Zisk SVJ
jsem zhrozen neznalostí výboru a taky nás členů SVJ . Asi 15 let pronajímá SVJ byty a nebytové prostory a zisk je cca 150 tis. .Poslední dny zjišťuji co se vše má a co nemá dělat . Zjistil jsem ,že zisk se má rozdělit mezi členy a ti ho mají zdanit ( doufám ,že se nepletu ) ,ve stanovách nemáme napsáno ,že zisky SVJ se nechájí ve „FO“ . Musí výbor( SVJ ) vyplatit zisk i třeba 15 let dozadu ? Díky
asi zásadní – vlastníci jednotek nedanili, přestože podle zákona měli. Týká se těch, jejichž příjem z pronájmu byl vyšší než 6 tis./rok, nebo sami podávají daňové přiznání. Tady je obecně promlčecí lhůta 3 roky, a je to problém vlastníků.
ne příliš podstatný – pokud se shromáždění vlastníků před 15 roky usneslo (a nemusí to být ve stanovách, ale v usnesení ze shromáždění) že odvody do dlouhodobých záloh (zvaných zpravidla Fond oprav) budou také i ve výši rovnající se příjmům z pronájmu, tak jak tu už bylo diskutováno – tak na požádání Vám je výbor SVJ musí vyplatit,a v zápětí Vás vyzve k doplacení dluhu na těchto zálohách. výsledkem tedy bude jen složitá administrativa. – ale že by jste na tom vydělal :-) :-)
Judikatura je jednotná v tom, že nemovitost může svým jménem pronajímat i osoba odlišná od vlastníka. SVJ si mohlo ponechat příjem z pronájmu, pokud smlouvu o pronájmu uzavřelo svým jménem na základě písemné soukromoprávní dohody podepsané všemi spoluvlastníky pronajímaných prostorů.
V tom případě by šlo nepochybně o příjem SVJ - právnické osoby.
Pokud taková smlouva nebyla uzavřena:
Z hlediska Finančního úřadu bylo povinností SVJ každoročně na požádání vystavit vlastníkům jednotek potvrzení o výši částky, kterou získali pronájmem. Od toho si mohli odečíst náklady na údržbu a opravy pronajímaných částí domu. Každý byl a je povinen rozdíl mezi příjmem a výdajem z pronájmu uvést ve svém daňovém přiznání a řádně zdanit. To platí bez ohledu na to, zda částky byly vypláceny vlastníkům, nebo rovnou převáděny jako příspěvky vlastníků jednotek na správu domu.
lake
Vložil lake, 16. Leden 2012 – 13:53
„bylo povinností SVJ každoročně na požádání vystavit vlastníkům jednotek potvrzení o výši částky, kterou získali pronájmem.“
Prosím o upřesnění, odkud plyne shora citovaná povinnost SVJ vystavovat svým členům potvrzení pro finanční úřad. Děkuji.
Náklady spojené s vystavením takového potvrzení jsou náklady na správu domu, a nebo členům snižují příjem z pronájmu?
Kalous
Jestliže šlo o zálohy na správu domu, není nic jednoduššího: K vrácení záloh postačí odhlasovat si to na shromáždění nadoploviční většinou přítomných podle § 15 odst. 2 ZoVB.
Jestliže šlo o neoprávněně přijaté částky, které SVJ neoprávněně zadržovalo, postačí, jestliže shromáždění rozhodne, že SVJ neuplatní námitku promlčení a pak může být částka vrácena i po 100 letech.
Jiná otázka je, zda v pokladně je tolik peněz. Asi není, že?
lake
Vaše informace je přinejmenším zvláštní. Jaké byty a nebytové prostory může pronajímat svj (vaše svj?)je mi záhadou. Vaše svj vlastní byty a nebytové prostory? Uveďte podorobnosti.
SVJ může pronajímat společné prostory pouze se 100% souhlasem vlastníků, neboť příjem je vlastníků a oni jej musí zdanit. Můžete se dohodnout, že tento příjem zůstane jako záloha na správu a nevyplatí se vlastníkům, ale i v tom případě jej musí vlastníci zdanit.
Jirka
Jirko,
podle § 9a/c ZoVB je SVJ oprávněno uzavírat smlouvy na pronájem společných částí domu.
Není tedy pravda, že by se smlouvy mohly uzavírat se 100% souhlasem vlastníků. To by bylo v přímém rozporu se smyslem ZoVB. Navíc u velkých SVJ by to byla prakticky nesplnitelná podmínka.
Hezký den!
Pavel
Jako pověřený vlastník využiji § 9a/c ZoVB a pronajmu vstupní prostry domu. Je tam prosklení, tedy světlo, je tam vytápění, lze tam udělat WC. Vstupní prostory domu pronajmu výhodně, vlastníci si budou každoročně vyplácet vysoké podíly. ZOVB to umožňuje. Žádný další vchod nemáme. Pane Pavle, mírněte se ve svých přesvědčovacích metodách.
Pověřený vlastníku,
prosté uvedení znění ZoVB nepovažuji za přesvědčovací metodu. Považuji to pouze za osvětu, protože jak je vidět, mnoho diskutujících se nenamáhá přečíst pouhých prvních 16 paragrafů ZoVB, ale jsou ochotni o nich diskutovat.
Asi patříte do množiny přispěvatelů na tomto portále, kteří si vymyslí iracionální případ a z něho se snaží dovozovat ještě iracionálnější závěry. Já jsem praktik, já musím řešit skutečné problémy. Takže si tu fabulujte se sebou rovnými.
Hezký den!
Pavel
Pronájem společných částí domu není jenom to, že mám oprávnění pronajmout je. Je to také o tom, jakou smlovu podepíši. Pokud jste osvícený a informovaný výborník, tak to zcela jistě zajistíte. Oni ale také existují výborníci neinformovaní. Jednoduše nevědí jak má smlouva vypadat, co má být nasmlouváno. Tak tady nepište, že to je tak jednoznačné. Není. Pokud to berete jenom dle paragrafu, tak pak ano. Má to ovšem svá úskalí. Místo zisku můžete vlastníkům nasmlouvat taky to, že spláčou nad výdělkem
Pane Pavle, o tom nepolemizuji. Pokud je souhlas, uzavře výbor smlouvu. Přeci ale není možno pronajmout společný prostor a nutit jednotlivého vlastníka aby podával daňové přiznání.
Jirka
Jirko,
již jsem Vám psal, že
"Vložil Pavel, 17. Leden 2012 – 13:51
Jirko,
podle § 9a/c ZoVB je SVJ oprávněno uzavírat smlouvy na pronájem společných částí domu.
Není tedy pravda, že by se smlouvy mohly uzavírat se 100% souhlasem vlastníků. To by bylo v přímém rozporu se smyslem ZoVB. Navíc u velkých SVJ by to byla prakticky nesplnitelná podmínka."
Vy mi na to odpovídáte: „o tom nepolemizuji. Pokud je souhlas, uzavře výbor smlouvu“
I když tvrdíte, že nepolemizujete, stále trváte na nějakém souhlasu, možná dokonce souhlasu 100%.
Výbor může smlouvu uzavřít i bez souhlasu vlastníků. Záleží na stanovách. Několik stanov jsem napsal, daleko více jsem jich četl. Schvalovat uzavření nájemní smlouvy není v kompetenci shromáždění, tzn. je v kompetenci výboru.
Je to logické. ZoVB tuto situaci neřeší. Vzorové stanovy v čl. VII/3/n pouze uvádějí, že shromáždění rozhoduje o pravidlech pro užívání společných částí domu. O pravidlech, nikoliv o jednotlivých nájemních smlouvách. Pokud si shromáždění s kvórem „nadpoloviční většina přítomných“ stanoví, že pronájem SČD musí odsouhlasit 100% vlastníků, tak prosím. Ale taková pravidla jsem dosud neviděl.
U Vás taková pravidla máte?
Hezký den!
Pavel
Pane Pavle,
nepochybuji o tom, že výbor je ten, kdo je oprávněn uzavřít smlouvu. Je rovněž pravdou, že není v ZoVB není definováno žádné kvorum pro hlasování o pronájmu společných prostor, takže by mělo platit 50%. Nic jiného ve stanovách pochpitelně nemáme. Přesto se mi nezdá, že by mohl někdo bez mého souhlasu pronajmout můj (spolu)majetek a tím ze mě proti mé vůli udělat plátce daně. Není na to nějaký judikát?
Jirka
Jirko,
1)pokud máte ve stanovách, že pronájmy schvaluje shromáždění, tak potom platí „nadpoloviční většina přítomných“. Pokud to ve stanovách nemáte, neschvaluje pronájem shromáždění, ale výbor
2)judikát neznám a že jich mám dost
3)schvalování pronájmů je zkrátka jedna z nevýhod spoluvlastnictví
4)v drtivé většině zemí se daně platí, nepovažuji to za něco nenormálního. Samozřejmě bych je ale raději neplatil. :-))
Hezký den!
Pavel
A jak je to ,když se pronajme prádelna a bude se používat jako posilovna ? je to změna užívání a pro musí být 100% vlastníků ?
Prosím o odpověď , potřebujeme to v domě doladit a nikdo neví co s tím . posilovna nebude sloužit ke komerčním účelům . Děkuji
Pane Kruppe, je třeba důsledně rozlišit kdo pronajímá společný prostor nebo místnost.
- Pokud na straně pronajímatele vystupují vlastníci jednotek, pak jde
o právní úkon. Na ten se vztahuje § 12 ZoVB:
„Z právních úkonů týkajících se společné věci jsou vlastníci jednotek oprávněni a povinni v poměru odpovídajícím velikosti jejich spoluvlastnických podílů (§ 8 odst. 2).“
Z toho plyne, že k platnosti smlouvy o pronájmu společné věci ji musí podepsat všichni. - Pokud pronajímatelem je SVJ – právnická osoba (§ 9a ZoVB), pak jde o rozhodování o běžném hospodaření se společnou věcí, což není právní úkon. Souhlas s pronájmem se tedy udělí na shromáždění nadpoloviční většinou přítomných (§ 11 odst. 2 ZoVB).
lake
Tomu bych snad rozuměl. Pořád ale nemyslím, že může nějaká většina přimět vlastníka přijmout nějaké finanční plnění. Vím, že to je spíš jen teoretická úvaha. Ale. SVJ dostane zaplaceno. SVJ je povinno příjem rozdělit mezi vlastníky. Vlastník ho může odmítnout. Přesto na něj finančák pohlíží, jak že ho přijal. Tady mi něco nehraje. Jirka
výbor nikoho nenutí – to zákon o dani z příjmu. A zákonná povinost podat daňové přiznání vzniká pokud je příjem z pronájmu vyšší než (pokud se nepletu) 6 tisíc za rok. Postavte to obráceně přece lidi v baráku nepřijdou o 300 tisíc, protože jeden člověk se nechce namáhat s daňovým přiznáním.
Anonymoussi,
já jsem praktik. Vím, co by bylo za práci sehnat podpisy od vlastníků 141 jednotek. Některé jednotky vlastní i několik spoluvlastníků. Někteří vlastníci neumí česky a někteří nežijí v ČR. Navíc máme kverulanty, kteří jsou proti ze zásady.
Jako rozumně se chovající výbor známe i ZoVB a nečiní nám problém se podle něho chovat. Proč myslíte, že existuje § 9a/c?
Hezký den!
Pavel
Poslední komentáře