Náklady na správní činnost a jejich rozúčtování
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je postupováno správně při stanovování záloh a vyúčtování nákladů na správní činnost SVJ ( zahrnují náklady na účetnictví, bankovní popl., odměna správci za správu domu, náklady na odměny členů výboru, náklady na právní služby, náklady na pořízení majetku pro vlastní správní činnost…) které by měly být rozúčtovány na jednotky. V našem domě je 200 bytových jednotek, každý byt má sklep 5 m2, který je součástí bytové jednotky, 300 garážových stání, která jsou součástí 1 nebytové jednotky – garáže a asi 70 sklípků (každý 4 m2)- nebytové jednotky, které vlastní jen někteří vlastníci. Při stanovování záloh a vyúčtování postupuje správce tak, že za byt, sklep a garážové stání předepsal zálohu na správní poplatky 350 Kč měsíčně a na sklípek samostatný zálohový list, kde také předepsal 350 Kč měsíčně na správní poplatky a skutečné náklady na správní činnost chce pak rozúčtovat na byt a sklep jako jednu jednotku, na garáže celkem jako druhou jednotku – nebytový prostor a na sklípky každý zvlášť jako nebytová jednotka. Tímto rozúčtováním vznikne velký nepoměr nákladů účtovaných na sklípky, kdy každý sklípek s rozlohou 4m2 bude mít stejné náklady jako celý byt i se sklepem. Jen na zálohách je za sklípek vybráno 4200 Kč ročně za správní poplatek. Chtěla jsem se zeptat, zda je tento postup správný nebo by tyto malé nebytové prostory měli být účtovány jiným způsobem, který by byl uveden ve stanovách SVJ? Děkuji za odpověď Jana
Řešením je nic nerozúčtovávat rovným dílem na jednotky.
Už se zde řešilo.
(Správa = správní činnost.)
Koho myslíte správcem? Je to externí firma, nebo SVJ? Pokud externí firma, záleží na tom, jak jste si s ní SVJ správu dohodlo. Pokud máte pocit, že vám účtuje neoprávněně poplatek za sklípky, ačkoliv to neodpovídá vynaložené práci, tak ať dohodne jinak, nebo si najde jinou. Pokud správcem myslíte SVJ, odhlasuje si na shromáždění jinou výši správního poplatku za sklep. Jirka
- Jana napsala: „Při stanovování záloh a vyúčtování postupuje správce tak, že za byt, sklep a garážové stání předepsal zálohu na správní poplatky 350 Kč měsíčně a na sklípek samostatný zálohový list, kde také předepsal 350 Kč měsíčně.“
To jste napsala špatně. Ve skutečnosti je to takto:
- Na Vaši bytovou jednotku je záloha 350 Kč
- Na Vaši nebytovou jednotku (sklípek) je záloha 350 Kč
- Na společnou garáž je jedna záloha 350 Kč, kterou hradí všichni spoluvlastníci garáže společně a nerozdílně. Mezi sebou snášejí tyto náklady podle svých spoluvlastnických podílů na jednotce garáž, pokud se písemně nesmluvili jinak (§ 1022).
Pro Vás je jednoduchým řešením sloučit Vaši bytovou jednotku se sklípkem. Pak budete hradit zálohu 350 Kč pouze za jednu jednotku. Spoluvlastnické podíly ostatních vlastníků jednotek zůstanou beze změny. Postup při změně prohlášení je popsán v § 1169. Změna prohlášení je za 1000 Kč, změna listu vlastnictví jednotky stojí 2000 Kč.
Praktické bude, aby se více vlastníků dohodlo, jestliže mají stejný zájem ušetřit; změna prohlášení se pak provede najednou. SVJ bude mít povinnost vložit nové prohlášení do sbírky listin katastru a zpřístupnit je ve sbírce listin rejstříkového soudu.
Justitianus
Dobrý den, děkuji za odpověď, sloučit byt se sklípkem by bylo
řešení, ale velice náročné. Při změně prohlášení vlastníka je
zapotřebí souhlasu všech 200 majitelů, což si umím představit jak
problematické a zdlouhavé by to bylo.
Odkazujete se ve své odpovědi na paragraf 1169 a 1022, ale neuvedl jste
jakého zákona nebo nařízení se to týká. Prosím, zda můžete toto
doplnit. Chtěla jsem se zeptat, zda řešením je změnit způsob
rozúčtování správních poplatků na sklípky, tak aby to bylo úměrné
jejich velikosti a používání a zanést si to do stanov. Je to možné takto
provést? Samozřejmě to musí být odsouhlaseno poměrem hlasů, který máme
ve stanovách. Děkuji za odpověď Jana
- " Při změně prohlášení vlastníka je zapotřebí souhlasu všech 200 majitelů …"
Nemáte pravdu. Podle § 1169 platí pro tento případ, že ke změně prohlášení se vyžaduje písemný souhlas vlastníka jednotky, jehož práv a povinností se změna dotkne, a dále souhlas většiny hlasů všech vlastníků jednotek.
Pokud jde o změnu způsobu přispívání:
Podle § 1180 odst. 1 platí, že vlastník jednotky přispívá na správu domu a pozemku v poměru odpovídajícím jeho podílu na společných částech, nebylo-li v prohlášení určeno jinak. Z uvedeného plyne, že jde o dispozitivní ustanovení, od kterého je možné se odchýlit jedině v prohlášení.
Nejspíše tedy máte v prohlášení uvedeno, že určité náklady na správu domu a pozemku se hradí odlišně, například „na každou jednotku stejně“. V tom případě je ke změně tohoto ujednání nutná změna prohlášení. Ke změně prohlášení se vyžaduje písemný souhlas vlastníka jednotky, jehož práv a povinností se změna dotkne. V tomto případě se změna dotkne práv a povinností VŠECH vlastníků jednotek, proto je nutný souhlas všech.
Stanovami SVJ nelze měnit prohlášení. Stanovy by byly absolutně neplatné v části, která je v rozporu s prohlášením. Stanovy by mohly určovat pouze způsob přispívání členů spolku druhu SVJ na náklady vlastní správy tohoto spolku.
Obsah vašeho prohlášení ovšem neznám a Vy o tom mlčíte. Netuším ani zda částka 350 Kč je skutečně celá nákladem na správu domu a pozemku, nebo nákladem na vlastní správu právnické osoby SVJ, nebo jde o nějaký mix obou druhů nákladů. Přečtěte si prohlášení.
Některé činnosti SVJ – členění
A | správa cizího majetku (cizího domu a pozemku) podle § 1180/1 | hlavní |
B | vlastní správa právnické osoby SVJ, včetně správy vlastního majetku a jmění | vedlejší |
C | poskytování služeb spojených s užíváním bytů podle zákona č. 67/2013 Sb. | vedlejší |
D | činosti plátce místních poplatků podle zákona č. 565/1990 Sb. o místních poplatcích | vedlejší |
Justitianus
Paní Kalindro,
jestli máte ve stanovách, že náklady VSČ se rozúčtovávají na jednotky stejně, tak i záloha se vybírá na jednotky stejně. Kolik jednotek (bytových a nebytových) máte a kdo je vlastní máte uvedeno v KN. Sklep určitě nebude jednotka, a tak se ani za sklepy nemůže vybírat žádná záloha. Taktéž jednotlivá garážová stání nejsou jednotky. Nebytovou jednotkou, a to jedinou, bude celé garážové stání (celá hala).
Paní Kalindro,
váš dotaz jsem včera nepřečetl dostatečně pozorně. Pokud mu dobře rozumím, tak jeho podstatou je, že vám nepřijde správné, že se i na „sklípky“ rozpočítávají náklady VSČ, a tedy se na ně vybírá příslušná záloha. Pokud jsou ale „sklípky“ skutečně vedeny v KN vedeny jako samostatné jednotky, pak správce postupuje správně.
Super, za sklípek 4 m2 měsíčně 350 Kč. Tak výhodné, no neber to. Vždyť tu jednotku si vlastník spravuje sám. Tak za co tedy se platí 350 Kč/měsíc?
Poslední komentáře