Vyúčtování
Ve vyúčtování za rok 2011 nám předepisují k úhradě vodoměry, které byly měněny v I./Q letošního roku (byly proplaceny z DZO s tím, že se jejich úhrada promítne do vyúčtování – rok nebyl specifikován).Neměly být ve vyúčtování až za rok 2012? Děkuji.
V účetnictví má každý výdaj být přiřazen tomu období, do kterého náleží. Při tom je bezvýznamné kdy byly vodoměry vyměněny, nýbrž záleží na datu účetního případu. Více Vám zde nikdo neřekne. Musíte se ptát výboru nebo účetního. Ti jsou povinni podat Vám potřebné informace.
lake
Faktura na výměnu je z března 2012. Shromáždění v r. 2011 rozhodlo o změně PV, že budou vodoměry společné,že se v daném kalendářním roce vyúčtují se službami spojenými s užíváním jednotky. KÚ změnu neprovedl. V DZO je to v 03/2012, v účetnictví 2011 se to neobjevilo. Já jsem to chápal, že to patří jen a jen do roku 2012, nikoliv k loňskému vyúčtování 2011.
Napsal jste: „Shromáždění v r. 2011 rozhodlo (…) že budou vodoměry společné,že se v daném kalendářním roce vyúčtují se službami spojenými s užíváním jednotky.“.
To je naprostý nesmysl hned dvakrát.
- Vodoměry mohou být společným technickým zařízením domu, ale v tom případě se účtují nikoliv se službami, nýbrž jejich pořízení je nákladem na správu domu. Tento náklad se zaúčtuje proti přijatým zálohám na správu domu. Nemá to se službami naprosto nic společného.
- Pak je zde časové rozlišení: výdaj účetního období 2012 se nemůže najednou objevit jako výdaj předchozího období. Zde byl porušen zákon č. 563/1991 Sb. o účetnictví.
Nejspíše se výbor tím snaží krýt nějakou černotu (manko) v roce 2011. Nebo máte účetního – kaskadéra, který si dělá co chce. Obojí je důvod k obavám a k ostražitosti.
lake
Zahrnutí do vyúčtování bylo spíš z toho důvodu, aby se účtovalo všem bytům stejně,jako za 2 ks vodoměrů a nikoliv podle podílů.O změnu v PV usiloval výbor. Je to asi proti sobě, KÚ změnu nepovolil. V zápise to je, jak uvádím. Správce, včetně účetnictví nám dělá BD. Taky jsem byl přesvědčen, že náklady dvou let musí být rozlišovány.
„… aby se účtovalo všem bytům stejně,jako za 2 ks vodoměrů a nikoliv podle podílů.“
Další kuriozita. Jsou-li vodoměry společné, lze je naúčtovat pouze podle spoluvlastnických podílů. K jinému způsobu rozúčtování nákladů by byla nutná dohdoda všech. Bylo jí dosaženo?
Mimochodem, bylo k vašemu pokusu o změnu Prohlášení vlastníka dosaženo souhlasu všech?
Pořízení společných vodoměrů není službou, nýbrž nákladem správy domu. Váš výbor zřejmě nejen kryje manko, ale jsou i naprosto neschopní pokud jde o dodržování pravidel vyúčtování záloh a dodržování ZoVB.
lake
Pane Lake, ke změně PV máme v pozvánce uvedeno, že stačí 3/4 většiny přítomných hlasů. My vodoměry nemáme společné a pokus zapsat je jako společné nebyl KÚ proveden.
- 1.Provedení úhrady s DZO a následné přeúčtování vlastníkům (2ks na byt)v ročním Vyúčtování je míchání služeb se správou? Je formulace vyhovující?
- 2.Jaká by musela být formulace, aby bylo možno uhradit z DZO a přeúčtovat do ročního vyúčtování?(vodoměry nejsou společné-jsou vlastníků, ale podle podílů
to nechceme
- 3.Pokud by byly společné, přeúčtování přímo na vlastníky znamená co?Omlouvám se,BD vede účetnictví záhadným způsobem.
Pokud 3. otázku musím položit jinde, provedu tak.
Pane A.D., na změnu prohlášení můžete zapomenout. Katastrální úřad zapisuje pouze změny nemovitostí. Nikdy se nebude zabývat samotnými vodoměry.
Prve jste tvrdil, že vodoměry jsou společné. Pokud nebyly společné vodoměry uvedeny v Prohlášení vlastníka, pak bylo nutno, aby s tímto řešením VŠICHNI vyjádřili souhlas. Nelze jednotlivé osobě vnutit splouvlastnictví nové věci. Pokud tedy všichni souhlasili, vodoměry jsou ve spoluvlastnictví všech VJ a náklad na vodoměry je nákladem správy domu.
Teď tvrdíte, že vodoměry nejsou společné. Dobrá. V tom případě si každý vlastník jednotky pořídil své vlastní vodoměry. SVJ toto zařídilo na objednávku jednotlivých vlastníků, šlo tedy o jednorázovou službu kterou SVJ přeúčtuje každému VJ individuálně podle skutečně vynaložených nákladů (pořízení + montáž).
Napsal jste, že vodoměry pořídilo a instalovalo SVJ, takže pokud nebyly zcela jednoznačně převzaty do vlastnictví jednotlivých vlastníků jednotek, jsou v majetku SVJ – právnické osoby a náklad na pořízení a instalaci je nákladem správy domu.
Já bohužel nevím která ze tří variant platí ve vašem SVJ. V každém Vašem příspěvku je obsažena odlišná informace. Ve všech případech platí, že náklad na vodoměry byl nákladem toho období, v němž byl vynaložen. Ve vašem SVJ se švindluje s účetnictvím.
lake
Děkuji za objasnění, vlastně to máme nějak smíchané 2. a 3. variantu. Společné nejsou,vlastníci si sami nic neobjednávali,ale SVJ to zařídilo,domluvilo výměnu od člověka, ten přijel i s vodoměrama, namontoval,my podepsali,bylo zaplaceno z FO.Já to mám ve vyúčtování-2 ks, ale do vlastnictví jsem nic nepřevzal,( pokud tím není myšleno podepsání zakázky). Ale tím, že je mám uhradit, budou moje,po 5 letech SVJ zase objedná nové,my zaplatíme a staré odevzdáme stejnému pánovi.Taková byla praxe ještě pod BD před lety. Letos se mění vodoměry i IRTN.
Poslední komentáře