založení společného účtu pro dům - fond oprav
Dobrý den, jsem majitelem jednoho bytu ze 4. Všechný byty jsou v os. vl., kde všichni vlastníme 1/4 domu a to i pozemku, který náleží domu. Chceme založit SVJ, dafakto jen kvůli účtu, aby nebyl vedeny na soukromém účtu, kde posíláme pravidelně FO. Všichni vycházíme dobře a na všem se vždycky společně domluvíme. Otázka zní, jestli je i jiná možnost/cesta než SVJ, abychom mohli mít účet pro dům – také z důvodů, kdyby se majitelce účtu něco stalo, spadlo by to dědictví (je tam už hodně peněz).
Děkuji za radu
Založením SVJ narostou náklady na správu domu při malém počtu bytů na cca dvojnásobek. Buďte rádi, že takovou povinnost nemáte, a šetřete.
a tím přijetí některých zcela nesmyslných povinností počínaje podvojným účetnictvím a konče platbou za každou změnu v rejstříku. Lze založit Spolek přátel Vašeho domu s jednoduchými stanovami a zvolit statutára, který založí u FIO bezplatný účet pro právnickou osobu. Heslo a login mohou mít všichni nejen pro kontrolu, ale také pro případ kdyby se něco stalo.
Např. v podílovém spoluvlasnictví ručí každý vlastník za celý dluh vzniklý pří správě domu tzn., že věřitel si může vybrat podle svého uvážení na kterém vlastníkovi bude vymáhat celý dluh. U SVJ ručí všichni za uvedený dluh podle výše spoluvlastnického podílu.
V případě SVJ uzavírá veškeré smlouvy právnická osoba SVJ, což je jednodušší, než když v případě podílového spoluvlastnictví je nutné uzavření každé smlouvy projednat se všemi vlastníky.
jasně, výhod je plno. a nevýhody jenom – zápis do VR (poplatky), vedení účetnictví (a pokud není člen účetní tak platba za účto), zasílání do VR každý rok (+ rizika pokut a postihů), pravidelná shromáždění, zápisy, rozdílné postihy právnických osob (SVJ) a FO za neplnění povinností – např. revize, hasičáky apod. Když jsem spoluvlastník, a další budou chtít natřít fasádu narůžovo, prostě nesouhlasím, není to nutná oprava, a neplatím. Když v SVJ většina přítomných! na shromáždění bude chtít zbytečně fasádu narůžovo, tak ji prostě zaplatím ať chci nebo nechci. a takových věcí je mnoho…
Pro správu bez vzniku SVJ platí § 1191 NOZ tj. použijí se přiměřeně ustanovení o shromáždění. Tzn., že se na shromáždění rozhoduje podle stejných ustanovení zákona jako u SVJ. Neplatí tedy, že u SVJ se řídím ustanoveními pro shromáždění v části „bytové spoluvlastnictví“ a při správě bez vzniku SVJ nikoliv. Rozhoduje se v obou případech podle ustanovení o shromáždění.
tak to je poprvé, co slyším, že chce někdo dobrovolně založit SVJ:-( takže vedení účetnictví, statutár, shromáždění, a tisíce dalších povinností. co takhle si spořit na opravy (ne do FO) každý na svém účtu??? na co spoříte?
u nás to je tak, že já platím a mám nasmlouvaný plyn za celý barák, druhý platí vodné (zálohy cca stejné) no a třetí nám „přispívá“ a platí společnou elektřinu. Nejde ale o tak vysoké částky, aby v případě úmrtí apod. šlo o statisíce jako v případě tzv. FO co tady spoří paní na účet tázající. a nemusíme platit žádnou účetní, správce, výbor, apod. platby běžné u SVJ. když nastane potřeba oprav, sednem, zjistíme kolik se bude potřebovat a kdy, a každý si ty penízky odkládá až do doby opravy.
A to máte všechno smluvně ošetřeno, nebo jen ústní domluva? Nejnákladnější je topení, to má také někdo na sebe? Může se stát, že se někdo dostane do finanční tíže a stane se neplatičem. To pak vymáhání takového dluhu nemusí být vůbec jednoduché vzhledem k tomu, že máte nějaké závazky či pohlédávky všichni mezi sebou. A pokud by to nebylo všechno podle práva smluvně ošetřeno, tak máte problém.
Rozumnější je mít společného správce, který zajišťuje vše podobně jako statutár u SVJ.
jasně, že to máme ošetřeno i písemně. a platit si správce je opravdu výhoda:-) a když je neplatič v svj, tak jaký je rozdíl od neplatiče když svj není? Taky za něj platí ostatní, dokud se to nevymůže. topení/plyn, platím já. druhý to má zápočtem za vodu (u mě je voda stejně „drahá“ jako topení) a třetí mi měsíčně svůj podíl posílá. a já každý měsíc plynárně. takže pokud já přestanu platit, dozví se to hned po měsíci. pokud oni mě, taky to vím hned. a můžeme konat. za jak dlouho po neplacení služeb se VŠICHNI členové SVJ dozví, že někdo neplatí? po jak velkém prodlení informuje správce SVJ (výbor), že někdo nezaplatil? Taky hned? Nebo najednou na shromáždění zjistíte, že někdo už půl roku neplatí zálohy a dotují ho ostatní? tady je spousta peněz trvale posílána a spořena na soukromém účtu jedné osoby.
Není pravda že „a když je neplatič v svj, tak jaký je rozdíl od neplatiče když svj není? Taky za něj platí ostatní, dokud se to nevymůže“
Když není SVJ, tak ostatní za dlužníka nic neplatí. Odnese to pouze ten, kterého si vybere věřitel a ten pak musí sám vymáhat po neplatiči dluh.
Při těch vašich podivných zápočtech není vůbec jasné, jak u vás probíhá placení záloh na služby a jejich vyúčtování po skončení zúčtovacího období poskytovatelem služeb podle zákona o službách.
my to máme takto: PLYN si každý řeší sám – má vlastní hodiny. VODNE / STOCNE (jen studená voda) – psané na jednoho z nás a poměrovýma vodomerama se rozpočítá – platí se z ruky. TOPENI – má každý svoje, tím pádem se neřeší. společná EE – spotřeba za rok se dělí 4 a každy zaplatí 1/4. Mimo to si platíme na FO každý měsíc
to si nemyslím, že je dobré, už kvůli tomů, že pokud někdo prodá svůj byt, tak si odnese i svou část (barákovou část) s sebou, proč by to nechával s prodejem bytu??
jste snad svéprávní, tak si máte každý udělat svůj spořící účet nebo odkládat peníze do šuflete, a pak to zaplatit. paní nemusí jen umřít, může se rozvádět, gembleřit, apod…
Odkládat do šuflete? A co když (to je velmi pravděpodobné), že někdo slíbí, jak bude ukládat do šuflete a po provedení zateplení vyjde najevo, že nemá naspořeno nic. V případě podílového spoluvlastnictví pak bude věřitel vymáhat zaplacení fa za zateplení samozřejmě po nejbonitnějším vlastníkovi, kde má největší šanci dluh vymoci. A ten se tím dostane do problémů, protože bude povinen dluh uhradit a pak může dluh vymáhat po skutečném dlužníkovi s nejistým výsledkem.
to už je snad o svéprávnosti. když posílají paní léta peníze na její účet a paní umře, tak se na prachy nedostane nikdo do vyřízení dědictví. a pak jde o to, zda dědicové bez dalšího uznají, že prachy nejsou její, i tak se dědický poplatek bude platit z celé sumy, o závazky se snižuje hodnota dědictví až po poplatcích. nebo paní prachy vybere a utratí… oproti tomu vymoci peníze (cca 1/4 na rozdíl od celé částky na jednom soukromém účtu) od vlastníka jednotky není vůbec nereálné.
Když máte nějakou nemovistost v podílovém spoluvlastnictví, tak její správa funguje vždy přes společného správce jak plyne z ustanovení pro podílové spoluvlastnictví v NOZ. Chcete říct, že každá taková správa nemovitosti ve spoluvlastnictví je „o svéprávnosti“, když spoluvlastníci přispívají na správu přes společného správce?
To co máte vy, je paskvil. Neodpověděla jste, co se zmatkem, kdy se u vás vyskytne neplatič a bude třeba vymáhat dluhy, kdy má každý vůči jinému závazky i pohledávky.
Já bych si přečetl NOZ, část spolky, zda lze založit něco jiného (s IČO) než společenství vlastníků, třeba Sdružení vlastníků domu, Spolek pro udržování domu. Potom by účet nespadl do dědictví. Ale možnost zpronevěření peněz zůstává.
Vždyť i vy sám píšete, že „jen kvůli společnému účtu“, že jste 4 byty a dá se z toho vyvodit, že nechcete založit SVJ „dobrovolně“. Rozhodně se na téma založení (vznik) SVJ v domě, který nesplňuje podmínky „5 jednotek ve vlastnictví 3 různých vlastníků“ zde diskutovalo.
§ 1166
(2) Má-li rozdělením vzniknout alespoň pět jednotek, z nichž mají být alespoň tři ve vlastnictví tří různých vlastníků, … . Nevznikne-li v souvislosti s rozdělením společenství vlastníků, … .
Myslel jsem, že nechcete založit SVJ, protože víte, že nemusíte.
www.hypoindex.cz/…ho-zakoniku/
… Založení společenství vlastníků jednotek
Až konce roku 2013 vznikala společenství vlastníků ze zákona, po novém roce však nastala zásadní změna. Proces vzniku je nyní dvoufázový a prvním krokem je vlastní sepsání zakladatelských listin se všemi náležitostmi, krokem druhým je zápis do veřejného rejstříku. Dnem zapsání vznikne i společenství vlastníků jednotek.
SVJ si můžete založit i dobrovolně
Společenství vlastníků jednotek je možné založit se souhlasem všech vlastníků i dobrovolně, nemusí vznikat jen v domech, které mají více než zákonem požadovaných pět jednotek. Kdo a proč by se měl k podobnému kroku odhodlat? Například proto, aby se vlastníci vyhnuli nepříjemné situaci, týkající se dluhů související se správou společných prostor.
www.plzenskyservis.cz/…vi-vlastniku
Dobrovolné založení společenství vlastníků Dotaz: Jsme malý dům jen se čtyřmi bytovými jednotkami. Můžeme založit společenství vlastníků jednotek?
Odpověď: Do konce roku 2013 možnost pro takto malé bytové domy nebyla. Nový občanský zákoník situaci změnil. Podle NOZ 89/2012Sb., mohou i domy s méně něž pěti jednotkami založit společenství vlastníků. Podmínkou je souhlas všech vlastníků jednotek (§ 1199 NOZ). Toto řešení je vhodné pro domy ve vlastnictví různých vlastníků, kde často bývá problém s tokem finančních prostředků a uzavíráním smluv s dodavateli. Dobrovolným založením společenství vlastníků tak dům získá IČ, stane se právnickou osobou a zjednoduší se mu jednání s bankami a dodavateli. Společenství jakožto právnická osoba je povinno vést podvojné účetnictví, takže hospodaření domu dostane úplně jiný rozměr a transparentnost.
Vzhledem k tomu, že už se to celé řeší s právníkem a notářkou, kde už vznikly náklady na zřízení (ikdyž to ještě není/nemáme podepsáne), museli bychom zaplatit jejich práci. Možná jsem to měl do hloubky řešit mnohem dříve. Vzhledem k tomu, že jde vidět, jaké máte povědomí o SVJ, mohl by jste mi poslat odkaz, kde najdu nejlepší materiály, co vše se musí dělat/plnit? Jelikož mě zvolili jako předsedu a tím pádem se doho musím nějak, pokud co nejjednodušejí dostat, nemám moc času to hledat.
Děkuji
Nemuseli jste zakládat SVJ. Mohli jste uplatnit správu bez vzniku společenství a vy být společným správcem podle § 1191 až 1193.
Základní úvodní dotaz „jestli je i jiná možnost/cesta než SVJ, abychom mohli mít účet pro dům – také z důvodů, kdyby se majitelce účtu něco stalo, spadlo by to dědictví“
Dále píšete „mám být předsedou“, to si protiřečí.
Já si myslím, že když nemusíte mít SVJ (nesplňujete podmínky), tak založte jiný spolek (SVJ je spolek) a snad nebudete muset vést podvojné účetnictví, dělat účetní závěrku, vyhlašovat výběrová řízení. Pokud se chcete rychle něco dozvědět, obstarejte si literaturu a ne napsat „nemám moc času to hledat“. Za zdejší rady nemůže nikdo ručit, takže se zajímejte také sám.
Mně, pane Koppe stačilo zadat „založení spolku“ a dostal jsem odkaz
Když si to přečtete, dozvíte se to dříve, než když položíte dotaz a čekáte nam odpovědi, protože „nemám moc času to hledat“, jak píšete.
než jsme letos na jaře koupili onen byt, tak už v nějakém stádiu bylo zozjeté zavádení SVJ na onen dům. Jelikož jsem z nich asi nejvíce na to vhodný, tak si mě zvolili a s tím se to odeslalo k právničce/notářce. Byli jsme do toho jakoby vtažení s daným termínem na vznik SVJ v říjnu. Proto píšu, že nemám moc času to řešit, jelikož mám i jiné důležité povinosti, tak na rychle odpovědi, jsem zvolil tento portál, ale samozdřejmě informace, pak dohledávám sám – pro podložení věrohodností. ale bez tpoho bych pořádně nevěděl, co hledat, na co se zaměřit.
Poslední komentáře