Vážený pane Zdeno, a četl jste vy někdy po roce 2000 Zákon o vlastnictví bytů? Ona totiž volba, zda SVJ založí právnickou osobu, sice v původním zákoně 72/1994 Sb. byla, ale byla zrušena Zákonem 103/2000 Sb., který jasně stanovil podmínky pro povinný vznik SVJ ze zákona a tam, kde byly tyto podmínky splněny již před vydáním tohoto zákona, stanovil povinný vznik SVJ k datu účinnosti, tj. 1.7.2000.
Ve Vašem původním příspěvku nelze najít ani jednu větu, se kterou by se dalo souhlasit, naopak by se dal označit za nesmysl od začátku do konce. A pokud tuto demagogii aplikujete ve svém SVJ, pak se raději modlete, aby žádný člen Vašeho SVJ nenavštívil tento portál, kde by se dozvěděl pravdu od odborníků, jako je například pan lake.
Abychom tedy šli větu po větě. Pokud SVJ nevytvořilo právnickou osobu, pak nesplnilo podmínky pro vznik SVJ a tudíž si nemůže volit správce vůbec žádného. Je-li dům již rozdělen na jednotky, pak dům (nikoli SVJ) spravuje osoba uvedená v Prohlášení vlastníka do doby vzniku SVJ a poté do té doby, než SVJ na svém shromáždění 75% přítomných případně schválí správce nového.
Co se týče správce, a to jak osoby, tak rozsahu jeho činnosti, o tom nejlépe hovoří vzorové stanovy vydané formou Nařízení vlády 371/2004 Sb.: „V souladu s prohlášením vlastníka budovy o osobě pověřené správou domu (dále jen „správce“), anebo v souladu s usnesením shromáždění vlastníků jednotek (dále jen „shromáždění“) o ustanovení správce, může společenství zajišťovat provozní, technické, správní a obdobné činnosti spojené se správou domu a pozemku a s dalšími činnostmi, popřípadě některé z těchto činností, na základě smlouvy se správcem, kterým může být fyzická nebo právnická osoba.“
Z toho jasně vyplývá, že nikoli výbor, ale shromáždění může pověřit správce výkonem činností, které jsou jinak povinností (předmětem činnosti) SVJ, nikoli výboru. Správcem dále jednoznačně může být jakákoli fyzická osoba nebo právnická osoba (firma nebo OSVČ).
A jak už uvedl pan lake, právo hlasovat o osobě správce je jasně dané ze zákona, a to pro shromáždění a 75% přítomných hlasů. Pokud to máte ve stanovách jinak, je to patrně protizákonné a váš správce byl zvolen neplatně. V takovém případě být Vámi, provedu okamžitě nápravu na zákonný stav.
Což znamená nejen odhlasovat správce na shromáždění, ale také aktualizovat osobu pověřenou správou domu na Katastru nemovitostí v Prohlášení vlastníka. Udržovat zápisy ve veřejných registrech aktuální je povinností SVJ. Když Vám zemře nebo jinak odejde člen výboru, také ho necháváte z piety zapsaného v Obchodním rejstříku? Asi ne, a totéž platí o správci v Prohlášení vlastníka na katastru.
Učit se zpaměti neplatné znění Prohlášení Vám nijak nepomůže, doporučovala bych spíše nastudovat zpaměti Zákon o vlastnictví bytů v platném znění (například zde v části legislativa), abyste nadále nepletl hlavu ani členům svého SVJ, ani návštěvníkům tohoto portálu. A hlavně abyste z z přesvědčení, že Vám 12 let zkušeností stačí, nepáchal trestný čin Porušování povinností při správě cizího majetku. Ona totiž neznalost zákona neomlouvá.
Poslední komentáře