Doplatek za předchozího nájemníka
V květnu 2013 jsme kopili byt v domě – SVJ. Předchozí majitel tento byt dlouhodobě pronajímal a za služby platil, ale asi nepravidelně nebo vůbec. Správce domu nám jeho dluh rozúčtoval do placení za služby s tím, že to byla naše povinnost si zjistit, zda předchozí majitel nemá na poplatcích ve fondu oprav dluhy. My máme řádnou kupní smlouvu s tím, že byt nemá žádné pohledávky a je bez dluhu. Děkujeme za odpověď a zdravíme.
Povinnost ověřovat bezdlužnost vznikla až účinností NOZ od 1.1.2014. Pokud jste byt tedy kupovali v květnu 2013, musí SVJ starý dluh vymáhat po původním vlastníkovi. Toto by neplatilo, pokud byste se s prodávajícím dohodli na převzetí dluhu (například snížením kupní ceny). Od 1.4.2014 máte povinnost se zajímat o bezdlužnost, ale zatím není ještě úplně jasno, zda i tak na Vás přejde jejich placení (nejsou na to judikatury).
Čep napsal: „Od 1.4.2014 máte povinnost se zajímat o bezdlužnost“
Nikoliv. Takovou povinnost neukládá nabyvateli jednotky žádný celostátně platný právní předpis. Je samozřejmě VELMI VHODNÉ zajímat se před koupí o stav hospodaření SVJ, zadlužení právnické osoby, z jakých zdrojů jsou dluhy SVJ hrazeny, jaké jsou pohledávky za jinými osobami a průběh jejich vymáhání. Ale povinnost nabyvatele jednotky to není.
Čep napsal: „… zatím není ještě úplně jasno, zda i tak na Vás přejde jejich placení (nejsou na to judikatury).“
Dovolím si nesouhlasit. Ono JE to úplně jasno. NOZ od 1.1.2014 jednoznačně stanoví podmínky pro přechod dluhu jištěného zástavním právem na jednotce dlužníka (§ 1888 NOZ). Takže není třeba zde mlžit. Žádná jiná povinnost k převzetí dluhu cizí osoby není uvedena v zákonu; to znamená, že taková zákonná povinnost neexistuje.
Že neexistují „judikatury“ je bezvýznamné. Mnohem důležitější je co k věci stanoví zákon, a to je jednoznačné.
lake
(2) Převádí-li vlastník vlastnické právo k jednotce, doloží nabyvateli potvrzením osoby odpovědné za správu domu, jaké dluhy související se správou domu a pozemku přejdou na nabyvatele jednotky, popřípadě že takové dluhy nejsou. Za dluhy, které na nabyvatele jednotky přešly, ručí převodce osobě odpovědné za správu domu.
Mám podobný problém s doplácením za předchozího vlastníka bytové jednotky. Protože se s ním správce nemohl několik let domluvit, tak nedoplatek strhává mně s tím, že až se to vymůže, tak mi to vrátí. V bytě bydlím od roku 2012.
Vaše jednání je možno označit za nerozumné, přímo naivní. Dluh vznikl v době účinnosti zákona č.40/1964 Sb. Občanský zákoník. Podle § 531 odst. tohoto zákona platilo, že kdo bez dohody s dlužníkem převezme dluh smlouvou s věřitelem, stane se dlužníkem vedle původního dlužníka.
Stala jste se tedy dlužníkem ze všech dluhů převodce. Správce (SVJ) již nemusí na převodci nic vymáhat, neboť dlužníkem jste Vy. Přesněji řečeno: věřitel může podle své volby vymáhat buď na dlužníkovi, nebo na spoludlužníkovi, ale Vy to neovlivníte. Je jasné, že vymáhat na Vás je pro něj mnohem jednodušší.
Mýlíte se, pokud se domníváte, že správce Vám snad cosi jednou vrátí. Nevrátí. Nemá takovou povinnost. A nemá ani právo Vám cokoliv vracet. Vše, co jste dobrovolně zaplatila, šlo na umoření dluhu jiné osoby a vráceno Vám být nemůže. Není totiž z čeho. Vámi uhrazené částky správce již ani nesmí vymáhat na dlužníkovi, neboť příslušná část jeho dluhu zanikla uhrazením.
Ani Vy sama od dlužníka nic nevymůžete, i kdybyste se snad začala soudně domáhat nějakých plateb z jeho strany. To jsou důsledky Vašeho dobrovolného převzetí cizího dluhu.
lake
Máte asi pravdu, jsem naivní, ale stěhovala jsem se prvně a vůbec jsem na takové věci nebyla přichystaná. Dluh je již zaplacený, tak nevím co mám dělat. Děkuji Vám za odpověď.
Správce se zřejmě odvolává na to diskutabilní ustanovení NOZ (2. odst. § 1186 a § 1107). NOZ platí od 1.1.2014, paní Hana uvádí datum koupě v květnu 2013. To přece vylučuje odvolávat se na NOZ!?
Nemáte žádnou povinnost platit dluhy předchozího vlastníka. Váš správce je pako, vyúčtování reklamujte. Vyřiďte vašemu správci, ať ty dluhy za předchozího vlastníka zaplatí sám, protože je měl vymáhat a neudělal to.
Fond oprav v SVJ neexistuje. Z toho je třeba vyjít. Jakákoliv údajná pohledávka z tohoto důvodu je nejspíše neplatná. Pro jistotu si ale zjistěte, zda pojem „fond oprav“ není uveden (a nějak definován) v prohlášení vlastníka či ve stanovách SVJ.
Ostatně sám píšete, že se mělo jednat o pohledávku za bývalým vlastníkem z úplně jiného důvodu – nedoplatek úhrad za služby. SVJ nechť ten nedoplatek vymáhá. Sdělte členům výboru, že pokud to neučiní, poruší tím zákon (§ 159 NOZ o povinnosti péče řádného hospodáře) a budou odpovídat za vzniklou škodu veškerým svým majetkem. To by je snad mohlo probudit do reality.
Nejde sozřejmě o dluh předchozího „nájemníka“, nýbrž o dluh předchozího vlastníka jednotky.
Byt nemůže mít žádné „pohledávky“, protože byt není osoba. Byt není účastníkem právních vztahů. Pohledávku za jinou osobou může uplatňovat pouze osoba, nikoliv byt (který je pouze věc či jiná majetková hodnota).
Byt nemůže být ani „bez dluhu“, ani „s dluhem“, protože byt není osoba. Byt není účastníkem právních vztahů. Dluh může mít pouze osoba, nikoliv byt (který je pouze věc či jiná majetková hodnota).
lake
Poslední komentáře