního řízení při žádosti o stavební povolení,aby nebylo nutné mít souhlas VŠECH vlastníků,stačí nahradit přijatým usnesením shromáždění.Zatím jiný doplněk,novelizaci ZoVB jsem nezaznamenal.
Poslední komentáře