neprávem úředně zabevený byt ve vlastnictví člena SVJ
Dobrý den, posledních pár měsíců nevycházím z údivu a bezmoci: majitelka bytu v našem SVJ odjela na 2roční stáž mimo ČR a byt pronajala přes realitku do 30.9.2018. Já od ní dostal plnou moc k zastupování, protože jsme na stejném patře. Vše probíhalo celkem dobře, až letos v květnu se z pronajatého bytu ozývala asi 2 dny stále hudba a svítilo se. Nájemník na zvonek a nakonec i bouchání nereagoval, tak jsme zavolali Policii a záchranku. Já měl klíče od bytu, ale nájemník si vyměnil zámek, takže byt musel být úředně otevřen. Nájemník byl nalezen mrtvý (asi cukrovka), byt se zapečetil a začalo martýrium. Asi po týdnu jsem byl se sousedkou u toho, když se u bytu objevili 2 lidé v černých kombinézách Exekuce – až z Ostravy a hledali nájemníka. Řekli jsme jim, že umřel a o dědicích nic nevíme (oni se ptali), takže tam zase polepili dveře exekučními výzvami. Mezitím mi majitelka poslala kopii výpovědi, kterou nájemníkovi zaslala 1.5.2018s tím, že se v září vrací, tak chce byt uvolnit podle ujednání v nájemní smlouvě. Zašel jsem na Policii, aby byt uvolnili, že se musí uklidit, protože majitelka se vrací a tady začly šoky. Řekli mi, že zemřelý má velké dluhy, nemá dědice, takže byt jako odúmrť patří státu, který si z něho umoří dluhy.Když jsem jim řekl, že byt není jeho, tak mi stále opakovali, že tam měl trvalou adresu, takže je jeho. Tak jsem šel na radnici, jak to, že dali nájemníkovi trvalý pobyt na adrese bytu, který není jeho a majitelka s tím nedala souhlas.Další šok: každý má právo si udělat trvalý pobyt, nájemník jim předložil nájemní smlouvu, je nezajímá, že je na dobu určitou, tak mu dali souhlas s trvalým pobytem a on si změnil občanku. Úřednice nevěděla, jakou cestou se majitelka k bytu dostane, tak mi zavolala právničku a další šok: dokud nebude soudně zahájeno a ukončeno řízení o dědictví a pak o dluhu, tak se majitelka do bytu nedostane, třeba 5 let. Když jsem jí ukázal přílohu nájemní smlouvy, kde bylo vyjmenováno, jaké věci majitelky v bytě zůstaly – lednice, pračka, sedačka atd, tak zase nevěděla jak z toho ven.Ptám se: jak mohli páni poslanci schválit takový zákon, který je zásahem do majetkových práv a bez souhlasu majitele dávat trvalý pobyt. Jak k tomu přijde majitelka, která si teď bude muset nějaký byt pronajmout, aby v Praze mohla žít a pracovat? A jak se úředně domoci otevření resp. vrácení bytu majitelce a dokazování, že nájemník tam měl jen drobnosti a byt nebyl jeho? Exekutoři hrozili, že byt může být v exekuci prodán a tím dluhy umořeny. Děkuji.
Vladane, klid. Zažila jsem něco podobného, ale v BD, kde se výbor snažil „znárodnit“ byt člena, který byl rovněž dlouhodobě v zahraničí a já měla udělenu plnou moc k jeho zastupování a klíče od bytu. Srovnala ho (ten výbor) přestupková komise.
Váš případ je o to zajímavější, že vaším zdrojem informací nejsou ;-) prostí řadoví občané, ale úřední osoby. Zde se jen potvrzuje, že Cyril Höschl svým výrokem v roce 1991 cituji: „Třetina obyvatel téhle země je slabá duchem, každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik a zhruba polovina obyvatel v této zemi má podprůměrný intelekt.“, trefil hřebík na hlavičku. Všichni blbci nemohou být mimo služby státu, viz. ;-) Gaussova křivka.
Policajti na služebně nejsou žádní myslitelé, pokud jde o odúmrť, tak ta se může týkat akorát tak „podvlíkaček“ onoho nájemníka, trvalý pobyt je jen evidenční údaj, nezakládá nárok nemovitost obývat, viz. např. http://www.pardubice.eu/…chci-zmenit/, řízení o dědictví je opravdu mnohdy „nekončící“ záležitost, ale i právnička se nejspíš mýlí, viz. např. https://www.novinky.cz/…e-zemre.html, …
„Srovnala ho (ten výbor) přestupková komise.“
O jaký přestupek se jednalo? Moc rád zde čtu, že přestupková komise pomohla. Takových zpráv je zde bohužel jenom velmi málo.
Sám jsem se opakovaně obracel na přestupkovou komisi, dali od toho ruce pryč, ať se prý obrátím na policii (a pokud jim to předá, budou to potom řešit), na advokáta nebo na soud.
Vlastnice bytu pochopitelně může vstoupit do vlastního bytu. Oblepení předmětů ve vlastnictví nájemce na tom nic nemění.
Páni poslanci nic takového neschválili!
V této kauze pouze bezpáteřní exekutorští lumpové využili nepřítomnosti majitelky a patrně se pořádně napakovali…a státní úředníci jim jako truldové u toho asistovali.
Tohle bez advokáta nezvládnete – máte plnou moc od majitelky, tak konejte!
A mimochodem – trvalý pobyt má pouze informační charakter – doručování pošty, atd.
Asi tuším, odkud vítr fouká, a ti ostravští pacholci by už potřebovali dostat na frak.
I když uvedený nájemník nemá dědice, považuji to za přínosné k tomuto tématu umrtí nájemníka.
https://www.vasenaroky.cz/…ti-najemnika
Smrtí nájemce podle nového občanského zákoníku nájem bytu ve většině případů neskončí, neboť se použije ustanovení o přechodu nájmu bytu a práva a povinnosti z nájmu bytu přejdou podle § 2282 NOZ na nájemcovy dědice. V důsledku smrti nájemce může nájem skončit tehdy, pokud sice nájem bytu přejde na člena nájemcovy domácnosti, ale tento člen nájemcovy domácnosti do jednoho měsíce od smrti nájemce písemně oznámí pronajímateli, že v nájmu nehodlá pokračovat. Tímto způsobem nájem zaniká nikoliv dnem smrti nájemce, ale dnem dojití oznámení pronajímateli
https://finance.idnes.cz/…/viteze.aspx?…
„Ocitnou-li se na soupisu exekutora věci nepatřící dlužníkovi, ale vám, můžete požádat o jejich vyškrtnutí ve lhůtě 30 dnů plynoucí ode dne, kdy se dozvíte, že vaše věci byly do exekuce zahrnuty,“ uvádí Lukáš Zelený z dTestu. O návrhu na vyškrtnutí věci ze soupisu rozhodne exekutor do 15 dnů od jeho doručení. Pokud exekutor návrhu vyhoví, například když je jednoznačně listinnými důkazy doloženo, že věc nepatří povinnému, je záležitost vyřešena.Pokud vám exekutor nevyhoví, nezbude vám než podat k soudu žalobu na vyloučení věcí z exekuce,“ doporučuje Zelený. Žalobu je třeba podat u soudu ve lhůtě 30 dnů od doručení rozhodnutí exekutora, kterým nevyhověl návrhu na vyškrtnutí věcí z exekuce. V soudním řízení pak musíte prokázat, že jste vlastníkem věci, ideálně účtenkou, výpisem z účtu prokazujícím, že jste věc zakoupili a uhradili platební kartou, popřípadě svědeckou výpovědí."
Poslední komentáře