Kolik se přispívá z fondu oprav na vybudování vchodu?
Jsme 3 vlastníci domu, každý vlastníme byt a nebytové prostory v suterénu. Nemáme společenství vlastníků. Platíme fond oprav. Do 2 nebytových prostor je vlastní vchod, třetí vlastník musí procházet přes ostatní nebytové prostory. Dohodli jsme se, že si zřídí vlastní vchod ze zahrady. Podle čeho se určuje výše příspěvku z fondu oprav? Soused předložil rozpočet na 25 000 Kč, které požaduje zaplatit z fondu oprav.Bohužel sousedské vztahy jsou vyhrocené a domluva je na bodu mrazu. Soused ma domě nehne prstem, veškeré práce na údržbě domu a jeho okolí jsou na nás. Poradíte prosím. Moc děkuji.
Pro diida:
K Vašemu dotazu: Jste podílovými spoluvlastníky nemovitosti podle §137 a následujících Občanského zákoníku. Na hospodaření se společnou věcí se podílejí všichni spoluvlastníci podle svých podílů. To se týká jak nákladů na opravy a údržbu, tak i výnosů (např. z pronájmu). Zálohy na správu ("fond oprav") byste měli platit v poměru podle podílů, zapsaných v katastru.
Pro Anonyma:
Je dobrým zvykem buď odpovědět na položený dotaz, nebo - pokud odpověď neznáte - se zdržet komentáře. Pro věc je bezvýznamné, zda vzniklo společenství nebo ne; odpověď je tatáž.
Dále: ke vzniku společenství je nezbytné napřed vypracovat a vložit do katastru Prohlášení vlastníka, kterým se dům rozdělí na jednotky a společné části domu. Pouhý počet spoluvlastníků je bezvýznamný údaj. O jednotkách se tazatel nezmiňuje.
lake
Tak koukám, že jsem mým dotazem rozproudila diskusi :-)). Jsem v této oblasti opravdu s prominutím diletant a jelikož jsme vše řešili přes realitní kancelář, moc jsem toho nestudovala. Kaju se, ale nějak mi ty právnické výklady nejdou pod nos, budu se na zákony asi muset vrhnout. Prohlášení vlastníka máme, dům je rozdělen na bytové a nebytové jednotky. Do fondu přispíváme podle podílů. Bylo nám řečeno, že jestliže jsme poze 3 vlastníci, nemusíme zakládat společenství a ke všem opravám a vůbec výdajům musí být 100% souhlas. Jestli jsem vaše odpovědi pochopila správně, tak soused má nárok na zaplacení celé požadované částky. Vadí mi, že spoustu věcí by si mohl udělat sám (vybourání, odvoz okna… – v součtu to jsou tisíce), ale to je pod jeho úroveň. Požadovaná částka je v podstatě příjem do FO za půl roku. Děkuji.
Taky pane Laku, myslím nemáte pravdu: jedná-li se o dům rozdělený na jednotky, pak do působnosti ZoVB jasně spadá i bez existence SVJ a je nutné aplikovat § 11 (8).
Občanský zákoník se zde uplatní, pokud v domě existuje spoluvlastnictví jednotky, tedy asi ne.
Níže však čtu upřesnění žadatele, ze kterého plyne, že SVJ ze zákona fakticky vzniklo, avšak nesplnili povinnost schůze, volby orgánů atd…
G.X.
Nelze souhlasit s panem Lakem, že je bezvýznamné, zda společenství vzniklo, či nikoliv:
Bytový zákon jasně určuje, (1) jak má být stanovena výše příspěvků na správu a (2) jak se rozhodne o tom, kdo se na těchto příspěvcích podílí jakým procentem (v případě společenství a nebo v domě s jednotkami bez společenstí podle § 11 odst. 8, děkuji panu G.X. za doplnění).
V občanském zákonu obdobná podrobná úprava v obou případech chybí (v případě bez společenství a bez vymezených jednotek).
V daném případě se § 11 (8) bytového zákona patrně neuplatní, protože společenství podle všeho vzniklo. (To, že dosud neučinilo některé úkony, je jiná otázka.)
Je zajímavé, kolik blábolů jsou schopni nakupit v této diskusi ti, kdož
a) si zřejmě nepřečetli tazatelovy příspěvky,
b) neznají zákonný rámec a přesto se pokoušejí radit.
Anonyma naspsala:"V občanském zákonu obdobná podrobná úprava v obou případech chybí"
Protože Anonyma nenalezla v paragrafech Občanského zákoníku část "Podílové spoluvlastnictví" (§137 a násl. Obč.Z), cituji:
§139 odst. 2:
O hospodaření se společnou věcí rozhodují spoluvlastníci většinou, počítanou podle velikosti podílů. Při rovnosti hlasů, nebo nedosáhne-li se většiny anebo dohody, rozhodne na návrh kteréhokoliv spoluvlastníka soud.
Dále Anonyma nenašla v ObčZ úpravu přispívání na správu společné nemovitosti. Cituji tedy:
§137 odst. 1:
Podíl vyjadřuje míru, jakou se spoluvlastníci podílejí na právech a povinnostech vyplývajících ze spoluvlastnictví ke společné věci.
Pro právní laiky podotýkám, že "podíl" je ten, který je u spoluvlastníka zapsán v katastru - inu stejně jako u spoluvlastnictví podle ZoVB ...
lake
Napsala jsem, že v občanském zákonu chybí podrobná úprava, ne že v občanském zákonu chybí úprava vůbec.
Pište raději o chovu opic a o zombiích.
Madame Anonyma,
tazatel diida v úvodním příspěvku položil jednu jedinou otázku:
"Podle čeho se určuje výše příspěvku z fondu oprav?"
Odpověď v obou případech (ObčZ a ZoVB) je tatáž: primárně podle spoluvlastnických podílů, s možností jiné dohody. Vaší poznámce o "podrobné úpravě" tedy nerozumím.
Ach ano, zombie ...
Za zombie jsem označil ty diskutéry, kteří neodpovídají tazateli na jeho dotaz, nýbrž na místo toho kritizují a rozpitvávají odpovědi jiných diskutujících, zpravidla bez znalosti věci. Pokud se obracejí přímo k tazateli, namísto rady jej kárají a napomínají za chyby v dotazu. Ale nevím, proč se o tom zde zmiňujete. Má to snad s Vašimi příspěvky nějakou spojitost?
lake
diida:
„Podle čeho se určuje výše příspěvku z fondu oprav? Soused předložil rozpočet na 25 000 Kč, které požaduje zaplatit z fondu oprav.“
lake:
tazatel diida se v úvodním příspěvku položil jednu jedinou otázku: „Podle čeho se určuje výše příspěvku z fondu oprav?“ Odpověď v obou případech (ObčZ a ZoVB) je tatáž: primárně podle spoluvlastnických podílů, s možností jiné dohody.
Tazatel se ptá na příspěvek placený z „fondu oprav“ na vybudování dveří vlastníkem. Vy odpovídáte na způsob přispívání do „fondu oprav“ spoluvlastníky vlastníky. Na to se nikdo neptal.
Na zombie jsem se ptala proto, že příspěvek nemohu najít, ráda bych si ho přečetla. Děkuji za upřesnění odkazu.
Vložil lake, 20. Únor 2010 – 2:12 „Pro věc je bezvýznamné, zda vzniklo společenství nebo ne“
Pro věc je podstatné, zda vzniklo společenství, nebo ne. Pokud společenstí vzniklo, rozhoduje ve věci příspěvků společenství podle bytového zákona. Pokud společenství nevzniklo, rozhoduje ve věci vlastník nemovitosti podle občanského zákona.
Pro Anonyma:
jste zřejmě velmi tvrdohlavá dáma a neposloucháte, co se vám říká (píše).
Tazatel napsal jasně a vícekrát, že nemají SVJ. Proč tedy neustále hovoříte o společenství a ZoVB?
Já jsem Vám napsal zcela jasně a srozumitelně, že přispívání spoluvlastníků podle ZoVB a podle Obč.Z se děje podle téhož klíče - podle spoluvlastnických podílů. Zřejmě to nevíte. Je bezvýznamné, zda nají SVJ. Odpověď je tatáž.
lake
Hlava druhá: Spoluvlastnictví a společné jmění
§ 137 (1) Podíl vyjadřuje míru, jakou se spoluvlastníci podílejí na právech a povinnostech vyplývajících ze spoluvlastnictví ke společné věci. (2) Není-li právním předpisem stanoveno nebo účastníky dohodnuto jinak, jsou podíly všech spoluvlastníků stejné.
§ 139 (2) O hospodaření se společnou věcí rozhodují spoluvlastníci většinou, počítanou podle velikosti podílů. Při rovnosti hlasů, nebo nedosáhne-li se většiny anebo dohody, rozhodne na návrh kteréhokoliv spoluvlastníka soud. (3) Jde-li o důležitou změnu společné věci, mohou přehlasovaní spoluvlastníci žádat, aby o změně rozhodl soud.
Vložil diida, 19. Únor 2010 – 20:05 „Jsme 3 vlastníci domu, každý vlastníme byt a nebytové prostory“
Vložil lake, 20. Únor 2010 – 2:12 „O jednotkách se tazatel nezmiňuje.“
Jednotkou je podle bytového zákona buď byt, nebo nebytový prostor.
To máte celkem 3 vlasníky, 3 bytové jednotky a 3 nebytové prostory, to dělá celkem 6 jednotek. Společenství vzniklo.
Stačí, když máte dostatečný počet vlastníků a dostatečný počet jednotek. A to, pokud jsem Vás pochopila správně, splňujete.
Poslední komentáře