Funkční období členů SVJ
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jestli je trestné jednání v případě, když funkční období členů volených orgánů společenství skončilo uplynutím funkčního období v roce 2019 (po 5 letech) a členové přesto pokračovali dále bez řádného zvolení, nakládali s fondem oprav, podepisovali smlouvy (včetně spořícího účtu), svolávali schůze… Vyšlo to na světlo až nyní, kdy podali 2 že tří členů rezignaci, která je vlastně bezpředmětná, když jim funkčí období skončilo před cca 5 lety.
Navíc docházelo k šikaně ze strany jednoho člena SVJ (v domě bydlíme krátce). Neustálé stížnosti na stavebním úřadu, vypisování, neustálé volání, čekání před vchodem…
Děkuji za odpověď.
- „… jestli je trestné jednání v případě, když funkční období členů volených orgánů společenství skončilo uplynutím funkčního období v roce 2019 (po 5 letech) a členové přesto pokračovali dále bez řádného zvolení“
Ne, není to trestné. Pouhé porušení stanov SVJ není samo o sobě trestným činem. Ostatně můžete za to vy všichni vlastníci jednotek. Jako členové SVJ jste věděli – nebo měli vědět – jaký je stav a jaká je vaše povinnost.
☀ Podle 2012/89/§1207/1/ platí, že statutární orgán svolá shromáždění k zasedání tak, aby se konalo nejméně jedenkrát do roka. Povinností statutárů tedy bylo svolat v roce 2019 shromáždění k volbě nových členů výboru. Jediným „trestem“ za nedodržení stanov a neplnění povinností statutára je odvolání z funkce. To se nestalo, takže je zbytečné mudrovat o nějakém „trestu“ pro bývalé statutáry.
☀ Podle 2012/89/§1207/1/ dále platí, že statutární orgán svolá shromáždění i z podnětu vlastníků jednotek, kteří mají více než čtvrtinu všech hlasů, nejméně však dvou z nich.
➡️ Z toho co víme plyne, že vlastníci jednotek nikdy nepožádali o svolání shromáždění k volbě nových statutárů. Nemůžete si tedy stěžovat na to, že jste byli líní a lhostejní a že vaše SVJ fungovalo bez výboru.
☀ Podle 2012/89/§1207/1/ dále platí, že neučiní-li to [statutární orgán], svolají tito vlastníci shromáždění k zasedání na náklad společenství vlastníků sami. Vzhledem k tomu, že statutární orgán zanikl (tedy nemohl zasedání svolat), zbývala tato jediná zákonná možnost jak obsadit funkce ve výboru bez zásahu soudu. Vy jste však zůstali nečinní.
➡️ Z textu zákona plyne, že zákonodárce použil v poslední větě sloveso ve třetí osobě a činném rodu („svolají“) – což v právním předpisu znamená zákonem uloženou povinnost. Zákon tedy nepochybně ukládá povinnost svolat shromáždění k zasedání vlastníkům jednotek. Vy, vlastníci, tedy porušujete zákon od roku 2019 až do dneška.
Chcete-li tedy rozdávat „tresty“, potrestejte nějak viníky: všechny vlastníky jednotek.
Justitianus
Je spíše správnou otázkou jestli není trestní jednání všech vlastníků, kteří x let trpí stav, kdy je zastupují statutáři, kterým vypršelo funkční období a oni nebyli schopni si statutáry včas zvolit.
není trestné jednání
trestné je to, co je v TrZ. Co je v ObčZ. To je ObčPr spor a policie to NEŘEŠÍ. Zvolte si jiný výbor, nikdo to za vás neudělá.
šikana: to je trestné ledaže to prokážete
Neustálé stížnosti na stavebním úřadu – pokud někdo využije svého práva, tak to není ani šikana ani trestné.
vypisování – to nemusíte číst ani přijímat
neustálé volání – to nemusíte zvedat, volaného si zablokujte, ne není to trestné, volat můžete komu chcete
čekání před vchodem – koho čeho na koho co čeho? A na zastávce co?
Dámo! Komu není rady, tomu není pomoci.
Za převod peněz z neúročeného běžného účtu na spořící účet je trestní sazba 25 let až doživotí. Svolávání shromáždění neplatnými členy výboru je v sazbě 10 až 25 let. Nakládání s fondem oprav není trestné, protože žádný fond oprav nemáte.
"… jestli je trestné jednání… když funkční období členů volených orgánů SVJ skončilo uplynutím funkčního období v r. 2019 (po 5 letech) a členové přesto pokračovali dále bez řádného zvolení, nakládali s fondem oprav, podepisovali smlouvy (včetně spořícího účtu), svolávali schůze… Vyšlo to na světlo až… když podali 2 že 3 členů rezignaci, která je vlastně bezpředmětná, když jim funkční období skončilo před cca 5 lety.
Navíc docházelo k šikaně se strany jednoho člena SVJ (v domě bydlíme krátce). Neustálé stížnosti na stavebním úřadu, vypisování, neustálé volání, čekání před vchodem…"
- – – – – – – – –
Trestné je to co podléhá trestnímu zákoníku 40/2009 Sb., od § 140 Vražda až po
U statutárů přicház(ej)í v úvahu Trestné činy proti majetku od § 205 např. § 220 a § 221 Porušení povinnosti při správě cizího majetku (možná bez ohledu zda „byl“ nebo „nebyl“ oprávněný statutár). Nevím, zda existuje paragraf typu „neoprávněný bankovní převod“.
Nepíšete zda způsobili škodu, dle mne není podstatné zda byl ještě ve funkci nebo už nebyl (viz můj názor výše).
Můžete z definic trestných činů vybírat.
TAKŽE MOJE ODPOVĚĎ JE „ANO“, MOHLI SE TRESTNÉHO ČINU DOPUSTIT (to jste nedoložila), OTÁZKA JE PROMLČENÍ.
NEPOCHOPIL JSEM ZÁVĚR DOTAZU, TEDY KDO KOHO ŠIKANOVAL. TO JE ZŘEJMĚ ZÁLEŽITOST PŘESTUPKOVÉHO ŘÍZENÍ.
POKUD JDE O ZÁVĚR JUSTITIANA, TAK VÁS ČÁSTEČNĚ OMLOUVÁ, ŽE JSTE ČLENEM SVJ KRÁTCE. TO ALE NEBRÁNILO ZAJÍMAT SE NA JUSTICE.CZ HNED PO KOUPI BYTU JAK TO S VAŠÍM VÝBOREM JE.
MIMO DOTAZ:
MÁTE K DISPOZICI PROHLÁŠENÍ VLASTNÍKA) A STANOVY, MOŽNÁ I TA USNESENÍ SHROMÁŽDĚNÍ Z DOBY KDY JSTE NEBYLA ČLENEM SVJ ALE JSOU PRO VÁS PLATNÁ ?
DOSTÁVÁTE ŘÁDNÁ VYÚČTOVÁNÍ SLUŽEB ? JSOU V SVJ DLUŽNÍCI (nejen ze služeb § 1181, ale i z příspěvků správy domu tzv. fond oprav § 1180) ?
Využíváte svoje právo dle § 1179 ?
Poslední komentáře