Červenka Josef

Vložil Červenka Josef, (bez ověření), 7. Březen 2014 - 18:03 ::

Prosím, měl bych jeden dotaz, ne-li prosbu.Jde o účtování SV (studená voda) za rok 2013.Jde o to,že na patě domu při hlavním „měřáku“ se zapíše stav m3 odběru SV pro celý dům. Poměrové měřáky v bytech při součtu spotřeby jsou v mínusovém rozdílu o číslo, např. 352 m3 oproti měřáku na patě domu. Na SČVaKu nám paní sdělí, že je povolená odchylka jak 10% na patě tak 10% na „poměrových“ měřácích v bytech. Je m i jasně, že se tyto procenta nemohou sčítat.Jde tu v zásadě o poměr jak bytových měřáků tak měřáku na patě s povolenou úchylkou 10-ti%.Potud jasno. Co ale dělat, když tento nárůst je pro rok 2013 navýšen 0 44,6%, oproti minulým rokům? Je zde otázka,zda musí naše SVJ uhradit celou částku,vč. navýšení m3, když přesahuje povolené navýšení 10-ti%. Údajně to má povolovat vládní vyhláška, kterou neznám. Jde tu o rapidní navýšení oproti minulým rokům skoro o 50%… Jinak je pravda, že měřák na patě má platnost do konce t.r. Tedy se prodsím dotazuji,ví někdo jak postupovat v tomto případě? Musíme nejdříve zaplatit a potom si stěžovat? Má to nějaký význam? Je pravda,že při osobní kontrole v každém bytě nikomu voda neprotýkala a nebyly zjištěny žádné vikditelné závady. Jak jsem slyšel, např.magnety, blokace vrtulky jehlou a pod.V našem domě bydlí v převážné většině důchodci, když mladých je zde dost málo a ještě je hodnotím velmi slušně…Co tedy dělat? Zaplatit a mlčet?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Emill (bez ověření), 9. Březen 2014 - 15:29

    je mokroběžné měřidlo ve vyšší třídě přesnosti než suchoběžná bytová měřidla. Než se pustíte do finančně nejistého podniku reklamace u dodavatele je třeba porovnat genezi dodavatelem účtovaných spotřeb i bytových měřidel za delší období a zvážit zda nárůst není způsoben i jinými faktory jako třeba změna ve složení uživatelů bytů nebo i stáří a dostupnost kontroly u úseku vodovodu za obchodním měřením vedených v zemi, kde případný únik a průsak do země nemusí být nutně vizuálně zjistitelný.

    Vložil správce předseda (bez ověření), 8. Březen 2014 - 15:03

    Je, kolik bytů máte v domě. Čili, kolik peněz získáte, když rozpor případně vyhrajete. Je rozdíl, jestli rozporujete 50 m3, nebo 500 m3. Sankce za zbytečné přezkoušení vodomeru je v obou případech stejná. Jinak řečeno: při větším odběru Vás ta sankce tak „nebolí“.

    Vložil kolemjdouci (bez ověření), 8. Březen 2014 - 10:42

    Jeste doplnim prispevek pana G.X. o informaci, ze rozdil mezi patnim vodomerem a souctem nameru bytovych vodomeru muze byt az 25%.

    Pokud je patni vodomer v poradku doporucuji pri provadeni odectu v bytech vodomer osobne videt a nespokojit se s nahlasenim udaje. Popripade pri vymene vodomeru investovat do kvalitnejsich napr. se zpetnou klapkou.

    Vložil G.X, 7. Březen 2014 - 21:20

    Dobrý den,

    je to jednoduché – klíčové je, zda rozporujete náměr patového vodoměru – pokud ano, lze objednat u vodáren jeho přezkoušení.

    Pokud se potvrdí závada, bude náměr stanoven dle předešlého roku. Pokud bude vodoměr v pořádku, SVJ zaplatí nejen fakturu za vodu, ale k tomu ještě náklady na přezkoušení (několik tisíc Kč)

    G.X.

    Vložil Červenka Josef (bez ověření), 9. Březen 2014 - 17:35

    Dovoluji si zde poděkovat všem,kteří se mi zde ozvali svými příspěvky. Chci Vám všem sdělit, že se dílčí věc vcelku podařila. Od SČVaku jsme dostali okamžitě nový měřák na patě právě díky tomu,že letos mu končí platnost.Takže nemá cenu jej nechat přeměřovat. Navíc nám bylo doporučeno, abychom si zakoupili originál bytové měřáky a nenechali si montovat výměnou každé dva roky repasované, které nedávají záruku. Navíc,když se již tyto typy nevyrábí a používají se údajně náhradní díly ze starých, který se tak točí cca 5–15 let. Takže je dost jasné,že zde není dokonalost měření.Vzhledem k osobním znalostem u každé rodiny nepředpokládáme,že by se zde někdo našel a prováděl lumpačiny s měřákama. Jinak není pravda, že bychom měli platit případné přezkoušení patního měřáku.Jak sdělila sama pracovnice SČVaku,máme na to nárok zdarma!To zde uvádím coby informaci panu G.X. Je ale pravda, že musíme stejn uuhradit vše,co patní měřák naměřil,bohužel­.I když je to rozdíl oproti bytům o 44%!!! To nám nikdo nevymaže. Takže budeme platit navíc cca 31.500,– Kč.

    Vložil lake, 10. Březen 2014 - 4:28

    Pan Červenka napsal: „Chci Vám všem sdělit, že se dílčí věc vcelku podařila. Od SČVaku jsme dostali okamžitě nový měřák na patě právě díky tomu,že letos mu končí platnost.“

    Dílčí věc se podařila? Opravdu, ale podařila se pouze dodavateli vody. Tím, že pan Červenka si nechal vnutit rychlou výměnu vodoměru, ztratil navždy možnost reklamovat nesprávný náměr. Vlastníci jednotek kvůli tomu zaplatí předražený účet za vodu o 44%, bez možnosti jakékoliv obrany.

    Pan Červenka napsal: „Takže nemá cenu jej nechat přeměřovat.“

    Nejen že nemá cenu nechat jej přeměřovat, ale ono to už vůbec nepůjde. Žádost o úřední přezkoušení správnosti měření je potřeba podat písemně, ale nejpozději při výměně vodoměru. Teď už je tedy pozdě. Takže je jasné, proč dodavatel SČVaK tak spěchal s demontáží vodoměru, který měl platné ověření až do konce prosince 2014. Teď jsou stopy po vadném měřidle zahlazeny a není už možno namítat nesprávnost fakturace.

    Pan Červenka napsal: „Jinak není pravda, že bychom měli platit případné přezkoušení patního měřáku.Jak sdělila sama pracovnice SČVaku,máme na to nárok zdarma!“

    To samozřejmě není pravda. Přímo na stránkách SČVaK je uvedeno: „Na krytí nákladů spojených s úředním přezkoušením vodoměru (doprava, montáž měřidla) vybíráme finanční zálohu.“. Už z toho je patrné, že metrologické přezkoušení určitě zdarma není. Pokud vodoměr po reklamaci při zkoušce vyhoví, platí veškeré náklady, spojené s provedením zkoušky, odběratel, který o ni požádal. Pokud vodoměr při zkoušce nevyhoví, platí zkoušku dodavatel vody, neboť reklamace byla oprávněná.

    lake

    Vložil anonym: (bez ověření), 10. Březen 2014 - 5:48

    No pane Červenko, to jste tomu dal. Ještě že ve vašem domě bydlí v převážné většině důchodci a mladé osazenstvo, které hodnotíte velmi slušně a kteří patně ani nepřijdou na to co jste provedl. Kdyby na to přišli, mohli by po vás požadovat náhradu.

    Vložil G.X, 9. Březen 2014 - 17:55

    Pane Červenko,

    pokud vám nabízejí přeměření zdarma , proč jej tedy nenecháte provést? (v případě prokázané vady nebudete platit nárůst spotřeby vůči minulému roku)

    Je samozřejmé, že v jejich zájmu to není, a zdá se , že vás přesvědčili…

    G.X. PS: není zcela jasné, jak jste to s těmi rozdíly 44% myslel…

    Vložil Červenka Josef (bez ověření), 10. Březen 2014 - 15:05

    Prosím, dovolím si něco dodat ve věci měřáku na patě.Nevím,že by se něco dělalo špatně vůči lidem ohledně náhrady financí.Za jedno,paní SČVaKu sama sdělila, že žádná případná fin. náhrada za přeměření nebyla,když bychom jej požadovali.Jak sama dále sadělila,vše, co proběhne měřákem se porovnává s bytovými měřáky,které že nejen máme repasované,ale považují se za „příměrové“.Máme prostě smůlu,jestliže patní měřák byl špatný. Nebere se na něj údajně žádný ohled, jestliže před tím se nepřišlo na nějaké nesrovnalosti. Tedy platí to,co se natočí na patě domu.Nic s tím údajně nyní nezmůžeme,když jsme nekonali již dříve. nedělal se žádný kontrolní „stopstav“. Nejde tu v zásadě o to, že se nenechal přeměřit a nechal se následně vyměnit. Opakuji,že tu jde o porovnání s bytovými příměrovými měřáky!Rozdíl 44% nám nikdo nevrátí a neuhradí!To je škola pro nás! Pro příští roky aspoň víme,co máme dělat!!!Každá sranda něco stojí,bohužel. Jinak nevím,co pan G.X. nemůže pochopit u tohoto navýšení 44% vody. To jsou kupecké počty pane G.X. A řeči,že nás někdo přesvědčil a že jsme tedy jinak hlupáci,to já neberu. Můžete si to zde někteří myslet. Buďte tedy rádi, že Vás to nepotkalo a že si hovíte.Tak si hověte dál.My jsme udělali taková opatření, abychom se s tímto „bordelem“ již příští rok nesetkali.

    Vložil Červenka Josef (bez ověření), 12. Březen 2014 - 13:52

    Prosím,omlouvám se všem za mé šířené nepravdy a má neprověřená tvrzení!!! není pravda, že kontrola měřáku na patě je zdarma. Ono je to prostě tak trochu jinak. Když si nechám zkontrolovat měřák na patě domu a následně se zjistí, že měřák je zcela funkční, hradím za tuto službu 1.300,– Kč. Není-li funkční,nic nehradím.Potud ano! Je tu ale jedna maličkost. Kdo mně zaručí, že měřák je dobrý? Jak jsem dostal informaci,nedostal bych do ruky žádný protokol,což prý by mělo být sděleno jen ústně. Takže tu jde zase o možnost neseriózního přístupu. Jew jasné, že si firma nebude dělat do vlastního hnízda. Třeba se i pletu,možná… Jinak stále platí,že to, co se ukáže na počítadle, musíme prostě zaplatit. Nic bychom ani nezískali,když bychom před demontáží a následnou případnou výměnou měřáku si nechali provést kontrolu. Jak jsem slyšel a dostal to i písemně,opak by byl pravdou. Když by se zjistila závada měřáku,sice bychom těch 1.300,– Kč za tuto kontrolu nehradili, ale naopak, hradili bychom daleko víc, protože při zjištění závady se bere vpotaz „srovnatelné období“, což by bylo k přederšlému účtovanému roku,kdy byl rozdíl 33m,tedy o toto množství bychom,platili více, než jak je stanoveno vyúčtování v současné době!! Takže nikdo zde nemusí mít péči, že by mně důchodci mohli „poděkovat“, že bych je svým přičiněním zatížil další platbou. Opak je pravdou! Právě že tedy (bez kontroly měřáku)nebudeme hradit výše uvedených rozdílných 33m3. Takže to jsou záležitosti, které jsem považoval za slušnost zde uvést.Nashle

    Vložil Krupp, 12. Březen 2014 - 15:16

    Pane Červenko, kdo se bojí....... Existují dva typy vodoměrů jednovtokové a vícevtokové. Jednovtokové většinou při znečištění měří méně, vícevtokové měří více. Z pochopitelných důvodů se dnes používají vícevtokové. Problém je v tom, že z principu ověřovací zkoušky v cejchovně se nejdříve do vodoměru pustí plný průtok a nečistoty se tím často vyplaví. Pak už se nezjistí skutečná správnost měření v době, kdy byl namontován. Máte ještě možnost požádat metrologický institut o ověření na místě. To je ale složitější a často to napřed vyžaduje úpravu vodovodního vedení. Tuto zkoušku vodárny neplatí. Pokud zjistíte chybu, řeknou vodárny, že porovnají naměřené hodnoty s předchozím obdobím. V něm většinou vodoměr měřil stejně chybně a nedostanete nic. To je ale jen předpis vodáren. Nemusíte s ním souhlasit a můžete se obrátit na soud. Pokud ale stahujete kalhoty předem, nedostanete nic.

    Jirka

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".