zateplení a úvěr

Vložil Petra (bez ověření), 10. Srpen 2024 - 8:33 ::

Dobrý den, prosím o radu. Jde o bytovku, která spadá pod SVJ Z důvodu zateplování se bude brát úvěr. Část je hrazená již z naspořených peněz, část bude z dotací a na zbytek se bude brát úvěr. Je možné aby vlastník uhradil zbytek z vlastních zdrojů, když nechce platit úvěr (kvůli úrokům)? Bylo mě řečeno na schůzi, že to nelze. Ale co jsem pročítala články, tak jsem se dočetla, že je to možné. Mohou si to sami určit? Bohužel jsem k tomu více informací nedostala. Vždyť když zaplatím svojí část, tak o to se může snížit úvěr. Nebo to nejde třeba kvůli dotacím/bance (zateplování+níz­kopříjmové/KB)? Nikde jsem se to nedočetla. Děkuji za případné zkušenosti.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 10. Srpen 2024 - 11:04

    Zkušenosti mám z našeho SVJ, kde se na úvěru podílelo jen asi 10 vlastníků z necelých 30. Zástupci banky sice tvrdili, že to nelze, že se musí podílet všichni, ale když jsme sdělili, že tedy požádáme jinou banku, rozhodli se s těmi 10 členy SVJ uzavřít samostatné smlouvy. Úvěr se splácel z účtu SVJ, aby měla banka jistotu, že nebude řešit neplatiče, ale vlastníci na účet SVJ až do splacení celého úvěru včetně úroků a poplatků posílali částky, kterými se na úvěru podíleli. Ostatní splatili své podíly na úvěru bez úroků a poplatků ještě před sjednáním úvěru. Dotaci na zateplení jsme neměli. To ale bylo před 20 lety, nevím, jak je to teď.

    Jiné SVJ: Předseda SVJ, který chtěl financovat zateplení podobně a navíc ještě z dotace si napsal o postupy účtování, protože mu to banka schválila – včetně předčasného splacení úvěru bez sankcí, pokud tu dotaci dostane. Vlastníci mu tento postup schválili, uzavřel s nimi smlouvy a mně potom poslal kopie faktur i výpisů z běžného i úvěrového účtu. Podle konkrétních podkladů jsem zpracovala souvislý příklad, původně klaiex 9, v roce 2016 předělaný kvůli změnám účetních předpisů na Klaiex 24 a uveřejnila se svolením toho předsedy SVJ v e-shopku na https//klaiex.cz. Celková cena je 530 Kč za 3 soubory – Účtování a Propočty v naprogramovaných tabulkách a Povídání jako vysvětlující text. V průběhu let se ozývali různí účetní z dalších SVJ s žádostí o příklad, protože jim banky vyhověly. Takže všechno jde. Vlastně šlo před léty v SVJ, kde s tímto způsobem souhlasili úplně všichni. Tak snad to půjde i nyní. Držím palce, aby se to podařilo.

    NK

    Vložil Jan77 (bez ověření), 11. Srpen 2024 - 10:16

    Píšete, že s členy byly uzavřeny bankou samostatné smlouvy. Jakým způsobem je založen závazek, že SVJ „bude řešit neplatiče“? Je SVJ snad účastníkem těchto úvěrových smluv (a dlužníkem) anebo je ručitelem?

    Nebylo by čistější řešení, aby každý před zateplením každý složil pevnou částku (pojmově: mimořádný příspěvek na správu domu) a bylo na každém, pokud to potřebuje, si na sebe a zcela mimo sféru SVJ k tomu sjednal případný úvěr?

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 11. Srpen 2024 - 12:18

    K diskusi k mému příspěvku bych chtěla dodat, že jsem reagovala na poslední větu tazatelky:

    Děkuji za případné zkušenosti.

    Popsala jsem, jak jsme to kdysi dělali. Smluvně bylo ošetřeno úplně všechno a všechno také klaplo, i například v případech změny vlastníka se závazkem. Dále jsem uvedla, že existovala další SVJ, kterým se povedlo, že část vlastníků mohla složit svůj podíl na výdajích na technické zhodnocení předem.

    Pokud jsem uvedla, že šlo o podíl na úvěru, myslela jsem tím na původní výši úvěru, která byla ovšem následně snížena.

    Na teoretické úvahy, jak by to mělo být, tedy nebudu reagovat, protože neexistují dvě SVJ, která by měla shodné p

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 11. Srpen 2024 - 12:27

    Nějak mě zlobí počítač, takže příspěvek odešel tentokrát předčasně. Dokončím tedy myšlenku:

    Na teoretické úvahy, jak by to mělo být, tedy nebudu reagovat, protože neexistují dvě SVJ, která by měla shodné podmínky pro účetní i právní řešení.

    V e-shopku je i příklad jiného SVJ s úplně jinými podmínkami, kde se rovněž všechno podařilo, pod názvem Klaiex 25.

    https://klaiex.cz/index.php…

    Mimochodem: Každý z těch dvou souvislých příkladů zabral asi měsíc práce.

    NK

    Vložil Justitianus, 11. Srpen 2024 - 6:50
    • „… se na úvěru podílelo jen asi 10 vlastníků z necelých 30. Zástupci banky sice tvrdili, že to nelze, že se musí podílet všichni …“

    Tato tvrzení nejsou pravdivá a u soudu by neobstála. Vlastník jednotky se nikdy a nijak nepodílí na úvěru, který si sjednala jiná osoba (v tomto případě SVJ).

    Platí pouze to, že podle § 1194/2 člen ručí za dluhy společenství vlastníků jednotek. Ručení za cizí dluh je ovšem něco zcela jiného nežli podílnictví na dluhu.

    Nejvyšší soud judikoval, že hrazení stanovených příspěvků na správu domu nemá naprosto žádnou spojitost se skutečností, že SVJ splácí nějaký svůj dluh bance.

    Zcela jiná záležitost je případ, kdy člen SVJ si sjednává individuálně bankovní půjčku. Je samozřejmě možné, aby vlastník jednotky podepsal uznání dluhu na příspěvcích na správu domu a sjednal s věřitelem (SVJ) splátkový kalendář.

    Zbývá jen právně vyřešit jak na dlužníkovi vymoci podíl na nákladech spojených s úvěrem: úhrada úroků z úvěru, odměna bance za sjednání úvěru, odměna bance za vedení úvěrového účtu. Je třeba to zařídit tak, aby se tyto náklady nehradily z příspěvků na správu domu.

    Justitianus

    Vložil MartinII, 12. Srpen 2024 - 9:40

    A může pokračovat nespočetném množství vláken (min. 10 let ještě před NOZ 2014) probírané théma:

    „Kdo ručí a splácí za úvěr domu na výtah, zateplení apod.“.

    Tedy zda

    • vlastník v době kdy si SVJ úvěr bralo,
    • nebo vlastník v době, kdy SVJ úvěr splácí.

    Administrátor nechtěl přijmout můj příspěvek s odkazy na webové stránky, prý „Potential spam“, takže nyní jen citace, nikoli odkaz na zdroj (většinou portalsvj)

    Odkaz na diskusi bez uvedení konkrétního vlákna, protože to se systému nelíbí a píše

    Takže administrátor propustí reklamu na půjčky, ale mně příspěvek hodnotil jako spam".

    „To je hnus, velebnosti“

    Můžete hledat zde i na netu.

    Že to dosud není naším „právem“ vyřešeno, to je dle mne vina zákonodárců a Ministerstva spravedlnosti (případně mne opravte).

    Použiji přímo citaci z jednoho doporučeného vlákna i když z r. 2018

    „(soudkyně Chlupová / Chalupová) si byla natolik jistá svým právním názorem, že po přečtení důkazů ihned vyhlásila rozsudek, kde se ztotožnila s názorem SBD Mír. V ústním vysvětlení uvedla, že NOZ JE PŘÍLIŠ NOVÝ A NA JEHO APLIAKCE NUTNO VYČKAT vyčkat, AŽ NĚKTERÉ KAUZY DOPUTUJÍ AŽ K NEJVYŠŠÍMU SOUDU“.

    Problém je dle mne, že když si SVJ vezme úvěr, nezajistí si (s pravděpodobností hraničící s jistotou) jeho splácení a splacení, protože mnozí (ne-li většina) statutárů ani neví, že ve veřejně přístupném katastru (kde si to může zájemce o byt zjistit) není na jednotlivé BJ úvěr zapsán (rozepsán).

    A pak už JDE O SLUŠNOST A POCTIVOST PRODÁVAJÍCÍHO (PŘEVODCE) ZDA KUPUJÍCÍMU (NABYVATELI) ZAPOČÍTÁ DO CENY (HODNOTY) BYTU TO, ŽE V DOMĚ JE VÝTAH (ZATEPLENÍ) ZA JEŠTĚ NESPLACENÝ ÚVĚR.

    • – – – – – – – – – – – –

    V odkázané diskusi je úvěr přirovnáván k tomu, že

    „revizor MHD nemůže vymáhat pokutu za černého pasažéra po cestujícím, který si sedl na jeho místo“ a že

    „když má převodce bytu dluh za nesplacenou kuchyňskou linku, tak ten nemůže být logicky vymáhán po novém vlastníkovi bytu“.

    To by bylo možné jen tehdy, pokud by nový vlastník dluh po předchozí smluvně převzal (bez ohledu na to, zda si nechal cenu bytu o dluh ponížit).

    Dále se ve vláknech tvrdí, že je úvěr splácen z Příspěvků správy domu, a tudíž se z toho nemůže nabyvatel (nový vlastník) „vyzout“, když dostal a podepsal Rozpis tzv. fondu oprav a záloh služeb.

    Co brání aby osoba odpovědná (SVJ reprezentované statutárem) zakomponovalo úvěr do položky „splátka úvěru“, nikoli jako součást „Příspěvky“, často označované v Rozpise po staru „Fond oprav“. Potom by se nový vlastník (nabyvatel) mohl bránit hned poté, kdy Rozpis obdrží. Což je rozhodně lépe, než když se má bránit až když po něm SVJ vymáhá splátku.

    • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

    Diskusní fórum:

    Správce dle rozhodnutí soudu není odpovědný za své chyby při výkonu zákonných povinností. .. :-O Vložil markovic (bez ověření), 20. Únor 2018 – 14:45 ::

    • – – – – –

    Podvod s uverem Vložil Valdstejn, 20. Červen 2014 – 15:22 ::

    • – – – – –

    odkup pozemku Vložil Radana (bez ověření), 8. Září 2022 – 19:20 Financování budeme určitě řešit úvěrem, přičemž chceme nechat vlastníkům možnost rozhodnout se, zda budou participovat na úvěru nebo svou poměrnou část zaplatí nyní z vlastních prostředků. Bude moudré brát úvěr na SVJ?

    • – – – – –

    Specifika financování investičních záměrů SVJ úvěrem

    • – – – – –

    Právní poradna: Musím hradit měsíčně svůj podíl na splátkách úvěru SVJ, když jsem o něm při koupi bytu nevěděl?

    • – – – – –

    14.5.2020, Úvěr SVJ z pohledu vlastníka jednotky Mgr. Adriana Kvítková, Mgr. Monika Vavříková, Zdroj: Verlag Dashöfer

    • – – – – –

    Splátka úvěru vs. příspěvek na správu Vložil Martin (bez ověření), 18. Únor 2012 – 6:59 :: Ostatní

    • – – – – –

    25.1.2016, Úvěr ve společenství vlastníků jednotek

    Můj dotaz se týká povinnosti splácet úvěr, který si plánuje vzít SVJ v 2016 na rekonstrukci domu (úvěr bez zástavy bytů). Pokud následně (např. v 2017) dojde ke změně vlastníka některého z bytů, je nový vlastník bytu povinen pokračovat ve splácení úvěru a bude nesplacenou část úvěru uvádět správce domu do potvrzení o dluzích váznoucích na prodávaném bytu,…

    JUDr. Dušan Srp, Ph.D., Zdroj: Verlag Dashöfer

    • – – – – –

    Typ úvěru a základní charakteristika Obecné podmínky na straně žádajícího SVJ Specifické podmínky úvěrů pro SVJ spojené s jeho přidělením a zajištěním

    • – – – – –

    25. dubna 2024 – SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

    • – – – – –

    2. 11. 2022 Jaké dluhy přechází na nabyvatele bytové jednotky? Ceny nemovitostí začínají sice pozvolna, ale přece jenom klesat. Pokud se chystáte kupovat byt, případně družstevní podíl, měli byste být obezřetní, neboť převodem získáváte nejenom práva, ale také povinnosti. Třeba povinnost splatit dluhy předchozího majitele. Jak tomu lze předejít?

    Kapitoly článku Novela občanského zákoníku přinesla změnu Přechod dluhů v rámci bytového družstva Vyrovnání příspěvků před uskutečněním koupě Vyrovnání příspěvků v kupní smlouvě

    JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

    • – – – – –

    16. 2. 2013, 08:03 – Úvěr na opravu domu: Musí souhlasit všichni vlastníci? Veronika Šestáková Zdroj: ČT24

    • – – – – –

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".