zateplení domu
Naše SVJ – 11 bytů – chce zateplit dům. Byla svolána schůze, na které předseda představil pouze jednu firmu, která zateplovala dům vedle našeho. Náklady na zateplení jsou 5,5 mil. Kč, úvěr na 30 let je cca 5,9 mil. Kč. Navržená technologie zateplení je 10 cm minerální vata odvětrávaná mezera a betonové kachličky. Další nabídky předseda nepředstavil. Jsem jediný proti z důvodů: Nebyl provedený energetický audit, který by stanovil tloušťku tepelné izolace, navržená tloušťka je podle mne malá, nemám porovnání s jinou stejnou zakázkou (asi v tomto případě není), ale není další nabídka s jinou technologií (polystyrén, minerální vata). Představený nabídkový rozpočet detailně určoval, kolik bude použito stavebních hřebů a ocelových úchytů, ale v odstavci stavební práce byly pouze oddíly jako stavební práce a cena, klempířské práce, montážní práce, další úpravy a pouze celková cena za oddíl a nikde tento oddíl nebyl rozepsán po položkách (třeba v rozpočtu nejsou vůbec specifikovány lodžie – jak budou upraveny. Všem jsem řekl, že jsem pro zateplení domu. Ostatními členy SVJ mi bylo sděleno, že když odmítám technologii, která byla představena na schůzi, znehodnocuji jim byt, náš dům bude poslední, který nebude zateplen. Zateplení sousedního domu se jim vzhledově líbí, ale pro nás navržený způsob rozpočtování je nezajímá. Při nějakém střetu z dodavatelem technologie nebudeme se o co opřít. Mám obavy, že se asi nedohodneme a mám obavy, abych nebyl obejit a pak i úvěr platit. Nechci v tomto případě ručit bytem.
Fasáda z betonových kachliček bude asi trochu dražší než omítka, zato však estetická, to je vaše věc.
Polystyren se dnes smí dávat jen na dvoupatrové domy, jinak už musí být plocha přerušena pásy z minerální vaty. Pod provětrávanou fasádu se nemůže dát vůbec, tam při požáru vznikne tah.
10 cm je málo, to se dělalo tak koncem minulého století, to jsou vyhozené peníze. Minimum je bajvoko 20 cm, abyste se s odřenýma ušima vešli do specifikace pro pasivní budovy podle ČSN 73 0540–2. Energie jaksi zdražují a návratnost už není jen vytoužená představa.
Nesmíte zanedbat potenciální tepelné mosty, jako třeba hrany otvorů nebo různé kovové prvky procházející do fasády. Co třeba ten rošt, který bude držet ten obklad? Pokud nemáte moderní okna, nastane problém s navázáním na okenní rámy, protože jsou úzké a tudíž se tam nedá hrana zateplit.
Nejlépe byste si měli nechat udělat projekt, aby někdo ručil za to, že tam nebudou funkční chyby, a vysvětlil vám, proč je něco zrovna tak a ne jinak. Podle projektu můžete udělat i dobře srovnatelné výběrové řízení. Nebo aspoň udělejte audit toho návrhu, pokud to je nějaká jedinečná obtížně porovnatelná technologie. U návrhu od stavební firmy vám budou ručit nanejvýš za bezvadnost díla, ne za funkčnost.
- Jirko, píšete: „… mám obavy, abych nebyl obejit a pak i úvěr platit“.
Obejit samozřejmě budete. Zateplení stabvby je typické technické zhodnocení majetku, kterým se nemění spoluvlastnické podíly. Takže nejspíše budete přehlasován.
Úvěr samozřejmě platit nebudete. To bude bance platit ten, kdo si úvěr sjedná – tedy SVJ. To vše SVJ vytáhne z kapes vlastníkům jako příspěvky na správu domu.
Jirko, podle toho co popisujete, existuje jen jedna jednoduchá možnost jak se můžete vyhnout třicetiletému placení zvýšených příspěvků na správu:
Počkejte až bude zatepleno a prodejte jednotku.
Je šance, že nějaký hlupák Vám zaplatí plnou cenu za bytovou jednotku v krásně zateplenem domě – a neuvědomí si, že peníze za to zateplení zaplatí on, a ještě jednou tolik uhradí na náklady hypotéky.
Justitianus
- SVJcka preče nedostavaji “hypoteky”. Ale pokud neni schopen to na shromazdeni vysvetlit a presvedcit, ma smulu, o tom zadna.
- V nasledujicich letech je dobra sance, ze nemovitosti pujdou dolu (bude prevys nemovitosti, kvuli problemum s financovanim, on uz je prevys myslim nyni a cena se tlaci dolu). Takze oddalenim prodeje muze dost tratit.
Poslední komentáře