způsob hlasování spoluvlastníků společné garáže na shromáždění

Vložil Martina L, 19. Březen 2009 - 17:29 ::

Dobrý den, v našem domě je společná garáž s více jak dvaceti spoluvlastníky. Chtěla bych se zeptat, jak by mělo správně probíhat hlasování na shromáždění za tuto jednotku. V některých diskusích jsem si přečetla, že by za ni měl hlasovat zvolený „volitel“. Je nutné, aby tento volitel měl pro každou schůzi plnou moc od všech spoluvlastníků garáže? Jak probíhá hlasování v případě takovýchto jednotek v běžné praxi. V případě, že hlasování neprobíhá přesně podle zákona, znamená to, že jsou takto přijatá rozhodnutí neplatná?

Děkuji za odpověď. Martina

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Petr ALTE (bez ověření), 25. Duben 2016 - 11:16

    Děkuji za diskusi na tomto webu. Stran hasování na shromáždění je myslím všeobecná shoda na tom, že každá jednostka (byt, či společná garáž) má jednoho zástupce se silou hlasu, dle podílu jednotky k celku. U manželů je podíl společný a v případě absence zmocnění, nelze platně hlasovat. Názor, že postačí ústní zmocnění se mi nezdá jako „dobré“ řešení, neboť se jedná o speciální ustanovení NOZ a rozhodnutí, které jsou na shromáždění učiněna se vyhotovuje v písemné formě – v zápisu.

    Na co speciální ustanovení NOZ nemyslí a kde lze předpokládat můžné spory, je postup při společné správě – spoluvlastnitví (např. garaže). NOZ určuje, že pro společnou správu společné věci (i nemovitosti) postačí nadpoloviční vůle všech spoluvlastníků, v případě zásadních rozhodnutích 2/3 všech vlastníků. Společná správa pak přináší ostatním spoluvlastníkům další práva a možnosti.

    Nejsem si jist, zda toto měl zákonodárce v úmyslu. V tomto světle, se jeví některými SVJ dosavadní praxe započítavat do síly hlasu jak hlas za bytovou jednotku tak i sílu z podílového vlastnictví ze společné garaže jako účelný. Součet všech těchto podílů totiž vyjadřuje práva a povinnosti konečných vlastníků se podílet na společné správě a údržbě domu, popř. na jejich užitcích. Současný legislativně technický postup se mi jeví jako „poněkud nešťastný“ z důvodu zbytečné administrativně- technické zátěže. Škoda, že zákonodárce nevzal do úvahy to, že jak podíl z výhradního vlastnictví tak i z podílového spoluvlastnictví vyjadřuje míru odpovědnosti ke společným částem domu a není pro rozhodování „zásadní“ jako formou „vlastnictví“ se na spoluvlastnictví podílíte.

    PS

    Vložil Kubík (bez ověření), 25. Duben 2016 - 12:10

    Musíte rozlišovat, jde-li v případě garáží o společné části domu, nebo nebytovou jednotku. V případě nebytové jednotky spoluvlastníci rozhodují podle obecných ustanovení spoluvlastnictví (podílové spoluvlastnictví) oddílu 3 – Správa společné věci viz § 1126 a následující.

    V případě společných částí domu se na shromáždění vlastníků rozhoduje podle speciální části NOZ – bytové spoluvlastnictví viz § 1206 (či § 1214) o všech věcech v působnosti shromáždění viz § 1208.

    Vložil Petr, 20. Březen 2009 - 18:14

    Co není podle zákona, nebývá platné, ale v tomto příp. asi jen hlas za dotyčnou garáž co žby se nemuselo odrazit na celkovém výsledku nad 50 procent, nad 66 procent, nad 75 procent. Něco jiného je, když nikdo nehlasuje dle zákona. Pokud mají spoluvlastníci každý 1/20 garáže, tak hlasuje každý za sebe nebo dá plnou moc, to je jako když se jedná o spoluvlastníky bytu. Něco jiného je SJM manželů. Podívejet se na cuzk.cz a najděte si svůj dům a garáže, tam je hlas uveden číselně. V plné moci lze myslím určit že je to jednorázově (zmocnitel je nemocen nebo se chce dívat na televizi) či nafurt.

    Vložil Martina L, 25. Březen 2009 - 16:07

    Dobrý den, děkuji za odpověď. Mám to chápat tak, že v případě podílového spoluvlastnictví si může každý spoluvlastník hlasovat svým podílem sám za sebe? Jste si tím jistý?

    Vložil Anonymo (bez ověření), 18. Duben 2009 - 20:32

    To už tu někde bylo.

    Spoluvlastníci jednotky nemohou hlasovat každý za sebe. Mají jeden hlas dohromady. O společné věci-jednotce rozhodují většinou podle podílů na jednotce (viz Obč. zák.). SVJ jim do toho nemůže nijak zasahovat. Prakticky s tím mohou být potíže. Musíte si stanovit nějaká pravidla.

    S tím „volitelem“ je potíž v tom, že může rozhodovat, jak se mu zlíbí. Takže předjednat a plnou moc nějak omezit. A hlídat ho!

    Vložil Matějka Jaroslav, 18. Duben 2009 - 16:25

    Vážená Martino L. a Petře, vážení ostatní,

    načtěte prosím zákon č.72/1994 Sb. v platném znění; §11 odst.3: „Při hlasování je rozhodující velikost spoluvlastnických podílů vlastníků jednotek na společných částech domu (§8 odst.2); spoluvlastníci jednotky mají postavení vlastníka jednotky (jeden hlas). …“.

    Dále prosím načtěte vaše „Prohlášení vlastníka“ a vaše Stanovy, může zde být blíže specifikováno.

    Matějka

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".