Zákon nezná pojem „ALE“, takže pokud neexistuje ujednání dle § 5, odst. 1, zákona 67/2013 Sb.:
(1) Způsob rozúčtování poskytovatel služeb ujedná s dvoutřetinovou většinou nájemců v domě, nebo o něm rozhodne družstvo, anebo společenství. Změna způsobu rozúčtování je možná vždy až po uplynutí zúčtovacího období.
Musíte postupovat dle tohoto zákona, což je opět v daném § 5, odst. 2, písmeno d):
(2) Nedojde-li k ujednání, nebo rozhodnutí družstva, anebo společenství, rozúčtují se náklady na služby takto
- provoz výtahu, osvětlení společných prostor v domě , úklid společných prostor v domě, odvoz odpadních vod a čištění jímek, odvoz komunálního odpadu, popřípadě další služby sjednané mezi poskytovatelem služeb a příjemcem služeb, podle počtu osob rozhodných pro rozúčtování.
Rozhodně bych doporučil, aby na elektroměry, které jsou určené pro společné prostory, nebyly napojeny podružné elektroměry, které nesouvisí s provozem společných částí domu. Pokud máte elektroměrů více (neznám dispozici domu), tak pro podružné měření vyčleňte jeden speciální, u kterého budete moci náklady rozpočítat těm, kteří jsou napojeni na tento elektroměr.
Nicméně, pokud budete moci a bude vůle, rozhodně doporučuji za vhodnější, když je schválené rozúčtování dle podílu, než podle přihlášených osob. Protože běhat po baráku a dohadovat se s někým, že ten člověk má být přihlášený, že se 3 měsíce berou za celý rok, nikoliv soustavně, to je fuška.
Poslední komentáře