Nefunkční složení výboru SVJ

Vložil Zdeněk Evják (bez ověření), 8. Červen 2024 - 8:19 ::

Došlo k odstoupení jednoho člena výboru SVJ a výbor rozhodoval o závažných záležitostech (odvolání proti rozsudku) jako dvoučlenný. Jeden člen výboru byl proti a předseda byl pro odvolání se proti rozsudku. V této patové situaci prohlásil předseda SVJ, že plně přebírá veškerou odpovědnost za případný neúspěch odvolání proti rozsudku. Soud rozsudek potvrdil a předseda svým neuváženým rozhodnutím způsobil členům SVJ škodu značného rozsahu. Na jednání schůze členů SVJ nebylo přijato žádné usnesení. Může mi někdo poradit zda předseda postupoval správně a jak vůči němu uplatnit náhradu způsobené škody, která byla prokazatelně způsobena jeho vinou. Díky

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Justitianus, 8. Červen 2024 - 12:35

    Napsal jste nesmysl: Výbor SVJ byl samozřejmě funkční, byl-li složen z nadpolovičního počtu členů (počítáno z celkového počtu uvedeného ve stanovách).

    Zda lze uplatnit nárok na náhradu škody vůči členovi výboru, který byl proti:

    Nenapsal jste, zda si nechal své odchylné stanovisko zaprotokolovat v zápisu ze schůze výboru. Jedině pokud tomu tak bylo, pak se tím zprostil odpovědnosti za rozhodnutí přijaté samotným předsedou výboru.

    Zda lze uplatnit nárok na náhradu škody vůči předsedovi výboru:

    To jistě je možné, ale otázkou je zda by SVJ mohlo mít ve věci úspěch. Judikatura se přiklání k názoru, že každé rozhodování statutára je spojeno s určitým rizikem, které se nedá zcela odstranit ani při péči řádného hospodáře. Při rozhodování statutárů není možné vždy předem přesně odhadnout jaký bude výsledek. Jinak řečeno: Neplatí, že každá škoda má svého konkrétního škůdce.
    Může se jednat o rozhodování ohledně vyúčtování služeb, o spory ve věci správy domu (spory o způsob opravy společných lodžií, spor o uplatnění práva z vadného plnění), atd.. Bez podrobností od Vás nelze nic poradit.

    Pokud jde o ty lodžie, SVJ vymáhalo na bývalém předsedovi částku 583252 Kč. Neúspěšně. Soud žalobu zamítl jako nedůvodnou. Přečtěte si.

    Justitianus

    Vložil Zdeněk Evják, 10. Červen 2024 - 8:14

    Na SVJ bylo podáno trestní oznámení pro nedodržení Smlouvy o dílo uzavřené se zhotovitelem při rekonstrukci balkónů. Předseda SVJ při předání díla odmítl podepsat předávací protokol a odmítl do protokolu uvést závady, které však nebránily užívání díla a rovněž nevedl řádně stavební deník. Rovněž odmítl v řádném termínu zaplatit zhotovené dílo – proto zhotovitel vymáhal zaplacení díla soudní cestou. Rozsudek vyzněl v neprospěch SVJ a předseda SVJ se rozhodl pro odvolání proti rozsudku okresního soudu a na výboru SVJ prohlásil , že přebírá veškerou zodpovědnost z případný neúspěch při odvolání ke krajskému soudu. Krajský soud rozsudek potvrdil a tak rozhodnutím předsedy SVJ vnikla škoda značného rozsahu Lze vyhodnotit, že předseda SVJ nejednal s nezbytnou loajalitou ani s potřebnými znalostmi řádného hospodáře a to se všemi důsledky k náhradě škody.

    Vložil Justitianus, 10. Červen 2024 - 11:44
    • Zdeněk Evják: „… nedodržení Smlouvy o dílo uzavřené se zhotovitelem při rekonstrukci balkónů.“

    ☀ Používáte neurčitý termín z oblasti daňové: „rekonstrukce“. Skutečně byly provedeny takové zásahy do majetku, které měly za následek změnu jeho účelu nebo změnu technických parametrů? Jaký je tedy nový účel bývalých balkonů? Který technický parametr balkonů se rekonstrukcí změnil? Popište to podrobně.

    ☀ Pokud snad šlo pouze o OPRAVU balkonů, pak jste tedy napsal nepravdu: nešlo o změnu stavby vyžadující stavební povolení nebo ohlášení, a v tom případě vůbec nemusel být veden stavební deník podle 2006/183/§157/2.

    ☀ Pokud snad musel být veden stavební deník, pak zákonnou povinnost vést stavební deník měl zhotovitel. Nikoliv stavebník (SVJ) či dokonce předseda výboru SVJ.

    ☀ Samotným nevedením stavebního deníku ovšem nemohla nikomu vzniknout žádná škoda.

    ☀ Tvrdíte, že vznikla „škoda značného rozsahu“, což je škoda dosahující částky nejméně 1 milion Kč. Ovšem soudní náklady ze dvou prohraných sporů mohly v součtu dosáhnout výše asi tak setiny této částky.

    ☀ Pouhá skutečnost, že předseda SVJ při předání díla odmítl podepsat předávací protokol, nemohla sama o sobě způsobit žádnou škodu.

    ☀ Jestliže předávací protokol nebyl podepsán objednatelem, pak neuvedení závad díla v nepodepsaném protokolu neznamená, že by dílo bylo při předání bez vad. Nevidím ani zde nějakou uvěřitelnou příčinu vzniku škody.

    ➡️ Soudím, že nemá cenu Vám radit, protože ani napodruhé neuvádíte určité, srozumitelné a jednoznačné údaje. Nejsem přesvědčen, že byste byl schopen nějakou radu efektivně využít.

    Počátek problémů byl v tom, že jste zvolili hloupé či neschopné statutáry a že jste nijak nekontrolovali jejich činnost. Jen naprostý blb si nechá opravit balkony, nezaplatí co je dlužen, a doufá že mu to projde.

    Justitianus

    Vložil 321 (bez ověření), 10. Červen 2024 - 9:18

    Když se koná nějaká stavby, tak stavební deník vede stavební dozor, ne předseda. Asi máte pocit, že to, co se u vás přihodilo, je vina předsedy. Mýlíte se.

    Vložil Toma, 10. Červen 2024 - 8:49

    kromě jiného -proč by měl předseda SVJ vést Stavební deník? Tm

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".