osvětlení společných prostor
V prohlášení vlastníka ani ve stanovách není určen způsob rozúčtování, je tedy třeba rozúčtovat podle osob. Ale:
- na společné prostory napojeno čerpadlo k topení pro 2 jednotky z 5, provádí se odečet podružným elektroměrem
- na společné prostory napojen router, užívá 1 jednotka z 5, provádí se odpočet podružným elektroměrem
Platba za elektřinu se skládá z více položek
- Cena za dodanou elektrickou energii = podle podle skutečného odběru
- pravidelný poplatek pro dodavatele = podle osob (nebo spoluvlastnického podílu, pokud se odsouhlasí ve stanovách)
- Cena za distribuci elektrické energie, podle distribučního regionu a sazby = podle osob (nebo spoluvlastnického podílu, pokud se odsouhlasí ve stanovách)
- Pravidelný poplatek pro distributora, podle distribučního regionu, sazby a velikosti hlavního jističe = podle osob (nebo spoluvlastnického podílu, pokud se odsouhlasí ve stanovách)
- Daň z elektřiny = podle skutečného odběru – poměrově
- Příspěvek pro ČEPS = podle podle skutečného odběru – poměrově
- Příspěvek pro OTE = podle osob (nebo spoluvlastnického podílu, pokud se odsouhlasí ve stanovách)
- Podpora ekologických elektráren = podle podle skutečného odběru – poměrově (dodavatel fakturoval podle odběru)
Jak provést spravedlivé vyúčtování? Předseda předložil rozúčtování, kde od celkové částky odečetl stálou platbu za jističe, tu rozúčtoval podle spoluvlastnických podílů, zbývající částku vydělil počtem kWh a získal cenu za 1 kWh = 11,54 Kč (sic!) a tou pak vynásobil spotřeby na podružných elektroměrech a zbývající část, která připadla na osvětlení. Získanou cenu za osvětlení rozúčtoval podle osob. Dva spoluvlastníci namítají nesprávnost výpočtu a reklamují fakturu. Co s tím? Navrhuji na náklady SVJ objednat rozúčtování u nezávislé firmy, např. bytové družstvo v jiném městě, na shromáždění odsouhlasit změnu stanov, ale obávám se, že pro dlouhodobé spory to bude problém. Děkuji za názor
Zuzano, váš předseda je zmatený popleta, který neumí rozúčtovat náklady na služby. Co jste popsala ve Vašich bodech 1 až 8 – to jsou nepraktické nesmysly, a zřejmě nikým neschválené.
- Výchozí je pouze celková částka kterou SVJ uhradilo za zúčtovací období (bez ohledu na to zda šlo o platby „za elektroměr“, za energii, nebo za distribuci). Vy však musíte před začátkem rozúčtování nákladů na službu „osvětlení společných prostor“ vyčlenit náklad který připadá na tuto službu.
- To se provede tak, že od celkové částky se odečtou všechny dílčí náklady připadající na použití elektrické energie pro jiné účely (provoz výtahu, cirkulační čerpadlo teplé vody, čerpadlo ústředního topení, napájení routeru vlastníka jednotky, nabíjení elektromobilu vlastníka jednotky, atd.)
- Zbylý náklad je nákladem na poskytování služby „osvětlení společných prostor“. Tento náklad se podle zákona č. 67/2013 Sb. rozúčtuje na vlastníky jednotek poměrně podle počtu osob rozhodných pro rozúčtování.
Poznámka k bodu č. 2: Některé dílčí náklady je možné určit kvalifikovaným odhadem; některé je možné odvodit z náměrů podružných elektroměrů. Podružné elektroměry však slouží pouze k rozdělení nákladů v Kč. Nikoliv k dodávce elektrické energie odběratelům! Vaše SVJ není držitelem licence od Energetického regulačního úřadu, a proto není ani dodavatelem, ani distributorem elektrické energie.
Justitianus
Zákon nezná pojem „ALE“, takže pokud neexistuje ujednání dle § 5, odst. 1, zákona 67/2013 Sb.:
(1) Způsob rozúčtování poskytovatel služeb ujedná s dvoutřetinovou většinou nájemců v domě, nebo o něm rozhodne družstvo, anebo společenství. Změna způsobu rozúčtování je možná vždy až po uplynutí zúčtovacího období.
Musíte postupovat dle tohoto zákona, což je opět v daném § 5, odst. 2, písmeno d):
(2) Nedojde-li k ujednání, nebo rozhodnutí družstva, anebo společenství, rozúčtují se náklady na služby takto
- provoz výtahu, osvětlení společných prostor v domě , úklid společných prostor v domě, odvoz odpadních vod a čištění jímek, odvoz komunálního odpadu, popřípadě další služby sjednané mezi poskytovatelem služeb a příjemcem služeb, podle počtu osob rozhodných pro rozúčtování.
Rozhodně bych doporučil, aby na elektroměry, které jsou určené pro společné prostory, nebyly napojeny podružné elektroměry, které nesouvisí s provozem společných částí domu. Pokud máte elektroměrů více (neznám dispozici domu), tak pro podružné měření vyčleňte jeden speciální, u kterého budete moci náklady rozpočítat těm, kteří jsou napojeni na tento elektroměr.
Nicméně, pokud budete moci a bude vůle, rozhodně doporučuji za vhodnější, když je schválené rozúčtování dle podílu, než podle přihlášených osob. Protože běhat po baráku a dohadovat se s někým, že ten člověk má být přihlášený, že se 3 měsíce berou za celý rok, nikoliv soustavně, to je fuška.
Poslední komentáře