Je nutné smlouvu s AK schválit na shromáždění vlastníků
Máme staré vzorové stanovy kde se nic takovéhoto neřeší. Je tedy nutné nechat smlouvu s AK odsouhlasit?
Za předpokladu, že AK budete hradit z prostředků SVJ, tak je samozřejmě nezbytné mít tento výdaj schválen. Pokud tomu tak není, tak budete neoprávněně nakládat s prostředky ostatních členů SVJ.
Kolbabo,
asi nedokážete své tvrzení podložit nějakým ustanovením zákona.
Obecně v soukromém právu platí, že co není zakázáno, je dovoleno. Pokud si shromáždění nevyhradí do své působnosti schvalování uzavírání smlouvy s AK, tak je to samozřejmě v kompetenci výboru.
Dovedete si představit, že kvůli každé prkotině se bude svolávat shromáždění? Asi nemáte ponětí, jak to chodí v praxi.
Hezký den!
Pavel
Pavle,
právě, že ponětí mám.
Mluvíte zde o tom, že je to v kompetenci výboru, ale to pouze za předpokladu, že výbor má k tomuto oprávnění. Jedná se o částku s kterou může výbor nakládat – SVJ mají toto v drtivé většině ošetřeno.
Pokud by platilo to co tvrdíte vy, tak by si výbor mohl platit poradce za 100 tis. Kč/měsíčně a vlastníci by se ničeho nedomohli?
Kolbabo,
vyzval jsem Vás k uvedení ustanovení zákona, podle kterého by si měl výbor nechat schvalovat kdejakou prkotinu. Toto ustanovení jste neuvedl, protože neexistuje.
Asi jsou Vám zcela nejasné principy veřejného a soukromého práva.
Ve veřejném právu by skutečně platilo, že pokud nemá výbor výslovné oprávnění k něčemu, tak to nesmí dělat.
V soukromém právu je to naopak. Pokud stanovy nebo shromáždění nezakázaly výboru uzavírat smlouvu s AK, tak ji mohou uzavřít. Přesněji ji musí uzavřít, pokud hrozí nebezpečí z prodlení. Viz § 159 NOZ.
Pokud je ve stanovách či rozhodnutí shromáždění nějaké omezení, tak by výbor měl toto omezení samozřejmě respektovat. Ale to píšu od začátku.
Argument, že pokud by platilo to co zde uvádím (a ono to platí), že vy si výbor mohl platit poradce za 100 tis. Kč měsíčně považuji za směšný. Na členy výboru se vztahuje § 159 NOZ, který by je postihl.
Stejným směšným argumentem může být, že členové výboru mohou ukrást peníze z běžného účtu a tak každý příkaz do banky musí podepsat všichni členové SVJ.
Členové výboru byli zvoleni, mají velkou zodpovědnost a tak by také mohli mít nějaké pravomoce, co říkáte? Vždyť po skončení roku se schvaluje účetní závěrka a tam by se na Vámi vymyšlený teoretický problém s poradcem za 1,2 mil. Kč/rok jistě přišlo. Podle § 4/1 NOZ musíte předpokládat, že členové výboru mají alespoň rozum průměrného člověka.
Hezký den!
Pavel
Absolutní částka 30 tis/měsíčně nic nevypovídá. To SVJ má 10 jednotek nebo 700 jednotek?
Důležité přeci je, zda se peníze vynakládají účelně. Na co se ty částky vynakládají?
Otázka na začátku zněla úplně jinak. Může výbor uzavřít smlouvu s AK, pokud to nemá zakázané? Na to jsem snad srozumitelně odpověděl. Samozřejmě může. Předpokládám, že výbor ví o § 159 NOZ a předpokládám, že pro tento výbor platí § 4/1 NOZ.
Hezký den!
Pavel
Řešíme stejný problém, potřebujeme advokáta na zastupování proti družstvu, které se chová svévolně.
Sám advokát nám doporučil, abychom si toto zastupování nechali raději schválit na SVJ. coŽ proběhlo.
Nevíme však, z jakých peněz se toto bude platit?
DZSOÚ? asi pravděpodobně nikoli dle vyjádření účetní. Krátkodobé zálohy nemáme a na služby se posílá jen přesně tolik kolik je potřeba. Co s tím?
Díky Béďa
PS: prosím o odpověď pana Pavla, již několikrát jsem čerpal z vašich odpovědí a potvrdilo se to co jste říkal
Vážený Sládečkova SVJ, ptáte se: „Nevíme však, z jakých peněz se toto bude platit?“
Bude se to platit z peněz SVJ, samozřejmě. Z těch peněz, které SVJ má buď na účtu, nebo v pokladně, nebo které si obstaralo od banky. Peníze nemají mašličku ani visačku. Je tedy nesmyslná otázka z „jakých peněz“.
Úplně jiný dotaz by byl jak SVJ naloží s vynaloženým nákladem na právní služby ve svém účetnictví. Je třeba rozlišovat různé účetní postupy u dvou druhů právnických osob:
- V SVJ(2000) se veškeré náklady právnické osoby rozúčtují na vlastníky jednotek podle spoluvlastnických podílů. Jinak by tomu bylo pouze pokud prohlášení vlastníka budovy, nebo dohoda všech, určuje něco jiného.
- V SVJ(2012) je třeba rozlišit zda jde o náklad na správu domu a pozemku (rozúčtuje se podle spoluvlastnických podílů podle § 1180 odst. 1 NOZ), nebo jde o náklad na vlastní správu právnické osoby samotné (financuje se ze zisku, nebo se rozúčtuje stejnou částkou na jednotku podle § 1180 odst. 2 NOZ).
V obou případech platí, že vznikla-li pohledávka za vlastníky jednotek, SVJ jako věřitel rozúčtuje tuto částku, sdělí (předepíše k úhradě) vlastníkům jednotek a pak vymáhá, nebo provede vzájemné započtení. Je to přece tak jednoduché …
lake
Béďo,
jsem rád, že mé odpovědi jsou použitelné v praxi.
Faktury zásadně hradíte z bankovního účtu či pokladny.
Nevím co je DZSOÚ, ale pokud nemáte jiný zdroj, tak bych to uhradil z něho.
Hezký den!
Pavel
„Na co se ty částky vynakládají“
Na palmáre. To dá rozum.
Advokátům se přeci jen výjimečně platí náklady účelné.
Pavle,
Vaší argumentaci beru. Není to otázka zákona, ale úprava způsobu jednání v SVJ.
SVJ, která znám/účtuji mají omezen (zastropován) výdaj resp. výši služeb/dodávek, které může výbor objednat/zaplatit bez schválení.
Bohužel se právě velmi často setkávám s výbory, které nejednají odpovědně a svědomitě a následně to stojí SVJ vícenáklady a to nemalé.
Pěkný den a kvalitní výbory, abychom tady takové diskuze vést nemuseli.
Poslední komentáře