Vyuctovani TUV v najemnim byte
Dcera 1.12.2018 protokolarne prevzala do najmu byt 2+kk v Praze.Mesicne hradi zalohu na sluzby a dodavky 3.600,–Kc bez elektriny,ktere dle majitelky mely dostatecne pokryt spotrebu 1 osoby.V prosinci jen zarizovala,bydlela stale doma,od ledna bydli v byte sama. Nyni ji majitelka zaslala vyuctovani za prosinec spolu s celorocnim vyuctovanim za byt v r.2018(pro majitelku preplatek cca 5.000,–Kc). Dceri vycislila nedoplatek 2.500,–Kc.Jak jsme zjistili,byt nebyl v r.2018 prilis obsazen. Nemate nekdo,prosim,podobnou zkusenost? Je normalni,aby dcera platila vysokou cenu TUV danou predchozim nevyuzivanim bytu? Dekuji vsem za pripadnou reakci. D.Špačková
Dano ono to není tak jednoduché jak si představuješ… zaprvé : partnerem SVJ pro vyúčtování je vždy vlastník – pokud vlastník nerozhodne jinak, zadruhé prázdnost nebo spíše nevyužitost bytu se neprojeví určitě na zvýšení nákladů za TUV , kde není odběr není spotřeba a náklady… jo projevit se to může na teple…
Jarku,moc dekuji za reakci. Podle firmy zpracovavajici vyuctovani se neobsazenost bytu/nizka spotreba promita do ceny za jednotku pro dodavku tepla i TUV. Cena za m3 TUV v tomto bytovem dome se pohybuje cca od 350,–Kc do 580,–Kc. Cim nizsi spotreba,tim vyssi cena-skvela motivace k setreni vodou. Dcera schytala vysokou cenu nastavenou diky predchozimu nizkemu odberu… Zajimalo by me,zda nekdo nevi,jestli nemuze pozadovat vyuctovani az po roce uzivani,kdy uz cena klesne diky jeji spotrebe…? Pripadne dekuji. Dana Spackova
Náklady na TUV mají dvě složky: základní (dle plochy bytu) a spotřební (dle spotřeby vody). Základní a spotřební složka za dům se stanoví v poměru 70%:30%.
Takže když tam bydlela dcera jen jeden měsíc, tak zaplatí 1/12 základní složky, i kdyby spotřeba vody byla libovolně malá v průběhu roku.
Ahoj lehce Tě opravím TUV se dělí na dvě složky a to náklady na ohřev TUV a spotřeba vody TUV to co jsi popisoval 30/70 jsou náklady na ohřev
Dano, opravdu to není tak jednoduché… Nezáleží jen na spotřebě, ale také na tom, k čemu se dcera zavázala ve smlouvě.
Normální je vyúčtovat to období, kdy existuje k bytu „právní poměr“, tj. v tomto případě prosinec. Mám zkušenost z nájemního bydlení jedné české městské části, kde to takto vyúčtovat umí. Ale pokud se dcera v nějaké písemnosti zavázala k něčemu jinému, a to my zde nevíme, může to být samozřejmě i jinak.
Já jsem např. nájemce v družstevním bytě a kdybych se přistěhovala do bytu dnes a na bytě vázl nedoplatek z roku 2018 ve výši 25.000 Kč, jsem povinna uhradit vše já – alespoň takto se k tomu staví družstvo, byť ve stanovách nic takového nemáme a podle mého názoru použití § 736 odst. 2 ZOK na tento případ je jeho zneužitím, když do doby vyhotovení vyúčtování není nikdo v družstvu schopen určit ani to, zda na bytě vázne dluh nebo přeplatek. Možností by pak bylo věc reklamovat, družstvo by reklamaci s pravděpodobností blížící se jistotě zamítlo a mohla bych se soudit.
Na druhou stranu, mám zkušenost právě z nájemního bydlení, kdy jsem se při astronomicky vysokém nedoplatku se správní firmou dohodla, že nic platit nebudu do doby, než mi vyúčtování opraví – také šlo o změnu po nastěhování, kdy jsem se přistěhovala z RD a ;-) argumentovala tím, že tolik bych neprotopila ani za 5 let v našem 8+1 s vytápěnou dvojgaráží, dílnou… a oni to uznali.
Cena TUV a tepla pro vytápění se vypočítává ze dvou složek, a to základní a spotřební. Základní závisí na spotřebě celého domu, spotřební na odečtu měřidel. Při určitých stavech odečtů ÚT ale ani toto neplatí.
Vyúčtování se vypracovává po uplynutí zúčtovacího období, nelze tedy čekat, až se někdo „zabydlí“. Vyúčtování předchází rozúčtování, tomu odečty… ty věci vážou na sebe – doporučuji vám seznámit se se zákonem č. 67/2013 Sb. a vyhláškou 269/2015 Sb. a pak teprve konat.
Poslední komentáře