Vložil Korky0202, 3. Červen 2015 - 18:44

Myslel jsem si bláhově, že stačí některé věci naznačit, bohužel jsem se přesvědčil o tom, že tomu tak ve Vašem případě není. Takže to vezmu pěkně popořadě.

Citace z právní publikace a ze článků, které vyšly v nakladatelství „Verlag-Dashöfer“:

„Člen společenství – vlastník jednotky je povinen platit: •příspěvek na správu domu a pozemku, •úhrady za služby spojené s užíváním jednotky. “

Proč tomu tak je? Protože zákon č. 67/2013 definuje následující: §2 Význam pojmů Pro účely tohoto zákona se rozumí

  1. poskytovatelem služeb

2. společenství vlastníků jednotek (dále jen „společenství“) podle zákona upravujícího vlastnictví bytů,

Na druhé straně je vlastník bytové jednotky příjemcem těchto služeb.

K tomu dodejme, že Společenství vlastníků se týká jeho část upravující bytové spoluvlastnictví, která nahrazuje nyní neplatný zákon o vlastnictví bytů, zákon č. 72/1994 Sb. (ZOVB).

Další předpisy, kterými se společenství vlastníků řídí

•nový občanský zákoník – ustanovení NOZ o bytovém spoluvlastnictví (§ 1158 až § 1222 NOZ), obecná ustanovení a ustanoveními NOZ o spolku, •prováděcí nařízení vlády č. 366/2013 Sb., o úpravě některých záležitostí souvisejících s bytovým spoluvlastnictvím (především záležitosti k zmocnění podle § 1222 NOZ: ◦způsob výpočtu podlahové plochy bytu (nebo nebytového prostoru) v jednotce, ◦podrobnější vymezení společných částí nemovité věci a ◦podrobnosti o činnostech týkajících se správy domu a pozemku.

•zvláštní zákon č. 311/2013 Sb., o převodu vlastnického práva k jednotkám a skupinovým rodinným domům některých bytových družstev a o změně některých zákonů pro podmínky bezúplatného převodu jednotek a skupinových rodinných domů z vlastnictví dřívějších SBD. •Dále také: ◦zákon č. 67/2013 Sb. upravující služby spojené s bydlením, ◦katastrální zákon č. 256/2013 Sb. a katastrální vyhláška č. 357/2013 Sb. a další katastrální předpisy, ◦zákon č. 344/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob a vyhláška č. 323/2013 Sb., o náležitostech formulářů na podávání návrhů rejstříkovému soudu a ◦také daňové zákony, zákony týkajících se zvláštního řízení soudního, atd.

To znamená, nikde jsem nenašel, že by SVJ spravovalo cizí majetek, protože:

1.)

§ 1194

(1) Společenství vlastníků je právnická osoba založená za účelem zajišťování správy domu a pozemku; při naplňování svého účelu je způsobilé nabývat práva a zavazovat se k povinnostem. Společenství vlastníků nesmí podnikat ani se přímo či nepřímo podílet na podnikání nebo jiné činnosti podnikatelů nebo být jejich společníkem nebo členem.

(2) Členství ve společenství vlastníků je neoddělitelně spojeno s vlastnictvím jednotky. Za dluhy společenství vlastníků ručí jeho člen v poměru podle velikosti svého podílu na společných částech.

Jedná se tedy o společenství založení za účelem správy společného majetku jejich členů.

Pokud by to bylo tak, jak píšete Vy, mohlo by SVJ spravovat cizí majetek, nebo-li začít vykonávat činnost, která je podnikatelská, k čemuž nemá dle odst. 1 oprávnění.

2.) Totéž pro SVJ platí dle §217 NOZ odst. 1."

Vzhledem k vaší „odborné“ oponentuře mých příspěvků, nečekám, že se mi od Vás dostane náležité odpovědi.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.